Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 21:49


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 101 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ce alegeti?
Nasterea naturala 61%  61%  [ 11 ]
Cezariana 39%  39%  [ 7 ]
Voturi totale : 18
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 18 Dec 2009, 21:13 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2005, 16:17
Mesaje: 877
Laura nu ma grabesc ca e greu si cu unul, dar cu doi. Probabil peste vreo 2 ani.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 26 Ian 2010, 14:14 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 28 Dec 2007, 00:40
Mesaje: 580
sincer si eu m-am mirat tare mult cand am auzit de clinica eva din bv si imediat am hotarat sa merg acolo. initial si eu am vrut undeva in bucuresti tot la privat, dar bugetul era depasit considerabil.
cand aud la laura ce a patit si a mai dat si bani saraca, cred ca am gasit clinica intr-un moment foarte propice. sincer eu numai dadeam bani la nimeni in locul tau . si nu inteleg nici pe adina, adica daca e de stat, de ce sa dam cu sutele de euro la medici?! nu pricep! aleg de prima data spital privat daca si asa am in gand sa dau si evit neplaceri, discutii si tot comportamentul personalului de spital!iar in locul cui o auzea pe aia care se gasise sa intrebe daca nu am urlat cand am conceput bebelusul, cred ca ma ridicam de unde eram si crima faceam. iar daca nu era posibil, cand ma ridicam o prindeam si numai lucra acolo, sau numai vorbea asa niciodata!!!!!
mi se pare o crasa nesimtire si o rautate fara de margini!
si ca sa nu deviez de la subiect ca intercity in statii, as naste si eu prin cezariana de frica nasterii naturale. acu' Dumnezeu cu mila si sa vedem ce-o fi. :ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 26 Ian 2010, 16:07 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
madutz scrie:
sincer si eu m-am mirat tare mult cand am auzit de clinica eva din bv si imediat am hotarat sa merg acolo. initial si eu am vrut undeva in bucuresti tot la privat, dar bugetul era depasit considerabil.
cand aud la laura ce a patit si a mai dat si bani saraca, cred ca am gasit clinica intr-un moment foarte propice. sincer eu numai dadeam bani la nimeni in locul tau . si nu inteleg nici pe adina, adica daca e de stat, de ce sa dam cu sutele de euro la medici?! nu pricep! aleg de prima data spital privat daca si asa am in gand sa dau si evit neplaceri, discutii si tot comportamentul personalului de spital!iar in locul cui o auzea pe aia care se gasise sa intrebe daca nu am urlat cand am conceput bebelusul, cred ca ma ridicam de unde eram si crima faceam. iar daca nu era posibil, cand ma ridicam o prindeam si numai lucra acolo, sau numai vorbea asa niciodata!!!!!
mi se pare o crasa nesimtire si o rautate fara de margini!
si ca sa nu deviez de la subiect ca intercity in statii, as naste si eu prin cezariana de frica nasterii naturale. acu' Dumnezeu cu mila si sa vedem ce-o fi. :ok:


te-a "aprins" sarcina :rofl: :flowers: dar cam ai dreptate in multe privinte. :hug:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 26 Ian 2010, 16:23 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
si pe mine ma dispera chestia asta cu spaga...eu nu suport asa ceva si nici nu dau spaga la nici un medic sau asistenta...prefer sa merg la particular unde este o taxa fixa pe care o platesc si gata mecul...si eu lucrez in domeniu si stiu foarte bine cum stau lucrurile si consider ca o oarecare vina o au si pacientii care i-au invatat asa...cam tot medici tineri la inceput nu accepta spaga dar daca vad ca asa se practica incep si ei sa accepte...eu pot sa spun ca am ales sa nasc intr-o clinica privata in primul rand pt conditii si chiar daca as fi nascut in spital cu siguranta nu dadeam nici un fel de spaga...bine poate in cazul meu nici nu era nevoie dar am considerat ca este mai bine asa.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 26 Ian 2010, 17:06 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 31 Mai 2007, 02:23
Mesaje: 413
Hmm un subiect extrem de interesant O:)
Eu o sa nasc prin cezariana pentru ca am -3.25 dioptrii.

Asa sunt si eu cu spagile. Nu suport sa dau spagi ca sa-mi rezolv o treaba undeva, unde cineva e platit ca sa-mi rezolve treburile, platit din banii nostrii.
Insa trebuie sa recunosc ca in spital, la asistente, la medici am dat mereu spaga :mellow: din cauza fricii. Am vazut pe propria mea piele cum se comporta unii medici daca nu le bagi in buzunar. Desi va rog sa ma credeti ca-mi venea sa plec si sa ma duc direct la politie sa marchez niste bani sa iau o camera ascunsa si sa-i filmez sa-i dau la televizor.

De ce nu am facut asta?? Pemntru ca sotul meu era bolnav tare, ii era extrem de rau si nimeni nu stia ce are, sau spunea ceva de genul lasa ca nu moare. Din pacate in nemernicul asta de oras Braila in care locuiesc asa e sistemul medical.

