Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 22:28


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 83 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: bagajul de spital
MesajScris: 13 Noi 2009, 11:40 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
laura_sandu scrie:
Adina, le vei termina pe toate, stai linistita.
Si Ionut vrea sa zugraveasca in dormitor, desi eu nu am nici un chef.Acum e verde si vrea sa zugraveasca mov, desi am cumparat multe chestii verzi si lenjeriile noastre de pat sunt marea majoritate verzi......


la noi a fost mai mult. am pus centrala si am schimbat si instalatia electrica. iti inchipui ce a fost in casa.
acum mai avem sufrageria si holul de zugravit. sper sa se termine pana duminica.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: bagajul de spital
MesajScris: 13 Noi 2009, 11:40 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
anidaaa scrie:
pai normal ca asa mi-am calculat.. :) dar dr o sa-mi faca cezariana mai devreme. pe 5 sau 6 dec.
stiam ca laura trebuie sa nasca in jurul acestor date. de aceea am intrebat. dpn-ul meu normal e pe 19 dec.



pai da, ca de obicei cand se stie ca va urma sa fie cezariana, se programeaza cu vreo 2 sapt inainte de termen

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: bagajul de spital
MesajScris: 13 Noi 2009, 11:42 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Ayrun scrie:

pai da, ca de obicei cand se stie ca va urma sa fie cezariana, se programeaza cu vreo 2 sapt inainte de termen


eu nu stiam chestia asat si m-a luat oarecum prin surprindere. credeam ca te lasa cat mai aproape de termen


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: bagajul de spital
MesajScris: 13 Noi 2009, 11:52 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
eu nu stiam chestia asat si m-a luat oarecum prin surprindere. credeam ca te lasa cat mai aproape de termen[/quote]
nu te pot lasa cat mai aproape de termen ca exista riscul sa se declanseze nastere...in momentul cand apar contractile si dilatatia nu se mai poate face cezariana...sunt obligati sa faca nastere normala iar daca copilul nu este intors se recurg la alte metode mult mai naspa

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: bagajul de spital
MesajScris: 13 Noi 2009, 11:55 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
anidaaa scrie:

la noi a fost mai mult. am pus centrala si am schimbat si instalatia electrica. iti inchipui ce a fost in casa.
acum mai avem sufrageria si holul de zugravit. sper sa se termine pana duminica.


Eu sper sa zugraveasca Ionut cat stau eu in spital :)

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: bagajul de spital
MesajScris: 13 Noi 2009, 12:37 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
laura_sandu scrie:

Si Ionut vrea sa zugraveasca in dormitor, desi eu nu am nici un chef.Acum e verde si vrea sa zugraveasca mov, desi am cumparat multe chestii verzi si lenjeriile noastre de pat sunt marea majoritate verzi......

merge foarte frumos un mov mai lavanda cu verde..de ce nu? si noi tot in mov am zugravit ca oricum nu stiam pe atunci ce va fi, baiat sau fata. si oricum e atata de linistitoare culoarea aceea..asa ca lasa-l pe ionut sa faca in mov :)

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: bagajul de spital
MesajScris: 13 Noi 2009, 12:42 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
logodnica scrie:
merge foarte frumos un mov mai lavanda cu verde..de ce nu? si noi tot in mov am zugravit ca oricum nu stiam pe atunci ce va fi, baiat sau fata. si oricum e atata de linistitoare culoarea aceea..asa ca lasa-l pe ionut sa faca in mov :)


nu ma deranjeaza culoarea...cat mizeria si deranjul :lol:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: bagajul de spital
MesajScris: 13 Noi 2009, 12:47 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
aoleu sa nu uit..fetelor care nasteti prin cezariana..stiu ca mie mi-a zis doctorita mea, cand am nascut ca e bine ca nu aveam unghiile facute cu lac de unghii, pentru ca nu stiu ce substanta este in acel lac de unghii care impiedica masurarea tensiunii sau a batailor inimii tale cand te conecteaza la aparat..nu stiu daca am explicat cum trebuie...nu-mi mai amintesc nici eu exact, stiu doar ca mi-a zis: bine ca nu ai unghiile de la maini facute :D

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: bagajul de spital
MesajScris: 13 Noi 2009, 12:50 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 14:32
Mesaje: 1077
Localitate: bucuresti
logodnica scrie:
aoleu sa nu uit..fetelor care nasteti prin cezariana..stiu ca mie mi-a zis doctorita mea, cand am nascut ca e bine ca nu aveam unghiile facute cu lac de unghii, pentru ca nu stiu ce substanta este in acel lac de unghii care impiedica masurarea tensiunii sau a batailor inimii tale cand te conecteaza la aparat..nu stiu daca am explicat cum trebuie...nu-mi mai amintesc nici eu exact, stiu doar ca mi-a zis: bine ca nu ai unghiile de la maini facute :D

da in general cand faci o operatie care necesita anestezie nu e recomandat sa ai unghiile facute :)

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: bagajul de spital
MesajScris: 13 Noi 2009, 12:53 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
serene scrie:
da in general cand faci o operatie care necesita anestezie nu e recomandat sa ai unghiile facute :)

am inteles...stiam eu ceva...eu am facut epidurala , doar de la burta in jos..

