Ultima vizită a fost: Acum este 29 Mar 2024, 02:12


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 94 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Copiii...si prietenii de familie
MesajScris: 11 Mar 2011, 20:13 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
haideti sa mai fac un sondaj ca am o dilema de vreo cateva zile...

stiti ca v-am povestit la inceputul topicului asta de niste prieteni cu care eram ff apropiati, la care le-am botezat fata, fetele noastre is apropiate in varsta (6 sapt diferenta) etc etc...fetele s-au tot certat, a lor ii smulgea lucruri din mana la a mea, ei nu ii ziceau nimic la fata lor, eu o tot pedepseam pe a mea ca de ce o impinge etc...a culminat dupa vreo cateva luni de harta cu faptul ca la o petrecere cand a lor a vrut sa ii smulga o jucarie din mana la a mea, Alexia a tras de jucarie inapoi, aia a tras iar de ea, Alexia iar si a treia oara a muscat-o pe aia ca sa ii lase jucaria in pace....mama fetei era la 2 pasi de ele si nu a intervenit primele doua dati cand fiica-sa tot voia sa ii ia jucaria ci se uita la ele...iar dupa ce Alexia a muscat-o, reactia ei a fost "trebuia sa ii lasi jucaria..."...numai atat ca nu a dus-o capul sa ii zica la fiica-sa nimic inainte ca a mea sa o muste...

in fine....ideea e ca i-a deranjat f tare faptul ca eu nu am avut o reactie mai dura fata de Alexia pt ca a muscat-o....si n-am avut...pt ca nici ei in toate lunile dinainte nu au avut NICI o reactie fata de a lor ca ii tot smulgea jucariile la a mea...asa ca am incetat si eu sa mai zic ceva...plus ca Alexia trebuie sa se apere cand cineva vrea sa ii ia ceva...nu chiar in felul asta (si pt asta am certat-o ca a muscat)...dar oricum...nu vreau sa fie in papa lapte de copil pe care ceilalti copii sa o calce in picioare...si avand in vedere ca nu s-a dus ea direct la aia tam nesam sa o muste ca asa i s-a casunat ei ci a fost in aparare mai mult, nu am considerat ca trebuie sa o bat/pedepsesc sau sa fac nu stiu ce....la o adica amandoua ar fi trebuit pedepsite...una ca nu a stiut sa ceara jucaria frumos cum ar fi trebuit si cealalta ca a muscat....atat vreme cat prima nu a fost pedepsita nici eu nu am pedepsit-o pe a doua...


Ei situatia nu s-a ameliorat deloc....ba din contra...nu numai ca nu vorbim deloc eu cu ei si ei cu mine...dar de la inceputul anului, nu mai vb nici ei cu Adi...care mai vb cu ei ocazional la telefon sau cand se intalneau la amici comuni...la inceputul lui februarie au facut chef de ziua lui...au chemat pe toata lumea din cercul nostru mai putin pe noi...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copiii...si prietenii de familie
MesajScris: 11 Mar 2011, 20:27 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
continuare....

asa ca acum urmeaza ziua lui Alexia...am trimis invitatiile si nu i-am inclus si pe a lor fata....pt care ma simt un pic vinovata, ca mi-i fina si na...daca ei or preferat sa nu mai avem nimic de a face unii cu altii, m-au vb pe la toata lumea pe la spate, s-a plans el la adi ca ce fel de femeie is eu ca nu imi pasa de fata lor, ca nici nu m-am uitat la mana ei etc (asta in conditiile in care copila aia nici macar nu a plans ca sa zic ca i-a facut nu stiu ce rana, toata chestia s-a intamplat in 2 sec), au facut ei primul party la care nu ne-au chemat...eu de ce i-as chema?....

asa ca intrebarea mea este...voi ce ati fi facut in locul meu? ati fi chemat fata la ziua lui Alexia sau nu?

PS azi sau ieri ne-au sters si de pe facebook din lista de prieteni si pe mine si pe adi...cred ca a auzit ca am trimis invitatiile si ei nu au primit...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copiii...si prietenii de familie
MesajScris: 11 Mar 2011, 21:21 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
Bamba scrie:
continuare....

asa ca acum urmeaza ziua lui Alexia...am trimis invitatiile si nu i-am inclus si pe a lor fata....pt care ma simt un pic vinovata, ca mi-i fina si na...daca ei or preferat sa nu mai avem nimic de a face unii cu altii, m-au vb pe la toata lumea pe la spate, s-a plans el la adi ca ce fel de femeie is eu ca nu imi pasa de fata lor, ca nici nu m-am uitat la mana ei etc (asta in conditiile in care copila aia nici macar nu a plans ca sa zic ca i-a facut nu stiu ce rana, toata chestia s-a intamplat in 2 sec), au facut ei primul party la care nu ne-au chemat...eu de ce i-as chema?....

asa ca intrebarea mea este...voi ce ati fi facut in locul meu? ati fi chemat fata la ziua lui Alexia sau nu?

