Ultima vizită a fost: Acum este 29 Mar 2024, 01:58


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: cand te cere de nevasta dar ...
MesajScris: 07 Aug 2007, 22:02 
Nou Venit

Membru din: 09 Iul 2007, 13:51
Mesaje: 16
Fetelor, problema e ca prietenul meu m-a cerut de sotie acu vreo o luna, in trei saptamanii si-a retras gandul de 2 ori, simt ca nu se implica deloc in pregatirile pentru nunta, si pe o parte ma doare simt ca nu mai vrea dar nu indrazneste sa-mi spuna. Voi ce credeti??


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cand te cere de nevasta dar ...
MesajScris: 07 Aug 2007, 23:54 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
Fetelor, problema e ca prietenul meu m-a cerut de sotie acu vreo o luna, in trei saptamanii si-a retras gandul de 2 ori, simt ca nu se implica deloc in pregatirile pentru nunta, si pe o parte ma doare simt ca nu mai vrea dar nu indrazneste sa-mi spuna. Voi ce credeti??



tot ce cerd eu ca trebuie sa faceti e sa aveti o discute deschisa si sincera..sa spuneti ce simtit si ce va doriti...sa spuneti adevarul, chiar daca doare...mai tarziu va durea enorm de mult, mult mai mult ca acum...bafta!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cand te cere de nevasta dar ...
MesajScris: 10 Aug 2007, 14:34 
Diva

Membru din: 18 Sep 2006, 18:24
Mesaje: 640
Citat:
Fetelor, problema e ca prietenul meu m-a cerut de sotie acu vreo o luna, in trei saptamanii si-a retras gandul de 2 ori, simt ca nu se implica deloc in pregatirile pentru nunta, si pe o parte ma doare simt ca nu mai vrea dar nu indrazneste sa-mi spuna. Voi ce credeti??


Ce se intampla nu e in ordine.Cel mai bine e sa vorbiti si sa vezi daca isi mai doreste sa va casatoriti.Sau poate doar ii este teama cum le este majoritatea barbatilor dar totusi te iubeste.Poate inca nu se simte pregatit...Cine stie.Vorbiti si veti rezolva problema.Comunicarea e cea mai buna solutie.Bafta multa!!:):-*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cand te cere de nevasta dar ...
MesajScris: 30 Aug 2007, 23:04 
Nou Venit

Membru din: 09 Iul 2007, 13:51
Mesaje: 16
Sa va spun povestea mea, ne-am intalnit acu vreo 2 ani, ne-am iubit din prima zi, un an mai tirziu ne-am mutat impreuna, dupa vreo 3 luni, m-a cerut de nevasta, io mama ce fericita sunt mai ales langa un asa om. Ce nu v-am spus e ca traiesc in strainatate, si acu in august am venit si noi acasa, pe la ai mei. Am umblat de colo colo, pentru biserica, preot care ar vrea sa ne cunune io fiind ortodoxa si el cat. am gasit si asta, unchiul meu tine hotelul dalin din capitala, ne-a propus sa facem la el, fara avans, aranjamentul, verighetele, si mai ramanea sa vin io in decembrie pentru rochia de mireasa, si altele. Parca visam, eram cea mai fericita, la intoarcere din tara, dupa vreo 3 zile, mi-a spus intr-o seara, "nu te supara dar cred ca e mai bine sa nu facem acest pas", parca imi casuse cerul pe cap, nu ma asteptam, la asa ceva, exact ca in filme, numai ca nu m-a parasit la altar. Deci vedeti viitoarelor mirese ca aveti sansa. Io din pacate in decembrie trebuie sa platesc acest avans cu asta ma aleg. In acest moment in care va scriu ma uit la valisele mele cum ma asteapta in fata usii. E o durere crunta.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cand te cere de nevasta dar ...
MesajScris: 01 Sep 2007, 15:32 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 19 Ian 2006, 01:47
Mesaje: 857
Citat:
Sa va spun povestea mea, ne-am intalnit acu vreo 2 ani, ne-am iubit din prima zi, un an mai tirziu ne-am mutat impreuna, dupa vreo 3 luni, m-a cerut de nevasta, io mama ce fericita sunt mai ales langa un asa om. Ce nu v-am spus e ca traiesc in strainatate, si acu in august am venit si noi acasa, pe la ai mei. Am umblat de colo colo, pentru biserica, preot care ar vrea sa ne cunune io fiind ortodoxa si el cat. am gasit si asta, unchiul meu tine hotelul dalin din capitala, ne-a propus sa facem la el, fara avans, aranjamentul, verighetele, si mai ramanea sa vin io in decembrie pentru rochia de mireasa, si altele. Parca visam, eram cea mai fericita, la intoarcere din tara, dupa vreo 3 zile, mi-a spus intr-o seara, "nu te supara dar cred ca e mai bine sa nu facem acest pas", parca imi casuse cerul pe cap, nu ma asteptam, la asa ceva, exact ca in filme, numai ca nu m-a parasit la altar. Deci vedeti viitoarelor mirese ca aveti sansa. Io din pacate in decembrie trebuie sa platesc acest avans cu asta ma aleg. In acest moment in care va scriu ma uit la valisele mele cum ma asteapta in fata usii. E o durere crunta.


