Ultima vizită a fost: Acum este 19 Mar 2024, 10:05


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 195 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 08 Iul 2008, 15:15 
Junior

Membru din: 06 Mar 2008, 11:19
Mesaje: 59
Citat:
nasii mei, au spus ca nu au auzit ca ei trebuie sa cumpere cosul ala mare al miresei, si vreau sa va zic , ca am fost ieri la biserica sa vedem la ce ora ne programeaza si noi am platit taxa de cununie. ASTA E!!!!!!!! ce era sa fac??????a trebuit sa platim:(


eu stiam ca mirii in noaptea nuntii spre dimineata sau a doua zi trebuie sa dea la nasi un cos plin cu detoate, sa dea cununiile, parca asa se zsice in popor, dar ca nasii trebuie sa dea la miri nu am auzit.
tu de ce cos vorbesti??(?)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 08 Iul 2008, 15:32 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
cosul reprezinta, in zona noastra moldova, un fel de plocon adus de miri nasilor ca drept multumire, se mai numesc si colaci, pt ce au facut pentru ei, si din cate am aflat eu el trebuie sa contina 1 kg zahar, faina,orez, 1l ulei, vin, tuica, un colac sau o paine si pe langa aceste si un cadou.
nasi logic trebuie sa se ocupe cu cumparatul voalului, a lumanarilor,unei mai zic ca trebuie sa faca si buchetele sa cumpere si bijuteriile miresei,sa plateasca biserica, sa inchine si doar daca ei doresc sa le cumpere un cadou tinerilor insuratei de casa noua.
tu nu ai treaba cu nici un cos tu il primesti in cazul in care se tine acest obicei in zona ta si daca mirii stiu.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 08 Iul 2008, 15:46 
Junior

Membru din: 06 Mar 2008, 11:19
Mesaje: 59
exact. colaci se numesc. doar ca eu stiam ca trebuie sa fie 24 de paini. am inteles ca nr. are o semnificatie dar nu mai tin minte exact care.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 08 Iul 2008, 16:20 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
eu nu stiam, este prima data cand aud asa ceva.o sa ma mai interesez


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 08 Iul 2008, 16:41 
Nou Venit

Membru din: 24 Iun 2008, 15:39
Mesaje: 21
Citat:
cosul reprezinta, in zona noastra moldova, un fel de plocon adus de miri nasilor ca drept multumire, se mai numesc si colaci, pt ce au facut pentru ei, si din cate am aflat eu el trebuie sa contina 1 kg zahar, faina,orez, 1l ulei, vin, tuica, un colac sau o paine si pe langa aceste si un cadou.
nasi logic trebuie sa se ocupe cu cumparatul voalului, a lumanarilor,unei mai zic ca trebuie sa faca si buchetele sa cumpere si bijuteriile miresei,sa plateasca biserica, sa inchine si doar daca ei doresc sa le cumpere un cadou tinerilor insuratei de casa noua.
Si eu sunt din Moldova(galati)si de colaci am auzit.La noi nu se mai poarta .A fost inlocuit cu un cadou. La primii fini am luat si noi lumanari voal bijuterii gentuta pt mireasa cu de toate,cadou pt fini si sper sa avem posibilitatea sa le luam si la viitorii fini macar atat.Casa de piatra
tu nu ai treaba cu nici un cos tu il primesti in cazul in care se tine acest obicei in zona ta si daca mirii stiu.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 08 Iul 2008, 16:41 
Nou Venit

Membru din: 24 Iun 2008, 15:39
Mesaje: 21
Citat:
cosul reprezinta, in zona noastra moldova, un fel de plocon adus de miri nasilor ca drept multumire, se mai numesc si colaci, pt ce au facut pentru ei, si din cate am aflat eu el trebuie sa contina 1 kg zahar, faina,orez, 1l ulei, vin, tuica, un colac sau o paine si pe langa aceste si un cadou.
nasi logic trebuie sa se ocupe cu cumparatul voalului, a lumanarilor,unei mai zic ca trebuie sa faca si buchetele sa cumpere si bijuteriile miresei,sa plateasca biserica, sa inchine si doar daca ei doresc sa le cumpere un cadou tinerilor insuratei de casa noua.
Si eu sunt din Moldova(galati)si de colaci am auzit.La noi nu se mai poarta .A fost inlocuit cu un cadou. La primii fini am luat si noi lumanari voal bijuterii gentuta pt mireasa cu de toate,cadou pt fini si sper sa avem posibilitatea sa le luam si la viitorii fini macar atat.Casa de piatra
tu nu ai treaba cu nici un cos tu il primesti in cazul in care se tine acest obicei in zona ta si daca mirii stiu.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 08 Iul 2008, 17:19 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
ce ai vrut sa scrii


