Ultima vizită a fost: Acum este 19 Mar 2024, 08:11


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 195 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 23 Apr 2008, 00:48 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 28 Dec 2007, 00:40
Mesaje: 580
Citat:

nasii nostri au acceptat din prima clipa, acum un an si ceva, cu toate ca nu e stabilit inca exact cand facem. ce m-a bucurat a fost reactia nasului cand i-am zis acum cateva saptamani, ca vrem la anul in iulie. a spus ca e perfect, dar si daca ii ziceam ca facem nunta a doua zi, tot asa era pentru ca ei tin mult la noi.:ndance::ndance::ndance:. am cei mai buni nasi din lume. :njump::njump:
Dana

ce fericita esti ca ai reusit sa ii gasesti din prima..fara stress..ce bine
noi ink cautam...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 24 Iun 2008, 16:45 
Nou Venit

Membru din: 24 Iun 2008, 15:39
Mesaje: 21
Ca sa fii nas in adevaratul sens al cuvantului e un lucru mare.Eu nu am nasi dar la randul meu am 2 perechi de fini deocamdata si un finut botezat.Sunt multi cei care promit si foarte putini care merg pana la capat cu promisiunea.Fericiti voi cei care aveti cui spune nas si nasa .Pnoi ne-au uitat nasii imediat dupa nunta.
Citat:
ce fericita esti ca ai reusit sa ii gasesti din prima..fara stress..ce bine
noi ink cautam...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 25 Iun 2008, 01:42 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:
Ca sa fii nas in adevaratul sens al cuvantului e un lucru mare.Eu nu am nasi dar la randul meu am 2 perechi de fini deocamdata si un finut botezat.Sunt multi cei care promit si foarte putini care merg pana la capat cu promisiunea.Fericiti voi cei care aveti cui spune nas si nasa .Pnoi ne-au uitat nasii imediat dupa nunta.

Dar voi ati mai incercat sa mentineti totusi relatia? E pacat daca au nasit din obligaite. Asta se face cu sufletul, sau nu se face. Nasii nostri au acceptat imediat, au fost chiar incantati, parca se temeau ca nu ii dorim ca nasi.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 26 Iun 2008, 16:24 
Nou Venit

Membru din: 24 Iun 2008, 15:39
Mesaje: 21
da din obligatie ne-au cununat.Le promise scocrilor ca-l vor cununa pe sot.Din pacate ei stau in Elvetia si si-au schimbat toate nr de tel.Aveau casa aici in oras dar au vandut si au plecat undeva la tara.Imi pare tare rau ca la orice sarbatoare (craciun sau paste )cand se obisnuieste sa mergi in vizita la nasi noi nu avem unde.Dar compensez cu altceva.Am deja 2 perechi de fini cununati si un finut botezat si ne intelegem de minune . Sper ca asa va fi mereu.Avem si noi nunta al doilea cuplu de cununat in octombrie pe 11 si pe 3 tot octombrie ii luam motu finutului.Abia astept.O zi buna tuturor.
Citat:
Dar voi ati mai incercat sa mentineti totusi relatia? E pacat daca au nasit din obligaite. Asta se face cu sufletul, sau nu se face. Nasii nostri au acceptat imediat, au fost chiar incantati, parca se temeau ca nu ii dorim ca nasi.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 03 Iul 2008, 22:40 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
aaaa...deci care sunt "obligatiile" nasilor?concret,ce trebuie sa faca ei la nunta?nasii nostri sunt pt prima oara nasi si ne-au intrebat pe noi,iar noi habar nu avem.sau daca e "fara pretentii"inseamna ca nu trebuie sa ia nimic?lumanari si alte alea?m-am trezit si eu in al 11-lea ceas...:blink:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 04 Iul 2008, 02:36 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:
aaaa...deci care sunt "obligatiile" nasilor?concret,ce trebuie sa faca ei la nunta?nasii nostri sunt pt prima oara nasi si ne-au intrebat pe noi,iar noi habar nu avem.sau daca e "fara pretentii"inseamna ca nu trebuie sa ia nimic?lumanari si alte alea?m-am trezit si eu in al 11-lea ceas...:blink:

Acuma... de, chiar si "fara pretentii", eu zic ca ar fi frumos sa ia lumanarile, buchetul miresei si voalul. Asa se procedeaza. Si pot gasi lucruri frumoase cu bani putini. Sa zicem ca voalul ti-l iei tu, probabil l-ai luat deja, dar lumanarile si buchetul, ar trebui sa le ia. Cat sa coste? Cu 5, 6 milioane iei ceva frumos, frumos. Si sa va dea bani la nunta putin mai mult ca ceilalti. Chiar daca "farapretentii" sunt totusi nasi si nu e un efort f mare. La noi in Muntenia atat cumpara ei: lumanari, bunchet si voal mireasa si platesc slujba de cununie de la biserica.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 04 Iul 2008, 11:17 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
Citat:
Acuma... de, chiar si "fara pretentii", eu zic ca ar fi frumos sa ia lumanarile, buchetul miresei si voalul. Asa se procedeaza. Si pot gasi lucruri frumoase cu bani putini. Sa zicem ca voalul ti-l iei tu, probabil l-ai luat deja, dar lumanarile si buchetul, ar trebui sa le ia. Cat sa coste? Cu 5, 6 milioane iei ceva frumos, frumos. Si sa va dea bani la nunta putin mai mult ca ceilalti. Chiar daca "farapretentii" sunt totusi nasi si nu e un efort f mare. La noi in Muntenia atat cumpara ei: lumanari, bunchet si voal mireasa si platesc slujba de cununie de la biserica.
pai si noi tot munteni suntem,si nasii...dar nu am indraznit sa le spunem:luati asta si asta.daca ei nu stiu,am mers tocmai pe principiul nu costa mult si am luat voalul si luam si restul...

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 04 Iul 2008, 11:39 
Junior

Membru din: 06 Mar 2008, 11:19
Mesaje: 59
neata :,

la noi obiceiul spune ca mirele face cadou buchetul miresei, iar nasii cumpara miresei diadema, voalul si bijuteriile - cercei, lant, bratara - iar pentru cununie cumpara lumanarile si platesc cununia la preot
desi nu e obligatoriu
eu una am deja bijuterile - un set de la iubi meu care imi place mult mult - lumanarile le cumparam noi pt ca avem 2 perechi de nasi - astfel evitam discutiile, iar voalul il cumpara iubi o data cu rochia, asa ca in grija nasilor mai ramane doar achitatul la biserica


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 04 Iul 2008, 11:39 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
si atunci care este indatorirea lor.
ok am inteles nu stiau, dar trebuia sa le spui ca ei in calitate de nasi trebuie sa cumpere voalul si tiara, sa faca lumanarile sa plateasca preotul.Eu nu stiam ca ei fac si buchetele, dar fie nu mai conteaza.De exemplu, nasa mea stie ca bijuteriile si poseta pe care le port in ziua respectiva trebuie sa le cumpere ea.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 04 Iul 2008, 11:42 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
si eu stiam ca mirele face buchetele miresei si a nasei. dar in cazul meu eu o sa mi-l aleg cum sa fie facut si el logic o sa il plateasca, dar cum banii sunt la comun tot din banii nostri da.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 04 Iul 2008, 11:51 
Junior

Membru din: 06 Mar 2008, 11:19
Mesaje: 59
Citat:
si eu stiam ca mirele face buchetele miresei si a nasei. dar in cazul meu eu o sa mi-l aleg cum sa fie facut si el logic o sa il plateasca, dar cum banii sunt la comun tot din banii nostri da.


si la mine tot asa va fi
eu imi aleg modelul, fac comanda si iubi plateste, tot din banii pusi la comun


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 04 Iul 2008, 12:59 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
ma gandeam ca numai la noi este asa dar vad ca mai sunt si alte miresici in aceeasi situatie. tu unde iti vei face buchetele


