Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 17:01


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 159 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Atributiile unei sotii
MesajScris: 13 Sep 2006, 13:55 
Diva

Membru din: 15 Dec 2005, 02:43
Mesaje: 742
Am fost intrebata acum cateva zile daca imi sunt cunoscute atributiile unei sotii ... iar eu am spus, cu sovaiala, cateva idei demonstrand astfel ca nu sunt foarte pregatita cu acest capitol.
Voi, proaspete sotii, sunteti familiarizate cu noile atributii??? :rolleyes:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atributiile unei sotii
MesajScris: 13 Sep 2006, 14:09 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:
Am fost intrebata acum cateva zile daca imi sunt cunoscute atributiile unei sotii ... iar eu am spus, cu sovaiala, cateva idei demonstrand astfel ca nu sunt foarte pregatita cu acest capitol.
Voi, proaspete sotii, sunteti familiarizate cu noile atributii??? :rolleyes:

Eu nu sunt proaspata sotie, nu sunt nici macar sotie, dar cred ca oricum, trebuie sa stii dinainte in ce te bagi, asa ca sunt in tema. :D
So, daca e sa te uiti de ce a facut-o Dumnezeu pe Eva, o sa vezi ca a facut-o ca sa fie un "ajutor potrivit" pentru Adam. Adica sa il completeze, ca el, saracu', era cam incomplet fara ea :love: Ce inseamna sa il completeze? Asta depinde de la cuplu la cuplu si nu mi se pare corect (si chiar ma enerveaza) fraze de-alea cu: o nevasta trebuie sa faca cutare si cutare... Fiecare face ce e nevoie. In afara de nascut si alaptat, cred ca orice se poate face de oricare dintre ei. Nu ?:p
Asta e raspunsul scurt... Poate asteptai o lista de TO DO, asa ca scuze daca m-am bagat ca musca-n lapte. :~*:flowers:

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atributiile unei sotii
MesajScris: 13 Sep 2006, 14:52 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:

Fata, eu sincer faza ca barbatul meu sa faca ciorba nu-mi place. Mai bine sa monteze o clanta, sa dea cu aspiratorul , dar de facut ciorbaaa, nici gand , nu il las eu chiar daca vrea! Gratarul intra in alta friptura:-`:D

daca ai timp.....si ai si unde cu ce si cum....eu zic ca e o naspa ca el sa faca mancare si tu sa-ti faci unghiile sau sa te scarpini in :back:! Daca tine mortis ...si asta se intampla o data pe saptamana sau pe luna.....hai fie....trece el la cratita!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atributiile unei sotii
MesajScris: 13 Sep 2006, 14:54 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:

:D:D:D faza cu :back: este de belea. Am ras cu lacrimi . La :back: te refereai
intr-adevar , nu???:D:D:D

exact!!:D:D:D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atributiile unei sotii
MesajScris: 13 Sep 2006, 15:05 
Nou Venit

Membru din: 18 Iul 2006, 03:33
Mesaje: 19
Citat:

Perfect de acord!
Noi de cand stam impreuna eu am gatit singura o data (1 data in 10 luni), in rest ori am gatit amandoi ori el singur si nu a patit nimic (adica nu i-a cazut nimic:-`). Curatenie facem impreuna, calcat ori eu ori mai vine mama (ca ei ii si place si tot e pensionata si sta aproape) ori el. De spalat pune la masina care apuca, asa ca totul se imparte fara probleme. Si cred ca e cel mai bine asa. Termini treaba mai repede cand fac amandoi si apoi se pot relaxa, distra etc amandoi.
Asa ca nu vreau sa aud de chestiuni gen "nevasta sa faca asta, ea trebuie sa se ocupe"! Cand o sa stau acasa poate, dar pana atunci sigur nu!


SUBSCRIU!!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atributiile unei sotii
MesajScris: 14 Sep 2006, 00:49 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:
A, am uitat sa fac o precizare: noi ne uitam impreuna la meciuri (cele importante, logic, desi tinem cu echipe diferite) si mergem impreuna la cumparaturi, inclusiv de rochite si bijuterii! Recomand aceste activitati facute in familie tuturor!%%-


Eu nu stiu despre voi fetele...dar teoria cu practica o sa difere complet...cred ca totul se rezuma la cum ii invatam noi pe ei barbatii de-a lungul timpului...si eu la inceput eram f mare si tare cu egalitatea intre barbati si femei bla bla...si el are 2 maini si poate sa faca ce fac eu bla bla...si stiti ce greseala am facut? Am inceput incetul cu incetul sa le fac eu pe toate in casa si el s-a obisnuit asa...credeti ca mai pot sa il mai schimb acum? cam greu...nu zic ca nu face daca il rog dar nu in mod normal cum obisnuia la inceput...Asa ca ce vreau eu sa zic ii ca poate nu in toate cazurile ei sunt de vina ci chiar noi ca ii obisnuim prost si ei se adapteaza f usor...aviz amatoarelor care mai au timp sa schimbe ceva! :D

