Ultima vizită a fost: Acum este 29 Mar 2024, 00:57


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 99 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 10 Apr 2011, 22:40 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Bamba scrie:
cred ca o sa functioneze solutia voastra Simo...si sunt convinsa ca o sa se dezobisnuiasca...dar si sora ta trebuie sa fie destul de ferma pe pozitii pt ca s-ar putea sa planga cand ajunge acasa....si ii greu sa rezisti cand iti auzi copilul ca plange :(

cine ii Tudy?

:nlol:
http://unshowpacatos.a1.ro/monden/Oana- ... _2419.html

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 10 Apr 2011, 23:10 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Bamba scrie:
cred ca o sa functioneze solutia voastra Simo...si sunt convinsa ca o sa se dezobisnuiasca...dar si sora ta trebuie sa fie destul de ferma pe pozitii pt ca s-ar putea sa planga cand ajunge acasa....si ii greu sa rezisti cand iti auzi copilul ca plange :(

cine ii Tudy?


Tudy...e amantul Oane Zavoranu.Nu esti informata deloc , Gabi

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 11 Apr 2011, 08:50 
Diva

Membru din: 07 Iun 2007, 11:53
Mesaje: 868
Bamba scrie:
tu fetelor cine ma face si pe mine sa inteleg care ii motivul pt care se continua sa se alapteze copiii pana la te miri ce varsta? faptul cu sistemul imunitar clar nu mai e motivul...oricum nici la inceput nu mi se pare ca e o motivatie serioasa...avand in vedere ca stiu n cazuri de copii care nu au fost alaptati nici macar o zi si care sunt perfect sanatosi iar copii care au fost alaptati pana in panzele albe sunt bolnavi...asa ca mitul asta cade...cel putin pt mine...

eu cred ca, copiii care ajung sa fie alaptati pana la varsta asta folosesc sanul ca pe o chestie de comfort...ca pe o suzeta sau ceva de genul asta...cum ii fiica=mea cu a ei bibi la 3 ani...numai atat ca pe ea nu o afecteaza atat de tare negativ...eu alta explicatie nu vad...

dar stiu ca imi povestise o dr din rom o data ca fiul ei manca san pe la 3 ani si ceva....si ea se mandrea cand zicea ca ii sticleau ochii la copil cand o vedea ca se dezbraca si o vedea in sutien...venea si ii desfacea sutienul si zicea ca is ai lui...no daca asta nu ii totalmente iesit din comun nici nu stiu cum sa il numesc...pt mine ii un ff mare nu si ea nu vedea nimic ciudat...

simo nu mai zici nimic?


Pe al meu nu l-am alaptat decit 5 minute,cind asa a muscat si mi-a dat singele incit am spus stop,baietas,treci la biberon.Nu a fost si nu este anemic,are sistemul imunitar f bun,a acceptat diversificarea fara probleme.Sint de aceeasi parere cu tine,Gaby,cred ca e atit comoditatea mamei sa alapteze pina la 3 ani-decit sa alege cu lingurita prin casa,mai bine ii baga sinul in gura cit si a copilului.Iar copilul va minca mult mai greu pentru ca sugind,nu are de mestecat,se leneveste .
Adina are dreptate,si eu i-am dat tot'hema si ii dau de 2 ori pe an si acum,impreuna cu calciu ,magneziu si d3,mai ales toamna si primavara.
Simona,daca mama nu e ferma pe pozitii,nu va rezolva nimic.Cei mici sint niste mici tirani.Sa-l lase sa-i fie foame si apoi maninca si piine goala.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 11 Apr 2011, 10:48 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 00:13
Mesaje: 1189
Localitate: Brasov
eu mi-as fi dorit sa alaptez macar pana la 6 luni, insa Mihai s-a intarcat singur, de la 1 luna nu mai vrea sa pape, prefera biberonul. Acum mai mananca doar masa de la 5-6 dimineata la san, daca apuca sa se trezeasca bine nu-l mai vrea. Deocamdata ma mulg sa-i dau laptic de la mine, dar accepta foarte bine si laptele praf. De abia astept sa incepem diversificarea si sa-l trec cu totul pe lapte praf, pt ca mi s-a cam luat sa ma mulg de 3 ori pe zi

