Ultima vizită a fost: Acum este 27 Apr 2024, 19:20


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 270 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 14  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 09 Iun 2008, 18:38 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Nici eu nu dadeam prea multa atentie la semnificatiile numelor...de fapt nici nu am stiut nici o semnificatie a niciunui nume pana nu am cautat nume pt Alexia...dar cand a fost vorba sa ii aleg ei nume am simtit o mare responsabilitate...si nu am vrut sa ii aleg un nume pt care exista sansa cat de vaga sa ii afecteze destinul/caracterul/etc...credeti-ma nebuna sau cu pitici pe creier sau cum vreti dar cand am responsabilitatea piticului asta nu prea am vrut sa risc nimic...:)

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 09 Iun 2008, 19:28 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:
:~* Nu pot sa nu asociez prenumele cu semnificatia!! pitici pe creier, nu???! de exemplu, eu sunt Mihaela-Nicoleta!!!! Mihaela e fata cumintica, dulce, finuta, ascultatoare si usor fraiera, pe cand Nicoleta e cea care da cu pumnul in masa, e hotarata, decisa, curajoasa, temerara si ambitioasa... si mult mai stapana pe ea!! :D sotul meu se numeste Adrian - e bland, frumos si cumintel asa cum ii suna si numele!! ..as putea sa continui dar nu vreau sa va plictisesc!! cert e ca pacatuiesc fiindca mie prenumele celor din jurul meu chiar imi spun ceva despre omul care le poarta!!!! :~*:D

:nlol: sa nu te superi, dar ceea ce ai descris mai sus m-a dus cu gandul la personalitate multipla:-*
si acum serios: eu am senzatia ca tu asociezi numele cu trasaturile unei persoane ceea ce nu are legatura cu semnificatia in sine a numelui. asta e ok. toate lumea o face.

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 09 Iun 2008, 19:32 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:
Nici eu nu dadeam prea multa atentie la semnificatiile numelor...de fapt nici nu am stiut nici o semnificatie a niciunui nume pana nu am cautat nume pt Alexia...dar cand a fost vorba sa ii aleg ei nume am simtit o mare responsabilitate...si nu am vrut sa ii aleg un nume pt care exista sansa cat de vaga sa ii afecteze destinul/caracterul/etc...credeti-ma nebuna sau cu pitici pe creier sau cum vreti dar cand am responsabilitatea piticului asta nu prea am vrut sa risc nimic...:)

nu vreau sa insist, dar in ce sens poate influenta numele destinul unui om?:unsure: poate o sa gandesc si eu altfel cand o sa am copii:nwink: dar deocamdata nu cred in asa ceva!:-`

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 09 Iun 2008, 20:03 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:
nu vreau sa insist, dar in ce sens poate influenta numele destinul unui om?:unsure: poate o sa gandesc si eu altfel cand o sa am copii:nwink: dar deocamdata nu cred in asa ceva!:-`


asta cu asocierea numelor o am si eu - sunt nume pe care nu le sufar din cauza unor persoane pe care le-am cunoscut

a si noi am decis ca nu cumva pe copil sa il cheme ca pe vreun fost/fosta - ca altfel asa i-as fi zis Mihnea, ca imi place tare de tot.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 09 Iun 2008, 23:03 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:

asta cu asocierea numelor o am si eu - sunt nume pe care nu le sufar din cauza unor persoane pe care le-am cunoscut

a si noi am decis ca nu cumva pe copil sa il cheme ca pe vreun fost/fosta - ca altfel asa i-as fi zis Mihnea, ca imi place tare de tot.

Asta cu asocierea o fac si eu. Poate ca-s capiata, dar n-as putea sa pun fetitei mele numele unei foste de-a lui barbatu-meu. Madalina sau Geanina.:mellow: Si nici alt nume pe care il asociez cu vreo persoana nesuferita. Nu-s prea multe. Chiar numa cele 2 de mai sus si inca unul. Cat despre baieti nici nu m-am gandit, dar acolo, chiar nu cred sa am asocieri din astea neplacute.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 09 Iun 2008, 23:07 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:

asta cu asocierea numelor o am si eu - sunt nume pe care nu le sufar din cauza unor persoane pe care le-am cunoscut

a si noi am decis ca nu cumva pe copil sa il cheme ca pe vreun fost/fosta - ca altfel asa i-as fi zis Mihnea, ca imi place tare de tot.



