Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 17:09


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2326 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 112, 113, 114, 115, 116, 117  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 9
MesajScris: 06 Mar 2012, 23:08 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
elyt1000 scrie:
Gabi dupa ce am citit mesajul tau pe ghid cum ca Anca a ajuns si a postat si cateva poze pe FB,m-am dus si le-am vazut si eu,am lasat si cateva comentarii.....de aceea le vezi
ce bine ca ne mai face cineva reclama buna,ca in rest suntem fff prost vazuti.....adevarul ca aici in ultimul timp au prins cam 12 romanasi (cred ca 3 erau mai colorati) cu furatul de carduri sau urmarit batranii si luat cardul si in minutul urmator golit contul.....ce pot sa mai zic eu si cui sa-i mai i-au apararea?


noi cand am ajuns in paris, urcand cu geamantanul la metrou am vazut niste puradei ca-i fura prietenei cu care eram, telefonul din geanta. noroc ca eu ii recunosc, le stiu modul de operare altfel ii faceau fetei o bucurie din prima zi.
la hotel, receptionerii cand au aflat ca suntem din Ro. ne-au invitat la receptie sa bem o sticla de vin cu ei...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 9
MesajScris: 06 Mar 2012, 23:49 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
anidaaa scrie:

noi cand am ajuns in paris, urcand cu geamantanul la metrou am vazut niste puradei ca-i fura prietenei cu care eram, telefonul din geanta. noroc ca eu ii recunosc, le stiu modul de operare altfel ii faceau fetei o bucurie din prima zi.
la hotel, receptionerii cand au aflat ca suntem din Ro. ne-au invitat la receptie sa bem o sticla de vin cu ei...


Pai nu vad ce te-a deranjat asa tare.Asa este peste tot.E plin de hoti in toate Europa in zonele populate.Si invitatia la vin .....nu era in semn de bun venit? O:)

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 9
MesajScris: 07 Mar 2012, 00:19 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
laura_sandu scrie:
Pai nu vad ce te-a deranjat asa tare.Asa este peste tot.E plin de hoti in toate Europa in zonele populate.Si invitatia la vin .....nu era in semn de bun venit? O:)

asta cam asa e....in toata lumea asta sunt hoti si borfasi.....numai ca ei nu-si vad gunoiul din ochiul lor....
eu cred ca Adina a glumit la faza cu vinul,asa-i Adina?

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 9
MesajScris: 07 Mar 2012, 19:59 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Bamba scrie:

Anca cum sunteti? tot am vazut poze si se pare ca sunteti ok...care sunt impresiile? ati mai plecat cu inca o familie? Va pup!!



Gabi, suntem bine, ne-am instalat , mai avem de luat una, alta in casa, dar le vom lua treptat. Este frumos, curat, copiilor le prieste de minune, oamenii sunt primitori, cu bun simt. Noi suntem la 3 km de oras, nu avem nicio fam de romani aici , sunt numai suedezi 100%, e bine ca mai toti vorbesc limba engleza si asa ne putem intelege.

Nu am mai plecat cu nicio alta familie, probabil ai vazut in poze :), sunt prietenii nostrii stabiliti aici, care ne-au ajutat cu tot si mai mereu ne vedem, petrecem mult timp impreuna.

Eu la inceput nu prea am fost in apele mele, pentru ca am avut ceva probleme cu Isa de care am aflat cu putin timp inainte sa plecam si nu prea m-am putut bucura asa cum mi-as fi dorit, dar acum pot sa spun ca totul e ok. In urma unor analize, dupa mers la mai multi medici cu Isa, am aflat ca are intoleranta la proteina din laptele de vaca, motiv pentru care ea nu a crescut corespunzator, nu asimila (malabsorbtie), nu-i crestea parul, dintii si am cam intrat in panica atunci. Am inceput un regim de cand am ajuns aici, humana SL (soia),branza (soia), iaurt (soia) nu are voie niciun fel de lactate cel putin o luna de zile, ca sa se elimine din organism si sunt tare fericita, pentru ca dupa numai doua saptamani, Isa a urcat in greutate cu 600g, i-a crescut perisorul vizibil, i-au dau si doi dinti, deci mergem spre bine :) . Acum suntem bine. Va pupam si noi!

