Ultima vizită a fost: Acum este 28 Apr 2024, 13:55


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 248 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 18 Iul 2008, 18:52 
Nou Venit

Membru din: 18 Sep 2006, 20:27
Mesaje: 17
Citat:

eu le-am dat cu o luna inainte de nunta si nu am avut surprize neplacute


Cred ca asa voi face si eu. Voi miresici unde ati facut nunta? Ati avut probleme cu localul? Ma refer la servire, mancare, suma totala de plata, etc....


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 18 Iul 2008, 19:09 
Nou Venit

Membru din: 17 Iul 2008, 16:21
Mesaje: 9
Citat:

Cred ca asa voi face si eu. Voi miresici unde ati facut nunta? Ati avut probleme cu localul? Ma refer la servire, mancare, suma totala de plata, etc....



Eu am facut nunta la restaurantul Parco dei Principi si nu am avut probleme cu cei de acolo. Totusi, au existat cateva neplaceri (hai sa le spunem asa). Chiar in ziua nuntii, s-au stricat frigiderele, deci vinul a fost cald... au incercat ei sa ne aduca gheata... dar, a fost destul de neplacut.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 20 Iul 2008, 21:27 
Nou Venit

Membru din: 18 Iul 2008, 19:48
Mesaje: 2
Salut tuturor, si celor experimentate si celor "incepatoare", asa ca mine :).
Ma numesc Alina si acum de abia m-am trezit din euforia cererii in casatorie care a venit acum 2 saptamani.
Mi-am dat seama ca sunt f confuza si lipsita de informatii in ceea ce priveste organizarea nuntii, drept urmare am inceput sa caut sfaturi, idei pe net. Asa am ajuns aici.
Asa ca, probabil o sa am multe intrebari si va multumesc de pe acum pt raspunsuri.
Ne-am hotarat ca nunta sa aiba loc la anul, probabil prin septembrie, asa ca am inceput deja sa facem lista teoretica de invitati pt a vedea cate persoane vor veni.
Prima mea intrebare acum este daca este nevoie sa mergem sa vorbim de acum cu preotul bisericii din apropiere, pt a ne cunoaste... noi ne-am mutat doar de cateva luni in zona si inca nu am stabilit vreo legatura cu nici un preot de aici. Voi ce credeti? Cand ar fi cel mai bine sa mergem sa vorbim tinand cont ca nunta va avea loc peste un an si ceva.

Multumesc mult pr sfaturi si casa de piatra tuturor celor care au nunta anul asta, dar nu numai..


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 21 Iul 2008, 13:36 
Nou Venit

Membru din: 17 Iul 2008, 16:23
Mesaje: 41
Citat:
Salut tuturor, si celor experimentate si celor "incepatoare", asa ca mine :).
Ma numesc Alina si acum de abia m-am trezit din euforia cererii in casatorie care a venit acum 2 saptamani.
Mi-am dat seama ca sunt f confuza si lipsita de informatii in ceea ce priveste organizarea nuntii, drept urmare am inceput sa caut sfaturi, idei pe net. Asa am ajuns aici.
Asa ca, probabil o sa am multe intrebari si va multumesc de pe acum pt raspunsuri.
Ne-am hotarat ca nunta sa aiba loc la anul, probabil prin septembrie, asa ca am inceput deja sa facem lista teoretica de invitati pt a vedea cate persoane vor veni.
Prima mea intrebare acum este daca este nevoie sa mergem sa vorbim de acum cu preotul bisericii din apropiere, pt a ne cunoaste... noi ne-am mutat doar de cateva luni in zona si inca nu am stabilit vreo legatura cu nici un preot de aici. Voi ce credeti? Cand ar fi cel mai bine sa mergem sa vorbim tinand cont ca nunta va avea loc peste un an si ceva.

Multumesc mult pr sfaturi si casa de piatra tuturor celor care au nunta anul asta, dar nu numai..


Buna Alina si multe felicitari!!!

Este prea devreme sa cauti de acum biserica pentru cununia religioasa. Primul pas ar fi sa va hotarati la un restaurant care sa corespunda cerintelor voastre si pe urma sa va decideti asupra bisericii. Ea nu trebuie sa fie aleasa in functie de domiciliul vostru, se poate sa fie aproape de restaurant, etc.

In ceea ce priveste restul de intrebari, de aceea ne aflam aici sa facem viata mai usoara viitoarelor miresici. :-*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 21 Iul 2008, 14:14 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:
Prima mea intrebare acum este daca este nevoie sa mergem sa vorbim de acum cu preotul bisericii din apropiere, pt a ne cunoaste... noi ne-am mutat doar de cateva luni in zona si inca nu am stabilit vreo legatura cu nici un preot de aici. Voi ce credeti? Cand ar fi cel mai bine sa mergem sa vorbim tinand cont ca nunta va avea loc peste un an si ceva.


