Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 23:53


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: nunta in doliu!?!
MesajScris: 17 Ian 2007, 09:55 
Diva

Membru din: 17 Iul 2006, 22:34
Mesaje: 757
Citat:
Buna fetelor,
eu sunt cam noua prin zona dar am inceput sa ma interesez de una si de alta ...asa ca orice miresica inainte de marele eveniment.
problema e ca azi s-a cam daramat toata lumea mea.....
bunicul meu a murit.
deci suntem in doliu....
ce se va intampla cu nunta mea?
am ajuns la un anumit punct cu pregatirile...
am platit niste avansuri
ne-am luat niste angajamente...
in 14 iulie anul acesta vom fi nasi...sau asa ar fi trebuit....
fetelor simt ca imi fuge pamantul de sub picioare si nu mai stiu ce sa fac totul se naruie....

ati mai fost sau sunteti in situatia asta ?
va rog ajutati-ma...
ma cuprinde disperarea...:(:(:(:(:(:(
acum depinde si de obiceiurile din zona ta. la noi doliu se tine cam 6 saptamani- cel putin atat ne-a lasat pe noi preotul sa tinem doliu dupa fratele meu. ne-a spus ca daca tinem mai mult il tinem pe el in intuneric si nu e bine. dar incearca poate reusesti sa mai amani nunta o luna sau doua, pana se implinesc sase luni. si intreaba-ti si rudele cum ar trebui sa procedati:-*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nunta in doliu!?!
MesajScris: 17 Ian 2007, 13:18 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2005, 16:17
Mesaje: 877
Citat:
acum depinde si de obiceiurile din zona ta. la noi doliu se tine cam 6 saptamani- cel putin atat ne-a lasat pe noi preotul sa tinem doliu dupa fratele meu. ne-a spus ca daca tinem mai mult il tinem pe el in intuneric si nu e bine. dar incearca poate reusesti sa mai amani nunta o luna sau doua, pana se implinesc sase luni. si intreaba-ti si rudele cum ar trebui sa procedati:-*


Si la noi la fel.Sa stii ca si eu sunt din Cluj si doliu se tine 6 saptamani, asa ca nu cred ca ar fi probleme.
Si eu era sa fiu in aceeasi situatie cu a ta. Bunicul meu era foarte bolnav si a promis ca va trai sa ma vada mireasa. Si si-a tinut promisiunea, dar, din pacate s-a stins din viata la nici 1 luna dupa nunta mea.
:(
Deci, eu zic ca el ar fi mai bucuros daca tu ai fi fericita si te-ai casatori asa cum ti-ai propus.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nunta in doliu!?!
MesajScris: 17 Ian 2007, 18:21 
Veteran

Membru din: 08 Aug 2006, 15:02
Mesaje: 322
Cel mai bine este sa il intrebi pe preotul care va cununa. El este cel mai in masura sa va spuna.
Si sotului meu ia murit bunicul in luna martie, iar noi am facut nunta in octombrie. Si noi ne-am panicat initial ca eram si noi destul de inaintati cu pregatirile, dar am intrebat preotul iar el ne-a linistit.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nunta in doliu!?!
MesajScris: 18 Ian 2007, 15:30 
Veteran

Membru din: 17 Noi 2006, 23:17
Mesaje: 243
Citat:
Bunica sotului meu a murit cu vreo 3 luni inainte de nunta si strabunica mea cu 2 luni inainte...Totusi, noi am mers cu nunta inainte...
Nu cred ca ele si-ar fi dorit sa fie cauza amanarii nuntii noastre...
Moartea este parte a vietii, nu avem cum sa o evitam...Noi nu putem decat sa mergem ami departe....:lips:

ai mare dreptate, si la noi e bunicu nu foarte bine..nu ma gandesc ca se va intampla ceva rau..si daca va fi...cu siguranta voi continua asa..pt ca el ma vrea mireasa..nu tine decat de familie si de voi ce decizie luati


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nunta in doliu!?!
MesajScris: 02 Apr 2007, 12:52 
Veteran

Membru din: 17 Noi 2006, 23:17
Mesaje: 243
...si uite cum se intampla, la ce nu te astepti...
a murit tatal nasului nostru...
...pt noi nu e f grav, ca nu e din familia noastra...dar nasii nostri sunt terminati, si inca nu am discutat cu ei sa vedem daca vor sa ne mai cunune, mai ales ca acuma au venit la foc automat din Canada...
...daca asa a fost sa fie...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nunta in doliu!?!
MesajScris: 02 Apr 2007, 15:02 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2006, 16:53
Mesaje: 552
Citat:
...si uite cum se intampla, la ce nu te astepti...
a murit tatal nasului nostru...
...pt noi nu e f grav, ca nu e din familia noastra...dar nasii nostri sunt terminati, si inca nu am discutat cu ei sa vedem daca vor sa ne mai cunune, mai ales ca acuma au venit la foc automat din Canada...
...daca asa a fost sa fie...
Condoleantze ..si din partea mea dar poate totusi nu o sa va afecteze, ar trebui sa vorbiti cu ei ..

