Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 13:02


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Domnisoara sau Doamna de onoare ?
MesajScris: 21 Ian 2010, 20:43 
Nou Venit

Membru din: 21 Ian 2010, 18:17
Mesaje: 1
Eu sunt o mireasa trecuta binisor de 30 de ani. Nu exagerati cu supozitiile ! Prietenele mele se invart in jurul aceleiasi varste. Nu ma vad mergand la altar inconjurata de copiii cunoscutilor doar pentru ca TREBUIE sa "dau sansa" unei domnisoare....Alaiul miresei este, alaturi de "ceva nou, ceva vechi, ceva albastru, etc" si aruncatul buchetului, un obicei mostenit de la catolici (unde mireasa poate alege prietene casatorite sau nu/ mama sau chiar un baiat de onoare) biserica ortodoxa neavand niciun fel de reguli oficiale cu privire la acesta, asa cum se intampla in cazul mirilor ( maxim 3 casatorii religioase/ persoana, etc), nasilor ( sa fie un cuplu casatorit) etc. Rolul insotitoarei ( sau a insotitoarelor) este de a apara/ajuta mireasa in indeplinirea unor obligatii ale momentului festiv ( ajuta la imbracat, cara lumanarea, cara si pune cocarde, etc). Sunt sigura ca oricare dintre prietenele mele se descurca infinit mai bine cu aceste amanunte decat o ..."necoapta"... Si atunci revin cu intrebarea: de ce domnisoara si nu Doamna de Onoare ?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Domnisoara sau Doamna de onoare ?
MesajScris: 21 Ian 2010, 21:14 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 08 Iul 2009, 00:52
Mesaje: 1193
Localitate: Bucuresti
am zambit la mesajul tau.. intrebandu-ma daca oare iti trebuie facultate/o anumita varsta ca sa pui o floare in piept? asta referitor la descurcatul "infinit....."
in rest, fiecare face cum vrea. daca tu vrei doamna de onoare .. atunci asta alege!
nu exista nicaieri reguli scrise.. si chiar daca ar exista: tu esti mireasa si pe banii tai.. tu decizi!

_________________
Mai ai un lucru sa-mi dai - un singur lucru mai ai si-astept momentul acela Perfect!
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Domnisoara sau Doamna de onoare ?
MesajScris: 21 Ian 2010, 21:16 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
tea scrie:
Eu sunt o mireasa trecuta binisor de 30 de ani. Nu exagerati cu supozitiile ! Prietenele mele se invart in jurul aceleiasi varste. Nu ma vad mergand la altar inconjurata de copiii cunoscutilor doar pentru ca TREBUIE sa "dau sansa" unei domnisoare....Alaiul miresei este, alaturi de "ceva nou, ceva vechi, ceva albastru, etc" si aruncatul buchetului, un obicei mostenit de la catolici (unde mireasa poate alege prietene casatorite sau nu/ mama sau chiar un baiat de onoare) biserica ortodoxa neavand niciun fel de reguli oficiale cu privire la acesta, asa cum se intampla in cazul mirilor ( maxim 3 casatorii religioase/ persoana, etc), nasilor ( sa fie un cuplu casatorit) etc. Rolul insotitoarei ( sau a insotitoarelor) este de a apara/ajuta mireasa in indeplinirea unor obligatii ale momentului festiv ( ajuta la imbracat, cara lumanarea, cara si pune cocarde, etc). Sunt sigura ca oricare dintre prietenele mele se descurca infinit mai bine cu aceste amanunte decat o ..."necoapta"... Si atunci revin cu intrebarea: de ce domnisoara si nu Doamna de Onoare ?

buna Tea si multi ani inainte. :flowers: pai cred ca pot fi si Doamne de onoare, in egala masura cu d-srele.nu cred ca tine de copt sau necopt, tine mai degraba de cat de apropiata esti de acea persoana pe care o alegi sa iti fie doamna sau domnisoara de onoare. adica nu starea ei (casatorita sau nu, sub 30 sau peste) o face sa fie "insotitoarea" ta, ci cat de apropiate sunteti; nu?!

