Ultima vizită a fost: Acum este 27 Apr 2024, 20:36


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 144 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: nunta in zi de sarbatoare religioasa
MesajScris: 30 Mar 2009, 00:08 
Nou Venit

Membru din: 23 Mar 2009, 20:45
Mesaje: 21
si noi trebuia sa facem nunta in postul sf petru si pavel iar preotul a zis ca nu este problema ca daca platim o taxa ne da dezlegare,


dap asta cam asa e

dar mie nu mi-o cerut preotul bani...
si oricum si dupa cununie nasul tre sa de -a deva la preot cel putin aici ... asa ca


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: si inca o intrebare ...
MesajScris: 30 Mar 2009, 00:31 
Nou Venit

Membru din: 23 Mar 2009, 20:45
Mesaje: 21
ce parere aveti , eu sunt ortodoxa si sotul catolic (romano) si nu o sa ne schimbam nici unul religia... o sa fim o familie


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nunta in zi de sarbatoare religioasa
MesajScris: 30 Mar 2009, 00:52 
Nou Venit

Membru din: 23 Mar 2009, 20:45
Mesaje: 21
in primul rand nu are nimeni o asemenea placere ... al -2- lea eu chiar cred in Dumnezeu ,,, dar cred ca asta nu are nimic de -a face , 3 daca preotul si religia permite ? ei care sunt reprezentantii bisericii si mai stiu eu ce ,,,,si explica-mi si mie ce e cu taxa aia de cununie , ca nu stiu exact ,,,

oricum eu respect parerea oricui , si chiar multumesc ca mi ai rspuns tu si celelalte , si mai accept inca opinii.:hug:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nunta in zi de sarbatoare religioasa
MesajScris: 30 Mar 2009, 01:22 
Nou Venit

Membru din: 23 Mar 2009, 20:45
Mesaje: 21
Citat:


nu permite preotul..sau na au ajuns atat de corupti si lacomi incat....eu ti-am zis pt ce se dau dezlegarile!
taxa de cununie este o taxa ce o dai sa te cunune preotul(ti se da si chitanta pt acei bani)...nu mai stiu cat este taxa!


pai preotul meu ti - am zis ca nu e corupt , pt ca nu mi -o cerut bani (daca asta inseamna corupt )
cat despre taxa asta ... daca asa se face asa sa fie , dar asta nu inseamana tot un fel de mita ? adik , eu ma cunun in fata Domnului nu ? ! reprezentat de preot ,,, si de ce trebuie sa platesc ( cu chitanta sau fara ?)adik asta nu face parte din serviciile lui sau cum , poate nu inteleg eu


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: si inca o intrebare ...
MesajScris: 30 Mar 2009, 01:55 
Nou Venit

Membru din: 23 Mar 2009, 20:45
Mesaje: 21
si copii unde o sa-i botezati?
:nlol:
sa fim seriosi,amandoi sunteti asa mandrii incat nu puteti ceda?
si pana la urma unde te casatoresti?la ce biserica?(?)[/quote

copii o sa ii botezam la catolici .important e sa fie botezat nu in ce fel de biserica sau religie .
nu e vb de mandrie sau ceva de genu, doar ca nici unul dintre noi nu e bisericos , amandoi consideram ca doar un Dumnezeu exista, eu am considerat intodeauna ca daca m-am nascut ortodoxa , raman ortodoxa , nu am de ce sa i pretind lui sa schimbe ...si sincer nici nu vad rostul ...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: si inca o intrebare ...
MesajScris: 30 Mar 2009, 02:46 
Junior

Membru din: 16 Mar 2009, 06:47
Mesaje: 99
Citat:

si copii unde o sa-i botezati?
:nlol:
sa fim seriosi,amandoi sunteti asa mandrii incat nu puteti ceda?
si pana la urma unde te casatoresti?la ce biserica?(?)[/quote