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 11 Apr 2011, 12:41 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
laura_sandu scrie:
cred ca e cea mai buna solutie, Simo.Oricum va trece un timp pana se va obisnui.
Si ai dreptate cu miturile astea.Pana la urma e bine cum hotaraste mama ca este cel mai potrivit pt copilul ei.
Eu si tampeam cand imi spunea cineva:vai...nu ai alaptat...nu te-ai chinuit pana la lesin sa te storci de ultima picatura de lapte pt copilul tau?Parca ma faceau mama denaturata in fata.dar am inchis ochii si am trecut cu vederea.Am un copil perfect sanatos, am incercat sa reglez lucrurile din alimentatie si sunt foarte fericita cu ce am realizat pana acum.Sigur nu o sa fie al meu mai bolnav ca nu i-am dat san pana la 3 ani .

pe mine m-au chinuit 3 zile,ba o puneau cu capul in sus ba cu capul in jos pe Veronique la san,trageau de sanii mei parca erau elastic si tot nu am reusit ptr ca eu nu am avut pic de lapte.....asa ca,daca nu se poate nu se poate
si pana acum veronique nu a fost nici o data bolnava,azi mergem ptr prima data la dr,de 2 zile avem diaree in continu si fundul e rosu si iritat la maxim....sper sa fim bine

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 11 Apr 2011, 12:44 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
laura_sandu scrie:
Tudy...e amantul Oane Zavoranu.Nu esti informata deloc , Gabi

adevarate telenuvele cu Columbeni si Zavoreanu cu tot neamul ei :rofl:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 11 Apr 2011, 15:24 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
SweetNicoleta scrie:
eu mi-as fi dorit sa alaptez macar pana la 6 luni, insa Mihai s-a intarcat singur, de la 1 luna nu mai vrea sa pape, prefera biberonul. Acum mai mananca doar masa de la 5-6 dimineata la san, daca apuca sa se trezeasca bine nu-l mai vrea. Deocamdata ma mulg sa-i dau laptic de la mine, dar accepta foarte bine si laptele praf. De abia astept sa incepem diversificarea si sa-l trec cu totul pe lapte praf, pt ca mi s-a cam luat sa ma mulg de 3 ori pe zi


ii ok oricat reusesti Nico sa ii dai...nu reusesti numai o luna, 2-3, nici o zi macar - tot bine ii... oricum si laptele praf din ziua asta are formula cu Bifidus BL sau cum ii zice, gasit in laptele de mama si care ar asigura imunitatea...eu m-am stresat ca nu aveam lapte destul si pana la urma am alaptat 5 luni...asta este...cat ii, ii bine...cat nu ii, ii iar bine :) dar nu m-as fi dus mai mult de perioada in care i-ar fi iesit dintii si ar fi mancat mancare solida cum trebuie...de la o vreme si laptele meu am observat ca isi schimbase consistenta asa ca nu cred ca ii mai asigura nu stiu ce nutritie...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 11 Apr 2011, 17:46 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
eu mi-am dorit foarte mult sa o alaptez dar din pacate nui s-a putut...am alaptat-o doar 2 luni si atunci cu complectare...asta a fost, daca nu s-a putut nu s-a putut dar in nici un caz nu as fi alaptat mai mult de 7 max 1 an si este ok...pana acuma nu am avut nici un fel de probleme in afara de cateva raceli minore
sora mea a patit la fel ca sora Simonei...a alaptat-o pana la un an si nu vroia sa primeasca nici un fel de mancare...chiar si dupa ce a intarcat-o in afar de lapte si ceai nu vroia nimic...cand i-a facut analizele de sange i-a gasit anemie si sistem imunitar varza...chiar si acum la aproape 6 ani are un sistem imunitar foarte slab...concluzia este ca chiar si alaptati la san copii pot avea probleme de imunitate