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Domnisoara sau Doamna de onoare ?
MesajScris: 21 Ian 2010, 21:18 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
Cat_Eyes scrie:
am zambit la mesajul tau.. intrebandu-ma daca oare iti trebuie facultate/o anumita varsta ca sa pui o floare in piept? asta referitor la descurcatul "infinit....."
in rest, fiecare face cum vrea. daca tu vrei doamna de onoare .. atunci asta alege!
nu exista nicaieri reguli scrise.. si chiar daca ar exista: tu esti mireasa si pe banii tai.. tu decizi!

:lol: da, cam asa, zici bine. insa nu-s de acord cu sintagma cu banii si mireasa O:)

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Domnisoara sau Doamna de onoare ?
MesajScris: 21 Ian 2010, 21:25 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 08 Iul 2009, 00:52
Mesaje: 1193
Localitate: Bucuresti
cu ce anume, logodnica?
sunt persoane care isi fac nunta din banii lor de la A la Z. si atunci, cu ce pretentie vine X si doreste in loc de trandafiri, sa zicem, cale? sau dj in loc de formatie?

_________________
Mai ai un lucru sa-mi dai - un singur lucru mai ai si-astept momentul acela Perfect!
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Domnisoara sau Doamna de onoare ?
MesajScris: 21 Ian 2010, 21:29 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
Cat_Eyes scrie:
cu ce anume, logodnica?
sunt persoane care isi fac nunta din banii lor de la A la Z. si atunci, cu ce pretentie vine X si doreste in loc de trandafiri, sa zicem, cale? sau dj in loc de formatie?

pai da, de acord cu tine ca sunt persoane care-si fac nunta cu banii lor (sincer, asa mi se si pare normal, sa faci nunta cu banii tai - daca si cand iti permiti, nu sa plateasca altii pt tine, dar asta e alt subiect si nu se incadreaza aici) . dar nu despre asta vorbea Tea. si de asta nu intelegeam ce legatura au banii.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Domnisoara sau Doamna de onoare ?
MesajScris: 21 Ian 2010, 21:32 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 08 Iul 2009, 00:52
Mesaje: 1193
Localitate: Bucuresti
logodnica scrie:
pai da, de acord cu tine ca sunt persoane care-si fac nunta cu banii lor (sincer, asa mi se si pare normal, sa faci nunta cu banii tai - daca si cand iti permiti, nu sa plateasca altii pt tine, dar asta e alt subiect si nu se incadreaza aici) . dar nu despre asta vorbea Tea. si de asta nu intelegeam ce legatura au banii.


aha, merci de lamurire.
am zis-o ca pe un fapt general. ea zicea ceva si de reguli.
nu stiu de ce am presupus ca ar face nunta pe banii ei.. mea culpa.

_________________
Mai ai un lucru sa-mi dai - un singur lucru mai ai si-astept momentul acela Perfect!
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Domnisoara sau Doamna de onoare ?
MesajScris: 21 Ian 2010, 21:34 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
Cat_Eyes scrie:

aha, merci de lamurire.
am zis-o ca pe un fapt general. ea zicea ceva si de reguli.
nu stiu de ce am presupus ca ar face nunta pe banii ei.. mea culpa.

:flowers: ca fapt general, sunt total de acord cu tine.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Domnisoara sau Doamna de onoare ?
MesajScris: 24 Mar 2013, 00:43 
Senior

Membru din: 06 Oct 2012, 03:33
Mesaje: 155
Nu am auzit de Doamne de onoare , sunt destul de ciudat insa nu vad nici o problema. Dar 30 de ani nu este o rusine pt a zice in loc de d-soara -doamna. Acuma fiecare cu alegerea sa


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Domnisoara sau Doamna de onoare ?
MesajScris: 23 Oct 2013, 21:13 
Junior

Membru din: 06 Oct 2012, 18:17
Mesaje: 93
nici eu nu am auzit de doamna de onoare


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România