Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 16:34


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: biserici
MesajScris: 24 Mai 2007, 16:03 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
eu din cate stiu, preotii nu iau doar 200-250 lei. unul din nasii nostri este preot si are salariul de 400 lei, nu zic ca este mult, dar stiu ca el este un preot cinstit...tot ce dai pt biserica iti da chitanta, la fel face cu toata lumea...si pe langa el mi cunosc un preot, de la biserica mea care este la fel, s-a chinuit mult sa ridice o biserica frumoasa, dar cu ajutorul oamenilor a reusit si a facut una super fumoasa, de cand este preot, si asta este de ceva ani, nu si-a schimbat decat masina, atata tot...nu s-a imbogatit peste noapte, cred ca de aia si biserica este plina si ti-e mai mare dragul sa mergi la slujba, si sa dai din putinul pe care il ai pt ca stii ca se duce pt biserica si nu pe vile, masini etc...
noi inca nu am vorbit cu preotul care ne va cununa despre bani, dar stim ca ne place enorm de mult biserica, are o curte frumoasa cu flori, si preotul este un om care iti inspira incredere...acum ca vorbim de bani la biserici, chiar sunt curioasa cat va fi si la noi plata, dar nu cred ca va fi ceva exagerat, mai ales ca nu am avut de dat nici un avans:nwink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserici
MesajScris: 28 Mai 2007, 14:21 
Nou Venit

Membru din: 27 Apr 2007, 18:57
Mesaje: 44
Citat:



(X)(X)(X)(!)
noi nu am dat nimic, doar am vorbit cu preotul si am stabilit ora si data si ne-a trecut intr-un caiet...atat...trebuie sa mergem acus sa vedem cat costa slujba si ce mai trebuie sa platim:~*


Si noi la fel am vorbit cu preotul si ne-a trecut in agenda lui insa nu ne-a cerut nici un avans nimic. Doar ne-a dat niste sfaturi duhovnicesti si ne-a spus ca inainte ce casatorie cu o saptamana ar fi bine sa ne spovedim, sa tinem post cateva zile si apoi sa ne impartasim. Cat despre plata slujbei de cununie la noi se ocupa nasii dar din cate am auzit nu depaseste 200 Ron


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserici
MesajScris: 29 Mai 2007, 17:06 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

Si noi la fel am vorbit cu preotul si ne-a trecut in agenda lui insa nu ne-a cerut nici un avans nimic. Doar ne-a dat niste sfaturi duhovnicesti si ne-a spus ca inainte ce casatorie cu o saptamana ar fi bine sa ne spovedim, sa tinem post cateva zile si apoi sa ne impartasim. Cat despre plata slujbei de cununie la noi se ocupa nasii dar din cate am auzit nu depaseste 200 Ron



noi am dat un avans la biserica.restul il vor plati nasii la nunta.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserici
MesajScris: 07 Mar 2008, 18:04 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
Citat:


noi am dat un avans la biserica.restul il vor plati nasii la nunta.


noua ne-au cerut 50 lei taxa. Am inteles ca se da si la preot dar se ocupa nasii.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserici
MesajScris: 07 Mar 2008, 18:22 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Feb 2007, 18:47
Mesaje: 1146
Citat:

noua ne-au cerut 50 lei taxa. Am inteles ca se da si la preot dar se ocupa nasii.

La noi au dat nasii dupa cununie 50 lei si atat.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserici
MesajScris: 07 Mar 2008, 18:24 
Veteran

Membru din: 27 Noi 2007, 18:04
Mesaje: 424
Citat:
La noi au dat nasii dupa cununie 50 lei si atat.


si in ploiesti este la fel, ca sa te programeze pt ziua dorita, platesti 50 ron, iar dupa nunta ii priveste pe nasi restul


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserici
MesajScris: 10 Mar 2008, 11:46 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
cam asa este peste tot


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserici
MesajScris: 21 Mar 2008, 14:40 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
Noi platim 50 lei taxa dar doar cu o luna inainte de nunta nu ne-au luat bani acum. Şi mai dau naşii la preot. Cei de la biserica ne-au spus sa dam cat vrem, dupa posibilitati.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserici
MesajScris: 27 Mai 2008, 21:50 
Nou Venit

Membru din: 27 Mai 2008, 21:39
Mesaje: 1
:ncouple: Cine poate sa ma ajute? Sunt din Bucuresti si as vrea sa stiu daca exista vre-o biserica ortodoxa care sa faca ceremonia in stil catolic?
Va multumesc! :nbump:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserici
MesajScris: 28 Mai 2008, 02:00 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:
:ncouple: Cine poate sa ma ajute? Sunt din Bucuresti si as vrea sa stiu daca exista vre-o biserica ortodoxa care sa faca ceremonia in stil catolic?
Va multumesc! :nbump:

(?) Cum sa faca o biserica ortodoxa o ceremonie in stil catolic? Nu se poate asa ceva. Dar mai exact, ce anume vrei tu dintr-o ceremonie catolica? Daca nu e ceva f important poate ca gasesti preoti sa vrea. De exemplu condusul miresei de catre tata la altar e o chesdtie catolica. Am auzit ca au fost unii preoti care au acceptat treaba asta si intr-o nunta ortodoxa...Dar atat.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserici
MesajScris: 30 Mai 2008, 12:32 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:
(?) Cum sa faca o biserica ortodoxa o ceremonie in stil catolic? Nu se poate asa ceva. Dar mai exact, ce anume vrei tu dintr-o ceremonie catolica? Daca nu e ceva f important poate ca gasesti preoti sa vrea. De exemplu condusul miresei de catre tata la altar e o chesdtie catolica. Am auzit ca au fost unii preoti care au acceptat treaba asta si intr-o nunta ortodoxa...Dar atat.


asa zic si eu - nu poti avea o combinatie ciudata cel putin. trebuie sa te decizi ce vrei - sau catolica, sau ortodoxa. fiecare biserica are propriul ritual si mi se pare normal sa il respecte.

partea cu condusul la altar cred ca o accepta si la ortodoxi pentru ca nu schimba de fapt ritualul - acesta incepe cand ajungeti la altar. dar nu cred ca vreun preot poate accepta sa schimbe rugaciunile obisnuite de cununie.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserici
MesajScris: 30 Mai 2008, 12:45 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

asa zic si eu - nu poti avea o combinatie ciudata cel putin. trebuie sa te decizi ce vrei - sau catolica, sau ortodoxa. fiecare biserica are propriul ritual si mi se pare normal sa il respecte.

partea cu condusul la altar cred ca o accepta si la ortodoxi pentru ca nu schimba de fapt ritualul - acesta incepe cand ajungeti la altar. dar nu cred ca vreun preot poate accepta sa schimbe rugaciunile obisnuite de cununie.


si noi ne-am casatorit la ortodocsi si m-a condus tata la altar.nici macar nu am anuntat preotul ca vom face asa...

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserici
MesajScris: 30 Mai 2008, 16:23 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
Citat:

si noi ne-am casatorit la ortodocsi si m-a condus tata la altar.nici macar nu am anuntat preotul ca vom face asa...


foarte frumos. si noi vrem sa ma conduca tatal meu pe mine la altar si andrei sa ma astepte acolo. am visat de cand eram mica la acest moment..

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserici
MesajScris: 04 Iun 2008, 22:54 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
Citat:

foarte frumos. si noi vrem sa ma conduca tatal meu pe mine la altar si andrei sa ma astepte acolo. am visat de cand eram mica la acest moment..
mda...frumos...ca in filme..:neyes:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserici
MesajScris: 05 Iun 2008, 01:56 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
Citat:
mda...frumos...ca in filme..:neyes:


da..se pare ca acolo ma tot trage atza..:-*

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserici
MesajScris: 25 Iun 2008, 01:33 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:
Noi platim 50 lei taxa dar doar cu o luna inainte de nunta nu ne-au luat bani acum.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserici
MesajScris: 25 Iun 2008, 02:02 
Nou Venit

Membru din: 11 Iun 2008, 15:28
Mesaje: 3
off..nu pot sa cred ca exista astfel de preoti....pentru mine, un preot care nu are harul ala, nu se poate numi preot :mellow::mellow:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserici
MesajScris: 30 Iun 2008, 23:08 
Nou Venit

Membru din: 02 Apr 2008, 00:44
Mesaje: 3
Stie cineva cat este taxa la biserica Sf Ecaterina din Bucuresti? multumesc foarte mult.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserici
MesajScris: 09 Oct 2008, 04:14 
Nou Venit

Membru din: 08 Oct 2008, 16:39
Mesaje: 4
Biserica "Eroii Revolutiei" Bucuresti.

Pro: nou construita, foarte luminoasa, spatioasa, frumos pictata, cu trepte si coloane unde se pot face poze reusite, un cor excelent.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserici
MesajScris: 18 Oct 2008, 12:33 
Nou Venit

Membru din: 24 Iun 2008, 15:39
Mesaje: 21
E biserica un loc sfant in care ar trebui sa intram de buna voie si cu inima deschisa?? Am cununat de curand la biserica Sf Vasile din galati si preotii de aici nu ne-au facut o impresie prea buna.Ne-au chemat la spovedit inainte de nunta si pe noi nasii si pe fini .S-au strans in biserica aproape 50 pers. majoritatea invoiti de la munca pt ca trebuia sa fim joi la 17.Toata lumea era nervoasa si stresata si nimeni nu se ingramadea sa spuna vreo rugaciune.Fiind ca eram prea multi spovedania a fost asa mai mult de ochii lumii.In joia din inaintea nuntii ne-a mai chemat odata ca sa ne mai spovedeasca.Noi nu am mai ajuns dar finii s-au dus degeaba ca nu i-a mai spovedit nimeni.Trecand peste asta dupa nunta ni s-au cerut 2 mil desi cu 2 ani in urma cand am cununat iar ni s-a spus ca nu avem nici o obligatie .Si atunci cu draga inima am dat 1,5 mil si nu ne-a parut rau deloc.Pacat.Asemenea preoti ne fac sa mergem prea rar la biserica.


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România