Ce trist... dar totusi poate ca s-a speriat putin de ceea ce urmeaza, cred ca cel mai bine ar fi sa discutati, sa vedeti care sunt adevaratele sentimente nu cred ca cineva si-ar putea schimba sentimentele in cateva zile!

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cand te cere de nevasta dar ...
MesajScris: 02 Sep 2007, 04:36 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Mesaje: 283
Citat:
Sa va spun povestea mea, ne-am intalnit acu vreo 2 ani, ne-am iubit din prima zi, un an mai tirziu ne-am mutat impreuna, dupa vreo 3 luni, m-a cerut de nevasta, io mama ce fericita sunt mai ales langa un asa om. Ce nu v-am spus e ca traiesc in strainatate, si acu in august am venit si noi acasa, pe la ai mei. Am umblat de colo colo, pentru biserica, preot care ar vrea sa ne cunune io fiind ortodoxa si el cat. am gasit si asta, unchiul meu tine hotelul dalin din capitala, ne-a propus sa facem la el, fara avans, aranjamentul, verighetele, si mai ramanea sa vin io in decembrie pentru rochia de mireasa, si altele. Parca visam, eram cea mai fericita, la intoarcere din tara, dupa vreo 3 zile, mi-a spus intr-o seara, "nu te supara dar cred ca e mai bine sa nu facem acest pas", parca imi casuse cerul pe cap, nu ma asteptam, la asa ceva, exact ca in filme, numai ca nu m-a parasit la altar. Deci vedeti viitoarelor mirese ca aveti sansa. Io din pacate in decembrie trebuie sa platesc acest avans cu asta ma aleg. In acest moment in care va scriu ma uit la valisele mele cum ma asteapta in fata usii. E o durere crunta.


imi pare rau pt ce ti s-a intamplat. dar daca sentimentele lui sunt adevarate se va intoarce la tine, dc nu atunci mai bine ca nu te-ai casatorit cu barbatul potrivit. o prietena f buna tocmai a patit aproape acelasi lucru. dar si-a continuat toate activitatile, a iesit cu prietenii, chiar dc stateam aproape in fiecare noapte cu ea si plangea dupa el. si dupa cateva saptamani a inceput sa analizeze singura situatia un pic mai obiectiv si acum ii pare bine ca nu a mers mai departe. chiar dc inca nu a trecut cu totul durerea ii e mult mai bine.
dar dc tu crezi ca el e alesul tau, atunci cred ca ar trebui sa lupti pt el chiar dc acum s-a speriat de nunta.
eu iti urez sa fii fericita si sa-ti gasesti sufletul pereche.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cand te cere de nevasta dar ...
MesajScris: 02 Sep 2007, 15:10 
Nou Venit

Membru din: 09 Iul 2007, 13:51
Mesaje: 16
Multumesc fetelor deocamdata vreau sa stau putin singura si sa am mai mult timp pentru mine, o sa vin in concediu in iarna si cred sau sper ca pana atunci viata mea sa aibe un sens. V


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cand te cere de nevasta dar ...
MesajScris: 04 Sep 2007, 17:44 
Diva

Membru din: 18 Sep 2006, 18:24
Mesaje: 640
Citat:
Multumesc fetelor deocamdata vreau sa stau putin singura si sa am mai mult timp pentru mine, o sa vin in concediu in iarna si cred sau sper ca pana atunci viata mea sa aibe un sens. V


