Ultima vizită a fost: Acum este 19 Mar 2024, 06:50


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 195 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 23 Iul 2007, 20:21 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:


sincer eu nu am mai auzit sa intrebe preotii varsta nasilor.intreaba doar daca sunt casatoriti sau nu.nu are nici o legatura cu modernismul de care spui tu.



nici nu am zis ca intreaba preotii asa ceva...era vb ca dc tu ii intrebi cum ar trebui sa fie nasii unii ti-ar zice ca doar casatoriti iar altii ca sa fie casatoriti si mai mari ca voi...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 23 Iul 2007, 20:29 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:


nici nu am zis ca intreaba preotii asa ceva...era vb ca dc tu ii intrebi cum ar trebui sa fie nasii unii ti-ar zice ca doar casatoriti iar altii ca sa fie casatoriti si mai mari ca voi...


in fine....una din noi e prost informata

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 23 Iul 2007, 20:31 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:

in fine....una din noi e prost informata



(!):wacko:...m-ai dat gata cu replica asta...dar asa o fi


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 23 Iul 2007, 20:34 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:


(!):wacko:...m-ai dat gata cu replica asta...dar asa o fi



eu sincer nu stiu nimic de asa ceva.nu vreau sa te superi.dar am multe cunostinte botezate de nasi mai mici.sau cel putin mireasa era ma mica.si din cate tiu.....nu a intrebat nimeni si nici nu a fost vreo poblema.
preotul vrea ca nasii sa fie casatoriti.atat

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 23 Iul 2007, 23:16 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:


eu sincer nu stiu nimic de asa ceva.nu vreau sa te superi.dar am multe cunostinte botezate de nasi mai mici.sau cel putin mireasa era ma mica.si din cate tiu.....nu a intrebat nimeni si nici nu a fost vreo poblema.
preotul vrea ca nasii sa fie casatoriti.atat


Uite ce zice biserica ortodoxa despre cum trebuie sa fie nasii...de acolo chestia cu nasii mai in varsta is mai potriviti - intrebarea 5...http://www.parohiamacin4.org/cununie.htm

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 24 Iul 2007, 02:32 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:

Uite ce zice biserica ortodoxa despre cum trebuie sa fie nasii...de acolo chestia cu nasii mai in varsta is mai potriviti - intrebarea 5...http://www.parohiamacin4.org/cununie.htm



aici am citi si eu acum cateva zile, dar stiam si asa de la bunici, parinti...de la cunoscuti


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 24 Iul 2007, 04:05 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:


aici am citi si eu acum cateva zile, dar stiam si asa de la bunici, parinti...de la cunoscuti



ok roxana...se pare ca eu eram cea prost informata.sorry.
dar,...fara stirea mea...ma incadrez.:ndance::ndance::ok:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 24 Iul 2007, 18:21 
Veteran

Membru din: 30 Iun 2006, 19:20
Mesaje: 475
Citat:


Nu prea ma mai bag pe forum ca deja a trecut un an de la castoria mea si nu ma mai intereseaza in mod deosebit anumite subiecte...Dar, ...

In weekend am cununat-o pe prietena mea cea mai buna, de aceeasi varsta cu noi. De fapt, cu totii nasi+fini avem aceeasi varsta. Nu au fost nici un fel de prob din partea preotilor.
Si noi avem acelasi tip de nasi.

Cu privire la "articol": cred ca biserica noastra e destul de rigida cu privire la recomandari si, de aceea, din ce in ce mai multi oameni se indeparteaza de biserica. Cred ca fiecare are dreptul sa-si aleaga nasii pe care ii doresc si relatiile ulterioare sa se bazeze pe prietenie si nu pe interese finaciare.
Nu prea cred eu ca mai tine faza cu exemplu si autoritatea nasilor daca in viitor cuplul nu se intelege. e un fel de a pasa pisica in ograda altuia...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 25 Iul 2007, 02:03 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

Nu prea ma mai bag pe forum ca deja a trecut un an de la castoria mea si nu ma mai intereseaza in mod deosebit anumite subiecte...Dar, ...

In weekend am cununat-o pe prietena mea cea mai buna, de aceeasi varsta cu noi. De fapt, cu totii nasi+fini avem aceeasi varsta. Nu au fost nici un fel de prob din partea preotilor.
Si noi avem acelasi tip de nasi.


multumesc de sustinere.sunt de aceeasi parere.in plus....socrul meu e preot si nu are nicidecum idei de genul acesta.dimpotriva.este foarte deschis.

