Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 22:53


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 99 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 12 Apr 2011, 10:45 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
Ayrun scrie:
da, de parca daca e gras si frumos , inseamna obligat ca e si sanatos, nu e chiar asa, drept dovada ce spui tu. saracuta, macar acum e mai bine? s-a pus cat de cat pe picioare? vad ca e o chestie generala cu anemia la copiii alaptati la san pe lunga durata si Adina are aceeasi problema.

eu nu consider ca esti nebuna pt ca i-ai cerut sa faca analize, si eu i-as fi facut. noi am facut la 6 luni,la 1 si la 2 ani, tocmai ca sa fiu informata cumva sa nu aiba ceva carente.

da, acum este bine...mananca chiar un pic mai mult decat ar trebuii si este chiar grasuta, dar asta se intamplamai de mult...acum are aproape 6 ani...este ok numai ca nu are un sistem imunitar foarte bun chiar daca a incercat absolut tot...

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 12 Apr 2011, 14:12 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
SimoBobo scrie:
Fetelor va rog sa cititi tot ce am scris eu si sa nu judecati......
Am scris in mesajele mele si ca bubi a mancat fara probleme cand a inceput diversificarea(adica la 6 luni)si ca nu mananca ciocolata,doar linge putin pentru ca e pofticios si-si pune limbuta pe orice vede(nu cred ca e nici primul nici ultimul copil mic care a gustat ceva dulce).Problema asta o avem doar de cateva luni(3,4 ceva de genul)in nici un caz nu stam asa de 1 an de zile ca nu suntem inconstiente !!!
Va rog frumos sa nu ma intelegeti gresit dar eu am scris aici cerandu-va o parere,un sfat,un mod de a rezolva problema pe care ati avut-o si voi sau poate prietenele voastre mamici....in nici un caz pentru a o judeca cineva pe sora mea de ce gusta bubi ciocolata,sau ce inconstienta este ea sau mai stiu eu ce....imi sunteti dragi si am indraznit sa va scriu pe tema asta pentru ca asa am ales eu,puteam foarte bine sa citesc,sa ma informez mai mult sau sa ma multumesc cu sfaturile prietenelor noastre.
Va pup cu drag si va multumesc si sper sa fiu inteleasa asa cum trebuie si nu gresit :flowers:


Tu Simo..nu te ataca asa.E normal sa discutam.Cred ca nimeni nu judeca, dar intr-o comunitatea de genul asta toata lumea isi da cu parerea.Si de multe ori in scris esti prost inteles.
Vei vedea ca se va rezolva cu Bubi.Sa ne ti la curent si sa ne spui cum se comporta.Poate Adina iti poate da mai multe sfaturi, am inteles ca si ea l-a intarcat pe Andrei.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 12 Apr 2011, 14:16 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
lily scrie:
deja ii ies maselele? :eek: ma da ce rapide sunteti voi...noi abia avem 6 dintisori si acum ne apare al 7-lea...

da ies maselele....nici nu stiu ce sa zic: din fericire sau din pacate....avem si noi tot 6 dintisori

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 12 Apr 2011, 14:20 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
elyt1000 scrie:
da ies maselele....nici nu stiu ce sa zic: din fericire sau din pacate....avem si noi tot 6 dintisori


Pai din fericire.asta nu e motiv de suparare.Dintii de lapte oricum cad, indiferent cat de repede sau de tarziu ies.Asa ca nu ai absolut nici un motiv de ingrijorare.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 12 Apr 2011, 14:22 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
laura_sandu scrie:
Pai din fericire.asta nu e motiv de suparare.Dintii de lapte oricum cad, indiferent cat de repede sau de tarziu ies.Asa ca nu ai absolut nici un motiv de ingrijorare.