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 09 Iul 2008, 01:10 
Nou Venit

Membru din: 29 Mar 2008, 00:45
Mesaje: 43
eu vb de cosul miresei cu flori. EU am 2 perechi de nasi si una dintre perechi mi-a zis sa le zic celorlalti sa cumpere ei cosul cu flori naturale. Nici eu nu stiu sigur despre ce e vb, de aceea va intreb si yo pe voi.Traditiile difera de la o zona la alta.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 09 Iul 2008, 11:30 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
e prima data cand aud de asa ceva.
dar mai facut foarte curioasa.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 09 Iul 2008, 14:02 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
e prima data cand aud de asa ceva.
dar mai facut foarte curioasa.


fetelor, oare in zona Borsa Maramures, ce trebuie sa cumpere nasa?
nu vreau sa fiu mai prejos nici eu.asa ca vreau sa ma interesez.
voal stiu sigur ca nu va avea mireasa, asa ca asta pica

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 09 Iul 2008, 14:09 
Junior

Membru din: 06 Mar 2008, 11:19
Mesaje: 59
Citat:

fetelor, oare in zona Borsa Maramures, ce trebuie sa cumpere nasa?
nu vreau sa fiu mai prejos nici eu.asa ca vreau sa ma interesez.
voal stiu sigur ca nu va avea mireasa, asa ca asta pica


de ce nu intrebi direct mireasa daca ea este din zona? daca nu stie ea, trebuie sa stie neamurile, prietenii ei din acea zona. cred ca acesta este cel mai sigur sistem de informare. asa afli si tu ce pretentii au mirii de la voi nasii. poate ei nu vor sa tina toate obiceiurile sau vor in mod special un anumit lucru. daca ii cununati cred ca exista incredere sa discutati deschis acest subiect.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 09 Iul 2008, 14:58 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

de ce nu intrebi direct mireasa daca ea este din zona? daca nu stie ea, trebuie sa stie neamurile, prietenii ei din acea zona. cred ca acesta este cel mai sigur sistem de informare. asa afli si tu ce pretentii au mirii de la voi nasii. poate ei nu vor sa tina toate obiceiurile sau vor in mod special un anumit lucru. daca ii cununati cred ca exista incredere sa discutati deschis acest subiect.


pai ea nu are nici o pretentie.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 15 Iul 2008, 17:10 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
hai sa va povestesc si eu ca vad ca mi-a scapat subiectul:p