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cand te cere de nevasta dar ...
MesajScris: 06 Sep 2007, 01:53 
Nou Venit

Membru din: 09 Iul 2007, 13:51
Mesaje: 16
Am plecat de acasa acu patru zile, si credeti-ma niciodata nu l-am vazut asa disperat, pe o parte ma bucur si nu ca nu vreau sa-l fac sa sufere. Mi-a zis ca e mai bine sa asteptam pana in 2009, dar dupa faza asta, mi-e ca in 2009 sa-mi zica pai stii ai sa mai asteptam inca un an. Adica sa ma plimbe cu presul. Sunt intr-o situatie de nu mai stiu de capul meu. M-a ranit asa tare, dar nu imi pot imagina viata fara el.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cand te cere de nevasta dar ...
MesajScris: 06 Sep 2007, 16:51 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Mesaje: 283
Citat:
Am plecat de acasa acu patru zile, si credeti-ma niciodata nu l-am vazut asa disperat, pe o parte ma bucur si nu ca nu vreau sa-l fac sa sufere. Mi-a zis ca e mai bine sa asteptam pana in 2009, dar dupa faza asta, mi-e ca in 2009 sa-mi zica pai stii ai sa mai asteptam inca un an. Adica sa ma plimbe cu presul. Sunt intr-o situatie de nu mai stiu de capul meu. M-a ranit asa tare, dar nu imi pot imagina viata fara el.


macar are o explicatie pentru asteptarea asta? dar una pertinenta. daca tu simti ca vrei sa-ti traiesti viata alaturi de el cred ca ar trebui sa-ti recastige increderea. spune-i ca n-ai incredere ca in 2009 n-o sa-ti spuna sa asteptati 2011 si tot asa.... rezolvati problema asta daca va hotarati sa ramaneti impreuna. increderea e unul din cele mai importante lucruri intr-o relatie.
mult succes si multa-multa fericire!!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cand te cere de nevasta dar ...
MesajScris: 08 Sep 2007, 00:33 
Nou Venit

Membru din: 09 Iul 2007, 13:51
Mesaje: 16
Mi-a spus ca nu se simtea pregatit si ca vroia sa ne cunoastem mult mai bine cea ce io i-am raspuns ca nici dupa 40 ani de casnicie tot nu-l cunosti pe omul de langa tine.Pentru mine increderea e principala intr-o relatie, si stie cat de mult vreau un copil, adica trebuie sa-l mai astept inca vreo patru ani pe bebe, si nunta peste 3. Adica pe la 28 ani poate o sa am si eu un copil.Il iubesc dar parca s-a taiat ceva.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cand te cere de nevasta dar ...
MesajScris: 10 Sep 2007, 14:23 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Mesaje: 283
Citat:
Mi-a spus ca nu se simtea pregatit si ca vroia sa ne cunoastem mult mai bine cea ce io i-am raspuns ca nici dupa 40 ani de casnicie tot nu-l cunosti pe omul de langa tine.Pentru mine increderea e principala intr-o relatie, si stie cat de mult vreau un copil, adica trebuie sa-l mai astept inca vreo patru ani pe bebe, si nunta peste 3. Adica pe la 28 ani poate o sa am si eu un copil.Il iubesc dar parca s-a taiat ceva.



