Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 21:26


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 101 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ce alegeti?
Nasterea naturala 61%  61%  [ 11 ]
Cezariana 39%  39%  [ 7 ]
Voturi totale : 18
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 28 Ian 2010, 14:30 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
amely85 scrie:
da mofturi, dar daca ar fi in situatia de fata la fel ar proceda :blink:
am mai auzit eu o faza de genul, o femeie in sala de nasteri, natural, cu niste dureri cumplite si o idioata de asistenta, da ce tipati asa, cand v-ati tras-o nu cred ca ati tipat in halu asta. e uite eu la genul asta de persoane le-as rupe capatana :wall:

f adevarat amely.....sunt o gramada de mahalageoaice printre asa numitele asistente/moase care iti vb vulgar ......imi amintesc ca atunci cand mama mea a nascut-o pe sora mea cea mica,aveam 7 ani si tot timpul vb cu matusile mele ce urat s-au comportat in spital cu ea,cand am crescut mai mare am intrebat......si binenteles ca exact expresia pe care tu ai mentionat-o mai sus a primit-o si mama mea......ultima nastere a mamei mele a fost in august '86 la cutremur....imagineazati ca se muta cu targa dintr-un perete intr-altul,frica si durerile nasteri o faceau sa tipe binenteles....si vita incaltata de asistenta altceva mai bun nu stia sa faca decat sa jigneasca si sa vb vulgar......dar se intampla si in zilele noastrea asa ceva

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 28 Ian 2010, 15:19 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
ca vorbiti de dr...eu tare i-as face o reclamatie la Colegiul Medicilor nenorocitului de ecografist care mi-a zis ca are copilul sindromul lui Dawn, ca nu i se mai oxigeneaza creierul si cate si mai cate. daca era sa ma iau dupa eco lui trebuia sa-l scot pe bebel la 30 de saptamani( va dati seama ce riscant era). dar Marius care e mai bun ca mine a zis caq ma bate D-zeu , ca-i fac rau...
ma gandesc daca-i mai spune alteia cum mi-a spus mie....


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 28 Ian 2010, 17:01 
Diva

Membru din: 02 Oct 2008, 19:07
Mesaje: 928
poftim??? doamne ce idioti, asa a patit o fina de-a mamei, de a alergat saraca la toti medici buni din toatae orasele, teste peste teste, era terminata, acum are un baiat superb.
adina si oricum daca il reclami, cum poti dovedi?? tot 10% din salariu ii ia :wall: :wall: :wall:
cred ca innebunesti de spaima, numai zic cate mii de ganduri iti faci :cry:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 28 Ian 2010, 17:35 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
anidaaa scrie:
ca vorbiti de dr...eu tare i-as face o reclamatie la Colegiul Medicilor nenorocitului de ecografist care mi-a zis ca are copilul sindromul lui Dawn, ca nu i se mai oxigeneaza creierul si cate si mai cate. daca era sa ma iau dupa eco lui trebuia sa-l scot pe bebel la 30 de saptamani( va dati seama ce riscant era). dar Marius care e mai bun ca mine a zis caq ma bate D-zeu , ca-i fac rau...
ma gandesc daca-i mai spune alteia cum mi-a spus mie....


nemernicul.....dar cum a putut debita asa ceva? astia merita impuscati fratilor

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 28 Ian 2010, 17:54 
Diva

Membru din: 02 Oct 2008, 19:07
Mesaje: 928
ely cum te simti sarcina?? esti ok?? lily mai ai un picut, ce emotii trebuie sa ai... am omis vreo graviduta de pe aici?? daca da imi cer scuze :flowers:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 28 Ian 2010, 17:56 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
amely85 scrie:
ely cum te simti sarcina?? esti ok?? lily mai ai un picut, ce emotii trebuie sa ai... am omis vreo graviduta de pe aici?? daca da imi cer scuze :flowers:

