Ultima vizită a fost: Acum este 26 Apr 2024, 22:54


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 101 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ce alegeti?
Nasterea naturala 61%  61%  [ 11 ]
Cezariana 39%  39%  [ 7 ]
Voturi totale : 18
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 16 Dec 2009, 18:34 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 14:32
Mesaje: 1077
Localitate: bucuresti
Ayrun scrie:
Laura, sunt curioasa daca ai fost taxata pt nastere la acel spital de stat si de curiozitate cat a fost daca da

pe tine Anca la Elias cat te'a costat?...ca sunt curioasa cam cat merge acolo...

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 16 Dec 2009, 18:35 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
anidaaa scrie:

ce putin ai dat....


la cat m-am chinuit nu meritau mai mult.
Sincer aveam bani la mine sa dau pt orice eventualitate, dar nu vedeam sensul.M-am interesat inainte si astea erau tarifele care se dadeau la medici.La moasa se dadea 100 ron si am dat 200.
La asistente am dat la una singura.Restul nu meritau sa le dau nimic ca erau nesimtite.
Si la altcineva...nu vad sensul.Anestezist eu nu am avut ca am nascut ca animalele pe viu. :d

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 16 Dec 2009, 18:39 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
laura_sandu scrie:
la cat m-am chinuit nu meritau mai mult.
Sincer aveam bani la mine sa dau pt orice eventualitate, dar nu vedeam sensul.M-am interesat inainte si astea erau tarifele care se dadeau la medici.La moasa se dadea 100 ron si am dat 200.
La asistente am dat la una singura.Restul nu meritau sa le dau nimic ca erau nesimtite.
Si la altcineva...nu vad sensul.Anestezist eu nu am avut ca am nascut ca animalele pe viu. :d

chiar eram curioasa cat se da in spital la nastere...se pare ca eu ies super ieftin daca nasc in brasov la clinica particulara

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 16 Dec 2009, 18:44 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
lily scrie:
chiar eram curioasa cat se da in spital la nastere...se pare ca eu ies super ieftin daca nasc in brasov la clinica particulara


cat platesti?

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 16 Dec 2009, 18:46 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
laura_sandu scrie:
cat platesti?

este 2000 ron nasterea normala sau in apa cu epidurala cu tot si 2500ron cezariana

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 16 Dec 2009, 18:52 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
lily scrie:
este 2000 ron nasterea normala sau in apa cu epidurala cu tot si 2500ron cezariana


foarte ieftin...
credeam ca e mult mai scumpa nasterea in apa.dar asa chiar merita.ca am inteles ca e chiar ok nasterea in apa.
Tu ce varianta ai ales?

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 16 Dec 2009, 19:02 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
laura_sandu scrie:
foarte ieftin...
credeam ca e mult mai scumpa nasterea in apa.dar asa chiar merita.ca am inteles ca e chiar ok nasterea in apa.
Tu ce varianta ai ales?

inca nu sunt hotarata...in apa sau natural...nu prea vreu cezariana pt ca imi este frica de recuperare
dupa. din cate am inteles aceste sume reprezinta doar o coplata, restul plateste CAS...din aceasta cauza trebuie sa te inscri din timp la ei pt nastere. singurul inconvenient este ca nu poti sa nasti mai repede de 37 de sapt si sarcinile cu probleme...pt asfel de probleme te trimit in spitalul din brasov unde nasti tot cu medicul la care esti inscrisa

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 16 Dec 2009, 19:07 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
lily scrie:
inca nu sunt hotarata...in apa sau natural...nu prea vreu cezariana pt ca imi este frica de recuperare
dupa. din cate am inteles aceste sume reprezinta doar o coplata, restul plateste CAS...din aceasta cauza trebuie sa te inscri din timp la ei pt nastere. singurul inconvenient este ca nu poti sa nasti mai repede de 37 de sapt si sarcinile cu probleme...pt asfel de probleme te trimit in spitalul din brasov unde nasti tot cu medicul la care esti inscrisa