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 9
MesajScris: 07 Mar 2012, 20:06 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
elyt1000 scrie:
eu nu inteleg de ce nu primesc nimic de la tine Anca pe facebook,nu vad cand pui poze noi sau ceva,absolut nimic.....Ma bucur din suflet ptr voi.....sa ne tineti la curent cum va este.....cum stati la capitolul limba suedeza s.a.m.d... va pup :hug:


cred ca de cand cu timeline asta, s-au cam dereglat multe, nici la mine nu apareau :(, te duci unde scrie subscribed si dai All updates si ar trebui sa mearga. Cu capitolul suedeza, Silviu si-a luat maaare avans, eu mai putin, dar o sa-l prind din urma, momentan avem noroc cu vecinii de langa noi ca ne ajuta si le prinzi fara sa vrei vorbind zi de zi, asta pana vom incepe scoala :). Va pupam :hug:

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 9
MesajScris: 07 Mar 2012, 21:15 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
oooo draga de ea!! ma bucur ca sunteti bine acum...ii asa de greu sa detectezi chestiile astea :(
cum ti-ai dat seama?


ma bucur ca v-ati acomodat bine si destul de repede...o sa aveti o viata linistita si fericita sunt convinsa!!! :)

va pup!

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 9
MesajScris: 07 Mar 2012, 21:51 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
[quote="laura_sandu"
Pai nu vad ce te-a deranjat asa tare.Asa este peste tot.E plin de hoti in toate Europa in zonele populate.Si invitatia la vin .....nu era in semn de bun venit? O:)[/quote]


nu m-au deranjat asa mult astea..doar le intalneam si in tara. m-au deranjat reactiile unor francezi care cand au auzit ca suntem din ro isi trageau gentile si le tineau mai cu grija, altii care s-au ridicat de la masa de langa cea la care ne asezaseram noi si s-au dus mai departe ostentativ...iar cu vinul nu am glumit. raspunsul tipilor cand i-am intrebat ce i-a facut sa creada ca am vrea sa bem vin cu ei a fost acela ca ne stiu ca fete "petrecarete".


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 9
MesajScris: 07 Mar 2012, 21:54 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
ce rau imi pare Anca pt Isa. bine ca ati descoperit problema la timp. Isa toata viata va avea intoleranta asta sau e ceva relativ pana va mai creste?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 9
MesajScris: 07 Mar 2012, 22:16 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
Anca multa multa sanatate ptr Isa....chiar nu am mai auzit de asa ceva pana acum,dar sigur exista,exact ca si Gabi ma intreb cum ai descoperit?
ma bucur din suflet ca sunteti bine,ca incepeti sa va acomodati si ca va place.....sigur nu ai cum sa inveti o limba atat de grea intr-un scurt timp..si da,scoala ajuta tare mult.....mult succes in tot
un pupic mare ptr Sabin si unul ptr Isa :hug:
p.s......mersi de sfat ptr FB.am sa incerca acum

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 9
MesajScris: 07 Mar 2012, 22:19 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
anidaaa scrie:
ce rau imi pare Anca pt Isa. bine ca ati descoperit problema la timp. Isa toata viata va avea intoleranta asta sau e ceva relativ pana va mai creste?


din fericire Adina, nu ! undeva spre 2-3 ani, incepe sa o tolereze, noi acum tinem cam o luna-doua regimul, cat sa dispara complet proteina si dupa un timp, introducem treptat lactatele. Acum stau mai linistita oricum :), tin legatura cu doctora si din intamplare fiul ei este medic aici, nu in orasul nostru, dar nici foarte departe, eu sper sa nu fie cazul . Va pupam ! :hug:

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 9
MesajScris: 07 Mar 2012, 22:29 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Bamba scrie:
oooo draga de ea!! ma bucur ca sunteti bine acum...ii asa de greu sa detectezi chestiile astea :(
cum ti-ai dat seama?


ma bucur ca v-ati acomodat bine si destul de repede...o sa aveti o viata linistita si fericita sunt convinsa!!! :)

va pup!


Ne-am dat seama din cauza greutatii ei, ea manca 5 mese pe zi, lapte cu cereale, fructe, ciorbita, spanac, ficat detoate, ea mananca orice , dar ne-am dat seama ca stagneaza cu greutatea, asta pe la 7-8 luni. Ne-au spus sa o mai lasam pana la 1 an pentru analize, pt ca trebuia sa-i ia ceva mai mult sange si asa am si facut. Nici nu-mi trecea prin cap asa ceva, tocmai lapticul, branzica,iaurtelul, chestii care le papa zilnic, stateam si ma gandeam ca eu (fara sa stiu) i-am facut rau zi de zi, dar bine ca am descoperit si bine ca raspunde cum trebuie la regim.