PS azi sau ieri ne-au sters si de pe facebook din lista de prieteni si pe mine si pe adi...cred ca a auzit ca am trimis invitatiile si ei nu au primit...

wow,o adevarata telenuvela......daca as fi fost in locul tau as fi facut exact la fel.....fina,fina,dar copilasul tau e mult mai important,si iti dau dreptate atunci cand spui ca normal ar fi trebuit pedepsite amandoua sau cel putin vorbit cu amandoua in acelasi timp/moment
ce oameni ingusti la minte,nu inteleg de ce sunt suparati atata timp cat ei au fost primi cu petrecerea si nu v-au invitat.....sunt ca niste copii mari,auzi tu,v-a usters si de pe facebook
incredibil ce se poate isca de la joaca unor copii.....

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copiii...si prietenii de familie
MesajScris: 11 Mar 2011, 21:27 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
da tu ely si eu ma tot minunez pe tema asta...chiar radeam cu o alta prietena ce telenovela traim...stai ca au mai facut faze din astea puerile...dupa faza cu petrecerea, trebuia sa imi dea niste bani ca am jucat o liga de fotbal american si am castigat eu locul 1...el tinea banii (o incepusem in toamna pe vremea cand mai eram prieteni :nwink: )...mi-a trimis banii printr-o prietena comuna si mi=a transmis sa ii transmit la adi mai departe ca are la el nu stiu crosa de golf care ii trebuie....no zi si tu conceptie de cl 1 :gun:

daaa..asa ca sufar intens pt faza cu fb...adevarul ca aia era modalitatea in care mai vedeam poze cu fetita...dar no...asta este...

mersi de parere Ely...conteaza sa vad ca nu gandesc numai eu asa..

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copiii...si prietenii de familie
MesajScris: 11 Mar 2011, 23:19 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Gabi, eu cred ca ar trebui sa discutati serios si sa vedeti daca va puteti impaca, e pacat sa se strice o prietenie asa cu atat mai mult cu cat le-ai botezat fetita.

Probabil ca pe moment si eu as fi reactionat ca si tine si nu le-as fi trimis invitatia, dar poate ca daca as fi stat sa ma gandesc mai mult le-as fi trimis-o tocmai pentru a le arata ca eu nu le port ranchiuna, cu atat mai mult fetitei care este un copil si nu este de vina pentru ca mama ei respectiv parintii ei nu o stiu educa cum trebuie.

Intr-adevar este foarte urat din partea lor pentru ca nu v-au invitat la petrecere (dar se intelege de ce nu au facut-o, vor sa faca pe suparatii ca sa reactionati voi cumva...banuiesc, cel putin asa vad eu de aici...sunt sigura ca si lor le pare rau pentru ca v-ati certat).
Modul prin care ti-a trimis banii....la fel, a fost urat.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copiii...si prietenii de familie
MesajScris: 12 Mar 2011, 02:38 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
faza ii Carlita ca eu chiar sunt suparata pe ei in momentul asta pt felul in care au reactionat si pt ce au spus din octombrie si pana acum...cum pot ei sa spuna mie nu imi pasa de copilul lor cand am fost alaturi de ei si cand au pierdut sarcina trecuta si toata sarcina asta (cu fetita asta), plus ca mi-am lasat copilul meu de 6 sapt acasa cu adi 12 sau 13 ore cat a nascut ea si am stat la langa ea minut de minut de cand a intrat in labor si pana a nascut ca ii era frica sa nu piarda sarcina...m-am pompat in baie la spital si ii dadeam cu schimbul lui adi sticlele de lapte sa o poata hrani pe Alexia cat am stat eu acolo....ea ar fi facut lucrul asta pt mine?...in momentul asta inclin sa cred ca nu...asa ca sa zica ea ca nu imi pasa de copilul ei mi se pare o mare jignire si un afront