de 3 zile are numai diaree...funduletul rosu ca la maimutele,aseara mi s-a trezit la 12 noaptea si pana la 1 a plans incontinuu de durere,e prima noapte cand mi se trezeste....de asta spun ca mi se pare prea devreme cu maselele astea :lol:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 12 Apr 2011, 14:34 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
elyt1000 scrie:
de 3 zile are numai diaree...funduletul rosu ca la maimutele,aseara mi s-a trezit la 12 noaptea si pana la 1 a plans incontinuu de durere,e prima noapte cand mi se trezeste....de asta spun ca mi se pare prea devreme cu maselele astea :lol:



Trece si asta.Si vin altele :wall:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 12 Apr 2011, 14:49 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 01:09
Mesaje: 1488
Localitate: Tulcea
Ayrun scrie:
si pe langa asta, sa stii ca mai sunt astfel de perioade in care copilul pur si simplu nu vrea absolut nimic sa manance,iar dupa un timp isi revine.
lapte formula i-a dat?

Da i-a dat si lapte formula,mai bea cand are el chef cam cate 100 ml
Pup :flowers:

_________________
"Este pustie lumea fara tine
Si cerul de deasupra ei
Si vantura oceanul de scantei,
Nemaiavand la cine sa se-nchine" (pentru mami...vesnic in inima mea !!!)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 12 Apr 2011, 16:27 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
laura_sandu scrie:
Trece si asta.Si vin altele :wall:

da sunt sigura de asta.....am crezut prima data ca a mancat cine stie ce planta de pe afara si s-a stricat la stomacel,da-i cu banana ,da-i cu orez(pe care mi l-a varsat tot in 5 min) si nimic.....sun la dr si merg cu ea....cand maselele,nici nu mi-a trecut asa ceva prin cap....ma tot gandeam ce combinatii ii facusem in ultima vreme la mancare si nu imi puteam da seama de la ce e :rofl: ,acum stim
lasa tu Simo nu mai fi supi ca o sa fie bine,eu nu cred ca a criticat sau judecat nimeni aici,fiecare si-a spus doar parerea......stii doar cum e: parerile sunt impartite si apoi fiecare intelege ce vrea....Bubi va fi bine,trebuie doar sa aveti putina rabdare si sa fi-ti tari pe pozitie......va pupam :hug:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 14 Apr 2011, 13:09 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 01:09
Mesaje: 1488
Localitate: Tulcea
Hai sa va tin la curent fetele.....pana la urma din cauza faptului ca am racit din nou,am hotarat sa vina sora mea la mine si sa ramana bubi acasa cu tata si bunicu.Deja azi e a3a zi si bubi a mancat progresiv de la o zi la alta si s-a comportat normal cu exceptia noptii...sora mea nu s-a putut rupe total de bubi si seara dupa ce el adormea ea se ducea acasa si a dormit in alta camera...noaptea bubi plange,prima noapte a fost jale,a oracait practic mai tot timpul,a2a noapte a mai si dormit iar de azi dupamiaza vom merge acasa sa vedem cum reactioneaza,daca Doamne fereste isi va aminti si va cere san insistent,am hotarat sa se unga cu albastru de metil pe sfarcuri ca sa-l respinga intr-un fel singurel...albastru de metil este recomandat si de medici in astfel de cazuri ptr ca e inofensiv bebelusului.Pe parcursul zilei este vesel,vorbim la telefon,se plimba cu tasu si papa cat de cat...comparativ pana acum.
Cat despre sora mea...are dureri groaznice de sani,ii are pietroi,ia niste pastilute de stopare a lactatiei care au efecte rele(greata,stare de lesin,generala de rau) si "se mulge"de cateva ori pe zi ca sa mai elibereze din tensiune si ii este foarte foarte dor de puiul ei drag....abia asteptam in seara asta sa vedem rezultate dar oricum ar fi san nu va mai primi sub nici o forma !!!
Va pup si va multumesc pentru sustinere :flowers:

_________________
"Este pustie lumea fara tine
Si cerul de deasupra ei
Si vantura oceanul de scantei,
Nemaiavand la cine sa se-nchine" (pentru mami...vesnic in inima mea !!!)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 14 Apr 2011, 13:36 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
SimoBobo scrie:
Hai sa va tin la curent fetele.....pana la urma din cauza faptului ca am racit din nou,am hotarat sa vina sora mea la mine si sa ramana bubi acasa cu tata si bunicu.Deja azi e a3a zi si bubi a mancat progresiv de la o zi la alta si s-a comportat normal cu exceptia noptii...sora mea nu s-a putut rupe total de bubi si seara dupa ce el adormea ea se ducea acasa si a dormit in alta camera...noaptea bubi plange,prima noapte a fost jale,a oracait practic mai tot timpul,a2a noapte a mai si dormit iar de azi dupamiaza vom merge acasa sa vedem cum reactioneaza,daca Doamne fereste isi va aminti si va cere san insistent,am hotarat sa se unga cu albastru de metil pe sfarcuri ca sa-l respinga intr-un fel singurel...albastru de metil este recomandat si de medici in astfel de cazuri ptr ca e inofensiv bebelusului.Pe parcursul zilei este vesel,vorbim la telefon,se plimba cu tasu si papa cat de cat...comparativ pana acum.
Cat despre sora mea...are dureri groaznice de sani,ii are pietroi,ia niste pastilute de stopare a lactatiei care au efecte rele(greata,stare de lesin,generala de rau) si "se mulge"de cateva ori pe zi ca sa mai elibereze din tensiune si ii este foarte foarte dor de puiul ei drag....abia asteptam in seara asta sa vedem rezultate dar oricum ar fi san nu va mai primi sub nici o forma !!!
Va pup si va multumesc pentru sustinere :flowers:



Super , Simo.Sigur nu face acest efort degeaba si o sa fie totul bine :hug: :flowers:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 14 Apr 2011, 15:32 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
ma bucur ca se vad rezultate cat de cat Simo...imi pare tare rau de sora-ta...ma gandesc cat de greu poate sa ii fie...o sa ii treaca si ei in cateva zile chestia asta odata ce corpul isi da seama ca nu mai exista cerere (nu ar trebui sa se pompeze prea mult ca sa nu stimuleze artificial) si nu o sa mai produca lapte...

ce gust are albastru de metil? nu o sa ii placa de aia o sa il respinga? poate va face o surpriza si o sa se linga pe buze :))

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 14 Apr 2011, 21:12 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 01:09
Mesaje: 1488
Localitate: Tulcea
Hai sa va zic cum a reactionat....a iubit-o 2 minutele dupa care a inceput sa tanjeasca,sa-i ceara san,sa-i bage manuta la "tatziiiiii",a jelit mititelu ca un motanel ranit si am recurs la albastru de metil si a fost foarte amuzant.I-a ridicat bluza si a privit...si a privit... dar nu a pus gurita neam pe ei si s-a prins ca ceva colorat acolo si s-a dus baiatul la cutia cu servetele si a incercat sa-i stearga,Slava Domnului ca pateaza !!! Are gust amar,Gabi si toata treba asta a durat vreo 10 minute dupa care a renuntat.Acum sa vedem la noapte cum va fi....
O seara linistita fetelor

_________________
"Este pustie lumea fara tine
Si cerul de deasupra ei
Si vantura oceanul de scantei,
Nemaiavand la cine sa se-nchine" (pentru mami...vesnic in inima mea !!!)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 14 Apr 2011, 21:43 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 00:13
Mesaje: 1189
Localitate: Brasov
usor usor se va dezvata el de san si nu o sa-i mai trebuiasca. Daca sora ta vrea sa scape de lactatie sa nu se mai mulga ( sa scoata doar fff putin lapte) si sa puna comprese reci pe san pentru diminuarea durerii. In scurt timp corpul va reabsoarbe laptele.

faza cu albastru de metil nu o stiam dar e tare....

