Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 23:44


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 65 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Siguranta copilului
MesajScris: 31 Mar 2011, 23:47 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
fetelor, voi ce scaun de masina le-ati luat copiilor? pe ce criterii l-ati ales?

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Siguranta copilului
MesajScris: 01 Apr 2011, 15:07 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
http://www.amazon.com/Eddie-Bauer-Delux ... B000K52H38

asta ii al lui alexia...eu am pus-o in el de la 10 luni ca nu mai incapea in scoica (cu spatele la directia de mers cum ii aici pana la 1 an)...m-am uitat dupa un scaun sa fie bun de cand ii bebe mic (infants) pana ii mai mare (toddler)...asta il pot folosi acum pana nu mai trebuie sa stea in scaun...si il puteam folosi de cand era infant numai n-am stiut si am luat scoica...se lasa pe spate mult si doarme super bine in el....iar acum ma pregatesc sa ii scot baza afara si sa il fac booster pt copii mari...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Siguranta copilului
MesajScris: 04 Apr 2011, 10:18 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Bamba scrie:
http://www.amazon.com/Eddie-Bauer-Deluxe-Convertible-Collection/dp/B000K52H38

asta ii al lui alexia...eu am pus-o in el de la 10 luni ca nu mai incapea in scoica (cu spatele la directia de mers cum ii aici pana la 1 an)...m-am uitat dupa un scaun sa fie bun de cand ii bebe mic (infants) pana ii mai mare (toddler)...asta il pot folosi acum pana nu mai trebuie sa stea in scaun...si il puteam folosi de cand era infant numai n-am stiut si am luat scoica...se lasa pe spate mult si doarme super bine in el....iar acum ma pregatesc sa ii scot baza afara si sa il fac booster pt copii mari...


da, asa si noi am avut scoica de la inceput, dar acum ii caut un scaun pt categ 2 ( 15 -36 kg) si ma tot uit , si la unele ma ingrozezc de pret(ff scumpe ) si sincer nu vad nicio diferenta fata de cele care sunt mai ieftine, arata la fel, au cam aceleasi functii toate, mai putin emblema
:-S ,

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Siguranta copilului
MesajScris: 04 Apr 2011, 11:01 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Ayrun scrie:

da, asa si noi am avut scoica de la inceput, dar acum ii caut un scaun pt categ 2 ( 15 -36 kg) si ma tot uit , si la unele ma ingrozezc de pret(ff scumpe ) si sincer nu vad nicio diferenta fata de cele care sunt mai ieftine, arata la fel, au cam aceleasi functii toate, mai putin emblema
:-S ,


Eu am cumparat unul Chicco, de la o tipa din Constanta care le aduce de afara.E 15-36 de kg, cu 3 praguri de inclinare, albastru simplu.Am dat 280 de lei pe el cu tot cu transport.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Siguranta copilului
MesajScris: 04 Apr 2011, 11:19 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 00:13
Mesaje: 1189
Localitate: Brasov
eu deocamdata am optat pt scoica de la primii pasi. Dupa un an va trebui sa trecem si noi la un scaun de masina

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Siguranta copilului
MesajScris: 04 Apr 2011, 13:19 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
Ayrun scrie:
da, asa si noi am avut scoica de la inceput, dar acum ii caut un scaun pt categ 2 ( 15 -36 kg) si ma tot uit , si la unele ma ingrozezc de pret(ff scumpe ) si sincer nu vad nicio diferenta fata de cele care sunt mai ieftine, arata la fel, au cam aceleasi functii toate, mai putin emblema
:-S ,

noi am cumparat unul intre 9 - 36 kg,am zis dupa scoica sa trecem direct la scaunul de masina...si la fel ca si tine Anca ne-am ingrozit de preturi.....cred ca la unele platesti firma mai....mai mult ca sigur
si pana la urma am luat (visul meu de acum 2 ani de zile-mereu ma uitam la el cand mergeam sa fac plinul la masina) de la Ferrari scaunelul...rosul ca focul :lol:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Siguranta copilului
MesajScris: 04 Apr 2011, 15:39 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
tu Anca sa stii ca si aici sunt unele care sunt exagerat de scumpe si nu stiu de ce...al nostru a fost $100 si sunt taaaare multumita de el...doarme bine in el, ii comfortabil....asa ca nu vad de ce as fi dat de la $280 in sus pe un alt model...ca asa cum zici si tu nu vad nici o diferenta superioara in alea...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Siguranta copilului
MesajScris: 04 Apr 2011, 16:05 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
ms fetelor, m-am hotarat gata, nu mai stau sa-mi bat capul pe o suta de mii de modele. :D