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 11 Apr 2011, 18:18 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
lily scrie:
eu mi-am dorit foarte mult sa o alaptez dar din pacate nui s-a putut...am alaptat-o doar 2 luni si atunci cu complectare...asta a fost, daca nu s-a putut nu s-a putut dar in nici un caz nu as fi alaptat mai mult de 7 max 1 an si este ok...pana acuma nu am avut nici un fel de probleme in afara de cateva raceli minore
sora mea a patit la fel ca sora Simonei...a alaptat-o pana la un an si nu vroia sa primeasca nici un fel de mancare...chiar si dupa ce a intarcat-o in afar de lapte si ceai nu vroia nimic...cand i-a facut analizele de sange i-a gasit anemie si sistem imunitar varza...chiar si acum la aproape 6 ani are un sistem imunitar foarte slab...concluzia este ca chiar si alaptati la san copii pot avea probleme de imunitate


Lily, este completare, nu complectare :flowers:

si fetelor eu nu inteleg un lucru, voi vreti sa spuneti ca acesti copii alaptati pana la 1 an, nu au baut decat lapte si ceai? adica eu stiu ca atunci cand copilul mananca formula se incepe diversificarea de la 4 luni, iar la cei hraniti la san de la 6 luni. si Simo, iarta-ma, pana la urma fiecare face ce vrea cu copilul lui, dar ciocolata la varsta asta????

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 11 Apr 2011, 19:43 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
Ayrun scrie:
Lily, este completare, nu complectare :flowers:

si fetelor eu nu inteleg un lucru, voi vreti sa spuneti ca acesti copii alaptati pana la 1 an, nu au baut decat lapte si ceai? adica eu stiu ca atunci cand copilul mananca formula se incepe diversificarea de la 4 luni, iar la cei hraniti la san de la 6 luni. si Simo, iarta-ma, pana la urma fiecare face ce vrea cu copilul lui, dar ciocolata la varsta asta????

da, ai dreptate...am gesit si am pus o litera in plus
da se incepe diversificarea la 4-5 luni daca copilul vrea sa primeasca...nepotica mea nu vroia absolut nimic inafara de lapte si ceai...cum simtea altceva dadea tot afara sau nu vroia sa deschida gura...a incercat inclusiv sa-i puna supita in biberon...foarte rar manca cateva lingurite de banana cu branzica sau supa

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 11 Apr 2011, 19:56 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
Ayrun scrie:
si fetelor eu nu inteleg un lucru, voi vreti sa spuneti ca acesti copii alaptati pana la 1 an, nu au baut decat lapte si ceai? adica eu stiu ca atunci cand copilul mananca formula se incepe diversificarea de la 4 luni, iar la cei hraniti la san de la 6 luni. si Simo, iarta-ma, pana la urma fiecare face ce vrea cu copilul lui, dar ciocolata la varsta asta????

si eu tot la 4 luni am inceput cu Veronique diversificarea.....papa tot,nu am avut probleme si nici acum cand are mititica de 2 zile diaree,mananca bine.....am aflat si cauza......ies maselele(astea sunt mai dureroase,la dintii nu am avut nimic)......dar o sa fim bine :hug:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 11 Apr 2011, 20:18 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
lily scrie:

s
da, ai dreptate...am gesit si am pus o litera in plus
da se incepe diversificarea la 4-5 luni daca copilul vrea sa primeasca...nepotica mea nu vroia absolut nimic inafara de lapte si ceai...cum simtea altceva dadea tot afara sau nu vroia sa deschida gura...a incercat inclusiv sa-i puna supita in biberon...foarte rar manca cateva lingurite de banana cu branzica sau supa


e nasol cand se intampla asa, adica e normal sa aiba copilul probleme din moment ce nu e hranit corespunzator, nici macar fructe nu mananca? nu i-a dat sora ta fier si toate cele cat sa nu ajunga asa? adica medicul ce-i spunea? in fine, fiecare face cum crede, pt mine astea sunt chestii importante si nu ne putem juca cu sanatatea lor

