Ultima vizită a fost: Acum este 27 Apr 2024, 13:42


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 217 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 11  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: DE CE EXISTA METAMORFOZA DUPA CASATORIE?
MesajScris: 09 Noi 2006, 20:54 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:

poi am pus ce am si eu pe acasa, nu am primit cele profesioniste inca si nu are rost sa incarc pagina cu pozele astea. mai bine aveti si voi rabdarica pana vin alea k lumea :) :)


da' sa stii ca rabdarea are limite(X):)
bine, mai astept:lips:

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DE CE EXISTA METAMORFOZA DUPA CASATORIE?
MesajScris: 10 Noi 2006, 13:09 
Senior

Membru din: 25 Oct 2006, 16:31
Mesaje: 109
parerea mea este ca aceasta discutie e menita sa ne faca sa intelegem viata in doi care nu e numai lapte si miere. cine spune ca totul e perfect scuzati-ma dar minte pt ca perfectiune nu exista si dc vrem noi sa ne mintim pe noi insine ok nici o problema dar am vazut ca mai exista diverse persoane care au probleme mai mici sau mai mari si atunci deschizand aceasta discutie nu am facut decat sa incerc sa vorbim deschis si sa ne "ajutam" reciproc. poate unele dintre noi au trecut prin aceste probleme si le-au si depasit si daca au reusit de ce sa nu le ajute si pe celelalte? oricum in fiecare cuplu mai devreme sau mai tarziu apar probleme. asta este viata si nu avem cum sa negam o realitate. pupici:lips:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DE CE EXISTA METAMORFOZA DUPA CASATORIE?
MesajScris: 10 Noi 2006, 13:11 
Senior

Membru din: 25 Oct 2006, 16:31
Mesaje: 109
peste 20 de ani poate o sa fiu fericita pt ca deja am trecut de astfel de probleme:nwink::lips:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DE CE EXISTA METAMORFOZA DUPA CASATORIE?
MesajScris: 10 Noi 2006, 16:35 
Veteran

Membru din: 31 Mar 2006, 15:54
Mesaje: 252
Citat:

pai eu zic ca e mai bine sa fii fericita acum fara astfel de probleme, ce zici?

nici cand ne-am mutat impreuna acum 4 ani nu ne-a pus astfel de intrebari...retorice. e frumos sa te descoperi si sa nu cauti nod in papura


Mai fetelor, intrebarile Ralucai nu-s retorice sau ipotetice, ea remarca niste modificari in atitudinea sotului ei dupa nunta. Modificarile alea sunt reale, sunt cuvinte pe care nu le-a mai spus pana acum, sunt niste semnale pe care nu trebuie sa le ignore. Sau le ignora si constata dupa cativa ani ca nu mai suporta sa traiasca alturi de el. Si pentru ce?! Pentru ca a refuzat sa deschida ochii la timp si sa schimbe ceva cat e posibil?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DE CE EXISTA METAMORFOZA DUPA CASATORIE?
MesajScris: 10 Noi 2006, 17:22 
Senior

Membru din: 25 Oct 2006, 16:31
Mesaje: 109
anatea iti multumesc pentru intelegere si chiar ai dreptate si presupun ca multe dintre noi trec prin schimbari majore sau minore. si trebuie sa gasim raspunsuri pentru a nu ne trezi, asa cum ai spus tu, mai tarziu ca am ratat tot pentru ca nu am vrut sa vedem. ganditi-va ca noi suntem impreuna de zece ani si de vreo 5 stam impreuna si atunci.........pupici


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DE CE EXISTA METAMORFOZA DUPA CASATORIE?
MesajScris: 10 Noi 2006, 18:12 
Veteran

Membru din: 31 Mar 2006, 15:54
Mesaje: 252
Raluca, n-ai pentru ce sa-mi multumesti, ca toate incercam aici sa ne ajutam una pe alta. :lips:

Acum sa nu crezi ca toate lucrurile intre mine si omu' meu merg brici, ca mi se pare imposibil sa fie asa, dar problemele cam tot cum zice DJ le rezolvam: comunicare, limite si sanctiuni, consecventa in decizii... si da, compromisuri. Stiu ca ti-e cam greu, ca te-am vazut mai transanta (si ma recunosc pe mine in tine aici), dar nu cred ca ai cum sa ai o relatie echilibrata si fara frustrari (de nici o parte!!!) altfel.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DE CE EXISTA METAMORFOZA DUPA CASATORIE?
MesajScris: 13 Noi 2006, 14:11 
Diva

Membru din: 18 Sep 2006, 18:24
Mesaje: 640
Citat:

Mai fetelor, intrebarile Ralucai nu-s retorice sau ipotetice, ea remarca niste modificari in atitudinea sotului ei dupa nunta. Modificarile alea sunt reale, sunt cuvinte pe care nu le-a mai spus pana acum, sunt niste semnale pe care nu trebuie sa le ignore. Sau le ignora si constata dupa cativa ani ca nu mai suporta sa traiasca alturi de el. Si pentru ce?! Pentru ca a refuzat sa deschida ochii la timp si sa schimbe ceva cat e posibil?