amely nu ma simt bine de loc...sincer nu vreau sa ma victimizez,dar sunt terminata.....am ajuns sa vars sange,maine dimineata sun la medic.....am programare pe 9 feb dar cred ca numai pot astepta inca 2 saptamani.....trebuie sa i-au masuri
te pupic si mersic de intrebare :hug:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 28 Ian 2010, 18:16 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
amely85 scrie:
poftim??? doamne ce idioti, asa a patit o fina de-a mamei, de a alergat saraca la toti medici buni din toatae orasele, teste peste teste, era terminata, acum are un baiat superb.
adina si oricum daca il reclami, cum poti dovedi?? tot 10% din salariu ii ia :wall: :wall: :wall:
cred ca innebunesti de spaima, numai zic cate mii de ganduri iti faci :cry:


pai pot sa dovedesc cu ecografia. unde scria toate tampenile
nu doresc nimanui sa treaca prin ce am trecut eu. am plans tot drumul de la clinica unde mi-am facut eco pana la spital. cand a venit dr. meu stateam cu foaia in mana si plangeam in hohote fara sa pot vb. apoi cat am stat internata si am facut toate testele eram disperata pe de-o parte ma gandeam ca o fi stiind ala ce a vazut la eco...pe de alta parte dr. meu zicea ca nu are incredere in ecografia facuta de el, nu stiam ce sa mai cred....in fine nu mai zic nimic


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 28 Ian 2010, 19:35 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
anidaaa scrie:
pai pot sa dovedesc cu ecografia. unde scria toate tampenile
nu doresc nimanui sa treaca prin ce am trecut eu. am plans tot drumul de la clinica unde mi-am facut eco pana la spital. cand a venit dr. meu stateam cu foaia in mana si plangeam in hohote fara sa pot vb. apoi cat am stat internata si am facut toate testele eram disperata pe de-o parte ma gandeam ca o fi stiind ala ce a vazut la eco...pe de alta parte dr. meu zicea ca nu are incredere in ecografia facuta de el, nu stiam ce sa mai cred....in fine nu mai zic nimic


vai de mine.....nici nu vreau sa-mi inchipui prin ce ai trecut....binenteles ca nici o viitoare mama nu doreste asa ceva.....ce mai incapabil,cum si-a permis sa se joace cu sentimentele unei viitoare mame,cu viitorul atator persoane? cine naiba se crede? mai sincer,nu stiu cum ii rabda pamantul pe uni ca astia

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 28 Ian 2010, 20:50 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
anidaaa scrie:

pai pot sa dovedesc cu ecografia. unde scria toate tampenile
nu doresc nimanui sa treaca prin ce am trecut eu. am plans tot drumul de la clinica unde mi-am facut eco pana la spital. cand a venit dr. meu stateam cu foaia in mana si plangeam in hohote fara sa pot vb. apoi cat am stat internata si am facut toate testele eram disperata pe de-o parte ma gandeam ca o fi stiind ala ce a vazut la eco...pe de alta parte dr. meu zicea ca nu are incredere in ecografia facuta de el, nu stiam ce sa mai cred....in fine nu mai zic nimic

draga de tine..prin ce ai trecut....acum e bine ca ai trecut peste si ca nu mai acorzi importanta. a trecut si nu se merita sa te mai incarci negativ cu lucruri care acum nu mai au nicio insemnatate. :hug:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 28 Ian 2010, 21:41 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
anidaaa scrie:
pai pot sa dovedesc cu ecografia. unde scria toate tampenile
nu doresc nimanui sa treaca prin ce am trecut eu. am plans tot drumul de la clinica unde mi-am facut eco pana la spital. cand a venit dr. meu stateam cu foaia in mana si plangeam in hohote fara sa pot vb. apoi cat am stat internata si am facut toate testele eram disperata pe de-o parte ma gandeam ca o fi stiind ala ce a vazut la eco...pe de alta parte dr. meu zicea ca nu are incredere in ecografia facuta de el, nu stiam ce sa mai cred....in fine nu mai zic nimic