copii o sa ii botezam la catolici .important e sa fie botezat nu in ce fel de biserica sau religie .
nu e vb de mandrie sau ceva de genu, doar ca nici unul dintre noi nu e bisericos , amandoi consideram ca doar un Dumnezeu exista, eu am considerat intodeauna ca daca m-am nascut ortodoxa , raman ortodoxa , nu am de ce sa i pretind lui sa schimbe ...si sincer nici nu vad rostul ...
Nici noua nu ne-a cerut sa ne schimbam religia dar o sa ne casatorim la ortodoxi ca eu sunt ortodoxa iar copii tot asa la ortodoxi.:clap:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: si inca o intrebare ...
MesajScris: 30 Mar 2009, 14:32 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Noi 2008, 17:39
Mesaje: 900
deci..NUNTA IN POST NU SE FACE....CLAR!
faci daca gasesti niste ,,preoti'' care iti cer bani ca sa iti iau dezlegare de la episcopie...prin anumite interventii..oameni care semneaza pe ascuns..s.a.m.d...
nunta in post faci numai cand esti bolnav...sau altcineva apropiat care trebuie sa participe la nunta..oricum dezlegarea se da pt slujba nu si pt petrecere!!!!!!!!!
taxa de cununie exista de cand lumea...biserica traieste si ea din ceva,nu?
nasul plateste taxa de cununie(dupa cununia religioasa) ..bani care merg la biserica!iar mirele plateste o ,,taxa de ginere'' atunci cand rezervati biserica,va da chitanta si asa mai departe!

_________________
Imagine
miresica de mai...9 mai 2009


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: si inca o intrebare ...
MesajScris: 31 Mar 2009, 01:27 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
nici eu nu sunt de acord cu nuntile in post si pt asta am si refuzat sa fac nunta atunci, si asta pt ca nu vroiam sa am constiinta incarcata cu asa ceva si nu vroiam ca daca se intampla ceva pe parcursul vietii sa cred ca s-a intamplat pt ca am facut nunta in post.
si la noi nasi au platit o taxa de cununie, iar pt dezlegare noua chiar ne-au cerut o taxa . nu o suma foarte mare dar totusi ne-au creut.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: si inca o intrebare ...
MesajScris: 31 Mar 2009, 02:39 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
Nici noua nu ne-a cerut sa ne schimbam religia dar o sa ne casatorim la ortodoxi ca eu sunt ortodoxa iar copii tot asa la ortodoxi.:clap:


ortodocsi:)

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: si inca o intrebare ...
MesajScris: 03 Apr 2009, 01:24 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Noi 2008, 17:39
Mesaje: 900
Citat:
deci..NUNTA IN POST NU SE FACE....CLAR!
faci daca gasesti niste ,,preoti'' care iti cer bani ca sa iti ia dezlegare de la episcopie...prin anumite interventii..oameni care semneaza pe ascuns..s.a.m.d...
nunta in post faci numai cand esti bolnav...sau altcineva apropiat care trebuie sa participe la nunta..oricum dezlegarea se da pt slujba nu si pt petrecere!!!!!!!!!
taxa de cununie exista de cand lumea...biserica traieste si ea din ceva,nu?
nasul plateste taxa de cununie(dupa cununia religioasa) ..bani care merg la biserica!iar mirele plateste o ,,taxa de ginere'' atunci cand rezervati biserica,va da chitanta si asa mai departe!

_________________
Imagine
miresica de mai...9 mai 2009


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: si inca o intrebare ...
MesajScris: 03 Apr 2009, 01:24 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Noi 2008, 17:39
Mesaje: 900
:)

_________________
Imagine
miresica de mai...9 mai 2009


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: si inca o intrebare ...
MesajScris: 03 Apr 2009, 01:25 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Noi 2008, 17:39
Mesaje: 900
Citat:

ortodocsi:)

ce atenta...esti... :nono:

_________________
Imagine
miresica de mai...9 mai 2009


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: si inca o intrebare ...
MesajScris: 03 Apr 2009, 02:08 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:
ce atenta...esti... :nono:


eu apreciez daca cineva ma atentioneaza cand gresesc. asa evit pe viitor sa mai fac aceeiasi greseala. Laura a facut foarte bine ca i-a spus.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: si inca o intrebare ...
MesajScris: 03 Apr 2009, 02:40 
Junior

Membru din: 16 Mar 2009, 06:47
Mesaje: 99
Citat:

eu apreciez daca cineva ma atentioneaza cand gresesc. asa evit pe viitor sa mai fac aceeiasi greseala. Laura a facut foarte bine ca i-a spus.
A si eu am scris gresit.:~*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: si inca o intrebare ...
MesajScris: 03 Apr 2009, 12:42 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
ce atenta...esti... :nono:


da, sunt atenta.
La randul meu fac greseli si chiar nu ma supara sa imi atraga cineva atentia, sa nu mai gresesc a doua oara.
tu nu inveti din greseli?iti place sa nu iti atraga nimeni atentia, sa te menajam si sa continui sa gresesti...nu?

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 144 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România