Daca remarci vreo schimbare vorbeste.Comunica....intotdeauna am pus accent pe asa ceva.Relatia mea n-ar merge daca n-ar fi comunicare.Orice tresarire si orice simtamant noi ni le spunem, chit ca e bune chit ca nu.Asa am rezolvat multe.:love:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DE CE EXISTA METAMORFOZA DUPA CASATORIE?
MesajScris: 13 Noi 2006, 15:50 
Senior

Membru din: 25 Oct 2006, 16:31
Mesaje: 109
da intr-adevar comunicarea iseamna mult si noi am facut la fel insa acum ceva s-a intamplat ma lovesc de un zid si cum sa mai comunic. asta e partea proasta. si nu stiu si nu inteleg ce se intampla. de ce asa si dintr-o data. bine nu era el persoana care sa isi puna emotiile pe tapet nici inainte dar de la lucrul asta pana a taia definitiv caile de comunicare e cale lunga si vreau sa inteleg schimbarea. poate doar mi se pare mie si poate e doar o perioada proasta a mea insa cred ca aici am putea spune despre toate schimbarile vazute dupa casatorie la sotii nostrii fie ele bune sau rele ca si celelalte doamne sau domnisoare sa invete din greselile sau din succesele noastre:ok: pana la urma eu cred ca totul se rezolva multumesc tuturor celor care au incercat sa ma ajute cu un sfat si vreu sa va spun ca fiecare sfat a contata pentru mine. pupici


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DE CE EXISTA METAMORFOZA DUPA CASATORIE?
MesajScris: 13 Noi 2006, 16:54 
Diva

Membru din: 18 Sep 2006, 18:24
Mesaje: 640
Citat:
da intr-adevar comunicarea iseamna mult si noi am facut la fel insa acum ceva s-a intamplat ma lovesc de un zid si cum sa mai comunic. asta e partea proasta. si nu stiu si nu inteleg ce se intampla. de ce asa si dintr-o data. bine nu era el persoana care sa isi puna emotiile pe tapet nici inainte dar de la lucrul asta pana a taia definitiv caile de comunicare e cale lunga si vreau sa inteleg schimbarea. poate doar mi se pare mie si poate e doar o perioada proasta a mea insa cred ca aici am putea spune despre toate schimbarile vazute dupa casatorie la sotii nostrii fie ele bune sau rele ca si celelalte doamne sau domnisoare sa invete din greselile sau din succesele noastre:ok: pana la urma eu cred ca totul se rezolva multumesc tuturor celor care au incercat sa ma ajute cu un sfat si vreu sa va spun ca fiecare sfat a contata pentru mine. pupici


Raluca ma gandesc ca poate acum ca v-ati casatorit sa nu se gandeasca la chestia ca ,,gata ne-am casatorit e a mea si nu mai e necesar sa fiu cum eram inainte".Eu i-am spus si prietenului meu ca asa ceva nu se face pt ca duce la o ruptura si de acolo pa relatie/casatroie.Depinde de fiecare cum reactioneaza.Incerc sa ma gandesc la o posibilitatea de a-l face pe al tau sa vb.Te-ai gandit cumva ca poate dc organizezi o seara romantica cu cine, lumanarici muzica usoara si alte alea, poate isi va mai da drumuyl?Si vb ta poate e o pasa proasta....:((


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DE CE EXISTA METAMORFOZA DUPA CASATORIE?
MesajScris: 13 Noi 2006, 17:49 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:

Mai fetelor, intrebarile Ralucai nu-s retorice sau ipotetice, ea remarca niste modificari in atitudinea sotului ei dupa nunta. Modificarile alea sunt reale, sunt cuvinte pe care nu le-a mai spus pana acum, sunt niste semnale pe care nu trebuie sa le ignore. Sau le ignora si constata dupa cativa ani ca nu mai suporta sa traiasca alturi de el. Si pentru ce?! Pentru ca a refuzat sa deschida ochii la timp si sa schimbe ceva cat e posibil?

raluca, imi pare rau ca treci prin asta..dar parerea mea e ca poate incerci prea mult sa-ti explici niste gesturi care sunt facute in mod inconstient si care poate chiar nu inseamna nimic..tu esti subiectiva si ne spui pctul tau de vedere...am citit si eu ce-ati scris pe aici...dar mi se pare greu de crezut ca schimbarile apar asa de la o zi la alta..poate la un an doi cel mai devreme..

