Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 22:21


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 70 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Schimbarea numelui... al lui sau al ei
MesajScris: 11 Noi 2007, 07:42 
Nou Venit

Membru din: 17 Oct 2007, 19:27
Mesaje: 5
SALUT PENTRU TOATE FETELE IN PRIMUL RAND.
AM SI EU O DILEMA SI DE ACEEA M-AM DECIS SA DESCHID UN NOU SUBIECT SI PT FAPTUL CA NU L-AM GASIT PE FORUM.

INTREBAREA MEA AR FI:
'' E AIUREA CA IUBITUL SA-TI POARTE NUMELE DUPA CASATORIE?''

DUPA CATIVA ANI DE ''PRIETENIE'' NE-AM DECIS SA NE CASATORIM,DAR.......AVEM O PROBLEMA............ MIE NU-MI PLACE NUMELE LUI SI NICI NU VREAU SA AUD MAI ALES PE VIITOR...CUM AR SUNA NUMELE COPIILOR NOSTRI!!!!!
BAAAAAAARRRRRRRR
CHESTIA E CA NU SUNTEM NICI IN TARA SI NU AVEM TIMP SA-SI SCHIMBE NUMELE(CICA NECESITA CEVA TIMP SI NOI NU PUTEM STA PREA MULT IN VACANTA DIN CAUZA SERVICIULUI)
ASA CA APROAPE NE-AM HOTARAT SA SE TREACA PE NUMELE MEU.
DAR.....ORIUNDE EXISTA SI UN ''DAR'' - NE E CAM TEAMA DE REACTIA CELOR DIN JUR!!!
NU VREAU SA CREADA CA E ''VREUN PAPALAPTE''DIN CAUZA ASTA.INCA NU STIU DEKT AI MEI DE ACEST LUCRU SI SUNT DE ACORD.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Schimbarea numelui... al lui sau al ei
MesajScris: 12 Noi 2007, 03:03 
Nou Venit

Membru din: 04 Noi 2007, 15:24
Mesaje: 1
Citat:
SALUT PENTRU TOATE FETELE IN PRIMUL RAND.
AM SI EU O DILEMA SI DE ACEEA M-AM DECIS SA DESCHID UN NOU SUBIECT SI PT FAPTUL CA NU L-AM GASIT PE FORUM.

INTREBAREA MEA AR FI:
'' E AIUREA CA IUBITUL SA-TI POARTE NUMELE DUPA CASATORIE?''

DUPA CATIVA ANI DE ''PRIETENIE'' NE-AM DECIS SA NE CASATORIM,DAR.......AVEM O PROBLEMA............ MIE NU-MI PLACE NUMELE LUI SI NICI NU VREAU SA AUD MAI ALES PE VIITOR...CUM AR SUNA NUMELE COPIILOR NOSTRI!!!!!
BAAAAAAARRRRRRRR
CHESTIA E CA NU SUNTEM NICI IN TARA SI NU AVEM TIMP SA-SI SCHIMBE NUMELE(CICA NECESITA CEVA TIMP SI NOI NU PUTEM STA PREA MULT IN VACANTA DIN CAUZA SERVICIULUI)
ASA CA APROAPE NE-AM HOTARAT SA SE TREACA PE NUMELE MEU.
DAR.....ORIUNDE EXISTA SI UN ''DAR'' - NE E CAM TEAMA DE REACTIA CELOR DIN JUR!!!
NU VREAU SA CREADA CA E ''VREUN PAPALAPTE''DIN CAUZA ASTA.INCA NU STIU DEKT AI MEI DE ACEST LUCRU SI SUNT DE ACORD.




Salut salut...:nwink:
In ce priveste dilema ta.... poate am eu conceptii invechite, dar chiar mi se pare aiurea. Asa cum e si in presa...cand vrea cineva sa arunce cu gunoi spune Brangelina in loc de Brad (la ei e numele mic dar de' sunt vedete) asa si la noi ... si noi, romanii suntem tare tare invechiti si indoctrinati. Totusi o solutie de compromis eu o gasesc in a purta ambele nume. Ganditi-va si asa... si-mpacati pe toata lumea (inclusiv burlacii din anturajul vostru) si in finalul finalului va puteti schimba si va alege un nume dupa bunul plac al amandorura. Numai bine si sa fii iubita indiferent de ce nume vei (veti) purta. :nparty:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Schimbarea numelui... al lui sau al ei
MesajScris: 12 Noi 2007, 11:13 
Diva