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nunta in doliu!?!
MesajScris: 02 Apr 2007, 15:58 
Veteran

Membru din: 17 Noi 2006, 23:17
Mesaje: 243
Citat:
Condoleante!
Mai e totusi o luna pana la nunta, poate nu o amanati...

upsssssss...doamne fereste..de amanat nici vorba...singura grija ar fi sa inlocuim nasii, dar maine abia ne vedem cu ei si ii intrebam...
ei trebuie sa decida,daca mai vor sa fie nasi


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nunta in doliu!?!
MesajScris: 02 Apr 2007, 22:18 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
la asta ma gnadesc si eu de putin timp incoace...bunicul meu e batran(82 ani) si are ceva probl de sanatate, de 2 zile se simte mai rau(inima, nu respira bine etc...)el tot zice ca tot ce vrea e sa traiasca pana dupa nunta sper sa fie asa, ca tare ar vrea si el si eu sa fie prezent la nunta...am si o bunica batran vreo 70 si ceva de ani, dar ea este mult mai ok...sper din suflet sa nu se intample nimic in urmatorul jumate de an...daca Doamne fereste va fi ceva, nu stiu ce voi face...in primul rand voi vorbi cu parintii si daca ei sunt de acord sa nu amanam nunta asa va fi...va tin pumnii la toate si sa ne fereasca Dumnezeu de astfel de evenimente neplacute!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nunta in doliu!?!
MesajScris: 05 Apr 2007, 17:32 
Veteran

Membru din: 17 Noi 2006, 23:17
Mesaje: 243
Citat:
la asta ma gnadesc si eu de putin timp incoace...bunicul meu e batran(82 ani) si are ceva probl de sanatate, de 2 zile se simte mai rau(inima, nu respira bine etc...)el tot zice ca tot ce vrea e sa traiasca pana dupa nunta sper sa fie asa, ca tare ar vrea si el si eu sa fie prezent la nunta...am si o bunica batran vreo 70 si ceva de ani, dar ea este mult mai ok...sper din suflet sa nu se intample nimic in urmatorul jumate de an...daca Doamne fereste va fi ceva, nu stiu ce voi face...in primul rand voi vorbi cu parintii si daca ei sunt de acord sa nu amanam nunta asa va fi...va tin pumnii la toate si sa ne fereasca Dumnezeu de astfel de evenimente neplacute!


am revenit...m-am intalnit cu nasii mei...
care nu stiau daca e bine sa ne mai cunune in conditii din astea...
dar se pare ca toata lumea le-a zis sa faca dupa cum simt...si in final s-au hotarat ca ne cununa..desi nasul era destul de afectat, speram noi ca nunta noastra il va mai inveseli...

Bunicu meu are 82 de ani, si de un an de cand a murit bunica, e ffff greu cu el, iar mai nou starea lui e f incerta...oricum mai este o luna, si nu vom anula nunta din nici un motiv..se poate trece peste toate zic eu...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nunta in doliu!?!
MesajScris: 05 Apr 2007, 18:59 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2006, 16:53
Mesaje: 552
Sper sa va distrati oricum la nunta..Eu tocmai mi-am schimbat nasi din partea mea..uf am mai scapat de o problema:ndance:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nunta in doliu!?!
MesajScris: 10 Apr 2007, 00:58 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Buna.
Sfatul meu este sa faceti ncum simtiti si cum vrea familia ta.Noi am avut un deces in familie cu o luna inainte sa avem nunta.A murit fratele viitorului meu sot.Am amanat nunta cu un an.La tine nu este nevoie de asa mult din punctul meu de vedere avand in vedere varsta....dar totul tine de familie si de ceea ce iti doresti si simti tu ca trebuie sa faci.




Citat:
Buna fetelor,
eu sunt cam noua prin zona dar am inceput sa ma interesez de una si de alta ...asa ca orice miresica inainte de marele eveniment.
problema e ca azi s-a cam daramat toata lumea mea.....
bunicul meu a murit.
deci suntem in doliu....
ce se va intampla cu nunta mea?
am ajuns la un anumit punct cu pregatirile...
am platit niste avansuri
ne-am luat niste angajamente...
in 14 iulie anul acesta vom fi nasi...sau asa ar fi trebuit....
fetelor simt ca imi fuge pamantul de sub picioare si nu mai stiu ce sa fac totul se naruie....

ati mai fost sau sunteti in situatia asta ?
va rog ajutati-ma...
ma cuprinde disperarea...:(:(:(:(:(:(


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nunta in doliu!?!
MesajScris: 18 Iun 2007, 03:32 
Nou Venit

Membru din: 18 Dec 2006, 16:42
Mesaje: 8
m-a mai incurajat ce am citit aici.eram foarte stresata pt ca si bunica mea si a lui sunt destul de grav bolnave.mai e un an pana la nunta si tare as vrea sa nu se intample nimic rau cu ele.
va doresc la toate sa va fereasca Dumnezeu de situatii din astea si o nunta cat mai frumoasa.:nblink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nunta in doliu!?!
MesajScris: 25 Iun 2007, 16:58 
Nou Venit

Membru din: 18 Dec 2006, 16:42
Mesaje: 8
multumesc DJ
:lips:


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România