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: bagajul de spital
MesajScris: 13 Noi 2009, 13:03 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 14:32
Mesaje: 1077
Localitate: bucuresti
Citat:
am inteles...stiam eu ceva...eu am facut epidurala , doar de la burta in jos..

da, dar pana la urma daca nu ma insel epidurala tot o anestezie este si de aia probabil si tie ti'a zis sa nu ai unghiile facute ... din cate stiu eu daca ceva nu e in regula si e vreo problema la unghii se vede prima data se invinetesc sau ceva de genul...

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: bagajul de spital
MesajScris: 13 Noi 2009, 13:06 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
logodnica scrie:
am inteles...stiam eu ceva...eu am facut epidurala , doar de la burta in jos..


bine...imi dau lacul jos....:)

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: bagajul de spital
MesajScris: 13 Noi 2009, 13:08 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
serene scrie:


da, dar pana la urma daca nu ma insel epidurala tot o anestezie este si de aia probabil si tie ti'a zis sa nu ai unghiile facute ... din cate stiu eu daca ceva nu e in regula si e vreo problema la unghii se vede prima data se invinetesc sau ceva de genul...


aha..da, da clar tot anestezie e si epidurala... cat despre unghii sigur era ceva si cu compusul chimic al lacului de unghii care nu situ ce nu permitea unui aparat :-` stiu..sunt varza la termenii medicali sau la explicatiile medicale, mai bine zis

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: bagajul de spital
MesajScris: 13 Noi 2009, 13:19 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
logodnica scrie:
am inteles...stiam eu ceva...eu am facut epidurala , doar de la burta in jos..


asa vreau sa fac si eu. nu vreau sa ratez momentul primului planset si sa nu-l vad imediat :)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: bagajul de spital
MesajScris: 13 Noi 2009, 13:24 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
dupa anestezie pacienti trebuie monitorizati cu ajutorul unui aparat care masoara functile vitale si care este legat de degetul pacientului...probabil ca lacul influenteaza acest dispozitiv care trimite valorile catre aparat in primul rand si pt ca nu vezi daca apare cianoza la extremitazi care indica o insuficienta circulatorie

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: bagajul de spital
MesajScris: 13 Noi 2009, 14:23 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
serene scrie:
da in general cand faci o operatie care necesita anestezie nu e recomandat sa ai unghiile facute :)


habar n-aveam :)

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: bagajul de spital
MesajScris: 13 Noi 2009, 15:08 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 31 Mai 2007, 02:23
Mesaje: 413
Ayrun scrie:

eu am stat de marti pana vineri, altfel nu ai dc sa stai mai mult, decat daca sunt probleme. dar dc cezariana?


Pentru ca port ochelari cu dioptri mari -3.25 si nu e recomandat deloc la mine nasterea naturala, cel putin asa mi-a zis ofltalmologul :wacko: desi nu e timp pierdut

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: bagajul de spital
MesajScris: 13 Noi 2009, 16:01 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
lily scrie:
eu nu stiam chestia asat si m-a luat oarecum prin surprindere. credeam ca te lasa cat mai aproape de termen

nu te pot lasa cat mai aproape de termen ca exista riscul sa se declanseze nastere...in momentul cand apar contractile si dilatatia nu se mai poate face cezariana...sunt obligati sa faca nastere normala iar daca copilul nu este intors se recurg la alte metode mult mai naspa[/quote]

eh cum sa nu se poata face cezariana...mie imi incepusera contractiile destul de bine si fata nu era intoarsa...au fost f calmi si in 3 ore am intrat in cezariana...ideea este sa nu inceapa copilul sa intre pe birth canal ca atunci e mai nashpa de scos afara...

care aveti copii care nu sunt intorsi...eu nu va recomand sa fiti de acord sa vi-l intoarca doctorul...e EXTREM de dureros...va apasa efectiv burta cu putere ca sa intoarca copilul invers...poate pati si copilul ceva...mie mi se pare inuman :(

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: bagajul de spital
MesajScris: 13 Noi 2009, 16:15 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2006, 16:53
Mesaje: 552
dragutelor ce mai faceti? Stati ca va spun eu ce e cu oja in timpul anesteziei pot aparea probleme cu tensiunea sau inima tinand cont ca e nastere si pierzi f mult sange pot aparea probleme si cu circulatia sanguina iar primul lucru care se modifica in unul din aceste cazuri este culoarea pielii de sub unghi de aceea nu trebuie lac pe unghi sa se poate vedea daca e totul ok.. Am trecut deja prin cateva operati cu anestezii si mi-au explicat medici ca asta e motivul..

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: bagajul de spital
MesajScris: 13 Noi 2009, 16:44 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Bamba scrie:
eh cum sa nu se poata face cezariana...mie imi incepusera contractiile destul de bine si fata nu era intoarsa...au fost f calmi si in 3 ore am intrat in cezariana...ideea este sa nu inceapa copilul sa intre pe birth canal ca atunci e mai nashpa de scos afara...

care aveti copii care nu sunt intorsi...eu nu va recomand sa fiti de acord sa vi-l intoarca doctorul...e EXTREM de dureros...va apasa efectiv burta cu putere ca sa intoarca copilul invers...poate pati si copilul ceva...mie mi se pare inuman :(


la mine desi copilul e in prezentatie pelviana, nu s-a pus problema sa-l intoarca. din start mi s-a spus ca voi face cezariana. nu stiu daca se mai practica chestia asta cu intors copilul.


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 83 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România