Membru din: 21 Dec 2005, 16:21
Mesaje: 1034
in primul rand, off-topic: nu mai scrie cu majuscule, ca e de groaza :mellow:
in al doilea rand, revenind la oile noastre :D, mie nu mi se pare deloc aiurea ca sotul sa ia numele de familie al sotiei. poate ca e mai neobisnuit la noi, dar asta nu inseamna ca e aiurea... mie mi se pare aiurea cazul in care fiecare isi pastreaza numele, ca mie nu-mi mai suna a familie :unsure:... dar asta e alta poveste :D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Schimbarea numelui... al lui sau al ei
MesajScris: 16 Noi 2007, 18:32 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Mesaje: 283
eu am ales sa am acelasi nume cu sotul meu, chiar daca este un nume mai ciudat. asa cum a crescut el cu numele asta si a devenit un barbat pe care nu numai ca il iubesc, dar il si respect, asa suntem siguri ca si copiii nostri o sa fie bine.
dar nu mi se pare aiurea ca el sa poarte numele tau, atat vreme cat este si el de acord.
cat despre ce spune lumea, n-ar trebui sa va pese. singurele persoane de care cred ca ar trebui sa tineti cont sunt parintii lui.
oricum eu sunt de parere ca ar trebui sa aveti acelasi nume amandoi, altfel parca nu suna a familie si s-ar putea sa aveti in timp probleme cu actele.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Schimbarea numelui... al lui sau al ei
MesajScris: 17 Noi 2007, 03:30 
Nou Venit

Membru din: 17 Oct 2007, 19:27
Mesaje: 5
Citat:
eu am ales sa am acelasi nume cu sotul meu, chiar daca este un nume mai ciudat. asa cum a crescut el cu numele asta si a devenit un barbat pe care nu numai ca il iubesc, dar il si respect, asa suntem siguri ca si copiii nostri o sa fie bine.
dar nu mi se pare aiurea ca el sa poarte numele tau, atat vreme cat este si el de acord.
cat despre ce spune lumea, n-ar trebui sa va pese. singurele persoane de care cred ca ar trebui sa tineti cont sunt parintii lui.
oricum eu sunt de parere ca ar trebui sa aveti acelasi nume amandoi, altfel parca nu suna a familie si s-ar putea sa aveti in timp probleme cu actele.


In ceeace priveste parintii lui nu-i nici o problema.Parintii lui sunt divortati de cand avea el 6ani.Mama lui este recasatorita si nu-i pasa daca o sa-si schimbe numele sau nu,iar depre tatal lui........nici nu s-a interesat de ei(sunt doi frati),deci nu cred ca o sa-l intereseze nici akum ca fiul sau nu vrea sa-i poarte numele.
Oricum suntem aprope siguri ca o sa se treaca pe numele meu.Avem aceiasi parere ca si voi,...nu am fi o familie in adevaratul sens al cuvantului daca ne-am pastra fiecare numele.

Ps. Merci si celorlalte doua fete pentru raspuns.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Schimbarea numelui... al lui sau al ei
MesajScris: 26 Noi 2007, 13:58 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
mie nu mi se pare aiurea nici sa-ti ia el numele, nici tu lui nici sa aveti nume diferite! faceti cum va e voua mai bine! ;)dap..romanii ar putea comenta ca ne place mult de tot sa barfim:-` dar e important sa fiti voi multumiti de alegerea facuta!
eu am dicutat cu colegii mei (de prin diferite tari din europa) despre nume si am constatat cu surprindere ca unora li se pare ciudat ca femeia sa ia numele barbatului dupa casatorie. au senzatia ca e vreun gest de disperare...ca si cum ai vrea sa te identifici cu persoana lui:lol: so don't worry:nwink:

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Schimbarea numelui... al lui sau al ei
MesajScris: 27 Noi 2007, 02:20 
Nou Venit