Cand am operat-o pe mama de apendicita la 39 de ani acum 2 ani. Am dat bani in stanga si in dreapta de frica. Desi sunt o fire certareata si satula de atatea nedreptati in fata persoanelor dragi bolnave imi pierd puterile. Nu ma pot risca ca, din cauza unui nemernic de medic, care nu vrea sa se uite la un bolnav din cauza ca nu si-a primit portia, sa pierd o fiinta draga.

Asa ca eu o sa nasc in Braila la maternitatea de stat (pentru ca nu avem nici una particulara nici macar in Galati in orasul apropiat ca altfel pt 18 km nici nu m-as fii uitat sa nu nasc la Gl) din pacate nu as vrea s ma risc sa ma duc tocmai la Brasov sau la Bucuresti. E totusi prea departe si nu se stie niciodata ce se poate intampla ca sa ma risc sa plec cu 2 sapt inainte sa nasc la un drum de 300 km.

Si cum spuneam ca vad ca ma cam intind :~* :~* o sa nasc la Braila si o sa cheltui in jur de 1000 de euro. Pentru ca vreau ca totul sa decurga normal si bine. Nu vreau sa ma joc nici macar pt o sec cu viata bebelusului meu, si nici macar cu a mea, tot din cauza bebelusului.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 26 Ian 2010, 17:58 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 28 Dec 2007, 00:40
Mesaje: 580
uite aici consider eu ca gresesc majoritatea. si din acest motiv medicii profita, atat ei cat si restul angajatilor din sistemul medical. noi suntem afectati in momentele respective, ei stiu asta si nu fac altceva decat sa profite de raul altuia.
in locul tau daca as fi dispusa sa cheltui atata amar de bani, as sta o luna intreaga la bv spre sf sarcinii ca sa nu faci calatoria despre care ziceai si as naste in alte conditii. orice ai zice si oricati bani ai da in braila, tot spital de stat va ramane si tot aceeasi nesimtiti spagari sunt angajati in sistem. mai gandeste-te, cu atat mai mult cu cat stii sigur ca faci cezariana, la bv vei fi programata si va fi mult mai sigur asa.orice ai hotara eu iti urez succes mult si tarie. %%-


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 26 Ian 2010, 18:42 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
ati vazut ce s-a intamplat la galati cu biata femeie care a murit din cauza administrarii unui medicament interzis?
fac pariu ca nu va respunde nimeni...sau poate vor fi iar penalizati cu 10 % din salariu pe 3 luni :wall:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 26 Ian 2010, 19:38 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 08 Iul 2009, 00:52
Mesaje: 1193
Localitate: Bucuresti
anidaaa scrie:
ati vazut ce s-a intamplat la galati cu biata femeie care a murit din cauza administrarii unui medicament interzis?
fac pariu ca nu va respunde nimeni...sau poate vor fi iar penalizati cu 10 % din salariu pe 3 luni :wall:


nu am vazut.. dar intotdeauna mortu'i vinovat.
dar cum ramane cu durerea celor care au pierdut pe cineva?
si cu pericolul la care sunt expusi ceilalti.. mergand la medicul ala?

_________________
Mai ai un lucru sa-mi dai - un singur lucru mai ai si-astept momentul acela Perfect!
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 26 Ian 2010, 19:40 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
anidaaa scrie:
ati vazut ce s-a intamplat la galati cu biata femeie care a murit din cauza administrarii unui medicament interzis?
fac pariu ca nu va respunde nimeni...sau poate vor fi iar penalizati cu 10 % din salariu pe 3 luni :wall:

exact asta am citit si eu in jurnalul national de ieri..despre acel medicament care in toate tarile din UE e interzis si la noi...a omorat o mamica si un bebelus. culmea...mamica era asistenta medicala...deci nu te mai salveaza nimic de incompetenta si nemernicia sistemului romanesc.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 27 Ian 2010, 10:51 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 31 Mai 2007, 02:23
Mesaje: 413
anidaaa scrie:
ati vazut ce s-a intamplat la galati cu biata femeie care a murit din cauza administrarii unui medicament interzis?
fac pariu ca nu va respunde nimeni...sau poate vor fi iar penalizati cu 10 % din salariu pe 3 luni :wall:


Vedeti care e cauza??? Mi-e frica sa fac experimente pe mine sau pe cei dragi. Daca se intampla ceva Doamne Fereste, degeaba fac scandal ca nu-mi aduce nimeni fiinta draga inapoi. Eventula primeste 10% penalizare cum spunea si Adina sau ii da afara din spitalul respectiv dar se angajeaza la altul.