Buna Alina,

Intr-adevar acum este cam devreme sa rezervi biserica pentru cununia religioasa, dar niciodata nu este prea devreme sa te informezi :D.
Daca sunteti amandoi niste persoane religioase si vreti ca preotul respectiv sa fie intr-un anume fel, ca om si in relatia fata de voi, cu siguranta nu este prea devreme pentru a incepe sa va duceti la bisericile din localitate. Puteti sa va duceti inclusiv in timpul slujbelor de cununie de anul acesta ca sa vedeti cat de "personalizate" sunt din acest punct de vedere. Lasati-va ghidati de intuitia voastra de a "citi" oamenii si sunt sigura ca o sa gasiti persoana potrivita care sa va cunune.
:ok:

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 21 Iul 2008, 15:18 
Nou Venit

Membru din: 18 Iul 2008, 19:48
Mesaje: 2
Va multumesc mult pentru raspunsuri. O sa tin cont de ele. Deci acum ma voi concentra pe stabilirea numarului invitatilor si rezervarea salii la restaurant.
O sa va mai intreb pe parcurs si alte lucururi, sunt sigura. :)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 24 Iul 2008, 13:21 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
Citat:
Eu am dat invitatiile cam cu doua luni inainte de nunta. Ma gandeam si eu la inceput sa le dau mai devreme, dar pe de alta parte, exista riscul atunci cand le dai mai devreme, ca invitatii sa le puna pe undeva prin casa si sa uite cu desavarsire de eveniment. Cel mai bine, cred eu, este sa le spui tuturor despre eveniment, iar cu 2 luni inainte sa dai invitatiile.

pai exacta sa a iesit pana la urma, toti au fost anuntati verbal deja cu un an inainte stiau data stiau tot, indeosebi cei din strainatate pt ca la ei e mai problematic cu programarea concediilor asa ca stiau toti dar trebuiau trimise...invitatiile de strainatate sunt pe drum si numai ajung de o saptamana:cry:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 24 Iul 2008, 13:36 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
Alina sa sti ca intr-adevar primul pas este alegerea localului, indiferent de zona localurile se cam rezerva si sa nu te trezesti ca nu mai gasesti loc unde ti-ai dori. ganditi-va repede la o data aproximativa daca nu ati stabilit-o exact, asigurati-va ca nu e post sau altele in perioada ceea si fugiti sa cautati local...biserica poti sa ti-o alegi mai tarziu. sa sti ca si eu am insistat foarte mult sa cunosc parintele si el pe mine mai ales ca pe viitorul sotior il cunoaste de copil, in schimb pana in zi de azi n-am ajusn sa vb cu el:-sdar iti doresc din suflet sa ai mai mult succes:ok:si go for it! mergeti si vorbiti eu zic ca e frumos sa creati o legatura spirituala cu el:ok:cred ca v-ati simti mai bine mai linistiti si cred ca daca e un preot deosebit v-ar putea pregati sufleteste pt multe:ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 24 Iul 2008, 13:47 
Nou Venit

Membru din: 17 Iul 2008, 16:21
Mesaje: 9
Citat:
pai exacta sa a iesit pana la urma, toti au fost anuntati verbal deja cu un an inainte stiau data stiau tot, indeosebi cei din strainatate pt ca la ei e mai problematic cu programarea concediilor asa ca stiau toti dar trebuiau trimise...invitatiile de strainatate sunt pe drum si numai ajung de o saptamana:cry:


Stii cum am facut eu cu invitatiile celor din afara tarii?! Le-am scanat si le-am trimis pe email. Stiam ca fac mai mult timp pe drum si am zis ca ar fi mai usor asa.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 25 Iul 2008, 01:35 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
au ajuuuuns:hap_w: pai faza e ca nu aveam la toti mail si la unii trebuia sub forma fizica-palpabila:wok: oricum sunt happy ca au ajuns si vor fi si vreo 2-3 care le voi trimite pe mail:ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 25 Iul 2008, 14:02 
Nou Venit

Membru din: 17 Iul 2008, 16:21
Mesaje: 9
Citat:
au ajuuuuns:hap_w: pai faza e ca nu aveam la toti mail si la unii trebuia sub forma fizica-palpabila:wok: oricum sunt happy ca au ajuns si vor fi si vreo 2-3 care le voi trimite pe mail:ok:


Bravo! Ma bucur mult ca au ajuns invitatiile.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 25 Iul 2008, 14:16 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
is super happy am si vb aseara ca nasii din strainatate si erau incantati de ele:ok:

apropos, imi puteti spune si mie cat costa biserica? din cate stiu eu tre sa platim noi doi mirii o taxa si inca ceva si nasii dupa cununie. stie cineva sa imi zica? sper ca n-am postat gresit, daca da scuzeee:~*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 26 Iul 2008, 00:36 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:
is super happy am si vb aseara ca nasii din strainatate si erau incantati de ele:ok:

apropos, imi puteti spune si mie cat costa biserica? din cate stiu eu tre sa platim noi doi mirii o taxa si inca ceva si nasii dupa cununie. stie cineva sa imi zica? sper ca n-am postat gresit, daca da scuzeee:~*

