Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 21:49


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 104 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: dupa nunta,casuta noastra!dar daca n-o avem?
MesajScris: 15 Noi 2005, 22:57 
Nou Venit

Membru din: 28 Oct 2005, 02:00
Mesaje: 34
acum, cu 9 luni inainte de nunta, aceasta mi se pare cea mai importanta!..dar ma gandesc cu groaza ca greul abia apoi vine: nici unul din noi nu este din bucuresti si nici unul din noi nici nu se gandeste sa plece din bucuresti. Oful este insa ca la momentul actual avem doar "locusorul nostru de nebunii" cu contract de inchiriere!!! provincialelor, voi cum va descurcati cu achizitioanarea unei case a voastre?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: dupa nunta, casuta noastra..dar daca n-o avem?
MesajScris: 18 Noi 2005, 02:13 
Junior

Membru din: 13 Oct 2005, 02:57
Mesaje: 58
Citat:
acum, cu 9 luni inainte de nunta, aceasta mi se pare cea mai importanta!..dar ma gandesc cu groaza ca greul abia apoi vine: nici unul din noi nu este din bucuresti si nici unul din noi nici nu se gandeste sa plece din bucuresti. Oful este insa ca la momentul actual avem doar "locusorul nostru de nebunii" cu contract de inchiriere!!! provincialelor, voi cum va descurcati cu achizitioanarea unei case a voastre?


Hai sa-ti zic cum e la noi. Eu nu sunt din Iasi, el da. Momentan stam la ai lui, unde ar fi loc si pentru noi, dar nu este pentru ca nu se vrea a fi... Bun. Stam aici pentru a putea strange ceva banuti pentru nunta. Este singura explicatie pe care o avem pentru toate suferintele pe care le induram aici. Eu mai mult, el mai putin, dar, oricum, amandoi.
O casa nu cred ca vom reusi sa ne luam nicicand, dar speram, totusi... Nu se stie niciodata de unde sare norocul. Un lucru este cert: a doua zi dupa nunta, probabil vom pleca undeva pentru cateva zile (ca doar o sapt vom avea liber de la munca!). La intoarcere (asta daca nu cumva o vom face chiar inainte de nunta cu 1-2 sapt), primul lucru pe care il vom face, va fi sa ne cautam ceva cu chirie. Va fi extrem de greu, dar va fi locusorul nostru, numai al nostru, unde am putea fi fericiti fara nimeni altcineva. Deci, pana la casa proprie, bucura-te ca aveti si asa unde sta, chiar daca este f greu. Decat deloc...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: dupa nunta, casuta noastra..dar daca n-o avem?
MesajScris: 18 Noi 2005, 05:03 
Nou Venit

Membru din: 28 Oct 2005, 02:00
Mesaje: 34
te admir ca ai rezistat si atat timp alaturi de socrii tai si-ti recomand cu tarie sa te muti cat de repede poti pentru ca e pacat ca la inceput de casnicie sa-ti amarasti sufletul cu certuri si discutii care teoretic nu ar trebui sa existe!!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: dupa nunta, casuta noastra..dar daca n-o avem?
MesajScris: 18 Noi 2005, 19:07 
Junior

Membru din: 13 Oct 2005, 02:57
Mesaje: 58
Citat:
te admir ca ai rezistat si atat timp alaturi de socrii tai si-ti recomand cu tarie sa te muti cat de repede poti pentru ca e pacat ca la inceput de casnicie sa-ti amarasti sufletul cu certuri si discutii care teoretic nu ar trebui sa existe!!