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DE CE EXISTA METAMORFOZA DUPA CASATORIE?
MesajScris: 13 Noi 2006, 18:03 
Veteran

Membru din: 31 Mar 2006, 15:54
Mesaje: 252
Citat:
raluca, imi pare rau ca treci prin asta..dar parerea mea e ca poate incerci prea mult sa-ti explici niste gesturi care sunt facute in mod inconstient si care poate chiar nu inseamna nimic..tu esti subiectiva si ne spui pctul tau de vedere...am citit si eu ce-ati scris pe aici...dar mi se pare greu de crezut ca schimbarile apar asa de la o zi la alta..poate la un an doi cel mai devreme..


Clarut, am o prietena care are aceeasi problema. La ei au mai fost semnale si inainte de nunta, dar dupa sotul a inceput sa fie mai "barbat". Nici eu nu inteleg, mai ales ca n-am trecut prin asta... dar exista. (?)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DE CE EXISTA METAMORFOZA DUPA CASATORIE?
MesajScris: 13 Noi 2006, 18:05 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
eu nu cred ca exista nici o metamorfoza....majoritatea dintre noi ...am stat inainte de nunta impreuna cu omuletii astia cu care am considerat ca merita sa ne pretrecem restul vietii! Eu zic ca in acest timp ....ati avut timp sa-i vedeti si de buni si de rai ....ati avut posibilitatea sa-i testati in toate felurile posibile (de la isterii...la pofte in miez de noapte)!Cat de pervers si parsiv sa fie cel de langa tine, asa incat in n ani cat ati stat impreuna fara sa fiti casatoriti, sa nu vezi nimik ..si abia dupa nunta sa-si dea arama pe fata??? (?)(?)(?) Bun ...si daca s-a ajuns in situatia asta si nu mai exista comunicare si nici iubire si nici atractie ..si .nimik.."divortul" este cuvantul magic! Nu e un capat de tara! S-au mai vazut divorturi si la 24 de ore de la nunta...nu va obliga nimeni sa stai langa ei, daca vedeti ca ceva nu va convine!

PT: Raluca23 : Vorbeste cu el...daca se face ca nu aude si e tot lemn...fi si tu mai transanta, zi-i verde in fata: "omule, te-au rapit extraterestrii in noaptea nuntii? Tu nu mai esti ala pe care il iubeam io inainte de nunta!!!!". Zi-i clar ce iti convine si ce nu, cu riscul de a primi un raspuns nefavorabil (vezi pataniile mele cu, comentariile de la poze : -> nu-mi convine ceva zic) ....nu va mai ascundeti atat pe dupa degete!:D:) Doar nu o sa traiesti de acum incolo cu senzatia asta de nesiguranta!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DE CE EXISTA METAMORFOZA DUPA CASATORIE?
MesajScris: 13 Noi 2006, 18:07 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:

Clarut, am o prietena care are aceeasi problema. La ei au mai fost semnale si inainte de nunta, dar dupa sotul a inceput sa fie mai "barbat". Nici eu nu inteleg, mai ales ca n-am trecut prin asta... dar exista. (?)


pai poate e doar o perioada..vor si ei sa se simta mai "cocosi":D oricum depinde de relatie...da' eu cred ca dc fiecare are suficienta libertate astfel de chestii nu-si prea au rostul..sau nu pt multa vreme:huh:

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DE CE EXISTA METAMORFOZA DUPA CASATORIE?
MesajScris: 13 Noi 2006, 18:20 
Diva

Membru din: 18 Sep 2006, 18:24
Mesaje: 640
eu nu cred ca exista nici o metamorfoza....majoritatea dintre noi ...am stat inainte de nunta impreuna cu omuletii astia cu care am considerat ca merita sa ne pretrecem restul vietii! Eu zic ca in acest timp ....ati avut timp sa-i vedeti si de buni si de rai ....ati avut posibilitatea sa-i testati in toate felurile posibile (de la isterii...la pofte in miez de noapte)!Cat de pervers si parsiv sa fie cel de langa tine, asa incat in n ani cat ati stat impreuna fara sa fiti casatoriti, sa nu vezi nimik ..si abia dupa nunta sa-si dea arama pe fata??? (?)(?)(?) Bun ...si daca s-a ajuns in situatia asta si nu mai exista comunicare si nici iubire si nici atractie ..si .nimik.."divortul" este cuvantul magic! Nu e un capat de tara! S-au mai vazut divorturi si la 24 de ore de la nunta...nu va obliga nimeni sa stai langa ei, daca vedeti ca ceva nu va convine!