Madutz asa ma gandeam si eu :( dar oricum nu ma pot duce la verii mei sa stau o luna de zile. Nu sunt genul sa stau mai mult de 10 zile in alta parte chiar si in concediu.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 27 Ian 2010, 12:16 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 28 Dec 2007, 00:40
Mesaje: 580
te cred , dar daca vei fi programata la cezariana, nu va trebui sa stai asa de mult. oricum, va fi bine oriunde daca asa iti propui tu. :flowers:
fetele si eu sunt din galati, ce a luat mamica aceea si despre ce medic e vb? :ninja:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 27 Ian 2010, 13:05 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
madutz scrie:
te cred , dar daca vei fi programata la cezariana, nu va trebui sa stai asa de mult. oricum, va fi bine oriunde daca asa iti propui tu. :flowers:
fetele si eu sunt din galati, ce a luat mamica aceea si despre ce medic e vb? :ninja:

uite 2 articole pe care le-am gasit in jurnalul national online: http://www.jurnalul.ro/stire-special/ma ... 33607.html si http://www.jurnalul.ro/stire-miscarea-d ... 33784.html

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 27 Ian 2010, 13:14 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
logodnica scrie:




Ingrozitor, cum pot exista asemenea cadre medicale :curse: daca nu mori tu de unul singur, te omoara ei.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 27 Ian 2010, 15:38 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
carlita scrie:



Ingrozitor, cum pot exista asemenea cadre medicale :curse: daca nu mori tu de unul singur, te omoara ei.

:( asa este

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 27 Ian 2010, 16:10 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
doamne mare tie puterea ta.........ingrozitor......cum se poate intampla asa ceva? am citit articolul si am pielea de gaina..........sunt socata

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 27 Ian 2010, 18:40 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 28 Dec 2007, 00:40
Mesaje: 580
multumesc pentru postari daria...ce sa mai spun...no comment!!!!!!!!!!
adica ati zis voi destule. si cand le-am zis cunoscutilor mei ca merg la o clinica din bv sa nasc au zis ca-s mofturi!!! ce sa mai zici? numai cine nu stie despre ce e vb poate sa vorbeasca astfel!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 28 Ian 2010, 10:55 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 31 Mai 2007, 02:23
Mesaje: 413
madutz scrie:
multumesc pentru postari daria...ce sa mai spun...no comment!!!!!!!!!!
adica ati zis voi destule. si cand le-am zis cunoscutilor mei ca merg la o clinica din bv sa nasc au zis ca-s mofturi!!! ce sa mai zici? numai cine nu stie despre ce e vb poate sa vorbeasca astfel!



Asa ma scoate si pe mine din sarite fraza asta "mofturi, ce n-a mai facut lumea copii?" Deci la multi/e le-am dat peste nas dar cateodata :wall: :wall: :wall: ma enervez tare. Care e problema lor ca eu ma duc lunar la control, care e problema lor ca eu am dat 450 de lei la ultimul eco. Daca unii au trait in prostie pe timpuri nu existau ecografe sau erau prea ignorati si se duceau direct la maternitate sa nasca nu inseamna ca noi nu trebuie sa evoluam.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 28 Ian 2010, 12:50 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
si mie mi se zice ca sunt mofturi ca vreu sa nasc intr-o clinica privata ca pe vremuri nasteau in grajdi si nu pateau nimic...dar ar fi culme acum...daca stiinta a evoluat atata ar fi si pacat sa nu profitam si sa traim ca acum 100 de ani. eu sincer nu-i iau in seama...fiecare face ce vrea si ce crede ca este bine pt el...deci nu ma intereseaza parerea altora

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 28 Ian 2010, 13:24 
Diva

Membru din: 02 Oct 2008, 19:07
Mesaje: 928
da mofturi, dar daca ar fi in situatia de fata la fel ar proceda :blink:
am mai auzit eu o faza de genul, o femeie in sala de nasteri, natural, cu niste dureri cumplite si o idioata de asistenta, da ce tipati asa, cand v-ati tras-o nu cred ca ati tipat in halu asta. e uite eu la genul asta de persoane le-as rupe capatana :wall:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nastere naturala sau cezariana?
MesajScris: 28 Ian 2010, 13:57 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 31 Mai 2007, 02:23
Mesaje: 413
amely85 scrie:
da mofturi, dar daca ar fi in situatia de fata la fel ar proceda :blink:
am mai auzit eu o faza de genul, o femeie in sala de nasteri, natural, cu niste dureri cumplite si o idioata de asistenta, da ce tipati asa, cand v-ati tras-o nu cred ca ati tipat in halu asta. e uite eu la genul asta de persoane le-as rupe capatana :wall:



Eu nu sunt chiar convinsa ca ar face la fel. Tot in prostia lor ar sta, poate doar sa se intereseze si sa mearga intr-un final la medic. Nu-mi bat capul.

Daca mi-ar zice asa ceva o asistenta sau medic cred ca arunc cu ce am in mana dupa ea/el si fac un scandal monstru. Nu ma provocati la discutii din astea ca nu ma mai opresc :-` :-` :-`

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 101 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România