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 04 Iul 2008, 13:23 
Junior

Membru din: 06 Mar 2008, 11:19
Mesaje: 59
Citat:
ma gandeam ca numai la noi este asa dar vad ca mai sunt si alte miresici in aceeasi situatie. tu unde iti vei face buchetele


nu am cautat inca
ce stiu este ca vreau sa fie din crini imperiali albi - poate si trandafiri rosii, ma mai gandesc, ptr. contrast - si neaparat naturali, nu vreau sa aud de artificiali

tu unde faci?

la mine e mai naspa ca trebuie sa-l iau de vineri si sa reziste pana duminica dimineata

stii o florarie care sa ofere o asemenea siguranta?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 04 Iul 2008, 14:15 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
eu as vrea buchetul din trandafi albi cu un crin in mijloc, iar o buchetul il fac la floraria cristina,de langa starea civila.dau comanda cu o saptamana inainte si il iau sambata in ziua nunti, cred ca o sa fie in jur de 11 sau 12.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 04 Iul 2008, 14:45 
Junior

Membru din: 06 Mar 2008, 11:19
Mesaje: 59
Citat:
eu as vrea buchetul din trandafi albi cu un crin in mijloc, iar o buchetul il fac la floraria cristina,de langa starea civila.dau comanda cu o saptamana inainte si il iau sambata in ziua nunti, cred ca o sa fie in jur de 11 sau 12.


ce stii? trateaza florile? eu trebuie sa iai buchetul la moinesti si imi e frica ca nu va rezista. daca se ofilesc eu ce fac?
de preturi stii ceva?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 04 Iul 2008, 15:42 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
nu am intrebat, dar nu poti sa il iei sambata in ziua nunti.du-te si intreaba sa vazi ce o sa iti zica.
mie imi si filmeaza si ma costa ieftin filmatul in comparatie cu ce am mai gasit.
preturile sunt accesibile, pe mine un buchet de 7 trandafiri,un crin floarea miresei manopera plus microfonul ma costa parca 130 lei.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 04 Iul 2008, 16:35 
Junior

Membru din: 06 Mar 2008, 11:19
Mesaje: 59
Citat:
nu am intrebat, dar nu poti sa il iei sambata in ziua nunti.du-te si intreaba sa vazi ce o sa iti zica.
mie imi si filmeaza si ma costa ieftin filmatul in comparatie cu ce am mai gasit.
preturile sunt accesibile, pe mine un buchet de 7 trandafiri,un crin floarea miresei manopera plus microfonul ma costa parca 130 lei.


multumesc
am sa merg ca sunt tare curioasa


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 08 Iul 2008, 03:33 
Nou Venit

Membru din: 29 Mar 2008, 00:45
Mesaje: 43
nasii mei, au spus ca nu au auzit ca ei trebuie sa cumpere cosul ala mare al miresei, si vreau sa va zic , ca am fost ieri la biserica sa vedem la ce ora ne programeaza si noi am platit taxa de cununie. ASTA E!!!!!!!! ce era sa fac??????a trebuit sa platim:(


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 08 Iul 2008, 10:19 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
taxa de cununie este un fel de contributie, taxa de sluja se plateste dupa terminarea slujbei de cununie si o plateste nasul


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 08 Iul 2008, 15:07 
Nou Venit

Membru din: 24 Iun 2008, 15:39
Mesaje: 21
Citat:
nasii mei, au spus ca nu au auzit ca ei trebuie sa cumpere cosul ala mare al miresei, si vreau sa va zic , ca am fost ieri la biserica sa vedem la ce ora ne programeaza si noi am platit taxa de cununie. ASTA E!!!!!!!! ce era sa fac??????a trebuit sa platim:(

despre ce cos vorbesti? eu sunt nasa in toamna si n-am auzit de asa ceva.Iar taxa e adev o platesc mirii si nasii achita ceva dupa.


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 195 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România