Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 13:06


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 217 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: DE CE EXISTA METAMORFOZA DUPA CASATORIE?
MesajScris: 30 Oct 2006, 13:04 
Senior

Membru din: 25 Oct 2006, 16:31
Mesaje: 109
BUNA,
NUMELE MEU ESTE RALUCA SI CHIAR NU INTELEG DE CE TREBUIE SA EXISTE O METAMORFOZA DUPA CASATORIE?
INTELEG ACEASTA METAMORFOZA LA CUPLURILE NOU CREATE PT CA INTRE TIMP SE DESCOPERA SI NU INTOTDEAUNA ITI PLACE CE GASESTI. DAR EU SUNT CU SOTUL MEU DE ZECE ANI IMPREUNA SI TOTUSI EXISTA NISTE SCHIMBARI. NU DIN PARTEA MEA CI DIN PARTEA LUI. AVEM O LUNA SI UN PIC DE CASNICIE SI EU NU SIMT NICI O SCHIMBARE, EL TOT IMI SPUNE CA SIMTE. CE O FI IN CAPUL LUI?:wacko:
EU SUNT SI VOI RAMANE LA FEL. POATE PUTETI SA VA SPUNETI PAREREA DESPRE ACESTE METAMORFOZE.
VA PUPIC


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DE CE EXISTA METAMORFOZA DUPA CASATORIE?
MesajScris: 30 Oct 2006, 20:50 
Diva

Membru din: 13 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 975
Citat:
BUNA,
NUMELE MEU ESTE RALUCA SI CHIAR NU INTELEG DE CE TREBUIE SA EXISTE O METAMORFOZA DUPA CASATORIE?
INTELEG ACEASTA METAMORFOZA LA CUPLURILE NOU CREATE PT CA INTRE TIMP SE DESCOPERA SI NU INTOTDEAUNA ITI PLACE CE GASESTI. DAR EU SUNT CU SOTUL MEU DE ZECE ANI IMPREUNA SI TOTUSI EXISTA NISTE SCHIMBARI. NU DIN PARTEA MEA CI DIN PARTEA LUI. AVEM O LUNA SI UN PIC DE CASNICIE SI EU NU SIMT NICI O SCHIMBARE, EL TOT IMI SPUNE CA SIMTE. CE O FI IN CAPUL LUI?:wacko:
EU SUNT SI VOI RAMANE LA FEL. POATE PUTETI SA VA SPUNETI PAREREA DESPRE ACESTE METAMORFOZE.
VA PUPIC


stii ce te rog? nu mai scrie cu majuscule, chiar deranjeaza...:)

si...n-ai specificat in ce fel simte sotul tau schimbarea...in bine sau in rau...
de ex, noi, sotul meu si cu mine, ne simtim mai legati unul de celalalt de cand ne-am casatorit, el simte ca e responsabil de fericirea mea si eu, parca simt mai mult acum cat sunt de norocoasa ca e cu mine...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DE CE EXISTA METAMORFOZA DUPA CASATORIE?
MesajScris: 30 Oct 2006, 21:47 
Senior

Membru din: 25 Oct 2006, 16:31
Mesaje: 109
mi-am cerut scuze ca am scis cu majuscule nu am stiut.
ami sincera sa fiu nu stiu in ce fel simte el o schimbare si nici el nu imi poate explica. asta e chestia ciudata pt ca nu inteleg si chiar as vrea.
fiind de zece ani impreuna am invatat sa discutam si sa impartasim sentimentele. dupa nunta i-am spus ca eu nu simt nimic schimbat in relatia noastra si l-am intrebat dc el simte vreo schimbare si mi-a raspuns ca da dar nu stie cum sa-mi explice(?)de aceea in capul meu e un mare gol incerc dc nu poate el sa-mi spuna sa inteleg eu, intreband pe unul pe altul poate aflu sau il ajut sa-mi spuna.:lips:pupici si mercic


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DE CE EXISTA METAMORFOZA DUPA CASATORIE?
MesajScris: 30 Oct 2006, 22:01 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Buna seara fetelor! imi place subiectul! si noi suntem impreuna de mai bine de 10 ani, fiindca din 1997 stam impreuna! inainte de casatorie ma gandeam ca nu o sa se schimbe nimic, ca nu are cum, fiindca ne cunoastem bine, foarte bine unul pe celalalt! dar am avut surpriza - placuta desigur! - de a constata dupa nunta ca e ceva schimbat! nu din ziua nuntii, din dimineata urmatoare cand am plecat spre casa! parca altfel ma uitam la el si parca altfel ma privea proaspatul - de acum al meu sot!
Ciudat! dar asa am simtit! si chair am discutat aspectul asta! cred ca nunta in sine, genereaza o stare de bine concretizata in siguranta (daca se poate spune asa!), un zambet permanent in coltul gurii ca ai sot/sotioara! si parca totul e altfel! si chiar daca nu purtam mereu verighetele - ne privim altfel! e mai multa duiosie, sentimentul de apartenenta e mai intens!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DE CE EXISTA METAMORFOZA DUPA CASATORIE?
MesajScris: 30 Oct 2006, 22:45 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Si mie mi-a dat un sentiment enorm de siguranta, de pace interioara...ma uitam la el si ma umplea bucuria ca stiam ca ne avem de acum unul pe celalalt pt totdeauna...e super bine...am iesit de pe piata cum s-ar zice si suntem safe acum unul cu celalalt fara emotii :njump:

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DE CE EXISTA METAMORFOZA DUPA CASATORIE?
MesajScris: 30 Oct 2006, 23:06 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:
Pai daca am ales pana am cules! Logic! :D:D:D


Bine spus!:napplause:

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DE CE EXISTA METAMORFOZA DUPA CASATORIE?
MesajScris: 31 Oct 2006, 10:52 
Senior

Membru din: 25 Oct 2006, 16:31
Mesaje: 109
ok fetelor sentiment de siguranta da desi eu eram sigura de la inceput si nu mi-am pus niciodata problema de siguranta pt ca sunt o femeie care are incredere in ea si in plus acum avem 29 de ani cand ne-am cunoscut aveam 19 deci am crescut impreuna.
in zece ani ai tot timpul sa te gandesti. oricum eu sunt tipul de om care le pitroceste. dar tot am o dilema in ceea ce priveste ce este in mintea barbatilor(?) dupa casatorie. da intr-adevar il privesti altfel mai ales cand ajungi in acel moment dupa multi ani si multa munca. e o realizare eu asa am perceput-o si normal ca ma uitam la omul langa care am reusit cu admiratie dar ce e in capul lor?:lips::lips::lips::unsure:pupicei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DE CE EXISTA METAMORFOZA DUPA CASATORIE?
MesajScris: 31 Oct 2006, 13:50 
Senior

Membru din: 25 Oct 2006, 16:31
Mesaje: 109
ai dreptate e normal dar e si mai important sa gasim si raspunsul la intrebari. ideea e ca eu sunt putin in ceata ca nu simt nimic schimbat iar el nu poate sa-mi explice. iar noi ne-am obisnuit sa ne traducem sentimentele si de aceea incerc sa aflu. pupici:lips:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DE CE EXISTA METAMORFOZA DUPA CASATORIE?
MesajScris: 31 Oct 2006, 15:58 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 11 Oct 2005, 17:04
Mesaje: 611
Localitate: bucuresti
Citat:
Si mie mi-a dat un sentiment enorm de siguranta, de pace interioara...ma uitam la el si ma umplea bucuria ca stiam ca ne avem de acum unul pe celalalt pt totdeauna...e super bine...am iesit de pe piata cum s-ar zice si suntem safe acum unul cu celalalt fara emotii :njump:


noi stam de un an si ceva impreuna. ne tot intrebam daca s-a schimbat ceva, daca simtim ceva deosebit...dar nu...exista o schimbare in bine...suntem mai atenti unul cu altul...mai calzi, mai rabdatori. simtim aceeasi pace interioara pe care o simtiti si voi. am primit binecuvantarea sfanta si nu ne mai ciondanim ca inainte. acum suntem"crestini", cum a zis bunica lui.
il privesc cu alti ochi, acum este sotul meu...incep usor usor sa ma obisnuiesc cu ideea de a avea un sot, de a fi sotie.:neyes:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DE CE EXISTA METAMORFOZA DUPA CASATORIE?
MesajScris: 02 Noi 2006, 12:26 
Senior

Membru din: 25 Oct 2006, 16:31
Mesaje: 109
buna felelor :lips:
v-ati mai gandit in ce fel apare metamorfoza dupa casatorie?(?) si de ce? pt mie una mi se pare o prostie: am trait 10 ani impreuna si nu vad nici un motiv pt care sa ma schimb acum. asa am fost si asta sunt.
voi ce ziceti trebuie sa existe metamorfoza?
poate sunt eu prea cu capul in nori si visez la o relatie perfecta toata viata dar de fapt trebuie sa ma schimb putin. dar oare atunci voi fi aceiasi persoana pe care sotul meu a luat-o in casatorie?(?)
pupici


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DE CE EXISTA METAMORFOZA DUPA CASATORIE?
MesajScris: 02 Noi 2006, 16:08 
Senior