Mihaita al meu s-a intarcat singur, de 3 zile si-a scos si singura masa pe care o papa la san, cea de dimineata :wall:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 14 Apr 2011, 22:25 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
SimoBobo scrie:
Hai sa va zic cum a reactionat....a iubit-o 2 minutele dupa care a inceput sa tanjeasca,sa-i ceara san,sa-i bage manuta la "tatziiiiii",a jelit mititelu ca un motanel ranit si am recurs la albastru de metil si a fost foarte amuzant.I-a ridicat bluza si a privit...si a privit... dar nu a pus gurita neam pe ei si s-a prins ca ceva colorat acolo si s-a dus baiatul la cutia cu servetele si a incercat sa-i stearga,Slava Domnului ca pateaza !!! Are gust amar,Gabi si toata treba asta a durat vreo 10 minute dupa care a renuntat.Acum sa vedem la noapte cum va fi....
O seara linistita fetelor

ce hazliu este :nlol: este un scumpa si jumatate...pupam dulce si eu si erika ca sa-i treaca dorul de tatziii...o sa ii treaca cat de curand...mult succes %%- :-*

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 14 Apr 2011, 23:16 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
SimoBobo scrie:
Hai sa va zic cum a reactionat....a iubit-o 2 minutele dupa care a inceput sa tanjeasca,sa-i ceara san,sa-i bage manuta la "tatziiiiii",a jelit mititelu ca un motanel ranit si am recurs la albastru de metil si a fost foarte amuzant.I-a ridicat bluza si a privit...si a privit... dar nu a pus gurita neam pe ei si s-a prins ca ceva colorat acolo si s-a dus baiatul la cutia cu servetele si a incercat sa-i stearga,Slava Domnului ca pateaza !!! Are gust amar,Gabi si toata treba asta a durat vreo 10 minute dupa care a renuntat.Acum sa vedem la noapte cum va fi....
O seara linistita fetelor



saracutul :lol: :lol:
Ce tampenii trebuie sa facem uneori sa ii dezobisnuim de niste chestii.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 15 Apr 2011, 13:18 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
SimoBobo scrie:
Hai sa va zic cum a reactionat....a iubit-o 2 minutele dupa care a inceput sa tanjeasca,sa-i ceara san,sa-i bage manuta la "tatziiiiii",a jelit mititelu ca un motanel ranit si am recurs la albastru de metil si a fost foarte amuzant.I-a ridicat bluza si a privit...si a privit... dar nu a pus gurita neam pe ei si s-a prins ca ceva colorat acolo si s-a dus baiatul la cutia cu servetele si a incercat sa-i stearga,Slava Domnului ca pateaza !!! Are gust amar,Gabi si toata treba asta a durat vreo 10 minute dupa care a renuntat.Acum sa vedem la noapte cum va fi....
O seara linistita fetelor