Membru din: 17 Oct 2007, 19:27
Mesaje: 5
Citat:
buna. foarte interesant subiectul abordat de tine:napplause: .eu m-am casatorit in vara anul trecut si ...sotul meu mi-a luat numele. m-am gandit sa-ti scriu caci poate vroiai sa afli si o parere "avizata"O:) ideea e am procedat tot din pricina numelui lui care nu era prea frumos(ca si in cazul vostru).
nu trebuie sa va faceti griji din pricina a ce zic ceilalti. Daca va iubiti si respectati, nu veti apleca urechea la ce zic ceilalti. spun lucrurile astea pentru ca nu tu vei avea contact direct la "ce se spune" ci viitorul tau sot. In cazul nostru, unii mai fac misto ceva de genul:"a, te-ai maritat, nu insurat", secretarele se mira si mai scapa un zambet "nevinovat"si lista poate continua. Nu sunt comentarii din partea cunoscutilor, ci din partea necunoscutilor(la institutii, cand tb sa prezinti anumite acte, etc).
Nu trebuie sa va speriati. Ganditi-va ca faceti acest lucru pentru copii vostri si ei nu vor avea batai de cap, nu vor rade ceilalti copii de ei la scoala si nu vor avea porecle hidoase.
Sotul meu e fericit ca a scapat de vechiul nume si ne continuam viata.
Si ca sa raspund efectiv la intrebarea ta: e ok daca sotul se trece pe numele tau. :cool:


Merci mult dragutza!!!
Akum sincer nu ma mai intereseaza deloc ce zic altii.Facem cum credeam noi ca e mai bine si gata. Poate sa barfeasca toata lumea.
Ma bucur pt tine si sotul tau.Inca o data ms mult pt msj.M-a motivat si mai tare.
Si iubi al meu vrea sa scape de numele lui mai rpd akum.A mai incercat odata sa si-l schimbe dar s-a lasat pagubas ca era prea multa bataie de cap,hartogaraie,tribunal...chestii!!!
Ciao


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Schimbarea numelui... al lui sau al ei
MesajScris: 27 Noi 2007, 02:27 
Nou Venit

Membru din: 17 Oct 2007, 19:27
Mesaje: 5
Citat:
mie nu mi se pare aiurea nici sa-ti ia el numele, nici tu lui nici sa aveti nume diferite! faceti cum va e voua mai bine! ;)dap..romanii ar putea comenta ca ne place mult de tot sa barfim:-` dar e important sa fiti voi multumiti de alegerea facuta!
eu am dicutat cu colegii mei (de prin diferite tari din europa) despre nume si am constatat cu surprindere ca unora li se pare ciudat ca femeia sa ia numele barbatului dupa casatorie. au senzatia ca e vreun gest de disperare...ca si cum ai vrea sa te identifici cu persoana lui:lol: so don't worry:nwink:


Nu vream ca fiecare sa-si pastreze numele deoarece nici lui nu-i place numele lui si vrea sa scape de el,si al doilea motiv ar fi copii!!!Ar trebui sa poarte numele lui si.........nici nu vreau sa aud.Sau alta varianta ar fi ca ei sa aiba amandoua numele ceea ce ar fi''cireasa de pe tort''.O sa se plictiseasca lumea pana o sa le pronunte tot numele:((


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Schimbarea numelui... al lui sau al ei
MesajScris: 28 Noi 2007, 02:40 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:

Nu vream ca fiecare sa-si pastreze numele deoarece nici lui nu-i place numele lui si vrea sa scape de el,si al doilea motiv ar fi copii!!!Ar trebui sa poarte numele lui si.........nici nu vreau sa aud.Sau alta varianta ar fi ca ei sa aiba amandoua numele ceea ce ar fi''cireasa de pe tort''.O sa se plictiseasca lumea pana o sa le pronunte tot numele:((



daca nici el nu vrea sa isi pastreze numele, atunci alegeti ce nume vreti. nu trebuie sa va intereseze vb oamenilor ci doar sa va fie voua bine. dar sunt curioasa ce nume atat de neplacut are iubitul tau? daca tot este asa de deranjat de numele asta de ce l-a purtat pana in prezent si nu a renuntat la el?:unsure:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Schimbarea numelui... al lui sau al ei
MesajScris: 21 Dec 2007, 05:35 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
eu am ales sa am acelasi nume cu sotul meu, chiar daca este un nume mai ciudat. asa cum a crescut el cu numele asta si a devenit un barbat pe care nu numai ca il iubesc, dar il si respect, asa suntem siguri ca si copiii nostri o sa fie bine.
dar nu mi se pare aiurea ca el sa poarte numele tau, atat vreme cat este si el de acord.
cat despre ce spune lumea, n-ar trebui sa va pese. singurele persoane de care cred ca ar trebui sa tineti cont sunt parintii lui.
oricum eu sunt de parere ca ar trebui sa aveti acelasi nume amandoi, altfel parca nu suna a familie si s-ar putea sa aveti in timp probleme cu actele.


care e numele lui?daca nu sunt prea indiscreta.....:-`

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Schimbarea numelui... al lui sau al ei
MesajScris: 21 Dec 2007, 05:37 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:


daca nici el nu vrea sa isi pastreze numele, atunci alegeti ce nume vreti. nu trebuie sa va intereseze vb oamenilor ci doar sa va fie voua bine. dar sunt curioasa ce nume atat de neplacut are iubitul tau? daca tot este asa de deranjat de numele asta de ce l-a purtat pana in prezent si nu a renuntat la el?:unsure:


ce secretoase sunt fetele...:-`(?)