Eu cred ca difera de la biserica la biserica. Noua de exemplu ne iau 700 de lei (7 milioane lei vechi). Toata lumea care a auzit s-a mirat. Am dat 2 mil avans in noiembrie anul trecut si mi-a spus preotul ca va mai da 5 mil nasul. Sunt 3 preoti si un cor de vreo 10 persoane.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 26 Iul 2008, 00:59 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 14:32
Mesaje: 1077
Localitate: bucuresti
Citat:
Eu cred ca difera de la biserica la biserica. Noua de exemplu ne iau 700 de lei (7 milioane lei vechi). Toata lumea care a auzit s-a mirat. Am dat 2 mil avans in noiembrie anul trecut si mi-a spus preotul ca va mai da 5 mil nasul. Sunt 3 preoti si un cor de vreo 10 persoane.

aoleu cat dai .... mi se pare enorm de mult .... pana si in bucuresti se ia cam 5 mil ....

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 26 Iul 2008, 01:01 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 14:32
Mesaje: 1077
Localitate: bucuresti
Citat:
Eu cred ca difera de la biserica la biserica. Noua de exemplu ne iau 700 de lei (7 milioane lei vechi). Toata lumea care a auzit s-a mirat. Am dat 2 mil avans in noiembrie anul trecut si mi-a spus preotul ca va mai da 5 mil nasul. Sunt 3 preoti si un cor de vreo 10 persoane.

aoleu cat dai .... mi se pare enorm de mult .... pana si in bucuresti se ia cam 5 mil ....

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 26 Iul 2008, 18:32 
Senior

Membru din: 11 Sep 2007, 02:25
Mesaje: 131
nu stiu daca inca ai avut cununia civila, dar eu stiu un cuplu care au facut nunta pe 19 iulie si a venit primarul la o alta locatie ...dar eu stiu ca se poate deplasa cineva de la starea civila si la o alta locatie.
anca


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 28 Iul 2008, 15:50 
Nou Venit

Membru din: 17 Iul 2008, 16:23
Mesaje: 41
Citat:
aoleu cat dai .... mi se pare enorm de mult .... pana si in bucuresti se ia cam 5 mil ....


:woow:Probabil acum 3 ani sau la bisericutele foarte mici de cartier. Anul trecut cand m-am casatorit la biserica Domnita Balasa, am dat 10 milioane si anul acesta o prietena la aceeasi biserica a dat 12 mil. Este enorm:sick: dar cine se cearta cu preotii....:lips:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 28 Iul 2008, 16:01 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 14:32
Mesaje: 1077
Localitate: bucuresti
Citat:

:woow:Probabil acum 3 ani sau la bisericutele foarte mici de cartier. Anul trecut cand m-am casatorit la biserica Domnita Balasa, am dat 10 milioane si anul acesta o prietena la aceeasi biserica a dat 12 mil. Este enorm:sick: dar cine se cearta cu preotii....:lips:

mda mi se pare prea mult parerea mea .. si ca sa ia cat mai multi bani vin mai multi preoti ... la nunta unor prieteni in bucuresti au venit 5(si 4 din ei erau beti de era sa cunune mireasa cu nasul:rofl:) si au cerut bani pt fiecare :curse:):(

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 28 Iul 2008, 16:11 
Nou Venit

Membru din: 17 Iul 2008, 16:23
Mesaje: 41
Citat:
mda mi se pare prea mult parerea mea .. si ca sa ia cat mai multi bani vin mai multi preoti ... la nunta unor prieteni in bucuresti au venit 5(si 4 din ei erau beti de era sa cunune mireasa cu nasul:rofl:) si au cerut bani pt fiecare :curse:):(


Asa este, te doare capul cu inaltele fete bisericesti. Pe nasul meu l-au pus sa mai cumpere si 2 icoane "pentru noroc". Cum poti refuza asa ceva in biserica:curse: Pe de alta parte, le-a cerut cineva chitanta pana acum??? Pentru serviciile prestate:wall:. :nono:, dar si cand vor da peste cineva mai nesanatos!!!:argue:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 28 Iul 2008, 22:21 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
Citat:
mda mi se pare prea mult parerea mea .. si ca sa ia cat mai multi bani vin mai multi preoti ... la nunta unor prieteni in bucuresti au venit 5(si 4 din ei erau beti de era sa cunune mireasa cu nasul:rofl:) si au cerut bani pt fiecare :curse:):(


:woow::woow::woow:aoleu!!! Doamne fer de asa ceva! nus ti daca sa razi sau sa plangi dar la saracii sigur nu le-o venit a rade:((

mie mi se par niste scoruri enorme eu stiam de maaaaxim 1 milion. bine fiind si probabil biserica de orasel micut poate e mai altfel dar m-ati speriat...:((


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 248 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România