Gabi, multumim mult :hug: :hug:

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 9
MesajScris: 08 Mar 2012, 00:08 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
La multi ani de 8 martie fetelor !!!! Sa aveti o zi frumoasa !!!! :flowers: :flowers: :)

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 9
MesajScris: 08 Mar 2012, 14:04 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
Multumim,Anca!La multi ani si tie si tuturor doamnelor!
O zi frumoasa!(fara fulgi ca la mine :) si petrecere frumoasa!

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 9
MesajScris: 08 Mar 2012, 14:18 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 01:09
Mesaje: 1488
Localitate: Tulcea
La multi anisori tuturor mamicilor !!!! O primavara superba,cu mult soare,dragoste si sanatate !!!!
Ma bucur ca v-ati acomodat Anca,ma gandesc mereu la voi,ca sunteti intr-o tara straina,multa sanatate micutei Isa :hug:
Ralu te asteptam cu vesti cat de curand,spor la iubit :love:
Pup toate fetele si o zi frumoasa sa avem(la Tulcea ninge....)

_________________
"Este pustie lumea fara tine
Si cerul de deasupra ei
Si vantura oceanul de scantei,
Nemaiavand la cine sa se-nchine" (pentru mami...vesnic in inima mea !!!)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 9
MesajScris: 08 Mar 2012, 17:47 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
La multi ani fetele!!!Sa aveti o zi minunata!!

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 9
MesajScris: 08 Mar 2012, 18:10 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
ral_ct scrie:
Multumim,Anca!La multi ani si tie si tuturor doamnelor!
O zi frumoasa!(fara fulgi ca la mine :) si petrecere frumoasa!



si la mine e cu fulgi Ralu, dar culmea e ca-mi place :,

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 9
MesajScris: 08 Mar 2012, 18:12 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
SimoBobo scrie:
La multi anisori tuturor mamicilor !!!! O primavara superba,cu mult soare,dragoste si sanatate !!!!
Ma bucur ca v-ati acomodat Anca,ma gandesc mereu la voi,ca sunteti intr-o tara straina,multa sanatate micutei Isa :hug:
Ralu te asteptam cu vesti cat de curand,spor la iubit :love:
Pup toate fetele si o zi frumoasa sa avem(la Tulcea ninge....)


Multumesc frumos de ganduri Simona ! :hug:

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 9
MesajScris: 08 Mar 2012, 18:34 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 00:13
Mesaje: 1189
Localitate: Brasov
La multi ani!
La noi e o zi frumoasa de primavara, cu cer senin :had_d:

Anca, multa sanatate Isei sa se faca bine repede. E bine ca ati descoperit ce are si ca o puteti trata!

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 9
MesajScris: 08 Mar 2012, 23:32 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
La multi ani, fetelor!
Sper ca ati petrecut frumos.Azi a fost baba mea si chiar am avut o zi minunata :flowers:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 9
MesajScris: 11 Mar 2012, 12:42 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 11 Dec 2007, 15:28
Mesaje: 1470
Localitate: Arad
Buna dimineata fetele.
Am vazut ca nu ati avut experiente prea placute prin strainatate..si noi acum 2 saptamani am fost in Hannover,Germania..acolo nu am dat de romani,dar am avut si noi experiente urate..am mers la Metro sa facem cumparaturi,si cardul de Metro Romania nu a fost valabil la ei,dar ne-au facut la informatii un card,si cand au vazut cardul si cartea de indentitate de Romania.a facut o mutra de scarba si a exclamat..Romania????..nu ne-am simtit prea bine...dar ce sa va spun ce am vazut la ei in parcare,spun sincer ca in Romania nu am vazut,era parcare cu WC si s-au oprit cateva masini cu numere de Germania si in loc sa faca 3 pasi pana la toaleta,au facut la 2 pasi de noi,in cosul de gunoi,si ne-au vazut ca ne uitam la ei..fara cuvinte.I-am zis la Mitrut,daca as sti sa vorbesc cu ei,mergeam sa-l bat pe umar sa-i arat unde-i toaleta daca cumva nu a vazut-o. :wall: i-am mai vazut cautand in cosul de gunoi dupa sticle,ca la ei primesc bani pe ele..deci nu prea am fost incantata de Germania. :-`

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2326 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 112, 113, 114, 115, 116, 117  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România