Asa ar fi normal, sa nu existe, dar daca altfel nu se poate... Am zis ca ne-ar putea ajuta macar asa (pt ca se poate, sunt 3 camere: socrii in una, cumnatul--e mai mic decat noi cu un an--in una si noi in sufragerie), daca altfel... Dar ei mor ca trebuie sa ne "suporte" acolo. Desi le dam si niste banuti. Nu multi, dar pentru noi inseamna destul, ca nu prea avem nici noi de unde. I-am rugat sa ne dea unul din dormitoare, sa ne facem coltisorul nostru, nu si nu din partea lor. Am renuntat la chestii de astea si stam de azi pe maine acolo, cu gandul ca pana in iunie la anul nu mai este chiar asa mult.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Dupa nunta ... cine stie?!?
MesajScris: 15 Dec 2005, 05:28 
Diva

Membru din: 15 Dec 2005, 02:43
Mesaje: 742
Draga Moko,
eu cred ca mai toti provincialii intampina aceasta problema "usturatoare", iar daca nu ai ajutoare de genul: familie cu resurse bugetare consistente sau salariu mare, dorinta de a avea propia locuinta ramane doar o ... dorinta, un vis, din pacate.
Nici noi nu avem un loc al nostru ... momentam locuim intr-o camera de camin; am ales aceasta varianta din 2 motive: unul - pentru a profita de un ultim an printre studenti (amandoi am terminat scoala in aceasta vara) si al doilea motiv - cu banii economisiti (nu trebuie sa platim chirie iar intretinerea nu se compara cu cea dintr-un imobil) ii strangem pentru nunta noastra si pentru un posibil avans de credit.
Eu cred ca se merita ... si este vorba doar de cateva luni.

Doamne ajuta!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dupa nunta ... cine stie?!?
MesajScris: 21 Dec 2005, 00:00 
Nou Venit

Membru din: 28 Oct 2005, 13:30
Mesaje: 21
Citat:
Draga Moko,
eu cred ca mai toti provincialii intampina aceasta problema "usturatoare", iar daca nu ai ajutoare de genul: familie cu resurse bugetare consistente sau salariu mare, dorinta de a avea propia locuinta ramane doar o ... dorinta, un vis, din pacate.
Nici noi nu avem un loc al nostru ... momentam locuim intr-o camera de camin; am ales aceasta varianta din 2 motive: unul - pentru a profita de un ultim an printre studenti (amandoi am terminat scoala in aceasta vara) si al doilea motiv - cu banii economisiti (nu trebuie sa platim chirie iar intretinerea nu se compara cu cea dintr-un imobil) ii strangem pentru nunta noastra si pentru un posibil avans de credit.
Eu cred ca se merita ... si este vorba doar de cateva luni.

Doamne ajuta!


Dar cum reusiti sa strangeti in cateva luni de un avans pentru casa? Un avans este cat.... 10.000 euro? Aveti bani stransi dinainte?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dupa nunta ... cine stie?!?
MesajScris: 29 Dec 2005, 04:24 
Diva

Membru din: 15 Dec 2005, 02:43
Mesaje: 742
(})Pai noi am hotarat sa ne casatorim in luna decembrie 2004 si am stabilit data nuntii pentru 19 august 2006. Incepand din ianuarie 2005 ne-am deschis un cont la banca in care am depus lunar o suma ... nu este fixa ci pur si simplu o stabilim in functie de datoriile din luna respectiva.
In cele 20 luni (intervalul ian.2005 - aug.2006) adunat cu ce ne va ramane dupa nunta speram sa ne strangem banii de avans.
Ne dorim sa nu ne apuce 2007 fara casuta ...

Doamne ajuta! %%-


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dupa nunta ... cine stie?!?
MesajScris: 08 Ian 2006, 04:33 
Junior