Cu privire la "articol": cred ca biserica noastra e destul de rigida cu privire la recomandari si, de aceea, din ce in ce mai multi oameni se indeparteaza de biserica. Cred ca fiecare are dreptul sa-si aleaga nasii pe care ii doresc si relatiile ulterioare sa se bazeze pe prietenie si nu pe interese finaciare.
Nu prea cred eu ca mai tine faza cu exemplu si autoritatea nasilor daca in viitor cuplul nu se intelege. e un fel de a pasa pisica in ograda altuia...

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 25 Iul 2007, 03:07 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:

Nu prea ma mai bag pe forum ca deja a trecut un an de la castoria mea si nu ma mai intereseaza in mod deosebit anumite subiecte...Dar, ...

In weekend am cununat-o pe prietena mea cea mai buna, de aceeasi varsta cu noi. De fapt, cu totii nasi+fini avem aceeasi varsta. Nu au fost nici un fel de prob din partea preotilor.
Si noi avem acelasi tip de nasi.

Cu privire la "articol": cred ca biserica noastra e destul de rigida cu privire la recomandari si, de aceea, din ce in ce mai multi oameni se indeparteaza de biserica. Cred ca fiecare are dreptul sa-si aleaga nasii pe care ii doresc si relatiile ulterioare sa se bazeze pe prietenie si nu pe interese finaciare.
Nu prea cred eu ca mai tine faza cu exemplu si autoritatea nasilor daca in viitor cuplul nu se intelege. e un fel de a pasa pisica in ograda altuia...




nu am zis nicaieri ca nasii trebuie alesi dupa acest criteriu, si nasii mei sunt de varsta noastra, nasul e preot si e chiar mai mic ca viitorul meu sot cu 3 luni, deci no pr...faza era ca asa indica Biserica nu impune, pt ca nimic nu e impus...fiecare interpreteaza si face cum cerde ca i e mai bine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 25 Iul 2007, 03:09 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

Nu prea ma mai bag pe forum ca deja a trecut un an de la castoria mea si nu ma mai intereseaza in mod deosebit anumite subiecte...Dar, ...

In weekend am cununat-o pe prietena mea cea mai buna, de aceeasi varsta cu noi. De fapt, cu totii nasi+fini avem aceeasi varsta. Nu au fost nici un fel de prob din partea preotilor.
Si noi avem acelasi tip de nasi.

Cu privire la "articol": cred ca biserica noastra e destul de rigida cu privire la recomandari si, de aceea, din ce in ce mai multi oameni se indeparteaza de biserica. Cred ca fiecare are dreptul sa-si aleaga nasii pe care ii doresc si relatiile ulterioare sa se bazeze pe prietenie si nu pe interese finaciare.
Nu prea cred eu ca mai tine faza cu exemplu si autoritatea nasilor daca in viitor cuplul nu se intelege. e un fel de a pasa pisica in ograda altuia...



multumesc de sustinere.sunt de aceeasi parere.in plus....socrul meu e preot si nu are nicidecum idei de genul acesta.dimpotriva.este foarte deschis.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 21 Sep 2007, 21:11 
Nou Venit

Membru din: 09 Iun 2007, 16:12
Mesaje: 31
Buna fetelor!!Noi avem o mare dileme cu nasii: nu stim daca or sa ne cunune sau nu pt ca e in felul urmator:nasii viitorului meu sot e stabilita in America, de anul trecut decand i-am sp de nunta tot a spus ca vine sa vb, acum in iule a trebuit sa vina, dar nu a putut...e o doctora in medicina generala si mai tot timpul si ea si sotul ei sunt plecati...pana si ei se vad nu stiu la cat timp...cam de 2 ori pe an...dar in fine nu asta-i problema noastra,,,problema e ca ne tot transmite mesaje prin paritii ei.,..cu ea am vb de 3 ori la tel,,,si asta f fugitiv..iar sotul meu si socrii mei nu au m-ai vazut-o de cand l-a botezat pe sotul meu...deci va dati seama?ea spune ca ne cununa, dar daca ne face chestia ca inainte cu o sapt sau chiar in sapt aceea sa nu poata venii?noi ne gandeam ca poate sa le trimeata bani parintiilor ei si ne ne casatoreasca, dar noua nu ne convine, pt ca ei sunt f in varsta..au in jur de 70-80 de anii...si daca ar fi sa vb cu altcineva sa ne fie nasi....ne e tare frica sa nu ne blesteme...ca asa au facut cu un fin de al lor pe care pana la urma l-au botezat socrii mei..a zis nasa ca vine acum in decembrie in tara...dar sigur intervine ceva si nu poate venii...nu stim cum sa facem...voi ce ma sfatuiti?multumesc mult


