Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 19:36


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 51 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Cand ati facut sau intentionati sa faceti casatoria civila?
In aceeasi zi cu cea religioasa. 61%  61%  [ 19 ]
In alta zi decat cea religioasa. 39%  39%  [ 12 ]
Nu m-am hotarat. 0%  0%  [ 0 ]
Voturi totale : 31
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila in aceeasi zi cu cea religioasa
MesajScris: 16 Dec 2009, 15:01 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 12:15
Mesaje: 310
Localitate: Suceava
CONTRA!! parerea mea este ca sunt 2 evenimente deosebite pentru care trebuie acordata atentia necesara..
eu voi face cununia civila cu 1 zi inainte...sambata si duminica cununia religioasa si nunta..
dar sunt si cazuri in care e mai comod sa faci ambele in aceasi zi la biserica..iti iei de o grija :rofl:
:nblink:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila in aceeasi zi cu cea religioasa
MesajScris: 16 Dec 2009, 15:19 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Dec 2009, 20:11
Mesaje: 654
Localitate: Suceava
PRO

nu o sa fie mare bataie de cap :huh:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila in aceeasi zi cu cea religioasa
MesajScris: 16 Dec 2009, 17:17 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 08 Iul 2009, 00:52
Mesaje: 1193
Localitate: Bucuresti
PRO am votat si eu, desi as fi vrut contra
din cauza unor probleme nu putem face cu o zi inainte (adica vineri)
cu o luna, doua, 7 9 inainte nu vreau, mi se pare aiurea.
asadar.. o sa ne chinuim sa iasa totul ok in aceeasi zi :\

am trecut peste faptul ca platsc doua nopti la hotel pentru invitati (in loc de una) si totul x 2.. tot nu se poate:(

_________________
Mai ai un lucru sa-mi dai - un singur lucru mai ai si-astept momentul acela Perfect!
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila in aceeasi zi cu cea religioasa
MesajScris: 19 Dec 2009, 14:17 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 17 Dec 2009, 01:00
Mesaje: 258
Eu am facut cununia civila cu muuult timp inainte de nunta, avem deja un an de cand suntem casatoriti civil si ne simtim foarte bine. Ca un argument pro, as zice ca este mai bine sa faci civila inainte cu ceva vreme pentru ca asa te obisnuiesti cu statutul de "doamna", cu noul nume, daca ti-l schimbi, si dupa nunta nu mai e totul atat de nou si de bulversant. Plus ca scapi de o bataie de cap in ziua nuntii, o alergatura si un stres in plus in ziua care trebuie sa fie cea mai frumoasa din viata unui cuplu. In plus, ramai cu doua amintiri, frumoase, petrecute linistit, fara alergatura. Noi am fost atat de fericiti in ziua cununiei civile si vom mai fi o data in centrul atentiei si la fel de fericiti in ziua nuntii. E bine sa ai 2 zile de sarbatorit, e foarte frumos :)

_________________
Nimic nu e mai dulce ca dragostea; nimic mai puternic, mai inaltator; nimic mai cuprinzator; nimic mai fericit, mai plin, mai bun...in cer sau pe pamant.

Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila in aceeasi zi cu cea religioasa
MesajScris: 22 Dec 2009, 10:19 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
maddy8 scrie:
Eu am facut cununia civila cu muuult timp inainte de nunta, avem deja un an de cand suntem casatoriti civil si ne simtim foarte bine. Ca un argument pro, as zice ca este mai bine sa faci civila inainte cu ceva vreme pentru ca asa te obisnuiesti cu statutul de "doamna", cu noul nume, daca ti-l schimbi, si dupa nunta nu mai e totul atat de nou si de bulversant. Plus ca scapi de o bataie de cap in ziua nuntii, o alergatura si un stres in plus in ziua care trebuie sa fie cea mai frumoasa din viata unui cuplu. In plus, ramai cu doua amintiri, frumoase, petrecute linistit, fara alergatura. Noi am fost atat de fericiti in ziua cununiei civile si vom mai fi o data in centrul atentiei si la fel de fericiti in ziua nuntii. E bine sa ai 2 zile de sarbatorit, e foarte frumos :)