imi pare rau ca ai trecut prin atatea dar ma bucur ca totul este bine acum...nu esti nici prima si cu siguranta nici ultima care trece prin asa ceva din cauza unor medici incopetenti...eu zic ca ar merita sa ii dam in judecata ca poate asa o sa se invete si ei minte si data viitoare sa fie mai atenti cand pun un diagnostic...eu cred ca si pt simplul motiv ca stiu ca nu ii trage nimeni la raspundere pt greseri se comporta asa...cred ca daca lege ar fi mai aspara si noi nu am trece asa de usor cu vederea s-a schimba si ei
amely eu sunt bine...iti dai seama ca abia astept sa-mi cunosc minunea si sa o tin in brate dar mai am putina rabdare

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 29 Ian 2010, 11:27 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 31 Mai 2007, 02:23
Mesaje: 413
anidaaa scrie:
pai pot sa dovedesc cu ecografia. unde scria toate tampenile
nu doresc nimanui sa treaca prin ce am trecut eu. am plans tot drumul de la clinica unde mi-am facut eco pana la spital. cand a venit dr. meu stateam cu foaia in mana si plangeam in hohote fara sa pot vb. apoi cat am stat internata si am facut toate testele eram disperata pe de-o parte ma gandeam ca o fi stiind ala ce a vazut la eco...pe de alta parte dr. meu zicea ca nu are incredere in ecografia facuta de el, nu stiam ce sa mai cred....in fine nu mai zic nimic


Eu zic sa incerci. Sunt intr-adevar o multime de medici care au avut macar un caz din asta. Adica sa nu aibe nici nici mama si bebele si lor sa li se para. Pana la urma cred ca nici un medic nu exista sa nu aibe macar o plangere din partea unei femei/mame.

Dar prin ce ai trecut cred ca e groaznic. Pe mine sambata cand am facut 3D m-a intrebat daca sigur ultimul ciclu a fost pe 16 aug si daca e regulat. Iti dai seama ca am simtit ca ma ia cu lesin cand ma intreba ii maura capusorul. Simteam ca se invarte camera cu mine, pana nu mi-a zis ca e ok nu m-am linistit desi tot asa aveam o stare de lesin si ameteala, imi inchipui prin ce a trebuit sa treci tu :(

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 29 Ian 2010, 14:14 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 28 Dec 2007, 00:40
Mesaje: 580
apropo de aruncat in vant cu diagnosticele, prietena mea cu sarcina a mers la celebra maternitate din galati. la unul din controalele de rutine i-au zis ca bebelusul e mort(pe la 7 saptamani) si ca trebuie sa-l dea afara. daca ea nu stia despre lucrurile astea si era dezinformata ,facea avort. s-a certat cu alea, a luat-o plansul ,le-a zis ca nu a sangerat, ele nimic ca o sa moara si ea daca nu face avort ca face septicemie si toate prostiile astea.
a cheltuit enorm, s-a stresat extraordinar si in concluzie bebelusul nu era mort, drept dovada e faptul ca am mers ieri si i-am vizitat.
dar eu ma intreb ce se intampla cu mamicile mai putin informate? sincer nu as vrea sa raspund la intrebarea asta :eek:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 29 Ian 2010, 22:37 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
aici depisteaza sindromul down prin teste de sange nu prin ecograf...ii parte din quad test (sau triplu test in rom)...daca rezultatele la alea ies f aproapiate (5 din 300 dau un ex) atunci recomanda alte teste sa confirme...si amniocenteza e urmatorul pas din cate stiu eu...la ecograf a masurat numai de hidrocefalie si daca restul organelor sunt dezvoltate normal...noua nu ne-a zis nimic de Down syndrom...

ce fel de diagnosticare ii asta la ecograf cand acolo abia reusesc sa vada daca e fata sau baiat? :gun:

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 29 Ian 2010, 22:59 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
Bamba scrie:
aici depisteaza sindromul down prin teste de sange nu prin ecograf...ii parte din quad test (sau triplu test in rom)...daca rezultatele la alea ies f aproapiate (5 din 300 dau un ex) atunci recomanda alte teste sa confirme...si amniocenteza e urmatorul pas din cate stiu eu...la ecograf a masurat numai de hidrocefalie si daca restul organelor sunt dezvoltate normal...noua nu ne-a zis nimic de Down syndrom...

ce fel de diagnosticare ii asta la ecograf cand acolo abia reusesc sa vada daca e fata sau baiat? :gun:

pai si aici fac intai teste de sange si adunate cu niste intrebari de genul fumezi, ai avut vreo boala (si ce fel de boala) grava pana acum etc. (sunt vreo 4 sau 5 intrebari). asta e dublu test , asa se cheama aici. daca ies rezultate ingrijoratoare te trimit la triplu test. daca si acolo e nasol ajungi la amniocenteza. faza cu masuratorile la ecografie e asa: se masoara baza nasului si ceafa...se pare ca acolo se vad primele semne de sindrom dawn. insa se poate intampla ca sa aiba sindromul dawn si fara sa fie diform la fata (poate avea doar probleme la creier)..sau cel putin asa am inteles din ce am citit si vorbit si eu cu diferiti doctori. oricum intr-adevar la ecograf e cam relativ ca marja de eroare e destula...si nu stiu cat de exact pot masura ceva milimetric cum masoara nasucul sau ceafa...

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 30 Ian 2010, 06:57 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
mda aici verifica down syndrome, neural tube defects (spina bifida) si trisomy 18...toate sunt pe baza de teste de sange...acum am facut un research la chestia cu ultrasound si se poate depista pe baza de ultrasound dar trebuie facut cu un ecograf super performant...ii zice nuchal translucency screening

"Nuchal Translucency Screening (NT) — UCSF Medical Center is one of the few centers nationwide to offer nuchal translucency screening (NT) screening, a new, non-invasive test performed early in pregnancy to identify women at increased risk for Down syndrome and other birth defects. NT screening is performed between 11 and 14 weeks of pregnancy. It is offered to women of all ages. The screening is done via a high-resolution ultrasound exam of the nuchal area — a fold of skin at the back of the neck of the fetus. The results are combined with the mother's age to determine an adjusted risk for Down syndrome. The rate of detection for Down syndrome is about 80 percent. Based on the results, a woman has the option of undergoing CVS or amniocentesis for diagnosis.

NT is a screening test only and cannot determine with certainty if the fetus does or does not have Down syndrome, only if your risk seems to be high or low. While this test has been developed for Down syndrome screening, other chromosomal abnormalities can sometimes be detected. In addition, fetuses with an increased area of nuchal translucency are at risk for other birth defects. An additional ultrasound and fetal echocardiogram, an ultrasound of the fetal heart, can be performed at 18 to 20 weeks of gestation to look for these abnormalities, if indicated.

If the screening indicates that your fetus is at an increased risk of Down syndrome, a genetic counselor or physician will discuss the specific risk. The counselor also will discuss further diagnostic testing available, including chorionic villus sampling (CVS) or amniocentesis."

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 30 Ian 2010, 12:35 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
Bamba scrie:
mda aici verifica down syndrome, neural tube defects (spina bifida) si trisomy 18...toate sunt pe baza de teste de sange...acum am facut un research la chestia cu ultrasound si se poate depista pe baza de ultrasound dar trebuie facut cu un ecograf super performant...ii zice nuchal translucency screening

"Nuchal Translucency Screening (NT) — UCSF Medical Center is one of the few centers nationwide to offer nuchal translucency screening (NT) screening, a new, non-invasive test performed early in pregnancy to identify women at increased risk for Down syndrome and other birth defects. NT screening is performed between 11 and 14 weeks of pregnancy. It is offered to women of all ages. The screening is done via a high-resolution ultrasound exam of the nuchal area — a fold of skin at the back of the neck of the fetus. The results are combined with the mother's age to determine an adjusted risk for Down syndrome. The rate of detection for Down syndrome is about 80 percent. Based on the results, a woman has the option of undergoing CVS or amniocentesis for diagnosis.

