Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 18:59


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: nunta in doliu!?!
MesajScris: 16 Iul 2007, 03:38 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
acum depinde si de obiceiurile din zona ta. la noi doliu se tine cam 6 saptamani- cel putin atat ne-a lasat pe noi preotul sa tinem doliu dupa fratele meu. ne-a spus ca daca tinem mai mult il tinem pe el in intuneric si nu e bine. dar incearca poate reusesti sa mai amani nunta o luna sau doua, pana se implinesc sase luni. si intreaba-ti si rudele cum ar trebui sa procedati:-*


doliu tine fiecare cat vrea si cat simte.nu stiu daca poate sa iti impuna reotul ct sa suferi.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nunta in doliu!?!
MesajScris: 08 Aug 2007, 15:32 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
Citat:

doliu tine fiecare cat vrea si cat simte.nu stiu daca poate sa iti impuna reotul ct sa suferi.


se zice ca trebuie sa tii macar 40 de zile ca daca dansezi inainte e ca si cum ai dansa pe pieptul mortului. Si eu am bunic bolnav si il voi intreba ce ar vrea el sa fac desi imi va fi greu sa ma distrez dupa asa ceva


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nunta in doliu!?!
MesajScris: 06 Mar 2008, 18:42 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
Citat:

se zice ca trebuie sa tii macar 40 de zile ca daca dansezi inainte e ca si cum ai dansa pe pieptul mortului. Si eu am bunic bolnav si il voi intreba ce ar vrea el sa fac desi imi va fi greu sa ma distrez dupa asa ceva



Saptamana trecuta l-am inmormantat pe bunicul meu. Mergem cu nunta mai departe dar asa am un "chef":(


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nunta in doliu!?!
MesajScris: 07 Mar 2008, 11:04 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
imi pare rau, dar cum se spune viata merge inainte morti cu morti , vii cu vii


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nunta in doliu!?!
MesajScris: 08 Mar 2008, 15:45 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:


Saptamana trecuta l-am inmormantat pe bunicul meu. Mergem cu nunta mai departe dar asa am un "chef":(



imi pare f rau, Flore! condoleante!
stiu ca e greu, dar eu zic ca bunicu tau nu ar fi vrut sa fie un impediment in cale fericirii tale...spor la pregatiri si fiti tari!:-*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nunta in doliu!?!
MesajScris: 09 Mar 2008, 14:38 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
Citat:


imi pare f rau, Flore! condoleante!
stiu ca e greu, dar eu zic ca bunicu tau nu ar fi vrut sa fie un impediment in cale fericirii tale...spor la pregatiri si fiti tari!:-*


Multumesc tuturor. :)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nunta in doliu!?!
MesajScris: 09 Mar 2008, 23:48 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

Multumesc tuturor. :)


spor la pregatiri.sunt sigura ca te vei descurca.trebuie sa trecem peste tot...

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nunta in doliu!?!
MesajScris: 15 Iul 2008, 13:32 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Eu stiu ca dupa parinti, frati se tine un an....iar in rest 6 saptamani, depinde si de cat ai fost de apropiat de aceasta persoana si din ce grad de rudenie este.

Eu m-am saturat de inmormantari....de cand a inceput anul acesta deja am fost la 3...

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nunta in doliu!?!
MesajScris: 27 Noi 2008, 17:12 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
Citat:
Eu stiu ca dupa parinti, frati se tine un an....iar in rest 6 saptamani, depinde si de cat ai fost de apropiat de aceasta persoana si din ce grad de rudenie este.

Eu m-am saturat de inmormantari....de cand a inceput anul acesta deja am fost la 3...

Eu zic ca pentru toata luema este greu.Eu stau foarte stresata.Bunelul meu nu mai merge de cam o luna si a fost la un pas de moarte.In fiecare zi ma intreaba cand nunta si cand ii spun ca mai este un pic pana la anul el se intristeaza si spune : ca este mult pana la anul si el nu va mai ajunge.Eu tot iim spun ca trebuie sa ma vada mireasa si sper ca Dumnezeu sa il mai lase cu noi.tare nu as vrea sa fie langa mine , mai ales ca este ultimul bunic ramas...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nunta in doliu!?!
MesajScris: 20 Dec 2008, 12:21 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
Citat:
Eu zic ca pentru toata luema este greu.Eu stau foarte stresata.Bunelul meu nu mai merge de cam o luna si a fost la un pas de moarte.In fiecare zi ma intreaba cand nunta si cand ii spun ca mai este un pic pana la anul el se intristeaza si spune : ca este mult pana la anul si el nu va mai ajunge.Eu tot iim spun ca trebuie sa ma vada mireasa si sper ca Dumnezeu sa il mai lase cu noi.tare nu as vrea sa fie langa mine , mai ales ca este ultimul bunic ramas...
foarte trist.si bunicul meu se simtea rau,nu credeam ca apuca sa ma vada mireasa.dar si-a mai revenit,am facut nunta...dar cu cateva zile inainte sa inceteze din viata spunea ca nu isi mai aduce aminte de mine mireasa.:(nu a putut veni la nunta,mai mergea doar prin curte,dar fusesem la el,ma vazuse,vorbisem.....