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 11 Apr 2011, 21:19 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
si noi tot la 4 luni am inceput cu solide chiar daca era alaptat la san...depinde de copil, cum isi tine capul, cat ii de receptiv la mancare, la lingurita etc :)

nici eu nu pot sa imi inchipui Anca cum ii sa nu manance un an de zile si mai bine numai lapte...ceai eu nici in ziua de azi nu i-am dat sa bea...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 11 Apr 2011, 21:34 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
elyt1000 scrie:
si eu tot la 4 luni am inceput cu Veronique diversificarea.....papa tot,nu am avut probleme si nici acum cand are mititica de 2 zile diaree,mananca bine.....am aflat si cauza......ies maselele(astea sunt mai dureroase,la dintii nu am avut nimic)......dar o sa fim bine :hug:

deja ii ies maselele? :eek: ma da ce rapide sunteti voi...noi abia avem 6 dintisori si acum ne apare al 7-lea...

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 11 Apr 2011, 21:36 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 01:09
Mesaje: 1488
Localitate: Tulcea
Fetelor va rog sa cititi tot ce am scris eu si sa nu judecati......
Am scris in mesajele mele si ca bubi a mancat fara probleme cand a inceput diversificarea(adica la 6 luni)si ca nu mananca ciocolata,doar linge putin pentru ca e pofticios si-si pune limbuta pe orice vede(nu cred ca e nici primul nici ultimul copil mic care a gustat ceva dulce).Problema asta o avem doar de cateva luni(3,4 ceva de genul)in nici un caz nu stam asa de 1 an de zile ca nu suntem inconstiente !!!
Va rog frumos sa nu ma intelegeti gresit dar eu am scris aici cerandu-va o parere,un sfat,un mod de a rezolva problema pe care ati avut-o si voi sau poate prietenele voastre mamici....in nici un caz pentru a o judeca cineva pe sora mea de ce gusta bubi ciocolata,sau ce inconstienta este ea sau mai stiu eu ce....imi sunteti dragi si am indraznit sa va scriu pe tema asta pentru ca asa am ales eu,puteam foarte bine sa citesc,sa ma informez mai mult sau sa ma multumesc cu sfaturile prietenelor noastre.
Va pup cu drag si va multumesc si sper sa fiu inteleasa asa cum trebuie si nu gresit :flowers:

_________________
"Este pustie lumea fara tine
Si cerul de deasupra ei
Si vantura oceanul de scantei,
Nemaiavand la cine sa se-nchine" (pentru mami...vesnic in inima mea !!!)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 11 Apr 2011, 21:41 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
Ayrun scrie:
e nasol cand se intampla asa, adica e normal sa aiba copilul probleme din moment ce nu e hranit corespunzator, nici macar fructe nu mananca? nu i-a dat sora ta fier si toate cele cat sa nu ajunga asa? adica medicul ce-i spunea? in fine, fiecare face cum crede, pt mine astea sunt chestii importante si nu ne putem juca cu sanatatea lor

i-a dat dar...in vl sunt numai dr unul si unul...eu nu-i suport de nici o culoare...dupa mintea dr de familie nu i-ar fii dat nimic...ii tot zicea ca este nebuna ca ca sora-mea nu vede ca este grasa si frumoasa...pt ea asta insemna ca este sanatoasa si ok...i-a dat sa faca analize pt ca am cerut eu si asta dupa ce m-a facut nebuna ca-i cer asfel de analize unui copil de cateva luni...norocul cu un dr pediatru care venise din Cj...