cand ne-am hotarat acum un an sa facem nunta, in aceeasi zi cand am stabilit data am ales si nasii. cu toate ca puiu la inceput nu vroia si din partea lui pana la urma ne-am hotarat si eram asa bucurosi de ei de numa...ne-am hotarat nu doar pe ideea sa fie mai tineri si sa ne intelegem bine cu ei dar si pe ideea de a ne fi modele de relatie. astfel am alesi doua cupluri -casatorite- matusi de-ale fiecaruia -dar fiind tineri noi tot timpul am zis ca suntem verisori-...cea din partea mea e maritata in germania si au o relatie de mor de drag cand ii vad. sunt genul de persoane care isi arata afectiunea si vezi in privirea lor ce mult se iubesc, resp. oricat ar fi poate de suparati (ca ma gandesc ca or fi avand si ei discutii) dar in afara nu se vede niciodata nimic. zici ca sunt tot timpul iubareti si fericiti. pe langa faptul ca el e neamt si ea romanca si au avut prin ce lupta...cealalta pereche din partea lui sunt un alt model, in sensul in care nu le-a fost usor sa treaca de prejudecati el fiind musulman ea romanca, in acelasi timp tot timpul i-au fost alaturi sotiorului si l-au ajutat cu tot ce puteau...si uite-asa ne-am hotarat, i-am intrebat si ambele perechi au fost in culmea fericirii. se si potriveau parca intre ei ambele cupluri. erau pe acelasi nivel si ii simteam la fel de apropiati...viata a facut ca in 16.aprilie sa treaca in nefiinta tatal nasei din germania, iar mai tarziu sa aflam ca nasul din romania apoape sigur pleaca in strainatate -ne anuntasera ca e posibil de la inceput-...astfel incat ne-am trezit fara nasii nostri perfecti...si nu vroiam ep nimeni altcineva decat...prietena mea cea mai buna -tot in strainatate- a carei fetita am botezat-o noi si cu sotul ei cu care ne intelegem de minune si ne sunt foarte dragi, doar ca ei au zis de la inceput nasi al primul copil:p si ne-am tot gandit noi si ne-am hotarat la un alt cuplu, prieteni buni de-ai lui iubi, care ne-au trecut si ei prin minte chiar daca necasatoriti...
am vorbit cu prietena mea si i-am propus sa schimbam nasii de botez cu cei de cununie si sa ne fie ei acum la nunta si verisoara la botez. stiti cum a reactionat sotul ei? nu pricepea nimic ca el era convins ca el e nasu la nunta:nlol::nlol::nlol::nlol:ne-am distrat copios si ne-am bucurat enorm. la fel si vara-mea care suferea nu numai din cauza situatiei dar si gandindu-se ca nu gasim sa ne fie bine si in acest caz ar fi venit ei chiar daca in doliu. la nunta ne vor fi aproape doar ca s-au gandit ca totusi nasii trebuie sa faca atmosfera si nu vor sa ne strice seara tinand doliu. si i-am inteles si mi s-a parut chiar extraordinar ca tot la noi se gandeau inainte de toate si ar fi venit daca nu se rezolva si sunt convinsa ca se chinuiau numa sa ne fie bine.
cealalta pereche de prieteni -necasatoriti dar de mult impreuna- i-a sunat iubi si nu a trebuit sa le zica mai mult de trei cuvinte ca au acceptat. saptamana trecuta am fost sa ne intalnim si cu ei sa le dam invitatia:D si vreau sa zic ca si daca eu nu am avut foarte mutl contact cu ei pt ca asa a fost situatia si ne-am vazut numai de cateva ori, sapt. trecuta atatea am povestit de ne-au sarit capacele si atat am ras cum de luni bune nu am mai facut-o:D
in plus vreau sa va zic ca ambii nasi sunt disperati ca nus tiu care le sunt obligatiile si cand ii apuca incep sa sune. ne-au pus sa promitem ca le zicem ce tre sa plateasca. la ambii suntem primii fini:D
voalul e deja cumparat l-am luat cu rochia si oricum inainte de a se schimba situatiunea, accesoriile le-am primit cadou de ziua mea de la prietene, saculetul va fi piesa de imprumut iar lumanarile si buchetele le-am dat deja comanda pt. ca am zis ca toti vin de pe drum si n-are sens sa vina cu ele. asa le facem intr-un loc la fel si va fi bine...la cum au insistat insa le voi spune pretul lumanarilor si vom vorbi exact si cu preotul asupra taxei ce va trebui sa o plateasca nasii:D
una dintre nase a inceput cu stresul ca ei i s-a spus ca obligatoriu in romania nasa trebuie sa fie in negru, eu i-am spus ca nu e asa si as prefera altceva, dar pana la urma a zis ca are o rochie de imprumut neagra si vrea s-o asorteze cu un sal turcoaz iar nasu cu cravata turcoaz si am zis ca e super. sub nicio forma nu vrem sa ii punem la cheltuieli si atat de mult ne bucuram ca ne vor fi alaturi de numa. unde mai pui in plus ca din nou avem 2 perechi de nasi care atat de bine se incheaga impreuna ca stil, varsta etc...:Dsa ni tina Doamne-Doamne sanatosi si fericiti si sa le dea o viata lunga si plina de bucurii si niste fini care sa stie sa le rasplateasca gesturile:ok:O:):love:
apropos, citeam pe aici ca zicea una din fete si nasul ei ca el nu danseaza:nlol::nlol::nlol:exact asa a zis nasul din germania, dar acu 2 ani al nunta lui la fel a zis si a dansat toata noaptea de nu mai facea nasica fata:nlol::nlol::nlol:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nasii ...
MesajScris: 24 Mar 2013, 00:48 
Senior

Membru din: 06 Oct 2012, 03:33
Mesaje: 155
Nu cred ca voi tine cont de aceste traditii, sunt exagerat de multe si vechi si noi si de care nu am auzit. O nunta simpla , discreta si..atat


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 24 Mar 2013, 00:49 
Senior

Membru din: 06 Oct 2012, 03:33
Mesaje: 155
LACRY_83 scrie:
eu vb de cosul miresei cu flori. EU am 2 perechi de nasi si una dintre perechi mi-a zis sa le zic celorlalti sa cumpere ei cosul cu flori naturale. Nici eu nu stiu sigur despre ce e vb, de aceea va intreb si yo pe voi.Traditiile difera de la o zona la alta.


Si..daca nu o faci este vreo pb ? :-`


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 195 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România