am inteles.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 16 Dec 2009, 21:40 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
pe mine la spital privat m-a costat in jur de 80 de milioane nasterea prin cezariana. ar fi fost de fapt 90 de milioane, insa eu nu am avut nevoie de prea multe medicamente caci am suportat durerea foarte bine (durerea de dupa operatie); asa ca s-a redus semnificativ nota. in banii astia intrau absolut tot: de la operatie, cazarea pe trei nopti in rezerva privata, tampoane, medicamente, pampers, costumase pentru maria, schimburi in fiecare zi (ma refer la camasi de noapte, halate, papuci) pt mine, mancare (de restaurant chiar, f buna) ..ce sa mai ..de toate. desi am avut bagaj de acasa, nici nu l-am desfacut. am adus totul acasa la fel cum il impachetasem.
da, la stat teoretic ar fi fost gratis..dar practic..
Ii multumesc Lui Dumnezeu ca am avut posibilitatea sa strang acesti bani si sa ne permitem sa platim la privat.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 16 Dec 2009, 21:52 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
logodnica scrie:
pe mine la spital privat m-a costat in jur de 80 de milioane nasterea prin cezariana. ar fi fost de fapt 90 de milioane, insa eu nu am avut nevoie de prea multe medicamente caci am suportat durerea foarte bine (durerea de dupa operatie); asa ca s-a redus semnificativ nota. in banii astia intrau absolut tot: de la operatie, cazarea pe trei nopti in rezerva privata, tampoane, medicamente, pampers, costumase pentru maria, schimburi in fiecare zi (ma refer la camasi de noapte, halate, papuci) pt mine, mancare (de restaurant chiar, f buna) ..ce sa mai ..de toate. desi am avut bagaj de acasa, nici nu l-am desfacut. am adus totul acasa la fel cum il impachetasem.
da, la stat teoretic ar fi fost gratis..dar practic..
Ii multumesc Lui Dumnezeu ca am avut posibilitatea sa strang acesti bani si sa ne permitem sa platim la privat.

si la clinica aceasta ai totul inclus iar mancarea este comandata tot de la restaurant si sunt incluse 7 zile de spitalizare...bine daca esti ok dupa 2-3 zili poti merge acasa. aici cica nu te lasa cu nimic de acasa...doar periuta de dinti si haine pt tine si copil pt atunci cand iesi din spital...cat stai in spital iti dau ei haine si tot ce ai nevoie

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 16 Dec 2009, 22:01 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
lily scrie:
si la clinica aceasta ai totul inclus iar mancarea este comandata tot de la restaurant si sunt incluse 7 zile de spitalizare...bine daca esti ok dupa 2-3 zili poti merge acasa. aici cica nu te lasa cu nimic de acasa...doar periuta de dinti si haine pt tine si copil pt atunci cand iesi din spital...cat stai in spital iti dau ei haine si tot ce ai nevoie


daca in 20 de mil intra 7 zile de spitalizare...cu mancare de la brestaurant, cu tampoane , costumase pt copil ,operatie...atunci e foarte tare!!
cum se numeste clinica?

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 16 Dec 2009, 22:02 
Diva

Membru din: 07 Iun 2007, 11:53
Mesaje: 868
daca mai citesc mult,o sa mai vreau un bb... :~*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 16 Dec 2009, 22:29 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
mariko scrie:
daca mai citesc mult,o sa mai vreau un bb... :~*

pai asta era si ideea..sa te determinam sa mai vrei unul :clap:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 16 Dec 2009, 22:32 
Diva

Membru din: 07 Iun 2007, 11:53
Mesaje: 868
:lol: :lol: mai stii ce idei imi vin si ce cadou o sa vreau de Mos Craciun??ca el hai si hai si eu nuuuu


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 17 Dec 2009, 00:20 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
laura_sandu scrie:
daca in 20 de mil intra 7 zile de spitalizare...cu mancare de la brestaurant, cu tampoane , costumase pt copil ,operatie...atunci e foarte tare!!
cum se numeste clinica?

clinica eva

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 17 Dec 2009, 12:39 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
serene scrie:
pe tine Anca la Elias cat te'a costat?...ca sunt curioasa cam cat merge acolo...