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Siguranta copilului
MesajScris: 04 Apr 2011, 16:34 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Ayrun scrie:
ms fetelor, m-am hotarat gata, nu mai stau sa-mi bat capul pe o suta de mii de modele. :D


asa am facut si eu.daca tot stai sa te uiti si sa analizezi, nu e cu nimic mai bine.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Siguranta copilului
MesajScris: 04 Apr 2011, 17:42 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
laura_sandu scrie:
asa am facut si eu.daca tot stai sa te uiti si sa analizezi, nu e cu nimic mai bine.

corect....mai rau iti incarci memoria si in final chiar numai sti pe care sa-l cumperi

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Siguranta copilului
MesajScris: 07 Apr 2011, 17:28 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Ayrun scrie:
ms fetelor, m-am hotarat gata, nu mai stau sa-mi bat capul pe o suta de mii de modele. :D

noi i-am luat de la inglesina dar nu sta in scaun.http://www.inglesina.ro/eshop/product.p ... roduct=127


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Siguranta copilului
MesajScris: 07 Apr 2011, 18:02 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
anidaaa scrie:
noi i-am luat de la inglesina dar nu sta in scaun.http://www.inglesina.ro/eshop/product.p ... roduct=127


Si noi l-am obisnuit cu greu, dar acum sta si chiar ii place.Il punem pe mijloc si se uita pe geam, povesteste, are jucariile langa ele.A fost foarte cuminte acum cu cate drumuri am facut.Aveam emotii dar m-a surprins in mod placut.Plus ca nu stau in spate cu el...ceea ce e fantastic ca eu am rau de masina si cred ca ajungeam lesinata dupa fiecare drum daca facea figuri.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Siguranta copilului
MesajScris: 07 Apr 2011, 19:09 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
laura_sandu scrie:
Si noi l-am obisnuit cu greu, dar acum sta si chiar ii place.Il punem pe mijloc si se uita pe geam, povesteste, are jucariile langa ele.A fost foarte cuminte acum cu cate drumuri am facut.Aveam emotii dar m-a surprins in mod placut.Plus ca nu stau in spate cu el...ceea ce e fantastic ca eu am rau de masina si cred ca ajungeam lesinata dupa fiecare drum daca facea figuri.

din fericire Erika a stat in scaun fara probleme...am avut ceva probleme cu scaunul la inceput pana s-a obisnuit cu el...am fost nevoita sa-l tin in casa pana s-a obisnuit cu el, iar ea statea tot in scoica...cred ca i-a placut foarte mult scoica...si acum sta prin casa in ea...sper ca de pasti reusesc ca o duc la vl ca ma incurc de ea prin casa...

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Siguranta copilului
MesajScris: 07 Apr 2011, 19:38 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
laura_sandu scrie:

Si noi l-am obisnuit cu greu, dar acum sta si chiar ii place.Il punem pe mijloc si se uita pe geam, povesteste, are jucariile langa ele.A fost foarte cuminte acum cu cate drumuri am facut.Aveam emotii dar m-a surprins in mod placut.Plus ca nu stau in spate cu el...ceea ce e fantastic ca eu am rau de masina si cred ca ajungeam lesinata dupa fiecare drum daca facea figuri.


noi nu avem probleme cu statul in masina, din contra chiar ii place sa se plimbe sa vada, povesteste, singura chestie e ca am studiat destul piata si am ajuns la concluzia ca nu trebuie sa dau 1000 ron pe un scaun si sa platesc firma, asta pt ca le-am studiat indeaproape si o parte din ele au cam acelasi cadru, difera culorile si materialele la unele, plus sistemul isofix. bine ca am incheiat si capitolul asta :blink:

