Ultima vizită a fost: Acum este 29 Mar 2024, 00:30


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 372 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Viitorii socii - mama si tata?
MesajScris: 17 Noi 2005, 21:33 
Nou Venit

Membru din: 28 Oct 2005, 02:00
Mesaje: 34
ma tot intreb cum sa le spun parintilor viitorului meu sot....Stiu ca ar fi frumos si canonic sa nu fac diferenta intre parinti si socri, dar nu pot!!!deocamdata, inca mai merge cu apelativul"auziti" dar n-o sa-l pot folosi la nesfarsit!!
...si-n plus, nici ei nu ma prezinta "fata noastra" ci "viitoarea sotie a lui Bogdan"!!
.....ce solutii ati gasit voi, dragile mele?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 18 Noi 2005, 02:04 
Junior

Membru din: 13 Oct 2005, 02:57
Mesaje: 58
Citat:
ma tot intreb cum sa le spun parintilor viitorului meu sot....Stiu ca ar fi frumos si canonic sa nu fac diferenta intre parinti si socri, dar nu pot!!!deocamdata, inca mai merge cu apelativul"auziti" dar n-o sa-l pot folosi la nesfarsit!!
...si-n plus, nici ei nu ma prezinta "fata noastra" ci "viitoarea sotie a lui Bogdan"!!
.....ce solutii ati gasit voi, dragile mele?



Nici una, cel putin la mine. Oricum eu sunt in niste relatii ingrozitoare cu socrii mei (deja imi sunt socri, ca am facut in martie cununia civila!). Stam in casa lor. Dar le vorbesc la pers a doua plural. Si nu ma adresez in mod direct in nici un fel.
Nici ei nu zic ca as fi nora lor(decat o data sau de 2 ori parca i-am auzit pana acum), ci sotia baiatului lor si atat. Oricum nu ma au la inima. Si nici nu cred ca se vor schimba apelativele dupa nunta. Cand vor fi si copii, ei vor fi bunicii si atat, dar numai pt copii. Daca ai inteles ce vreau sa zic... Si stiu sigur ca nu sunt singura persoana in aceasta situatie. Mai am doua colege care s-au casatorit anul asta si la fel se discuta si in familiile lor... Deci e o "moda" sa nu le mai zici socrilor "mama si tata"...

Oricum socrii nu vor fi niciodata ca si parintii tai, chiar daca te ai cu ei in relatii super, extra si eu mai stiu cum...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 18 Noi 2005, 13:18 
Veteran

Membru din: 11 Oct 2005, 14:30
Mesaje: 247
Ehj, si la mine tot cu "auziti" merge....si eu zic sa nu-ti faci probleme....de ce sa nu-l poti folosi la infinit???

Pe mine m-a prezentat o data maica-sa...nora mea :D...si de fapt, asa ma si considera.....insa, am avut si noi o data o discutie...mai in gluma, mai in serios....era si soacra-mea de fata, si iubi...si mi-a zis ca as putea sa-i zic mama....:gun:(X)....eu m-am blokat, n-am mai zis nimic, si acasa l-am "pus la punct" pe iubi si i-am zis clar....asa cum tu n-o sa-i zici mama , lu' mama...nici eu n-o sa-i zic maica-tii in felul asta....e maica-ta, e soacra-mea..si atat..
Stai linistita si canalizeaza-ti energiile catre alte chestii, nu cum sa li te adresezi socrilor! :D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 18 Noi 2005, 15:44 
Admin Ghidul Miresei

Membru din: 14 Apr 2003, 03:00
Mesaje: 486
Vai dar ce multe ii avem ca socrii pe D-nul Si D-na "AUZITI!?".

Si eu la fel... Desi ma inteleg extrem de bine cu ei, poate chiar mai bine decat cu ai mei :-` ca ai mei se mai crizeaza uneori (X) si mai avem cate un scandal :gun: .

Noi deja suntem de peste un an casatoriti, si ziceam inainte de nunta ca vom gasi apelative pentru ai nostri DUPA nunta. Iata ca a trecut si mai mult de un an si tot la "auziti" suntem. Si eu si sotul! Nu stiu, zau, ce o sa facem! Ca doar nu putem o viata intreaga sa le spunem "auziti". Mai e ceva, daca zic eu "auziti" sunt nevoiti sa se intoarca amandoi socrii, sa vada la care ma uit :p:D .

Dar nici D-nul Si D-na Ionescu, cum zice Adinna nu prea merge....ca parca ii tratezi ca pe niste oarecare...nu stiu, mie asa imi suna! Parca sunt niste cunostinte oarecare.

Ei mi-au propus la un moment dat sa le spun pe numele mic: Gina si Sandu. Dar si asa e ciudat! Mai degraba as merge pe "Mama Gina" si "Tata Sandu"...asa mi s-ar parea ca e o cale de mijloc...nici parinti, dar nici straini.

Alte idei?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 24 Noi 2005, 17:07 
Nou Venit

Membru din: 04 Oct 2005, 04:08
Mesaje: 17
Mie mi se pare absolut normal si firesc sa le spun pe nume....Bine, nu e inca cazul, ca si eu tot la stadiul de "auziti" sunt, dar incerc sa fac ceva in sensul asta, adica sa il fac pe el sa le zica alor mei pe numele mic (si pe parinti sa accepte chestia asta, desi lor le e indiferent), ca apoi sa ii faca si el pe ai lui sa accepte la randul lor (desi cred ca si lor le e indiferent). Oricum cand vorbesc despre ei si nu sunt de fata, le zic pe nume, si a cam devenit o obisnuinta, e o chestiune de timp pana o sa le zic si lor direct asa. Mai ales ca ii cunosc de o groaza de timp, dinainte de a fi cu baiatul lor!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 24 Noi 2005, 17:28 
Admin Ghidul Miresei

Membru din: 14 Apr 2003, 03:00
Mesaje: 486
Citat:
Oricum cand vorbesc despre ei si nu sunt de fata, le zic pe nume, si a cam devenit o obisnuinta, e o chestiune de timp pana o sa le zic si lor direct asa.