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 11 Apr 2011, 22:00 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
SimoBobo scrie:
Fetelor va rog sa cititi tot ce am scris eu si sa nu judecati......
Am scris in mesajele mele si ca bubi a mancat fara probleme cand a inceput diversificarea(adica la 6 luni)si ca nu mananca ciocolata,doar linge putin pentru ca e pofticios si-si pune limbuta pe orice vede(nu cred ca e nici primul nici ultimul copil mic care a gustat ceva dulce).Problema asta o avem doar de cateva luni(3,4 ceva de genul)in nici un caz nu stam asa de 1 an de zile ca nu suntem inconstiente !!!
Va rog frumos sa nu ma intelegeti gresit dar eu am scris aici cerandu-va o parere,un sfat,un mod de a rezolva problema pe care ati avut-o si voi sau poate prietenele voastre mamici....in nici un caz pentru a o judeca cineva pe sora mea de ce gusta bubi ciocolata,sau ce inconstienta este ea sau mai stiu eu ce....imi sunteti dragi si am indraznit sa va scriu pe tema asta pentru ca asa am ales eu,puteam foarte bine sa citesc,sa ma informez mai mult sau sa ma multumesc cu sfaturile prietenelor noastre.
Va pup cu drag si va multumesc si sper sa fiu inteleasa asa cum trebuie si nu gresit :flowers:



:flowers:

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 11 Apr 2011, 23:28 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Simo nu cred ca te-a judecat nimeni...cred ca noi ne-am referit la ce a spus lily parca de copil care nu a mancat nimic decat lapte si ceai...eu cel putin de aia m-am mirat (lily sa nu te superi tu acum pe mine :)...nu la bubi al tau...eu am vazut cel putin ce ai scris cum ca a obisnuit sa manance si de cand i-au iesit dintii a incetat...nu s-a mai intamplat nimic care sa il faca sa nu mai manance? daca zici ca nu este de la dinti neaparat aversiunea asta a lui pt mancare...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 12 Apr 2011, 00:30 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Simona, aici era vb despre ceea ce vorbeam cu Lily. despre Bubi al tau,am citit foarte clar ca a mancat bine cand a inceput diversificarea, m-am mirat doar ca ii da ciocolata la varsta asta, doar ai spus ca "daca prinde cioco o papa cat ai zice peste", asta nu inseamna ca o judec sau ca o fac inconstienta pe sora ta (departe de mine gandul asta), citeste cu atentie mesajele noastre si ai sa vezi despre ce vorbeam si cum am spus mai sus, fiecare face cum crede ca e mai bine cu copilul lui

si pe langa asta, sa stii ca mai sunt astfel de perioade in care copilul pur si simplu nu vrea absolut nimic sa manance,iar dupa un timp isi revine.

lapte formula i-a dat?

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 12 Apr 2011, 00:40 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
lily scrie:
i-a dat dar...in vl sunt numai dr unul si unul...eu nu-i suport de nici o culoare...dupa mintea dr de familie nu i-ar fii dat nimic...ii tot zicea ca este nebuna ca ca sora-mea nu vede ca este grasa si frumoasa...pt ea asta insemna ca este sanatoasa si ok...i-a dat sa faca analize pt ca am cerut eu si asta dupa ce m-a facut nebuna ca-i cer asfel de analize unui copil de cateva luni...norocul cu un dr pediatru care venise din Cj...


da, de parca daca e gras si frumos , inseamna obligat ca e si sanatos, nu e chiar asa, drept dovada ce spui tu. saracuta, macar acum e mai bine? s-a pus cat de cat pe picioare? vad ca e o chestie generala cu anemia la copiii alaptati la san pe lunga durata si Adina are aceeasi problema.

eu nu consider ca esti nebuna pt ca i-ai cerut sa faca analize, si eu i-as fi facut. noi am facut la 6 luni,la 1 si la 2 ani, tocmai ca sa fiu informata cumva sa nu aiba ceva carente.

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 99 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România