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 21 Sep 2007, 21:40 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Mesaje: 283
Citat:
Buna fetelor!!Noi avem o mare dileme cu nasii: nu stim daca or sa ne cunune sau nu pt ca e in felul urmator:nasii viitorului meu sot e stabilita in America, de anul trecut decand i-am sp de nunta tot a spus ca vine sa vb, acum in iule a trebuit sa vina, dar nu a putut...e o doctora in medicina generala si mai tot timpul si ea si sotul ei sunt plecati...pana si ei se vad nu stiu la cat timp...cam de 2 ori pe an...dar in fine nu asta-i problema noastra,,,problema e ca ne tot transmite mesaje prin paritii ei.,..cu ea am vb de 3 ori la tel,,,si asta f fugitiv..iar sotul meu si socrii mei nu au m-ai vazut-o de cand l-a botezat pe sotul meu...deci va dati seama?ea spune ca ne cununa, dar daca ne face chestia ca inainte cu o sapt sau chiar in sapt aceea sa nu poata venii?noi ne gandeam ca poate sa le trimeata bani parintiilor ei si ne ne casatoreasca, dar noua nu ne convine, pt ca ei sunt f in varsta..au in jur de 70-80 de anii...si daca ar fi sa vb cu altcineva sa ne fie nasi....ne e tare frica sa nu ne blesteme...ca asa au facut cu un fin de al lor pe care pana la urma l-au botezat socrii mei..a zis nasa ca vine acum in decembrie in tara...dar sigur intervine ceva si nu poate venii...nu stim cum sa facem...voi ce ma sfatuiti?multumesc mult


ce fel de oameni sunt astia?? cum adica sa va blesteme ca nu-i alegeti ca nasi ):( sa le fie rusine!!! mai au tupeu sa insiste sa fie nasi cand nu si-au vazut finul de la botez??!!!):():(
questia cu blestemul e cea mai mare idiotenie pe care am auzit-o pana acum!!
eu nu i-as alege ca nasi. as incerca sa le explic cat mai calm si dragut ca nasii sunt, pana la urma parinti spirituali si ca eu as dori sa am o relatie mai apropiata decat ei cu sotul tau (:p spus intr-un mod mai diplomat). si dc nu inteleg, atunci mare pierdere nu e, pt ca oricum nu-i vedeti.
cat despre tampenia cu blestematul, exista oameni care cred si oameni care nu cred in ele. dc crezi in ele si te deranjeza ideea, vorbeste cu un preot. sunt niste slujbe ... nu stiu detalii.
oricum, eu n-as fi de acord sa am de-a face cu astfel de oameni.
bafta multa! %%-
si sa aveti parte de o casnicie fericita!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 22 Sep 2007, 14:21 
Nou Venit

Membru din: 09 Iun 2007, 16:12
Mesaje: 31
Citat:

ce fel de oameni sunt astia?? cum adica sa va blesteme ca nu-i alegeti ca nasi ):( sa le fie rusine!!! mai au tupeu sa insiste sa fie nasi cand nu si-au vazut finul de la botez??!!!):():(
questia cu blestemul e cea mai mare idiotenie pe care am auzit-o pana acum!!
eu nu i-as alege ca nasi. as incerca sa le explic cat mai calm si dragut ca nasii sunt, pana la urma parinti spirituali si ca eu as dori sa am o relatie mai apropiata decat ei cu sotul tau (:p spus intr-un mod mai diplomat). si dc nu inteleg, atunci mare pierdere nu e, pt ca oricum nu-i vedeti.
cat despre tampenia cu blestematul, exista oameni care cred si oameni care nu cred in ele. dc crezi in ele si te deranjeza ideea, vorbeste cu un preot. sunt niste slujbe ... nu stiu detalii.
oricum, eu n-as fi de acord sa am de-a face cu astfel de oameni.
bafta multa! %%-
si sa aveti parte de o casnicie fericita!