la fel am facut si noi.cu un an inainte si a fost foarte bine.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila in aceeasi zi cu cea religioasa
MesajScris: 22 Dec 2009, 18:29 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 28 Dec 2007, 00:40
Mesaje: 580
eu le-am facut pe amandoua in aceeasi zi. am avut mai multe considerente. in primul rand financiar. se face cheltuiala de 2 ori nu de aceeasi avengura ,dar asemanator. in alta ordine de idei ar fi fost mai putin obositor daca le faceam separat, dar era o alta zi de hotarat, alta zi de organizat, alt stress.
si mai e un obicei la noi in zona , sau cel putin oras: daca cele doua cununii sunt in aceeasi zi se merge in rochie de mireasa la ambele evenimente. noi nu ne mai intoarcem inapoi o data plecati cu nunta de acasa. asa e la noi. si astfel totul incepe mai tarziu, evenimentele fiind legate :love:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila in aceeasi zi cu cea religioasa
MesajScris: 23 Dec 2009, 01:17 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
madutz scrie:
eu le-am facut pe amandoua in aceeasi zi. am avut mai multe considerente. in primul rand financiar. se face cheltuiala de 2 ori nu de aceeasi avengura ,dar asemanator. in alta ordine de idei ar fi fost mai putin obositor daca le faceam separat, dar era o alta zi de hotarat, alta zi de organizat, alt stress.
si mai e un obicei la noi in zona , sau cel putin oras: daca cele doua cununii sunt in aceeasi zi se merge in rochie de mireasa la ambele evenimente. noi nu ne mai intoarcem inapoi o data plecati cu nunta de acasa. asa e la noi. si astfel totul incepe mai tarziu, evenimentele fiind legate :love:




si la Braila nu am vazut nici o mireasa imbracata altfel decat in rochie de mireasa la starea civila. :wall:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila in aceeasi zi cu cea religioasa
MesajScris: 23 Dec 2009, 09:34 
Diva

Membru din: 02 Oct 2008, 19:07
Mesaje: 928
anidaaa scrie:
si la Braila nu am vazut nici o mireasa imbracata altfel decat in rochie de mireasa la starea civila. :wall:

daca nu ai vazut la braila nici una nu cred ca e capat de tara, pana una alta sunt si care fac cununia civila separat... eu personal nu am vrut si nu ma refer la cheltuiala cat sincer la alergatura si stres... fiecare cum isi alege :-`


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila in aceeasi zi cu cea religioasa
MesajScris: 23 Dec 2009, 13:08 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
amely85 scrie:
daca nu ai vazut la braila nici una nu cred ca e capat de tara, pana una alta sunt si care fac cununia civila separat... eu personal nu am vrut si nu ma refer la cheltuiala cat sincer la alergatura si stres... fiecare cum isi alege :-`


nu am zis ca-i capat de tara. ma rog...ideea era ca difera obiceiul cu nunta si cununia in aceeiasi zi de la o regiune la alta...la Braila asa probabil s-a impamantenit obiceiul sa se faca amandoua in aceeiasi zi nu neaparat din motive de ordin financiar


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila in aceeasi zi cu cea religioasa
MesajScris: 23 Dec 2009, 14:27 
Diva

Membru din: 02 Oct 2008, 19:07
Mesaje: 928
anidaaa scrie:
nu am zis ca-i capat de tara. ma rog...ideea era ca difera obiceiul cu nunta si cununia in aceeiasi zi de la o regiune la alta...la Braila asa probabil s-a impamantenit obiceiul sa se faca amandoua in aceeiasi zi nu neaparat din motive de ordin financiar


totul tine de obisnuinta, mentalitate... obiceiul zonei... spre exemplu eu mi le-am dorit in aceiasi zi... sa pun persoanele apropriate mie pe drumuri doar ca nu vreau eu in aceaiasi zi ar fi fost aiurea, plus de asta nu stiu cat tine la voi cununia civila, la noi dureaza exact 5 minute, deci mare greutate nu e... daca era vb de o durata mai mare de timp sigur o puneam in alta zi :unsure:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila in aceeasi zi cu cea religioasa
MesajScris: 23 Dec 2009, 15:25 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 08 Iul 2009, 00:52
Mesaje: 1193
Localitate: Bucuresti
chiar daca fac in aceeasi zi, vreu 2 tinute. clar :ninja:

_________________
Mai ai un lucru sa-mi dai - un singur lucru mai ai si-astept momentul acela Perfect!
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila in aceeasi zi cu cea religioasa
MesajScris: 23 Dec 2009, 22:01 
Diva

Membru din: 02 Oct 2008, 19:07
Mesaje: 928
Cat_Eyes scrie:
chiar daca fac in aceeasi zi, vreu 2 tinute. clar :ninja:


eu cum procedam?? am avut cununia civila la ora 15:30, la cat ar fi trebuit sa ajung la civila, la cat sa ma schimb, machiez, coafez, ca altfel clar nici nu vroiam altfel, ori puneam cununia civila in alta zi ori mergeam cu ambele in aceiasi zi la 2/3 ore diferenta, ferice de cele care reusesc... eu recunosc ca nu am vrut bataie de cap :-`


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila in aceeasi zi cu cea religioasa
MesajScris: 27 Dec 2009, 23:24 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Dec 2009, 23:44
Mesaje: 553
Localitate: suceava, madrid
noi vom face cununia civila (la biserica) in aceeasi zi cu cea religioasa...la 16 cununia civila la 16.30 cea religioasa...
a fost mai usor ptr noi....avand in vedere ca miresoiul e din craiova....si asa avem destule cheltuieli ptr transport si cazare, sa o facem in alta zi sau chiar cu o zi inainte pp o cheltuiala in plus...cel putin o noapte la hotel ptr invitati...deci pro cununiilor in aceeasi zi
desi daca ar fi stat altfel lucrurile..sa fim in tara cu siguranta ca am fi facut-o , chiar daca numai cu familiile....in zile diferite

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila in aceeasi zi cu cea religioasa
MesajScris: 05 Ian 2010, 21:21 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 08 Iul 2009, 00:52
Mesaje: 1193
Localitate: Bucuresti
amely.. dimineata la 10 sa spunem civila, fugi acasa.. te imbraci.. coafor etc si la 16 biserica. este destul timp.
asa am facut la nunta fratelui si nu am fost deloc presate de timp (eu si mireasa am fost la coafor, unghiute facute, machiaj etc)
asadar.. se poate!