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atributiile unei sotii
MesajScris: 14 Sep 2006, 12:24 
Veteran

Membru din: 07 Ian 2006, 14:23
Mesaje: 341
la mine lucrurile stau cam asa:imi place la nebunie sa fac mancare dar cand nu am chef face el.Nu-l las sa se atinga de fierl de calcat si nici de masina de spalat(ce e facut de mine iese mai bine),nu are voie sa-si arunce hainele peste tot,cum ajunge acasa ce e de pus in dulap se pune in dulap ce nu la cos,la cumparaturi nu merge decat el,cam 1 data la 6 luni merg si eu cu el in rest ii dau listuta.Vreau sa zic ca aici se fac cumparaturile altfel fata de acasa.Plecam sambata cu masina,o incarcam si aleluia toata saptamana.Ce cump. in fiewcare zi e painea.Cam asa e la mine de 3 ani de zile si asa imi place.:ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atributiile unei sotii
MesajScris: 14 Sep 2006, 13:57 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Eu nu cred in egalitatea dintre barbati si femei. Si inainte sa imi sara toate femeile in cap, ma grabesc sa adaug: cred in egalitatea dintre ei, in drepturi, dar in atributii... come on... nimeni nu poate sa le faca singur pe toate. Orice femeie, oricat de puternica, va refula pe undeva daca duce toata casa in spinare. Ce sa mai zic de barbati. Ideea e sa se ajute reciproc si sa se accepte reciproc. Unde nu pot eu, sa poata el si invers. Adica ce, e vreo rusine ca eu (care o sa termin Poli) sa schimb o priza sau o clanta si el (care a terminat Conservatorul) sa cante la copil ca sa adoarma ?;) Asa o sa fim noi, mai altfel :heart::heart::heart:.

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atributiile unei sotii
MesajScris: 14 Sep 2006, 15:47 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:
Am fost intrebata acum cateva zile daca imi sunt cunoscute atributiile unei sotii ... iar eu am spus, cu sovaiala, cateva idei demonstrand astfel ca nu sunt foarte pregatita cu acest capitol.
Voi, proaspete sotii, sunteti familiarizate cu noile atributii??? :rolleyes:


da' ma roade o alta chestie..cine ti-a pus o astfel de intrebare?!:) ce, te angajeaza sa-i fii sotie? de ce nu-ti da si-un job description:lol:
in principiu, eu sunt de acord cu bamba..mi se pare ca le e foarte usor sa se obisnuiasca cu binele...si incerc sa-l implic si pe el in orice fel de "sarcina". casnica sau nu:)

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atributiile unei sotii
MesajScris: 14 Sep 2006, 19:29 
Diva

Membru din: 15 Dec 2005, 02:43
Mesaje: 742
Citat:
da' ma roade o alta chestie..cine ti-a pus o astfel de intrebare?!:) ce, te angajeaza sa-i fii sotie? de ce nu-ti da si-un job description:lol:
in principiu, eu sunt de acord cu bamba..mi se pare ca le e foarte usor sa se obisnuiasca cu binele...si incerc sa-l implic si pe el in orice fel de "sarcina". casnica sau nu:)

Culmea este ca intrebarea nu a fost pusa de un barbat ... ci tocmai de o prietena, necasatorita. Asta vis-a-vis de schimbare.
L-am intrebat si pe el (sotul meu) iar raspunsul lui a fost ca fiecare face ceea ce stie si ceea ce ii face placere iar acolo unde nu ne regasim nici in una din acestea doua, le facem impreuna ... ca sa para mai usor.

Legat de partea cu job description ... cred ca daca stia nu intreba sau poate doar a vrut sa vada un anumit punct de vedere ... :blink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atributiile unei sotii
MesajScris: 19 Sep 2006, 14:50 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:
Culmea este ca intrebarea nu a fost pusa de un barbat ... ci tocmai de o prietena, necasatorita. Asta vis-a-vis de schimbare.
L-am intrebat si pe el (sotul meu) iar raspunsul lui a fost ca fiecare face ceea ce stie si ceea ce ii face placere iar acolo unde nu ne regasim nici in una din acestea doua, le facem impreuna ... ca sa para mai usor.

Legat de partea cu job description ... cred ca daca stia nu intreba sau poate doar a vrut sa vada un anumit punct de vedere ... :blink:


mi-am inchipuit ca o femeie...frustrata:lol: te-a intrebat..
nu cred ca se pune problema ca nu stia sau vroia sa-ti afle pctul de vedere..chestia e ca nu exista atributiile predefinite ale sotiei:) sotul tau ti-a dat un raspuns intelept! iar fetele de aici cred ca tot ac lucru au incercat sa-ti explice!

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 159 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România