Membru din: 29 Noi 2005, 16:01
Mesaje: 79
noi ne-am mutat impreuna cand eu eram insarcinata in 5 luni. nu am vrut sa stam cu ai lui,aveau un apartament cu 2 camere, unde mai locuia si cumnatul meu, iar la mama nici nu se punea problema... ne-am mutat la o fina de-a lor, desi si ei erau tot 3 in 2 camere. avea 2 baieti, inca la liceu dar ea era mai mereu plecata cu afacerile ei. asa ca noi am avut dormitorul numai pt noi.:cool:. cand roberto era la serviciu toata lumea era dupa mine, sa nu am nevoie de ceva. tot timpul imi aduceau cate ceva, sa nu duc lipsa de nimic. am stat acolo o luna dupa care ne-am mutat in apart. sefului lui roberto care era gol, deoarece voia sa-l vanda. era totul mobilat ultima moda. dupa o sapt ne-am mutat cu chirie.salariul sotului meu nu ne ajungea si cu chiria ne-au ajutat socrii, cat au putut si ei... era intr-o zona buna a orasului. acolo stateam si cand am nascut. mi-am plimbat burtica peste tot. nemaiputand sa platim chiria, am avut un noroc chior: in ziua in care mi-a citit preotul de 40 de zile de la nastere a gasit sotul meu un anunt in ziar despre un apart, nu prin agentie, care avea o chirie buna. nu ne asteptam sa fie un apart asa de bun la banii astia... in zona aia erau si blocuri confort redus si credeam la unul dintre ele. dar era un bloc super cu un apart pe masura. si ne-am mutat a 2-a zi. cu bebe mititel... era bine ca era o zona linistita, langa cel mai mare parc din c-ta si era si mai aproape de mamaia (plaja). so a, stat acolo aproape un an pana cand s-a imbolnavit bunica mea si a trebuit sa ne mutam la ea la curte sa avem grija de ea. a fost greu. in toiul iernii construiam soba, ieseam din caldura in frig pana in buc si toaleta... dupa cateva luni bunica mea a murit, dumnezeu sa o ierte, ca datorita ei avem acum apart. a trebuit sa ne mutam deoarece ceilalti mostenitori voiau banii pe partea lor... acum totul e super: apart nostru, nu f amenajat ci in curs de..., luam in fiecare luna cate ceva. sotul meu a term fac si si-a gasit un serviciu bine platit pe masura studiilor... dupa nunta speram sa mai reusim sa facem ceva in casa. a fost greu dar a trecut... pupici...:lips:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dupa nunta ... cine stie?!?
MesajScris: 11 Ian 2006, 11:33 
Veteran

Membru din: 20 Oct 2005, 04:47
Mesaje: 364
numai bine si toata fericirea din lume va doresc..:love:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dupa nunta ... cine stie?!?(pt ralukris)
MesajScris: 12 Ian 2006, 00:42 
Veteran

Membru din: 11 Ian 2006, 10:39
Mesaje: 256
He-he...mare,mare noroc ati avut voi.Se pare ca bebica s-a plimbat destul!!!:)Ce e fetita sau baietel?Sa va traisca!
Sa revenim.Eu am noroc si de socrii si de cumnata si de mama.Hai sa vezi cum!Socrii vor sa ne ajute sa construim o casa langa ei(Bragadiru), cumnata mea si sotul ei au inceput casa lor si au zis ca ei pleaca din ap cu conditia sa fie trecut p numele nostru, iar mama renoveaza de trei ani la ap pe are il are doar ca sa ni-l lase noua in stare buna.......ME HAPPY.
Pupicei,
ADINA:lol:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dupa nunta ... cine stie?!?
MesajScris: 12 Ian 2006, 00:48 
Veteran

Membru din: 11 Ian 2006, 10:39
Mesaje: 256
Citat:
(})Pai noi am hotarat sa ne casatorim in luna decembrie 2004 si am stabilit data nuntii pentru 19 august 2006. Incepand din ianuarie 2005 ne-am deschis un cont la banca in care am depus lunar o suma ... nu este fixa ci pur si simplu o stabilim in functie de datoriile din luna respectiva.
In cele 20 luni (intervalul ian.2005 - aug.2006) adunat cu ce ne va ramane dupa nunta speram sa ne strangem banii de avans.
Ne dorim sa nu ne apuce 2007 fara casuta ...