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Schimbarea numelui... al lui sau al ei
MesajScris: 21 Dec 2007, 20:47 
Nou Venit

Membru din: 17 Oct 2007, 19:27
Mesaje: 5
Scuze fetelor!!!N-am mai intrat de multicel pe aici. Nu sunt secretoasa laura...din contra , sunt foarte deschisa.
Ei bine .ca sa va raspund la intrebare: numele lui e BACIU.
Poate unora nu li se pare un nume atat de urat,dar mie una mi se pare unul groaznic.
Sa stiti ca ne-am hotarat oricum sa se treaca pe numele meu.

Citat:

ce secretoase sunt fetele...:-`(?)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Schimbarea numelui... al lui sau al ei
MesajScris: 21 Dec 2007, 22:58 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
Scuze fetelor!!!N-am mai intrat de multicel pe aici. Nu sunt secretoasa laura...din contra , sunt foarte deschisa.
Ei bine .ca sa va raspund la intrebare: numele lui e BACIU.
Poate unora nu li se pare un nume atat de urat,dar mie una mi se pare unul groaznic.
Sa stiti ca ne-am hotarat oricum sa se treaca pe numele meu.



BACIU??? si ce e urat in numele asta?
:wacko:
ce zici de oameni care au numele curut,flocea si altele muuult mai dubioase, cu referire la organele genitale masc...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Schimbarea numelui... al lui sau al ei
MesajScris: 22 Dec 2007, 05:08 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
Scuze fetelor!!!N-am mai intrat de multicel pe aici. Nu sunt secretoasa laura...din contra , sunt foarte deschisa.
Ei bine .ca sa va raspund la intrebare: numele lui e BACIU.
Poate unora nu li se pare un nume atat de urat,dar mie una mi se pare unul groaznic.
Sa stiti ca ne-am hotarat oricum sa se treaca pe numele meu.



baciu????eu am 3 prieteni al caror nume de fam e baciu.e chiar ok numele....
dar daca tie nu iti place, asta este.
dar al tau care e, de e asa de frumos?

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Schimbarea numelui... al lui sau al ei
MesajScris: 16 Ian 2008, 17:14 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Mesaje: 283
Citat:

ce secretoase sunt fetele...:-`(?)


nu sunt secretoasa, doar ca am fost plecata din tara.
numele e Purice :p
trebuie sa recunosc ca nu m-am obisnuit inca cu noul meu nume, dar am tota viata inainte, nu? :nlol::nlol:
si Baciu mi se pare un nume f ok. eu nu l-as fi schimbat.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Schimbarea numelui... al lui sau al ei
MesajScris: 16 Ian 2008, 21:34 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

nu sunt secretoasa, doar ca am fost plecata din tara.
numele e Purice :p
trebuie sa recunosc ca nu m-am obisnuit inca cu noul meu nume, dar am tota viata inainte, nu? :nlol::nlol:
si Baciu mi se pare un nume f ok. eu nu l-as fi schimbat.


te vei obisnui....

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Schimbarea numelui... al lui sau al ei
MesajScris: 17 Ian 2008, 17:12 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Mesaje: 283
Citat:

te vei obisnui....


asta sigur.
dar credeam ca o sa se intample mai repede :D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Schimbarea numelui... al lui sau al ei
MesajScris: 07 Mar 2008, 17:25 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
Si eu am o problema cu numele lui. Are 2 nume de familie al tatalui si al mamei ca sa se duca numele mai departe fiind doar surori. Mie nu-mi place al doilea adica al mamei. Il vreau doar pe primul dar nu stiu daca se poate.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Schimbarea numelui... al lui sau al ei
MesajScris: 10 Mar 2008, 11:47 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
trebuie sa te duci sa te interesezi, dar din cate stiu nu cred ca se poate


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 70 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România