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Siguranta copilului
MesajScris: 07 Apr 2011, 21:24 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
Ayrun scrie:
noi nu avem probleme cu statul in masina, din contra chiar ii place sa se plimbe sa vada, povesteste, singura chestie e ca am studiat destul piata si am ajuns la concluzia ca nu trebuie sa dau 1000 ron pe un scaun si sa platesc firma, asta pt ca le-am studiat indeaproape si o parte din ele au cam acelasi cadru, difera culorile si materialele la unele, plus sistemul isofix. bine ca am incheiat si capitolul asta :blink:

pana la urma la care te-ai hotarat? sa sti ca ai mare dreptate....sunt aproape la fel ,doar ca la unele au alt material,culorile difera si bineteles marca(pe care o platesti dublu)

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Siguranta copilului
MesajScris: 07 Apr 2011, 21:31 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
elyt1000 scrie:
pana la urma la care te-ai hotarat? sa sti ca ai mare dreptate....sunt aproape la fel ,doar ca la unele au alt material,culorile difera si bineteles marca(pe care o platesti dublu)


da Ely, m-am hotarat la unul si anume
http://www.mititel.ro/produs/1945/scaun ... ania-comet
este acceptabil ca pret si arata foarte bine, l-am studiat de aproape :D

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Siguranta copilului
MesajScris: 07 Apr 2011, 21:49 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Ayrun scrie:

da Ely, m-am hotarat la unul si anume
http://www.mititel.ro/produs/1945/scaun ... ania-comet
este acceptabil ca pret si arata foarte bine, l-am studiat de aproape :D


E foarte frumos scaunul.Sa il folositi sanatosi!Si nici nu e scump.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Siguranta copilului
MesajScris: 08 Apr 2011, 00:40 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
tu Anca sa nu te superi pe mine ca te intreb...in ce a stat pana acum Sabin in masina? ii frumos scaunul...m-a distrat un pic descrierea ca zice ca ii pana la 12 ani...hmmm...ma indoiesc dar oricum Sabin o sa se bucure de el :)

Adina..cum nu vrea sa stea in scaun? eu nu inteleg asta...nici o secunda nu a zis a mea ca nu sta in scaun...ii un lucru clar si nenegociabil ca in masina ea sta in scaunul ei...amu ca nu vrea sa plece de undeva (joaca etc) si urla ca nu vrea in masina aia ii altceva

numai eram curioasa nu de altceva :)

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Siguranta copilului
MesajScris: 08 Apr 2011, 01:19 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Bamba scrie:
tu Anca sa nu te superi pe mine ca te intreb...in ce a stat pana acum Sabin in masina? ii frumos scaunul...m-a distrat un pic descrierea ca zice ca ii pana la 12 ani...hmmm...ma indoiesc dar oricum Sabin o sa se bucure de el :)

Adina..cum nu vrea sa stea in scaun? eu nu inteleg asta...nici o secunda nu a zis a mea ca nu sta in scaun...ii un lucru clar si nenegociabil ca in masina ea sta in scaunul ei...amu ca nu vrea sa plece de undeva (joaca etc) si urla ca nu vrea in masina aia ii altceva

numai eram curioasa nu de altceva :)


nu ma supar Gabi :D , pana pe la 10 luni aproape, a stat in scoica, apoi pana in prezent , a stat intr-un scaun pe care l-am luat cu imprumut de la o prietena, dar deja nu mai sta bine in el pt ca este un model ceva mai mic decat acesta pe care l-am ales acum si asa am decis sa cumparam unul in care sa stea comod, sa fie al lui. si la noi nici nu se discuta sa nu stea in scaun cand mergem cu masina.

si eu vroiam sa o intreb pe Adina, daca-l tine in brate sau cum, din moment ce nu sta in scaun :-S

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Siguranta copilului
MesajScris: 08 Apr 2011, 10:34 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
da il tin in brate. am incercat cu scaunul la plange. o sa-l montam iar sa vedem daca acum o sa-i placa. stiu ca nu e bine in brate dar nici nu-l pot lasa sa planga incontinuu o ora.


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 65 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România