cu asocierea numelelor sunt si eu, dar de ex, am 2 pers carora le zic Ani. una este nepotica mea, alta o prietena...cand vb de una din ele, cu toate ca zic acelasi nume, suna total diferit si reprezinta cu totul altceva. iar in legatura cu numele, Ana, care pt mult timp nu mi-a zis nimic (in afara semnificatiei biblice),de cand am o prietena cu acest nume, il simt altfel si mi se pare ca o reprzita, iar daca ar fi sa ii zic in alt fel (alintat, de ex tot Ani) nu ar reprezenta-o si nici nu as mai simti ca vb despre ea:nwink:
nu stiu ca de explicita am fost, dar am incercat:D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 09 Iun 2008, 23:13 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
nu vreau sa insist, dar in ce sens poate influenta numele destinul unui om?:unsure: poate o sa gandesc si eu altfel cand o sa am copii:nwink: dar deocamdata nu cred in asa ceva!:-`


nici eu nu am idee cat influenteaza numele, destinul, dar probabil ca atunci cand va fi vb de bebele meu, poate voi analiza si eu semnificatiile...cine stie...hormonii din acea perioada, sau alte ganduri, pitici...:nwink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Clarut,
MesajScris: 10 Iun 2008, 16:20 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:
:nlol: sa nu te superi, dar ceea ce ai descris mai sus m-a dus cu gandul la personalitate multipla:-*
si acum serios: eu am senzatia ca tu asociezi numele cu trasaturile unei persoane ceea ce nu are legatura cu semnificatia in sine a numelui. asta e ok. toate lumea o face.

Stai linistita! nu ma supar! asa sunt eu!!! daca ma fac vinovata de personalitate multipla, asta e!!:D nu ma deranjeaza!! sunt o fata cu capul pe umeri si cu picioarele bine infipte in pamant, si am doua prenume care chiar asa ma definesc - si nu e doar opinia mea ! in privinta semnificatiei in sine a prenumelui, cum spui tu, asa este, sunt doua orientari, una se refera la radacinile care formeaza acel prenume, si alta semnificatie urmeaza o anume tipologie temperamentala, etc, etc!! de exemplu numele Mihaela /Mihai provin de la o expresie ebraica insemnand "cine se aseamana cu Jehova ?" iar Nicoleta/Nicolae
- de la "nikolaos", nume grecesc insemnand "oameni victorio


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 10 Iun 2008, 17:38 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:
nu vreau sa insist, dar in ce sens poate influenta numele destinul unui om?:unsure: poate o sa gandesc si eu altfel cand o sa am copii:nwink: dar deocamdata nu cred in asa ceva!:-`


Nici eu nu cred in asa ceva, iar sa asociez numele cu stiu eu ce persoana nici atat. Daca noua ne place numele il punem, indiferent ca il mai poarta o pers care stiu eu ce caracter urat are sau ce ghinion in viata , bla , bla, in nici un caz nu cred in astfel de chestii

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copiii nostri
MesajScris: 13 Aug 2008, 22:35 
Nou Venit

Membru din: 07 Mai 2008, 21:28
Mesaje: 41
Citat:
la noi indiferent ca va fi fetitza sau baiat , un nume va fi obligatoriu alexandra sau alexandru , se trage din familie :D, iar la celalalt nume nu ne-am gandit inca, mai e timp

asa si noi :woow:primului nascut o sa-i dam numele alexandra sau alexandru din simplu motiv ca vrem sa-l strigam Alex!:hap_d:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copiii nostri
MesajScris: 14 Aug 2008, 15:13 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:
asa si noi :woow:primului nascut o sa-i dam numele alexandra sau alexandru din simplu motiv ca vrem sa-l strigam Alex!:hap_d:


foarte frumos, important este sa va placa voua , nu ca e la moda sau ca asa vrea nashu sau mai stiu eu ce:ok:

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copiii nostri
MesajScris: 14 Aug 2008, 16:33 
Nou Venit

Membru din: 07 Mai 2008, 21:28
Mesaje: 41
Citat:

foarte frumos, important este sa va placa voua , nu ca e la moda sau ca asa vrea nashu sau mai stiu eu ce:ok:

:unsure:uite ca noi nici nu ne-am gandit la ce osa vrea nasii, sau daca or avea pretentii!:nlol: oricum asa o sa-l(o) cheme, ulterior i-am pune ce vrea nasul al doilea nume! Sa vedem! Nasa Floarea, Nasu Gheorghe! Baiatul Darius ( cred ca-i bine scris, nu stiu) , asta da imi place Darius-Daria, merge:hap_d:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Am ales si noi prenumele micutului!
MesajScris: 14 Aug 2008, 20:54 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
:hug: Micutul nostru se numeste Cosmin-Andrei! am avut o lista lungaaaa de optiuni, dar aceasta e forma finala, sa mearga cu numele de familie care e un nume greu, dur!
Marturisesc ca tot am tinut cont de semnificatii ... asta e pacatul meu! :~*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am ales si noi prenumele micutului!
MesajScris: 14 Aug 2008, 21:02 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:
:hug: Micutul nostru se numeste Cosmin-Andrei! am avut o lista lungaaaa de optiuni, dar aceasta e forma finala, sa mearga cu numele de familie care e un nume greu, dur!
Marturisesc ca tot am tinut cont de semnificatii ... asta e pacatul meu! :~*


Ce inseamna Cosmin? Ca Andrei stiu... :)

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am ales si noi prenumele micutului!
MesajScris: 15 Aug 2008, 14:07 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
al meu daca ramane baiat va fi Traian Carol


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am ales si noi prenumele micutului!
MesajScris: 15 Aug 2008, 15:25 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
al meu daca ramane baiat va fi Traian Carol



si dc se "transforma" in fetita? adik ce nume de fetita iti plac?:D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am ales si noi prenumele micutului!
MesajScris: 15 Aug 2008, 20:36 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:
al meu daca ramane baiat va fi Traian Carol

Din patriotism? Sau e coincidenta? :D

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: si noi am ales
MesajScris: 15 Aug 2008, 21:07 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:
Din patriotism? Sau e coincidenta? :D


si noi am ales definitiv acum , se va numi Sabin Alexandru si se portiveste perfect cu numele de familie.

chiar Cristina, ambele nume le vrei? si Traian si Carol? sau doar unul din ele?

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: si noi am ales
MesajScris: 19 Aug 2008, 17:08 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:

si noi am ales definitiv acum , se va numi Sabin Alexandru si se portiveste perfect cu numele de familie.

chiar Cristina, ambele nume le vrei? si Traian si Carol? sau doar unul din ele?


pai vroiam doar Carol dar StanCA CArol ... nu vreau sa isi bata joc copii la scoala de el. asa ca am mai ales un imparat (plus ca si pe bunicul meu tot traian il chema)

nu e din patriotism - doar ca nu vreau decat nume de origine latina sau germanica. si imi place de Charlemagne si carol 1 al angliei si carol 1 al romaniei. si traian e tot un imparat care ne place.

si daca cristi nu a vrut sa il cheme pe bebe Siegfried/Wilhelm ce sa fac.... :D

daca totusi va fi fetita va fi Stanca Margot Cezara (de la cezar fireste, plus de la margareta - bunica lui cristi). nici aici Brumhilda/Kriemhilde nu mi-au fost acceptate. :D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: si noi am ales
MesajScris: 19 Aug 2008, 23:06 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:

pai vroiam doar Carol dar StanCA CArol ... nu vreau sa isi bata joc copii la scoala de el. asa ca am mai ales un imparat (plus ca si pe bunicul meu tot traian il chema)

nu e din patriotism - doar ca nu vreau decat nume de origine latina sau germanica. si imi place de Charlemagne si carol 1 al angliei si carol 1 al romaniei. si traian e tot un imparat care ne place.

si daca cristi nu a vrut sa il cheme pe bebe Siegfried/Wilhelm ce sa fac.... :D

daca totusi va fi fetita va fi Stanca Margot Cezara (de la cezar fireste, plus de la margareta - bunica lui cristi). nici aici Brumhilda/Kriemhilde nu mi-au fost acceptate. :D


stiam ca te hotarasei pe Cezara Maria sau Vlad, oricum mai e timp destul !

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 270 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 14  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România