Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 12:31


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: o intrebare dificila........
MesajScris: 16 Ian 2007, 16:18 
Diva

Membru din: 13 Oct 2005, 02:34
Mesaje: 668
Citat:
eu ma numesc anca
am 24 de ani si sunt noua pe acest forum:~*
am si eu o mare dilema:prietenul meu este englez.crestin ortodox,dar englez!eu sunt la fel dar romanca.noi vrem sa facem nunta in romania
dar
preotii nostri nu stiu engleza,in bisericile din anglia nu sunt sfinti k la noi,ei nu se inchina.sper sa intelegeti ce vreau sa spun
teoretic,are aceeasi religie k mine dar practic,totul e cam diferit!
credeti ca e posibil sa facem cununia religioasa IN ROMANIA?pentru ca eu imi doresc asta foarte mult si el la fel din diferite motive:)
sper sa fiti voi mai bine informate pt ca eu nu pot sa intreb inca pt ca nu sunt in romania.deocamdata!
multumesc anticipat tuturor celor care imi vor raspunde!:-*


Ori el invata romana....ori ba.
Faceti cununia in lb romana ca altfel n-ai cum si el nu-i bai daca nu intelege, ii traduci tu pe urma..lol...esentialul.cand trebuie sa manance piscotul cu miere/sau vin in unele parti ii spui dinainte-ii soptesti.Va descurcati voi...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: o intrebare dificila........
MesajScris: 16 Ian 2007, 23:25 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:
ok
dar oare preotii romani nu obiecteaza ca religia,ca femeia tre sa se cunune in religia barbatului,ca eu asa stiu:(
cum ar veni eu ar trebui sa ma cunun aici si nu vrem asta,e prea scump,e greu cu familii:(
mi se pare destul de complicat:nbump:


Cum sa iti ceara asa ceva preotii romani cand el deja ii in aceasi credinta ca si tine? ai zis ca e tot crestin ortodox...deci singura problema la voi este ca el nu vb romaneste...si aici trebuie sa intervii tu si impreuna cu preotul sa parcurgeti ceremonia si sa ii explici ce o sa se intample si ce o sa aiba de facut...
Nu vad o problema deloc! Vara sotului meu s-a casatorit cu un american care nici macar nu era ortodox ci catolic. Au facut nunta intr-un sat in Romania in biserica ortodoxa si totul a fost ok..bafta!!

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: o intrebare dificila........
MesajScris: 17 Ian 2007, 00:08 
Diva

Membru din: 13 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 975
eu zic ca poti sa stai linistita...singura problema poate sa fie faptul ca el nu stie romana si nu va intelege tot ce se intampla la slujba...dar si asta se poate rezolva daca il pregatesti tu dinainte si ii spui ce o sa se intample (asta pot sa iti spun si eu si multe alte fete de aici)...si, daca tu esti romanca, cred ca stie si el putin romana, nu?

preotii n-au sa aiba nici o problema, doar aveti amandoi aceeasi religie...iar despre chestia cu biserica baiatului sau a fetei...nu e chiar valabila, si eu am facut nunta la o alta biserica, nici cea de care apartin eu, nici cea de care apartine Marius, sotul meu...ne-am casatorit la biserica ortodoxa, eu fiind ortodoxa si el catolic...

sper ca te-am ajutat un pic...:)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: o intrebare dificila........
MesajScris: 17 Ian 2007, 20:40 
Veteran

Membru din: 17 Noi 2006, 23:17
Mesaje: 243
prietena mea s-a casatorit cu un portughez si catolic...care stia romaneste f ff putin, si oricum nu ar fi inteles toata slujba , la care de multe ori nici noi nu suntem atenti...
cununia reliogioasa a fost f simpatica, mireasa era un pic mica de statura, dar a stat atarnata de urechea mirelui, soptindu-i fiecare miscare in engleza..binenteles...asa ca spor la pregatirile de nunta...:lol:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: o intrebare dificila........
MesajScris: 19 Ian 2007, 12:04 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Mesaje postate la subiectul-geaman :p, care va fi sters:

LAVINUTA:
Citat:
Tot ce trebuie sa faci e sa cauti un preot care stie engleza, nu o sa iti fie usor, dar cauta, si sigur ai sa gasesti.
I-a toate bisericile la rand si ai sa gasesti!


elanicol:
Citat:
Cum sa nu fie posibil?! nu vad de ce nu ar fi! adu englezu in tara si fa o nunta romaneasca cu petrecere ca la noi! si o sa-i placa la nebunie!:~*



mady_grigore:
Citat:
Nu este nici o problema...De ce crezi ca ar fi? Fa linistita planuri, ca n-o sa-ti spuna nimeni ca nu va cununa pt c anu aveti aceasi nationalitate:lips:



marynkka:
Citat:
Si eu zic asa!:napplause:

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: o intrebare dificila........
MesajScris: 21 Ian 2007, 21:20 
Senior

Membru din: 05 Oct 2006, 04:56
Mesaje: 164
Citat:
va multumesc tuturor pentru raspunsuri!
PENTRU ELANICOL:il aduc pe englez si o sa iasa ceva superb,stie sa joace hora dreapta:nblink: si ii place muzica populara:napplause:
PENTRU ADMIN:imi pare rau pt subiecte,n-am vrut sa deschid 2 dar s-a intamplat,mersi mult de ajutor:ok:


;):ndance:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: El si ea de nationalitati diferite...
MesajScris: 29 Ian 2007, 17:27 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:
Salutare la toata lumea de pe forum.
Eu sunt Oana .
Aceasi problema ca si Anca o am si eu.Viitorul meu sot,Clint, e american. Am hotarat deja ca botezul crestin ortodox sa il facem imediat dupa ce se termina postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel. La o saptamana dupa, nunta. Imi fac mari griji, de toate, in special de cum am sa-i traduc eu 1-2 ore de slujba de cununie, cu termenii religiosi si toate cele. Asta da incercare. Prietena mea ,profesoara de religie( si viitoare lui nanutza de botez), mi-a spus sa nu-mi fac mari griji. Sa ii arat ceva casete de la alte nuntzi, sa ii traduc eu cat mai mult in timpul cununiei, ce mi ramane dupa... apoi ii mai sopteste si nasul cate ceva, cand intra el in schema...
Parintele o sa trebuiasca sa fie un pic mai putzin grabit si sa imi dea ceva timp de tradus si gata.

Daca ai gasit tu un preot care sa iti oficieze slujba si in engl si in rom. sa-mi spui si mie te rog.

va pup, revin !
:ok:


clint eastwood?:p

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: El si ea de nationalitati diferite...
MesajScris: 17 Oct 2008, 22:22 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

clint eastwood?:p


:p:rofl::nlol:cu siguranta aflam deja daca era el.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România