Membru din: 25 Oct 2006, 16:31
Mesaje: 109
da asa e ai dreptate numai schimbari minore asta e si parerea mea si atunci cand intervin schimbarile le facem impreuna ca practic asta inseamna viata in doi. nu stiu cum e atunci cand apare si al treilea sincer noi avem o teama ca fiecare dintre noi se va indrepta spre cel mic. sau poate nu acest lucru ne va face sa ne unim si mai mult pt binele celui de al treilea:D
ppupici


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DE CE EXISTA METAMORFOZA DUPA CASATORIE?
MesajScris: 02 Noi 2006, 17:48 
Diva

Membru din: 17 Iul 2006, 22:34
Mesaje: 757
Citat:
da asa e ai dreptate numai schimbari minore asta e si parerea mea si atunci cand intervin schimbarile le facem impreuna ca practic asta inseamna viata in doi. nu stiu cum e atunci cand apare si al treilea sincer noi avem o teama ca fiecare dintre noi se va indrepta spre cel mic. sau poate nu acest lucru ne va face sa ne unim si mai mult pt binele celui de al treilea:D
ppupici
si clau al meu se gandeste cu oarecare groaza la momentul venirii urmatorului membru al familiei noastre. spune ca il voi neglija si ca nu-l voi mai iubi.:o


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DE CE EXISTA METAMORFOZA DUPA CASATORIE?
MesajScris: 02 Noi 2006, 20:54 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:
buna felelor :lips:
v-ati mai gandit in ce fel apare metamorfoza dupa casatorie?(?) si de ce? pt mie una mi se pare o prostie: am trait 10 ani impreuna si nu vad nici un motiv pt care sa ma schimb acum. asa am fost si asta sunt.
voi ce ziceti trebuie sa existe metamorfoza?
poate sunt eu prea cu capul in nori si visez la o relatie perfecta toata viata dar de fapt trebuie sa ma schimb putin. dar oare atunci voi fi aceiasi persoana pe care sotul meu a luat-o in casatorie?(?)
pupici


Eu cred ca tu intelegi un pic diferit toata "metamorfoza" asta...nu te schimbi tu in mod radical ca si persoana (peste noapte sau ceva) ci, in timp, treptat, se schimba modul in care privesti lucrurile, modul in care privesti relatia. Hai sa iti dau un exemplu: noi am avut o perioada f grea chiar dupa ce ne-am casatorit, poate daca nu eram casatoriti unul dintre noi ar fi vrut sa iasa afara, sa dea bir cu fugitii, dar ne-a tinut impreuna pt ca vezi cu alti ochi relatia decat daca esti girlfriend and boyfriend. Te tine mai legat, iti da siguranta...si de acolo incolo se schimba ceva inevitabil...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DE CE EXISTA METAMORFOZA DUPA CASATORIE?
MesajScris: 03 Noi 2006, 12:18 
Senior

Membru din: 25 Oct 2006, 16:31
Mesaje: 109
acelasi lucru il crede si sorin al meu insa eu trec prin asa ceva si presupun ca iubirea este de alt gen. ca si exemplu iti spun ca noi stam cu mama o persoana deosebita de altfel dar care a trecut printr-o viata grea si in urma unei operatii de cancer la san a ramas cu un soc si are momente cand devine imposibila mai direct sau pe ocolite la un moment dat sorin mi-a cerut sa spun clar cine e in sufletul meu pe primul loc si i-am zis ca pe lumea asta iubesc trei persoane pe tata care nu mai e, pe mama pt care moral sunt datoare sa fiu acolo si asta e destinul sa fie asa si nu pot schimba nimic(parintii nu ni alegem) si pe el cu toata puterea de care sunt capabila asa ca nu aleg decat in secunda in care el in care mi-am pus toate sperantele, visele si iubirea se abate de la drumul drept si face o gresala ireparabila.
deci cred ca si cu copilul e la fel in secunda in care apare in afara faptului ca tu ca si matur esti dator sa ai grija de el se face automat loc in inima ta. sunt iubiri diferite si dc nu ai iubi omul de langa tine ti-ar mai aduce atata fericire gogolosul ala mic rupt din cei doi? (?)(?)pupici:lips::lips:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DE CE EXISTA METAMORFOZA DUPA CASATORIE?
MesajScris: 03 Noi 2006, 12:19 
Senior

Membru din: 25 Oct 2006, 16:31
Mesaje: 109
deci cred ca si cu copilul e la fel in secunda in care apare in afara faptului ca tu ca si matur esti dator sa ai grija de el se face automat loc in inima ta. sunt iubiri diferite si dc nu ai iubi omul de langa tine ti-ar mai aduce atata fericire gogolosul ala mic rupt din cei doi? pupici


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 217 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România