_________________
Mai ai un lucru sa-mi dai - un singur lucru mai ai si-astept momentul acela Perfect!
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila in aceeasi zi cu cea religioasa
MesajScris: 05 Ian 2010, 22:27 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Cat_Eyes scrie:
amely.. dimineata la 10 sa spunem civila, fugi acasa.. te imbraci.. coafor etc si la 16 biserica. este destul timp.
asa am facut la nunta fratelui si nu am fost deloc presate de timp (eu si mireasa am fost la coafor, unghiute facute, machiaj etc)
asadar.. se poate!



Bineinteles ca se poate in orasele unde nuntile se fac de noapte. La noi in Cluj nuntile se fac de zi, ceea ce inseamna ca la ora 14:00 trebuie ca toate persoanele sa fie la restaurant. Totul se face pe graba, te trezesti la 5:00 dimineata sa te aranjezi si sa pui la punct casa pentru cand vor veni invitatii acasa la mireasa, la ora 11 cel tarziu esti programat la cununia civila, apoi mergi sa faci poze si la ora 13:00 incepe cununia religioasa.
In acest caz ii putin mai greu sa porti 2 tinute, doar daca le faci in zile diferite.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila in aceeasi zi cu cea religioasa
MesajScris: 05 Ian 2010, 22:37 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 08 Iul 2009, 00:52
Mesaje: 1193
Localitate: Bucuresti
ei bine, nu aveam de unde sa stiu ca amely este din cluj.. sau ca in cluj asa se fac nuntile. sau ca, pur si simplu, era vorba de nunta de zi.
ce am zis eu este valabil pentru nuntile care se tin noaptea (petrecerile)
ca invitata nu am fost la nicio nunta de zi.. asa ca nu-mi pot da cu parerea n acest caz.

_________________
Mai ai un lucru sa-mi dai - un singur lucru mai ai si-astept momentul acela Perfect!
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila in aceeasi zi cu cea religioasa
MesajScris: 05 Ian 2010, 22:43 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Cat_Eyes scrie:
ei bine, nu aveam de unde sa stiu ca amely este din cluj.. sau ca in cluj asa se fac nuntile. sau ca, pur si simplu, era vorba de nunta de zi.
ce am zis eu este valabil pentru nuntile care se tin noaptea (petrecerile)
ca invitata nu am fost la nicio nunta de zi.. asa ca nu-mi pot da cu parerea n acest caz.



Amely nu este din Cluj, eu sunt din Cluj ....si spuneam si eu ca daca nuntile sunt facute noaptea e ok, dar facute ziua ca la noi e mult mai dificil daca nu imposibil.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila in aceeasi zi cu cea religioasa
MesajScris: 06 Ian 2010, 09:46 
Diva

Membru din: 02 Oct 2008, 19:07
Mesaje: 928
cat_eyes eu nu sunt din cluj, sunt din braila... acum nu mai am ce face, cei drept in zona noastra se fac ambele cununii in aceiasi zi :nwink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila in aceeasi zi cu cea religioasa
MesajScris: 06 Ian 2010, 10:51 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 04 Ian 2010, 12:37
Mesaje: 395
Localitate: Bucuresti
Eu usnt contra, sunt de parare ca trebuie sa te bucuri de ziua nuntii si nu sa fugi de colo-colo.Asa ca eu o sa am cununia civila in alta zi! Felicitari totusi pentru cele care au putut sa le faca pe ambele in aceeasi zi(trebuie sa ai nervi de otel si rabdare cu carul)!

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila in aceeasi zi cu cea religioasa
MesajScris: 07 Ian 2010, 01:28 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 18 Dec 2009, 00:34
Mesaje: 344
Localitate: Bucuresti
Eu sunt contra...desi inainte le voiam in aceeasi zi, ca sa scap mai repede... :nlol: Acum m-am razgandit...nu vreau sa merg la civila in rochia de mireasa si la cat de tare ma stresez eu pt orice lucru marunt, e clar ca as fi o adevarata Bridezilla daca le-as avea in aceeasi zi...asa ca, pt linistea celor din jurul meu, facem cununia civila inainte cu o luna ... :D :D

_________________
"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti intreaga lume."
Gabriel Garcia Marquez


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 51 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România