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copiii...si prietenii de familie
MesajScris: 12 Mar 2011, 20:06 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Bamba scrie:
faza ii Carlita ca eu chiar sunt suparata pe ei in momentul asta pt felul in care au reactionat si pt ce au spus din octombrie si pana acum...cum pot ei sa spuna mie nu imi pasa de copilul lor cand am fost alaturi de ei si cand au pierdut sarcina trecuta si toata sarcina asta (cu fetita asta), plus ca mi-am lasat copilul meu de 6 sapt acasa cu adi 12 sau 13 ore cat a nascut ea si am stat la langa ea minut de minut de cand a intrat in labor si pana a nascut ca ii era frica sa nu piarda sarcina...m-am pompat in baie la spital si ii dadeam cu schimbul lui adi sticlele de lapte sa o poata hrani pe Alexia cat am stat eu acolo....ea ar fi facut lucrul asta pt mine?...in momentul asta inclin sa cred ca nu...asa ca sa zica ea ca nu imi pasa de copilul ei mi se pare o mare jignire si un afront



Sincer , eu de obicei lupt pt o prietenie...dar cand mi-e plin paharul, nu mai fac nimic.Daca nu mai simt si sunt suparata, chiar nu imi mai pasa.
Si eu am o prietena foarte buna cu care m-am certat.Si m-a scos din lista de mess.Cand a vazut ca in continuare nu dau nici un semn, m-a pus la loc.Dar chiar nu mai am chef de ea...asa ca nu imi pasa ce face.Oricum eu nu o sa o mai caut .
Daca tu crezi ca nu poti trece peste cearta asta , nu ii trimite invitatia.Dar, daca iti lipsesc si vrei sa reluati prietenia....fa tu primul pas.Cred ca totul tine de ce simti tu.
Si sa ne anunti ce se intampla :~*

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copiii...si prietenii de familie
MesajScris: 12 Mar 2011, 20:59 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Sincer Laura nu mai vreau sa mai reiau nimic..sunt tare dezamagita de ei amandoi si ma simt ranita pt ca am investit multe sentimente in prietenia asta, i-am considerat f aproape de noi.. dar acum, nu mai vreau nici macar sa ii vad pe partea cealalta de strada...daramite sa mai reiau o prietenie din asta cu ei...

dilema mea era...sunt o persoana rea pt ca simt asa si nu intorc si obrazul celalalt ca un bun crestin? sau e normal sa simt asa?

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copiii...si prietenii de familie
MesajScris: 12 Mar 2011, 22:06 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Bamba scrie:
Sincer Laura nu mai vreau sa mai reiau nimic..sunt tare dezamagita de ei amandoi si ma simt ranita pt ca am investit multe sentimente in prietenia asta, i-am considerat f aproape de noi.. dar acum, nu mai vreau nici macar sa ii vad pe partea cealalta de strada...daramite sa mai reiau o prietenie din asta cu ei...

dilema mea era...sunt o persoana rea pt ca simt asa si nu intorc si obrazul celalalt ca un bun crestin? sau e normal sa simt asa?



eu, in situatia ta sa fi fost, le dadeam ignor total, fara niciun regret si asta nu inseamna ca esti o persoana rea. hai , inteleg ca cearta era intre tine si ea pe tema copiilor, dar cu Adi ce a avut? inseamna ca sunt niste dobitoci, asa ca nu are dc sa-ti para rau mai ales daca nu vrei sa mai ai deloc de-a face cu ei.

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copiii...si prietenii de familie
MesajScris: 12 Mar 2011, 22:09 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
aia m-am intrebat si eu...cu adi ce au avut? intelegeam daca ii dadeau lui un tel cand au facut petrecerea sa zica "uite mai, fac chef de 40 de ani si de Superbowl (mare finala la fotbal american), daca vrei poti sa treci" ca eu oricum nu ma duceam si sunt convinsa ca stiu chestia asta...noi oricum inainte sa aflam ca fac party, vorbisem sa ii chemam la ziua lui Lexi...

in fine....ma bucur sa vad ca nu sunt singura care gandeste asa...mersi fetelor :)

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copiii...si prietenii de familie
MesajScris: 12 Mar 2011, 22:23 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
Bamba scrie:
aia m-am intrebat si eu...cu adi ce au avut? intelegeam daca ii dadeau lui un tel cand au facut petrecerea sa zica "uite mai, fac chef de 40 de ani si de Superbowl (mare finala la fotbal american), daca vrei poti sa treci" ca eu oricum nu ma duceam si sunt convinsa ca stiu chestia asta...noi oricum inainte sa aflam ca fac party, vorbisem sa ii chemam la ziua lui Lexi...