NT is a screening test only and cannot determine with certainty if the fetus does or does not have Down syndrome, only if your risk seems to be high or low. While this test has been developed for Down syndrome screening, other chromosomal abnormalities can sometimes be detected. In addition, fetuses with an increased area of nuchal translucency are at risk for other birth defects. An additional ultrasound and fetal echocardiogram, an ultrasound of the fetal heart, can be performed at 18 to 20 weeks of gestation to look for these abnormalities, if indicated.

If the screening indicates that your fetus is at an increased risk of Down syndrome, a genetic counselor or physician will discuss the specific risk. The counselor also will discuss further diagnostic testing available, including chorionic villus sampling (CVS) or amniocentesis."


da, da si aici se cheama translucenta nucala sau ceva de genul asta. si se face cam la 12 saptamani de sarcina, si se interpreteaza ecografia impreuna cu rezultatul analizei de sange care se cheama dublu test. si apoi in functie de rez se merge la triplu test si asa mai departe.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 30 Ian 2010, 14:24 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Bamba scrie:
aici depisteaza sindromul down prin teste de sange nu prin ecograf...ii parte din quad test (sau triplu test in rom)...daca rezultatele la alea ies f aproapiate (5 din 300 dau un ex) atunci recomanda alte teste sa confirme...si amniocenteza e urmatorul pas din cate stiu eu...la ecograf a masurat numai de hidrocefalie si daca restul organelor sunt dezvoltate normal...noua nu ne-a zis nimic de Down syndrom...

ce fel de diagnosticare ii asta la ecograf cand acolo abia reusesc sa vada daca e fata sau baiat? :gun:


ulterior am aflat ca sindromul lui down nu se depisteaza ecografic, dar in momentul cand mi-a zis ecografistul ca bebe e suspect ...nu am mai stat sa ma gandesc, plus ca in momentul acela recunosc ca nu eram asa bine informata cu privire la boala asta daca se depisteaza intrautein sau nu


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 30 Ian 2010, 16:48 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Buna gravidutelor si mamicilor!!
ce de problemute aveti! imi pare tare rau pentru neplacerile de care ati avut parte! dar am citit tot si m-am bucurat sa aflu ca bebelusul Anidei este sanatos si medicul doar a gresit!am o coleguta care la un control de rutina, i-au gasit bebelusei ceva ce semana cu o ...tumoare, dar a repetat testele si controalele si la alti medici si din fericire, totul era bine, acum are o fetita sanatoasa de un anisor jumatate! ce vreau sa spun este ca si medicii se pot insela usor! neplacut si neomenos este ca sunt indiferenti si superficiali atunci cand iti pun un diagnostic, normal ar fi ca ei sa fie primii care sa te indrume catre un alt medic, sa mai ceri o opinie, sa repede ei insisi testele, sa faca analizele necesare!
In acelasi timp nu pot sa nu spun ca nu toti medicii sunt asa! unii sunt Oameni adevarati si isi iau foarte in serios meseria si isi asuma grija si responsabilitatea pentru fiecare graviduta si puiul ei! Noi am avut parte de un asemenea medic! :clap:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 30 Ian 2010, 17:19 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 19 Ian 2006, 01:47
Mesaje: 857
Buna Ela! Nu ai mai intrat de mult sa ne povestesti ce mai faceti!

Voi cum sunteti? pupici

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 31 Ian 2010, 14:42 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 28 Dec 2007, 00:40
Mesaje: 580
si la noi exista aceasta translucenta nucala, am facut-o si eu, si aici se face triplu test cu sange si nu doar cu analiza. chiar daca la noi se mai gresesc rezultatele, sunt oameni incompetenti in domeniu si romania dispune de cele mai noi tehnici de depistare ale bolilor fetale. sunt mai scumpe si majoritatea medicilor sunt obisnuiti sa lucreze clasic si nu investesc, dar de existat exista si la noi astfel de chestii.


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 101 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România