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nunta in doliu!?!
MesajScris: 20 Dec 2008, 13:03 
Nou Venit

Membru din: 22 Oct 2008, 15:15
Mesaje: 43
Citat:
foarte trist.si bunicul meu se simtea rau,nu credeam ca apuca sa ma vada mireasa.dar si-a mai revenit,am facut nunta...dar cu cateva zile inainte sa inceteze din viata spunea ca nu isi mai aduce aminte de mine mireasa.:(nu a putut veni la nunta,mai mergea doar prin curte,dar fusesem la el,ma vazuse,vorbisem.....


hmmm...da, este foarte greu, mai ales k nu poti stii ce si cand se intampla...si bunicul meu este bolnav de ani buni, dar in ultimul timp tot spune k el nu o sa ma stea mult printre noi, simte el asta :( Si tare mi-e teama...Mai sunt 5 luni jumatate pana la nunta, eu ma rog sa reziste si sa ma vada si pe mine mireasa. :npray:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nunta in doliu!?!
MesajScris: 20 Dec 2008, 14:35 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
Citat:

hmmm...da, este foarte greu, mai ales k nu poti stii ce si cand se intampla...si bunicul meu este bolnav de ani buni, dar in ultimul timp tot spune k el nu o sa ma stea mult printre noi, simte el asta :( Si tare mi-e teama...Mai sunt 5 luni jumatate pana la nunta, eu ma rog sa reziste si sa ma vada si pe mine mireasa. :npray:
multa sanatate si putere bunicului tau!:hug:acum doar ce am auzit o chestie:ca nu ar fi trebuit sa ii faca coliva petru ca am avut nunta eu in acelasi an.(?)stiti ceva de asta?de ce nu e bine?oricum,faptul e consumat...dar ma intrebam...

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nunta in doliu!?!
MesajScris: 21 Dec 2008, 17:54 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
Citat:
multa sanatate si putere bunicului tau!:hug:acum doar ce am auzit o chestie:ca nu ar fi trebuit sa ii faca coliva petru ca am avut nunta eu in acelasi an.(?)stiti ceva de asta?de ce nu e bine?oricum,faptul e consumat...dar ma intrebam...

Nu cred in chestiile astea asa ca mai intereseaza-te


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nunta in doliu!?!
MesajScris: 27 Dec 2008, 17:41 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
Citat:
Nu cred in chestiile astea asa ca mai intereseaza-te

eu din cate stiu coliva trebuie sa o faca o femeie care este curata... sti tu ce vreau sa zic... si poate din cauza asta au zis ca nu trebuie sa ii faci tu coliva pt ca esti tanara si abia casatorita si nu esti considerata curata.... eu nu cred in chesti de genul asta dar asa am auzit si eu de la bunica care le stie pe toate:D

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nunta in doliu!?!
MesajScris: 26 Feb 2009, 18:33 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
hmm...ce dificil e...in tot anul 2008 am avut parte de 6 inmormantari, s-au dus persoane foarte dragi...

si ce sa mai zic, pe cand ne gandeam ca anul acesta 2009 speram sa fie un an cu multe nunti si botezuri, sa nu se mai duca persoane...am inceput tot cu o inmormantare..:eek:

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nunta in doliu!?!
MesajScris: 27 Feb 2009, 00:17 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:
hmm...ce dificil e...in tot anul 2008 am avut parte de 6 inmormantari, s-au dus persoane foarte dragi...

si ce sa mai zic, pe cand ne gandeam ca anul acesta 2009 speram sa fie un an cu multe nunti si botezuri, sa nu se mai duca persoane...am inceput tot cu o inmormantare..:eek:



imi pare rau...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nunta in doliu!?!
MesajScris: 27 Feb 2009, 02:57 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Citat:


imi pare rau...



multumesc...acuma asta este, ce poti sa faci daca asa ne este dat?

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nunta in doliu!?!
MesajScris: 27 Feb 2009, 21:57 
Veteran

Membru din: 01 Feb 2009, 03:16
Mesaje: 229
Citat:


multumesc...acuma asta este, ce poti sa faci daca asa ne este dat?


Imi pare rau pentru pierdere! anul trecut cu o saptamana inainte de Craciun a murit bunica din partea tataului. Saracu..cand am ajuns acasa (eram la munca cand am fost sunata si anuntata) l-am laut in brate si mi-a zis ca noi sa ne vedem de ale noastre si ca vom face nunta asa cum am stabilit si ca se va bucura daca are si a doua nunta anul asta. Eu mai am o sora si ... mai stii! Dar ...tata a fost...:cry: Of nu-i deloc usor.:(


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nunta in doliu!?!
MesajScris: 02 Mar 2009, 14:20 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
Citat:
Imi pare rau pentru pierdere! anul trecut cu o saptamana inainte de Craciun a murit bunica din partea tataului. Saracu..cand am ajuns acasa (eram la munca cand am fost sunata si anuntata) l-am laut in brate si mi-a zis ca noi sa ne vedem de ale noastre si ca vom face nunta asa cum am stabilit si ca se va bucura daca are si a doua nunta anul asta. Eu mai am o sora si ... mai stii! Dar ...tata a fost...:cry: Of nu-i deloc usor.:(

pentru nimeni nu-i usor...imi pare rau pentru cei pierduti dragi voua....si bunelul meu este bolnav si a trecut prin perioade grele in 2008 sper totusi sa mai reziste .......


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nunta in doliu!?!
MesajScris: 02 Mar 2009, 20:46 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:


multumesc...acuma asta este, ce poti sa faci daca asa ne este dat?



carlita...sorry..

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România