uff.. cand e vorba de copii barbatii sunt mult mai speriati. am experienta cu al meu. suntem impreuna de 7 ani, dar cand i-am vorbit prima data de copil (acum 2 ani) parca i-am pus pistolul la tampla :D. isi dorea si el, dar era ingrozitor de speriat.
copilul este f important si am realizat ca, oricat imi doream eu, un bebe este si o f mare responsabilitate. si eu am crezut atunci ca s-a rupt relatia, dar n-a fost asa. am trecut peste si acum chiar ne dorim amandoi un bebe, fara sa se mai sperie :ok:
cand am crezut ca s-a terminat tot intre noi, am realizat un lucru: oricat mult inseamna un copil pt mine, imi doresc si un tata pt copil cu care sa fiu fericita, care sa ma iubeasca si sa ma respecte. nu vreau sa fac un copil de dragul copilului. nu vreau sa fac un copil si sa fiu cu gandul dupa alt barbat. copilul insemna f mult pt mine daca este alaturi si tatal / sotul pe care il iubesc.
poate ca ai mai auzit asta, dar la 23 de ani ai toata viata inainte. sunt multe lucruri pe care n-o sa le mai poti face cativa ani dupa ce ai copil(am vazut asta la prietene apropiate care au bebe). eu am 29 ani si simt o mare diferenta de gandire, responsabilitate si experienta fata de eu la 25 cand imi doream nebuneste un copil. si acum ma simt cu adevarat in stare sa cresc un copil, nu numai sa-l fac :D
un copil poti sa faci cu orice barbat, dar nu orice barbat poate sa-ti fie sot adevarat.
desparte-te de el daca asta crezi, dar fii atenta la motive.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cand te cere de nevasta dar ...
MesajScris: 21 Sep 2007, 23:51 
Senior

Membru din: 17 Sep 2006, 01:22
Mesaje: 107
eu cred ca sa temut si nu stia ce e in mintea lui....la mine sper sa nu fie cazul desi a trecut o luna de cand ma cerut!poate te iubeste dar ii este frika ....asa sunt unii barbati:ok:orikum cred k trebuie sa ai rabdare si sa mai discuti o data cu el despre toate astea si sa afli un motiv anume dar dak nu stie motivul sigur e confuz


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cand te cere de nevasta dar ...
MesajScris: 24 Sep 2007, 20:35 
Nou Venit

Membru din: 09 Iul 2007, 13:51
Mesaje: 16
M-am intors acasa de vreo trei saptamanii si nu a deschis o data discutia despre casatorie, nu am anulat nimic inca totul e rezervat. Familia imi spune sa ma astept inca vreo o luna si daca nu atunci sa anulez tot. Ce credeti?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cand te cere de nevasta dar ...
MesajScris: 24 Sep 2007, 22:49 
Senior

Membru din: 17 Sep 2006, 01:22
Mesaje: 107
Citat:
M-am intors acasa de vreo trei saptamanii si nu a deschis o data discutia despre casatorie, nu am anulat nimic inca totul e rezervat. Familia imi spune sa ma astept inca vreo o luna si daca nu atunci sa anulez tot. Ce credeti?
pai preia tu initiativa si vorbeste cu el si lamureste-te cu el.....cat despre anulare....mai astepta....poate intr-o luna isi da seama ca nu are ce pierde in urma casatoriei....sunt multi care se tem si eu chiar ma tem cateodata ca poate nu ma mai vrea dar imi aduk aminte k......ma iubeste:nlol:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cand te cere de nevasta dar ...
MesajScris: 27 Sep 2007, 17:29 
Diva

Membru din: 18 Sep 2006, 18:24
Mesaje: 640
Citat:
pai preia tu initiativa si vorbeste cu el si lamureste-te cu el.....cat despre anulare....mai astepta....poate intr-o luna isi da seama ca nu are ce pierde in urma casatoriei....sunt multi care se tem si eu chiar ma tem cateodata ca poate nu ma mai vrea dar imi aduk aminte k......ma iubeste:nlol:


Fetelor e ca si cum ai trage de el.Nu merge asa.E adevarat ca trebuie sa mai ai o discutie cu el.Tragi de el in momentul in care stii ca te iubeste si te vrea langa el dar nu stie sa deschida gura sa zica.Cand vezi ca el nu lasa acea portita pe care tu sa pasesti cu un picior........e urat.Acum depinde de tine daca esti dispusa sa-ti asumi un risc sa zicem asa.
Pupici si ai grija de tine:)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cand te cere de nevasta dar ...
MesajScris: 22 Mar 2012, 11:51 
Nou Venit

Membru din: 22 Mar 2012, 13:30
Mesaje: 4
o situatie in care nu sti ce sa zici,cum sa reactionezi...discutia cu el e cea mai buna solutie


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cand te cere de nevasta dar ...
MesajScris: 28 Iul 2013, 22:31 
Junior

Membru din: 06 Oct 2012, 18:17
Mesaje: 93
Nu inteleg cum unii oameni nu sunt hotarati in adevaratul sens cand vor sa se casatoreasca, mai rau devin lucrurile cand mintim chiar si pe noi


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România