PT: Raluca23 : Vorbeste cu el...daca se face ca nu aude si e tot lemn...fi si tu mai transanta, zi-i verde in fata: "omule, te-au rapit extraterestrii in noaptea nuntii? Tu nu mai esti ala pe care il iubeam io inainte de nunta!!!!". Zi-i clar ce iti convine si ce nu, cu riscul de a primi un raspuns nefavorabil (vezi pataniile mele cu, comentariile de la poze : -> nu-mi convine ceva zic) ....nu va mai ascundeti atat pe dupa degete!:D:) Doar nu o sa traiesti de acum incolo cu senzatia asta de nesiguranta![/quot

Ginuta, toate spunem ca divortul este cuvantul magic dar nu prea e asa.Este greu sa treci prin asa ceva.Dc ma vei intreba dc vb din proprie experienta iti voi spune ca nu dar parintii mei da si odata cu ei si eu si este f greu...asa ca daca nu merge ceva ceva gata divortam...Totusi iubesti pers de langa tine si te doare sufletul sa divortezi.Ma insel oare??


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DE CE EXISTA METAMORFOZA DUPA CASATORIE?
MesajScris: 13 Noi 2006, 18:24 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:

Ginuta, toate spunem ca divortul este cuvantul magic dar nu prea e asa.Este greu sa treci prin asa ceva.Dc ma vei intreba dc vb din proprie experienta iti voi spune ca nu dar parintii mei da si odata cu ei si eu si este f greu...asa ca daca nu merge ceva ceva gata divortam...Totusi iubesti pers de langa tine si te doare sufletul sa divortezi.Ma insel oare??


nu cred ca e usor sa divortezi...e ca o despartire..prin asta am trecut si stiu ca e dureros..dar nu te doare mai tare sufletul stand in fiecare zi alaturi de o persoana pe care nu o mai recunosti?
ma rog, nu cred ca e cazul sa discutam despre divort deja!!! raluca, sa nu te sperii:lips: toate se rezolva!!%%-

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DE CE EXISTA METAMORFOZA DUPA CASATORIE?
MesajScris: 13 Noi 2006, 18:27 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:
Ginuta, toate spunem ca divortul este cuvantul magic dar nu prea e asa.Este greu sa treci prin asa ceva.Dc ma vei intreba dc vb din proprie experienta iti voi spune ca nu dar parintii mei da si odata cu ei si eu si este f greu...asa ca daca nu merge ceva ceva gata divortam...Totusi iubesti pers de langa tine si te doare sufletul sa divortezi.Ma insel oare??

o iubesti ...dar cand vezi ca nu merge si nu merge ...se duce draq si iubire si tot...iti poti gasi oricand pe altcineva! Cunosc un caz concret, in care o colega de-a mea ...din diverse motive date de sotul sau , si-a gasit " alinarea" in bratele altuia! Bineinteles ca nu se mai gandeste la sotul sau ...desi inca locuiesc impreuna; a intentat acum o luna divortul ...acum mai asteapta 3 luni(pt ca , zice judecatorul, e posibil sa se impace):D. Nu are rost sa suferi aiurea! Asta e parerea mea!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DE CE EXISTA METAMORFOZA DUPA CASATORIE?
MesajScris: 13 Noi 2006, 18:42 
Diva

Membru din: 18 Sep 2006, 18:24
Mesaje: 640
Citat:
o iubesti ...dar cand vezi ca nu merge si nu merge ...se duce draq si iubire si tot...iti poti gasi oricand pe altcineva! Cunosc un caz concret, in care o colega de-a mea ...din diverse motive date de sotul sau , si-a gasit " alinarea" in bratele altuia! Bineinteles ca nu se mai gandeste la sotul sau ...desi inca locuiesc impreuna; a intentat acum o luna divortul ...acum mai asteapta 3 luni(pt ca , zice judecatorul, e posibil sa se impace):D. Nu are rost sa suferi aiurea! Asta e parerea mea!


Da ai dreptate.n-are rost sa suferi degeaba dar barbatelul chiar nu si-a dat seama de situatie si ca s-a rupt ceva,undeva?Cateodata chiar stau si ma intreb cat de aerieni pot fi?Si dupa aia ne acuza pe noi de infidelitate.Eu nu pot fi asa de transanta ca tine dar nici n-as accepta o situatie de genul asta.


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 217 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 11  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România