Ultima vizită a fost: Acum este 27 Apr 2024, 22:52


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 190 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: ceva nou, ceva vechi, ceva albastru ceva impru
MesajScris: 01 Mai 2006, 02:08 
Diva

Membru din: 13 Oct 2005, 02:34
Mesaje: 668
Vechi:un inel mai vechi de la sotz:p
Nou:rochia, pantofi,etc
Imprumutat:o sa cer pe moment(un inel, bratara ceva)
Albastru:jartiera


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ceva nou, ceva vechi, ceva albastru ceva impru
MesajScris: 01 Mai 2006, 02:10 
Diva

Membru din: 13 Oct 2005, 02:34
Mesaje: 668
Citat:

Vechi:un inel mai vechi de la sotz:p
Nou:rochia, pantofi,etc
Imprumutat:o sa cer pe moment(un inel, bratara ceva)
Albastru:jartiera


Completare: tot albastru: trandafirii din buchet, bijuteriile


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ceva nou, ceva vechi, ceva albastru ceva impru
MesajScris: 01 Mai 2006, 20:50 
Diva

Membru din: 13 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 975
Citat:

eu de cand am fost micutz visam la chestia asta cu...something :) stiu ca ne-am "americanizat" prea mult dar...cred ca e frumos totusi


asa e, si eu ma gandeam la ce am sa port...normal, cand ma uitam la filme si vedeam cat accent se pune pe asta...cand eram mica nu stiam ca e traditie doar la americani...dar cred ca nu conteaza...e o chestie misto...cred ca pana la urma e vorba despre faptul ca ne place ca orice lucru sa aiba o semnificatie...
deci...o sa am setul de something...dar inca nu stiu sigur ce...cumnata mea (proaspat maritata) m-a intrebat daca nu vreau sa imi imprumute jarteluta ei...e chiar roz...asa cum vreau eu (nu o vreau albastra !!!) ...deci chestia imprumutata o am...la fel cu chestia noua, pe care o avem toate (rochia si cate altele) si mai ramane ceva vechi...cred ca o sa-i cer mamei un inel la care tine ea mult dar nu stiu inca daca o sa se potriveasca cu ansamblul...problema e cu chestia albastra...ce poate sa fie inafara de jarteluta? si nunta nu are nimic in comun cu albastru...nu ajunge ca am ochii albastri? :) cred ca lenjeria intima o sa aiba ceva albastru...daca trebuie...:)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ceva nou, ceva vechi, ceva albastru ceva impru
MesajScris: 01 Mai 2006, 21:43 
Veteran

Membru din: 17 Dec 2005, 02:34
Mesaje: 306
eu nici prin cap nu imi trecea sa respect traditia asta...da fara sa vreau..cred ca o sa o accept si eu...
Tocmai am luat jarteluta bleu...:ok..da ceva vechi ce sa iau?
poate lenjeria sa o mai port o data...si at sa zic ,ca e veche...iar imprumutat...:blink:nu prea stiu..da o sa vad eu..pan atunci...:wacko:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ceva nou, ceva vechi, ceva albastru ceva impru
MesajScris: 01 Mai 2006, 22:34 
Diva

Membru din: 13 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 975
Citat:
parca spunea cineva ca traditia cere ca acel ceva imprumutat sa fie de la cineva a carei casnicie e fericita ;) iar acel ceva vechi ar fi bine sa fie o bijuterie a familiei dar nu trebuie data inapoi, nu? :wacko:
eu renunt si la cateva traditii romanesti oricum... si cred ca si voi..:ok:



da, asa e la americani...intotdeauna ceva vehi e o bijuterie de familie...cel putin din cate stiu eu...cred ca nici una dintre noi nu respectam toate traditie ci doar ceea ce vrem sau ne convine...ideea e sa iasa totul cum dorim...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ceva nou, ceva vechi, ceva albastru ceva impru
MesajScris: 01 Mai 2006, 23:08 
Diva

Membru din: 21 Dec 2005, 16:21
Mesaje: 1034
Citat:

dah exact, sa fie cineva fericit in casnicie...de la care imprumuti , iar ceva vechi e ceva din familie (pe un forum de nunti unde bantui -de afara - cam toata fetele au bijuterii trimise din generatie in generatie)

o traditie Irlandeza spune ca pantofii din ziua nuntii sa nu fie noi...adica sa mai fie purtati cu alte ocazii. imi convine ideea lol ca si asa greu gasesc ceva sa nu imi faca bataturi si semne :)


hai si eu :D ceva nou e clar ce va fi, nu mai insir aici... ceva vechi va fi posetuta (am mai spus odata, a primit-o mama cand a terminat liceul, de la tatal ei si mi-a placut de mica :love:, asa ca se poate spune ca e o "bijuterie de familie" :D), ceva de imprumut va fi o batista de dantela de la o prietena de familie, care are o casnicie de vis... iar ceva albastru... probabil jarteluta, inca nu stiu sigur :ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ceva nou, ceva vechi, ceva albastru ceva impru
MesajScris: 03 Mai 2006, 16:39 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:

hai si eu :D ceva nou e clar ce va fi, nu mai insir aici... ceva vechi va fi posetuta (am mai spus odata, a primit-o mama cand a terminat liceul, de la tatal ei si mi-a placut de mica :love:, asa ca se poate spune ca e o "bijuterie de familie" :D), ceva de imprumut va fi o batista de dantela de la o prietena de familie, care are o casnicie de vis... iar ceva albastru... probabil jarteluta, inca nu stiu sigur :ok:


ce belea ....eu am albastra jartelutza....nou...e klar ca buna ziua ce va fi ...ceva vechi chiar nu am ....si de imprumutat ..ma mai gandesc....mai e destul timp pana la vara!!!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ceva nou, ceva vechi, ceva albastru ceva impru
MesajScris: 17 Mai 2006, 12:37 
Nou Venit

Membru din: 15 Ian 2006, 13:38
Mesaje: 18
Vechi: un banut vechi pe care o sa mi-l puna mama in pantof:D O las sa-si faca damblaua, dar o sa stea tot timpul cu ochii pe mine sa nu scap banutul din pantof:D

care e faza cu banutul din pantof ca nu stiu?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ceva nou, ceva vechi, ceva albastru ceva impru
MesajScris: 17 Mai 2006, 12:54 
Veteran

Membru din: 07 Ian 2006, 14:23
Mesaje: 341
Citat:


Nici eu nu stiu, dar daca asa vrea mama....N-oi muri cu banutul in pantof:love:
sa ai spor la bani,sa fii bogata,sa nu-ti lipseasca niciodata banii...asta e faza:ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 190 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România