Multumesc frumos pt sfat...da sa stii ca ai dreptate..chiar vb acum cateva zile cu un unchi de al nostru si la fel ne spunea si el...ce fel de nasii sunt?mai mult pt ei e o mandrie, o prostie,vb lui..atunci cand sunt sarbatori, zici :"hai si noi pe la nasi", dar de unde nasi?ne ducem in America?dar chiar asa o sa si facem...daca nu vine pana in decembrie si tare am sentimentul ca nu o sa vina...o sa ne gasim noi nasi de aici din PITESTI,,CA NASI CA ASTIA NU as vrea sa am....Si voi sa aveti parte de o casnicie frumoasa, fericita si plina de intelegere si intelepciune!!sa pui si yu poze cu tine de la nunta(am vazut ca o ai pe 6 oct),cu rochita ,cu tot ce se poate...ca sa vedem si noi...Casa de piatra si numai fericire!!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 22 Sep 2007, 15:22 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:
Buna fetelor!!Noi avem o mare dileme cu nasii: nu stim daca or sa ne cunune sau nu pt ca e in felul urmator:nasii viitorului meu sot e stabilita in America, de anul trecut decand i-am sp de nunta tot a spus ca vine sa vb, acum in iule a trebuit sa vina, dar nu a putut...e o doctora in medicina generala si mai tot timpul si ea si sotul ei sunt plecati...pana si ei se vad nu stiu la cat timp...cam de 2 ori pe an...dar in fine nu asta-i problema noastra,,,problema e ca ne tot transmite mesaje prin paritii ei.,..cu ea am vb de 3 ori la tel,,,si asta f fugitiv..iar sotul meu si socrii mei nu au m-ai vazut-o de cand l-a botezat pe sotul meu...deci va dati seama?ea spune ca ne cununa, dar daca ne face chestia ca inainte cu o sapt sau chiar in sapt aceea sa nu poata venii?noi ne gandeam ca poate sa le trimeata bani parintiilor ei si ne ne casatoreasca, dar noua nu ne convine, pt ca ei sunt f in varsta..au in jur de 70-80 de anii...si daca ar fi sa vb cu altcineva sa ne fie nasi....ne e tare frica sa nu ne blesteme...ca asa au facut cu un fin de al lor pe care pana la urma l-au botezat socrii mei..a zis nasa ca vine acum in decembrie in tara...dar sigur intervine ceva si nu poate venii...nu stim cum sa facem...voi ce ma sfatuiti?multumesc mult


Da, da. Si eu sunt de aceeasi parere cu Lucs. Nu poti sa te bazezi pe ei in primul rand. Si apoi, nasii trebuie sa fie niste oameni cu care sa ai o relatie mai speciala, sa va fie cat de cat apropiati. Daca ei nu si-au mai vazut finul de la botez... Sie u zic sa le spuneti delicat ca dat fiind faptul ca sunt f ocupati si e posibil sa nu poata ajunge, nu vreti sa-i incurcati nici voi pe ei si trebuie sa fiti si voi siguri de prezenta nasilor, asa ca ... Plus ca treaba asta cu blestemul... vai de mine ce oameni!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 22 Sep 2007, 15:53 
Nou Venit

Membru din: 09 Iun 2007, 16:12
Mesaje: 31
Citat:

Da, da. Si eu sunt de aceeasi parere cu Lucs. Nu poti sa te bazezi pe ei in primul rand. Si apoi, nasii trebuie sa fie niste oameni cu care sa ai o relatie mai speciala, sa va fie cat de cat apropiati. Daca ei nu si-au mai vazut finul de la botez... Sie u zic sa le spuneti delicat ca dat fiind faptul ca sunt f ocupati si e posibil sa nu poata ajunge, nu vreti sa-i incurcati nici voi pe ei si trebuie sa fiti si voi siguri de prezenta nasilor, asa ca ... Plus ca treaba asta cu blestemul... vai de mine ce oameni!

multumesc fr si tie pt sfat...spor de pe acum la prehatiri!!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 02 Oct 2007, 14:22 
Nou Venit

Membru din: 07 Sep 2007, 23:16
Mesaje: 8
Buna fetele! Avem nasii.....acum mai ramane o problema de rezolvat (la acest capitol :D) : ce obligatii avem fata de nasi si nasii fata de noi? (?)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 02 Oct 2007, 15:54 
Nou Venit

Membru din: 28 Sep 2007, 10:57
Mesaje: 2
le spui adevarul.minciuna si ascunsul dupa deget doare mai tare.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 02 Oct 2007, 17:49 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Mesaje: 283
Citat:
Buna fetele! Avem nasii.....acum mai ramane o problema de rezolvat (la acest capitol :D) : ce obligatii avem fata de nasi si nasii fata de noi? (?)


discutati.
de exemplu noi am vrut ca nasii nostri sa nu faca nimic, dar ei au fost cei care au vrut sa se implice.
pana la urma ei au platit:
- lumanarile
- buchetul miresei
- biserica
- "baticul" de dupa voal
- cadoul pt noi
iar noi luam buchetul nasei si cadou pt ei.
alte indatoriri: nasul cu cavalerul tb sa gateasca mirele, iar nasa cu don'soarele gatesc mireasa. nasul pleaca cu mireasa la biserica, iar mirele cu nasa.
cam atat facem noi.
daca aveti pretentii sau doriti ceva neaparat de la ei tb sa vorbiti.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 03 Oct 2007, 15:45 
Nou Venit

Membru din: 07 Sep 2007, 23:16
Mesaje: 8
:-* Multumesc mult, mult, mult...... Inca nu am vorbit cu ei, dar nu aveam nici cea mai vaga idee despre cum se procedeaza :lips:


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 195 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România