in fine....ma bucur sa vad ca nu sunt singura care gandeste asa...mersi fetelor :)

cred ca tu sti cel mai bine ce trebuie sa faci...noi nu stim absolut tot si nici nu va cunoastem personal...sti cum se zice din afara vezi altfel lucrurile si iti este usor sa iti spui parerea dar cand esti implicat direct este mult mai greu...eu sunt o persoana foarte buna si las foarte mult de la mine dar cand sunt calcata pe coada (cum se spune) devin foarte rea si nu prea mai tin cont de nimic...daca tu in momentul de fata simti ca nu mai vrei sa ai nici o legatura cu ei cred ca cel mai bine este sa nu faci nimic momentan...sunt sigura ca daca i-ai invita cred ca s-ar inrautati mult mai mult lucrurile pt ca esti suparata si tinzi sa vezi doar partea rea a sitoatiei...cu siguranta ar exista din nou un conflict intre cele mici si ati inrautati mult mai rau sitoatia...cel mai bine este sa lasi sa treaca putin timp pana se vor linisti lucrurile intre voi si poate mai incolo cand o sa va treaca supararea o sa vedeti lucrurile mai clar...

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copiii...si prietenii de familie
MesajScris: 12 Mar 2011, 22:59 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
asa ii lily...eu sunt destul de ciudata cand mi se pune pata pe ceva...si acum chiar mi s-a pus...cu toate ca nu ne-am certat direct deloc dupa ce am aflat ce a tot vb despre mine ci pur si simplu nu am mai avut deloc contact...iar cand ne-am intalnit la petrecerea de Craciun a fost ca si cum nu am fi existat unii pt altii (eu cu ei si ei cu mine, cu Adi atunci au povestit)...fetele intr-adevar si atunci s-au harait un pic ca la fiecare i-a trebuit ce a avut cealalta...vechea poveste...

de asta am preferat din nov si pana acum sa o las balta si sa nu mai avem nici un contact...nu inteleg de ce s-a asteptat ea sa fie altfel acum la ziua lui lexi pt ca ma gandesc ca asta ii motivul pt care ne-a sters de pe fb acum...ca s-a suparat cand a vazut ca toata lumea a primit invitatii mai putin ei...in fine...

mersi de pareri fetelor :)

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copiii...si prietenii de familie
MesajScris: 12 Mar 2011, 23:05 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
Bamba scrie:
asa ii lily...eu sunt destul de ciudata cand mi se pune pata pe ceva...si acum chiar mi s-a pus...cu toate ca nu ne-am certat direct deloc dupa ce am aflat ce a tot vb despre mine ci pur si simplu nu am mai avut deloc contact...iar cand ne-am intalnit la petrecerea de Craciun a fost ca si cum nu am fi existat unii pt altii (eu cu ei si ei cu mine, cu Adi atunci au povestit)...fetele intr-adevar si atunci s-au harait un pic ca la fiecare i-a trebuit ce a avut cealalta...vechea poveste...

de asta am preferat din nov si pana acum sa o las balta si sa nu mai avem nici un contact...nu inteleg de ce s-a asteptat ea sa fie altfel acum la ziua lui lexi pt ca ma gandesc ca asta ii motivul pt care ne-a sters de pe fb acum...ca s-a suparat cand a vazut ca toata lumea a primit invitatii mai putin ei...in fine...

mersi de pareri fetelor :)

cred ca este mai mult de orgoliu...sau poate ca si lor le pare rau si se asteptau ca voi sa faceti primul pas si sa-i invitat la petrecere, asa si-au dat seama ca voi chiar sunteti suparati si ca nu mai vreti sa faceti nimic...nu stiu sigur ce sa zic dar este calr ca se poarta cam copilareste dupa parerea mea...asa facem si noi cand eram nici...

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copiii...si prietenii de familie
MesajScris: 13 Mar 2011, 01:14 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Bamba scrie:
Sincer Laura nu mai vreau sa mai reiau nimic..sunt tare dezamagita de ei amandoi si ma simt ranita pt ca am investit multe sentimente in prietenia asta, i-am considerat f aproape de noi.. dar acum, nu mai vreau nici macar sa ii vad pe partea cealalta de strada...daramite sa mai reiau o prietenie din asta cu ei...

dilema mea era...sunt o persoana rea pt ca simt asa si nu intorc si obrazul celalalt ca un bun crestin? sau e normal sa simt asa?



E normal sa simti asa :)
Fa asa cum simti, e cel mai bine...

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 94 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România