ideea este ca acolo sunt 2 sectii , una e gineco 1( maternitatea) unde te jepcaresc si se comporta ca si cum esti ultimul om daca nu le dai ceva si gineco 2 (unde am nascut eu) unde nici nu intra in discutie sa primeasca bani, mai primesc asistentele (care sunt niste dragute) dar cu frica. spun frica fata de seful sectiei care m-a operat impreuna cu dr-a mea, niciunul nu accepta bani. deci, in dimi in care am aflat ca intru la cezariana a fugit silviu inainte sa o gaseasca pe anestezista si sa-i dea ceva ( nu a acceptat), dr-a mea si seful sectiei la fel, doar la asistente le-a dat pt a nu ma deplasa eu la pansat si toaleta(curatat). am stat intr-o rezerva cu 2 paturi , toaleta si tv, care a fost gratuita, venea si-mi schimba cearceaful si camasa de cate ori era nevoie si daca sunam imediat era cineva la mine, mancarea a fost de la ei . pe parcursul sarcinii dr-a mea abia daca accepta sa-i duc un buchet de flori, dar pana la urma le primea, iar dupa ce am nascut cand am mers la control i-am dus un parfum si un set de bijou , o cutie de bomboane , flori, i le-am lasat in cabinet si am fugit :D. cam asta a fost, aaaaa si la neonatoloaga i-a dat silviu 3 mil ca sa se ocupe mai atenta( asta in creierii lui silviu) de sabin. per total, fara cadou sa zic max 5 mil daca a fost tot si s-au purtat minunat. pot sa spun ca mai exista si OAMENI pe lumea asta

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 17 Dec 2009, 12:47 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2005, 16:17
Mesaje: 877
Eu sunt pro nastere normala, asa am si nascut si asa voi mai naste si data viitoare. Am nascut normal fara nici o anestezie si sincer n-a fost exagerat de nasol, am avut travaliu cam 5 ore. Sincer eu nu am tipat, ca tipau altele si pentru mine si sincer nici mie nu-mi placea cum tipau si asa ca m-am abtinut si am reusit.
In 2007 eu am dat 200 E la dr cu care am nascut, 100 Ron la moasa, 100 ron la asistenta care s-a ocupat de Mira dupa nastere si cate 10 sau 5 Ron la asistentele de pe acolo. Eu am nascut in spital de stat in Cluj dar am avut rezerva si am platit inca 500 ron. Nu-mi pare rau si daca voi mai avea un bebe tot acolo am sa nasc.

Laura esti deja mamica, felicitari, sa-ti traiasca baietelul. Cand ai nascut, unde, cu cine? Eu am pirdu firul intamplarilor. Am inceput de o luna jumatate serviciul si nu prea mai am timp de nimic.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 17 Dec 2009, 13:04 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
OANA25 scrie:
Eu sunt pro nastere normala, asa am si nascut si asa voi mai naste si data viitoare. Am nascut normal fara nici o anestezie si sincer n-a fost exagerat de nasol, am avut travaliu cam 5 ore. Sincer eu nu am tipat, ca tipau altele si pentru mine si sincer nici mie nu-mi placea cum tipau si asa ca m-am abtinut si am reusit.
In 2007 eu am dat 200 E la dr cu care am nascut, 100 Ron la moasa, 100 ron la asistenta care s-a ocupat de Mira dupa nastere si cate 10 sau 5 Ron la asistentele de pe acolo. Eu am nascut in spital de stat in Cluj dar am avut rezerva si am platit inca 500 ron. Nu-mi pare rau si daca voi mai avea un bebe tot acolo am sa nasc.

Laura esti deja mamica, felicitari, sa-ti traiasca baietelul. Cand ai nascut, unde, cu cine? Eu am pirdu firul intamplarilor. Am inceput de o luna jumatate serviciul si nu prea mai am timp de nimic.


da.,...sunt deja mamica.
Am nascut la Gyne 1 ,in 23 noiembrie, cu Butnaru.
Eu eram una dintre cele care urlau si te faceau pe tine sa taci:)

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 17 Dec 2009, 13:12 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2005, 16:17
Mesaje: 877
laura_sandu scrie:
da.,...sunt deja mamica.
Am nascut la Gyne 1 ,in 23 noiembrie, cu Butnaru.
Eu eram una dintre cele care urlau si te faceau pe tine sa taci:)


Laura felicitai inca o data, sa-ti taiasca baietelul, adica Alexandru din cate am inteles. Sa fie sanatos, cuminte si sa va aduca numai bucruii. :hug:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 17 Dec 2009, 13:13 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
OANA25 scrie:

Laura felicitai inca o data, sa-ti taiasca baietelul, adica Alexandru din cate am inteles. Sa fie sanatos, cuminte si sa va aduca numai bucruii. :hug:


Multumesc mult Oana.
Tu...pe cand al doilea copilas?

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 101 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România