:lol: wow ce chestie,chiar nu stiam faza cu albastru de metil.....uite,cat traiesti inveti.....dragul de el....tot raul spre bine.....cum a fost azi-noapte? va pupam :hug:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 15 Apr 2011, 13:40 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 01:09
Mesaje: 1488
Localitate: Tulcea
Azi noapte a fost putin agitat si a vrut-o pe mami lui sa stea numai la pieptul ei dar nu a cerut san....cred ca a fost un soc pentru el sa se rupa asa deodata de sora mea si sa stea fara ea 3 zile si 2 nopti si azi noapte se trezea plangand si cand dadea de ea dar cu ochisorii inchisi se linistea imediat.Mananca cat de cat dar mancare gatita special pentru el si cu lingurita nu prea...probabil va trebui "sa se vindece"si de hranitul fortat,pana acum stia ca daca refuza primeste sigur san odata si odata,acum se va acomoda cu timpul,cu rabdare si cu multa dragoste !
Imi ador familia si sunt foarte protectiva cu ei(imi cer scuze daca v-am suparat in vreun fel zilele trecute),recunosc ca ma atac imediat cum simt ceva negativ la adresa lor chiar daca si eu i-as mai certa in unele privinte si nu sunt de acord cu multe dar eu sunt o fire extrem de pasnica,las de la mine ca sa fie bine si incerc sa ma implic foarte discret in educatia lui bubi si sa-i las pe sora si cumnatul meu sa faca cum cred ei ca e mai bine.Dar slava domnului ca-mi respecta parerile si au incredere in mine si asa va fi cel mai bine pentru bubi,pana la urma asta ne dorim cu totii sa fie el sanatos,fericit si iubit.Simt atata dragoste pentru el incat cateodata plang,ma coplesteste,il ador iar puritatea lui....cateodata chiar cred ca mama i se arata....cere poza ei(arata cu degetelul si spune mamaii,mamaii)si se duce intr-un coltisor si o pupa indelung si vorbeste exact asa cum ne vorbeste noua,parca ea i-ar spune ceva si el ii raspunde...si nu l-a invatat nimeni sa faca asta... :(

_________________
"Este pustie lumea fara tine
Si cerul de deasupra ei
Si vantura oceanul de scantei,
Nemaiavand la cine sa se-nchine" (pentru mami...vesnic in inima mea !!!)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 15 Apr 2011, 22:30 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
SimoBobo scrie:
Azi noapte a fost putin agitat si a vrut-o pe mami lui sa stea numai la pieptul ei dar nu a cerut san....cred ca a fost un soc pentru el sa se rupa asa deodata de sora mea si sa stea fara ea 3 zile si 2 nopti si azi noapte se trezea plangand si cand dadea de ea dar cu ochisorii inchisi se linistea imediat.Mananca cat de cat dar mancare gatita special pentru el si cu lingurita nu prea...probabil va trebui "sa se vindece"si de hranitul fortat,pana acum stia ca daca refuza primeste sigur san odata si odata,acum se va acomoda cu timpul,cu rabdare si cu multa dragoste !
Imi ador familia si sunt foarte protectiva cu ei(imi cer scuze daca v-am suparat in vreun fel zilele trecute),recunosc ca ma atac imediat cum simt ceva negativ la adresa lor chiar daca si eu i-as mai certa in unele privinte si nu sunt de acord cu multe dar eu sunt o fire extrem de pasnica,las de la mine ca sa fie bine si incerc sa ma implic foarte discret in educatia lui bubi si sa-i las pe sora si cumnatul meu sa faca cum cred ei ca e mai bine.Dar slava domnului ca-mi respecta parerile si au incredere in mine si asa va fi cel mai bine pentru bubi,pana la urma asta ne dorim cu totii sa fie el sanatos,fericit si iubit.Simt atata dragoste pentru el incat cateodata plang,ma coplesteste,il ador iar puritatea lui....cateodata chiar cred ca mama i se arata....cere poza ei(arata cu degetelul si spune mamaii,mamaii)si se duce intr-un coltisor si o pupa indelung si vorbeste exact asa cum ne vorbeste noua,parca ea i-ar spune ceva si el ii raspunde...si nu l-a invatat nimeni sa faca asta... :(


Doamne tu Simo...ma faci sa plang :hug: :-*

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 30 Apr 2011, 22:59 
Diva

Membru din: 02 Oct 2008, 19:07
Mesaje: 928
Simo, ce mai face bubi??? merge intarcarea?? mi-au dat lacrimile cand am citit de bubi si cum o iubeste el pe mamaia lui in poze :~*
si nepotelu meu e topit dupa mama, daca o are pe ea nu ii mai trebuie nimeni, asa atasat e de ea si o alearga prin casa, uneori nici la baie nu se poate duce ca hop si el dupa ea :~*
sunt atat de dragalasi si inocenti ca fac din tine orice :roll:


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 99 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România