Roschi, sa inteleg ca si tu ai nunta in curand? (X) Sa ne spui data!! Ca nu esti trecuta pe listuta :D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 24 Noi 2005, 20:51 
Junior

Membru din: 04 Oct 2005, 04:36
Mesaje: 56
Eu sunt de acord ca ar trebui sa ii spun mamei viitorului meu sot pe nume. Dar, nu pot. Asta... desi, ea ma tot roaga sa ii spun pe nume de ceva vreme. Si parintii mei la fel cu el. Dar, si el e inca la stadiul "auziti"...
Acum... "mama"... stiu ca nu ii voi spune niciodata. Pentru ca nu simt asta. Mama mea e unica. Nimeni... si aici sunt absolut convinsa... NIMENI... nu s-ar sacrifica niciodata in viata pentru mine cat s-au sacrificat ai mei.
Dar, nici de la el nu am pretentia sa le zica alor mei "mama si tata".


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 24 Noi 2005, 20:56 
Junior

Membru din: 04 Oct 2005, 04:36
Mesaje: 56
Roschi... cum adica ii cunosti dinainte sa fii cu baiatul lor? Adica ei v-au facut cunostinta? Ce interesant!

Povesteste-ne!(X)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 25 Noi 2005, 15:36 
Nou Venit

Membru din: 04 Oct 2005, 04:08
Mesaje: 17
Citat:

Roschi, sa inteleg ca si tu ai nunta in curand? (X) Sa ne spui data!! Ca nu esti trecuta pe listuta :D


:( Nu am nunta in curand...Daca ar fi fost asa, v-as fi zis...Dar oricum, la anul are nunta sora lui, si parca era o superstitie legata de nuntile a doi frati in acelasi an...Nu ca as fi o superstitioasa, dar cred ca ma omoara sora lui daca nu o las sa fie tot anul viitor in centrul atentiei!:D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 25 Noi 2005, 15:41 
Nou Venit

Membru din: 04 Oct 2005, 04:08
Mesaje: 17
Citat:
Roschi... cum adica ii cunosti dinainte sa fii cu baiatul lor? Adica ei v-au facut cunostinta? Ce interesant!

Povesteste-ne!(X)


Nu, Monica, nu parintii lui ne-au facut cunostinta, ci sora lui....adica de fapt, sora lui e prietena mea cea mai buna, asa ca il cunosteam de cand o cunosc si pe ea - vreo 12-14 ani, ca nici nu mai stiu cati sunt, le-am pierdut sirul-si ea a insistat ca noi doi ne-am potrivi, asa ca pana la urma am zis "hai, fie! ce o fi, o fi!"....a trecut un an si ceva de atunci, dar inca nu m-am lamurit daca sora lui a avut dreptate sau nu....:D acum ne pregatim sa ne mutam impreuna, si cred ca dupa aceea o sa pot sa spun daca e sau nu e EL!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 28 Noi 2005, 14:28 
Junior

Membru din: 04 Oct 2005, 04:36
Mesaje: 56
Roschi!
O sa razi daca iti spun ca asa e si la noi. Cea mai buna prietena a mea e prietena fratelui meu. Eu sunt super incantata de asta, recunosc.
Dar, sa stii.... ca in privinta faptul cu "centrul atentiei" aici am mari dubii. Si stii de ce?
Asta pentru ca eu am nu am...principalul subiect de discutie nunta mea... dar, anumite persoane din jurul meu... in momentul in care ma vad... vb numai de asta. Iti spun sincer ca am inceput sa ma satur chiar eu de acest subiect.


Citat:


:( Nu am nunta in curand...Daca ar fi fost asa, v-as fi zis...Dar oricum, la anul are nunta sora lui, si parca era o superstitie legata de nuntile a doi frati in acelasi an...Nu ca as fi o superstitioasa, dar cred ca ma omoara sora lui daca nu o las sa fie tot anul viitor in centrul atentiei!:D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 17 Dec 2005, 23:37 
Nou Venit

Membru din: 05 Noi 2005, 20:15
Mesaje: 28
nu am mai intrat de ceva timp pe forum si uitasem ce bine e ssa vb cu persoane care au aceleasi pb.ca mine.Eu desi stau cu el de 8luni ma adresez mamei lui(cu ea vb mai mult)cu Dna...iar discutiile cu"tati"lui le evit,doar daca mi-i se adreseaza el:-`Altfel stiu ca nu au pretentii sa le spun in vreun fel,dar ei mai au o nora,cam prefacuta,care desi nu ii suporta li-i se adreseaza cu "mami"si "Tati".Eu nu stiu cnd si cum am sa schimb apelativele,dar mi-a spus "socra mea"ca nu ar vrea sa asteptam sa apara un copil ptr ca apoi sa ne adresam cu "mamaie",ceva de genul"hai sa ii spunem lui mamaie ca plecam,pa,pa":ninja:
Si el le spune alor mei tot"dn"si "dna"(!)


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 372 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România