Doamne ajuta! %%-
Ma simt ca o gaina coapta!!!:gun::ninja:Pt ca noi nu ne-am gandit la asta.Ne-am gandit sa facem imprumut eventual....dar asa nu ne-am gandit.Dar cred ca niciodata nu e prea tarziu, nu?:huh:
ADINA:lips:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dupa nunta ... cine stie?!?
MesajScris: 12 Ian 2006, 07:58 
Nou Venit

Membru din: 06 Noi 2005, 01:20
Mesaje: 44
In seara asta povesteam cu niste prieteni.Toti ziceau ca ar vrea ca sa stea o perioada de timp impreuna inainte de casatorie, ca sa se cunoasca mai bine, sa mai faca o papica, sa isi dea banii pe paine, etc.Baietii ziceau ca decat chirie, mai bine cu socrii(ca economisesti,bla..)Fetele erau de parere ca mai bine chirie, ca nu e tot una daca stai singur sau daca stai cu socrii.Mai vrei sa faci si tu ceva, dar o faci mai incet ca scartie patul, apoi nu poti merge la baie sumar imbracat ca poate dai nas in nas cu socru, soacra:devil:,si apoi mai se baga in oalele tale ca sa vada daca e destul de sarata mancarea...si tu incarci sa pari O:)ca daca nu iti speli farfuria dupa ce ai terminat oare ce o sa zica? Si apoi incep discutii, si certuri, si scandaluri...offf dar nu cu ei ci cu ea/el ca sa faci sa fie bine.Oricat de minunati ar fi socrii nu cred ca e bine a locuii cu ei, in primul rand e vb de intimitatea voastra.
Eu de ex. stau in chirie cu prietenul meu.Tata mai are un ap pe care l-a dat in chirie, dar cica nu ni-l da sa stam in el numai dupa ce ne "luam".Ate ete!O fii avand si el motivele lui.In vara ne logodim oficial si ne mutam acolo.Al meu zice ca nu se muta acolo ca vrea sa aiba el ca daca ne certam si il scot afara:D:D am glumit, dar sa nu se ajunga la reprosuri...Asa ca mai bine iti faci tu cu manutzele tale si stii ca ce-i al tau e al tau!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dupa nunta ... cine stie?!?
MesajScris: 12 Ian 2006, 22:32 
Diva

Membru din: 15 Dec 2005, 02:43
Mesaje: 742
Citat:
Ma simt ca o gaina coapta!!!:gun::ninja:Pt ca noi nu ne-am gandit la asta.Ne-am gandit sa facem imprumut eventual....dar asa nu ne-am gandit.Dar cred ca niciodata nu e prea tarziu, nu?:huh:
ADINA:lips:

Oricand sunt binevenite economiile ... dar tu nu prea ai de ce sa iti faci probleme pentru ca pe langa faptul ca ai un loc sigur mai ai posibilitatea sa si alegi ... sunt rare astfel de ocazii. Foloseste-te de ele din plin.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dupa nunta ... cine stie?!?
MesajScris: 19 Ian 2006, 01:44 
Diva

Membru din: 15 Dec 2005, 02:43
Mesaje: 742
Citat:
Concluzia mea e ca oricum s-ar purta parintii/socrii, singuri tot e mai bine.:wok:

Intr-adevar, cel mai bine este sa stam singuri de la bun inceput; desi daca stam si calculam la rece daca am avea si acea posibilitate de a sta cu parintii (asta in cazul in care te si intelegi bine cu ei) te poate ajuta foarte mult. Poti face ceva economii pentru casuta viitoare iar daca mai apare si un copil ... iti sunt de folos.
Dar, pana una-alta, noi sa ne rugam sa luam noi destui bani ca sa ne putem lua case singuri. Multumirea sufleteasca ar fi de nemasurat.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dupa nunta ... cine stie?!?
MesajScris: 19 Ian 2006, 05:13 
Diva

Membru din: 15 Dec 2005, 02:43
Mesaje: 742
Realitatea este insa destul de cruda ... este foarte greu sa iti cumperi o casa / apartament. Cu ce conditii de creditare s-au impus. Si cica ne asteapta intrarea in U.E. si atunci "vai de steaua noastra". Adio case, traiasca chiriile!
Sper ca noi sa fim mai norocoase.
Doamne ajuta! %%-


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 104 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România