Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 23:12


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 217 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: cerere in casatorie
MesajScris: 30 Aug 2006, 17:50 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:
stiu ca nu aici trebuia sa pun, dar poate foloseste cuiva :Ciorba de potroace
:lol:

esti si tu mortala......asta e pt. soacre sa bage la cap!!!! Eu as sari peste etapa cu ciolanu de vaca si as pune in loc de zeama de varza bors de putina! :p:D:p:D kiss...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cerere in casatorie
MesajScris: 30 Aug 2006, 18:01 
Diva

Membru din: 17 Iul 2006, 22:34
Mesaje: 757
Citat:
esti si tu mortala......asta e pt. soacre sa bage la cap!!!! Eu as sari peste etapa cu ciolanu de vaca si as pune in loc de zeama de varza bors de putina! :p:D:p:D kiss...
eu am gasit-o pe net.. va tot auzeam de ciorba de potroace da habar n-aveam ce-i aia, asa ca m-am pus pe cautat...:p


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cerere in casatorie
MesajScris: 30 Aug 2006, 19:44 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 11 Oct 2005, 17:04
Mesaje: 611
Localitate: bucuresti
Citat:
stiu ca nu aici trebuia sa pun, dar poate foloseste cuiva :Ciorba de potroace
Trimisa de: m andreea 8
Durata
2 h30 min

Ingrediente:
maruntaiele, aripile si o parte din spinarea unei pasari, 2-3 oase de vaca, 1 buc. morcov, 1/2 buc. radacina de patrunjel, 1/2 buc. pastirnac, 1/2 buc. telina, 2 linguri orez, 1 l zeama de varza, o legatura leustean, sare, 1/2 l apa
reteta culinara pe scurt
Complexitate: Medie
Nota:
Numar voturi: 5
Comentarii: Fara comentarii


Mod de preparare
Se spala bine oasele si se aseaza intr-o oala pe foc, unde se lasa sa fiarba 1-1 1/2 ora, dupa care se strecoara. Se spala bine bucatile de pasare, se verifica bine sa nu ramina tuleie sau puf, se introduc in zeama in care au fiert oasele si se sareaza usor. Se inlatura spuma, de citeva ori, pina cind nu se mai formeaza si se adauga zarzavatul curatat, spalat si taiat fin. Se lasa sa fiarba la foc potrivit, in oala acoperita. Cind carnea este aproape fiarta, se pune zeama de varza fiarta separat. Cind clocoteste ciorba, se adauga orezul fiert si clatit in apa rece, iar dupa unul-doua clocote, se trage oala de pe foc. Se potriveste de sare si de acreala, iar pe deasupra se presara verdeata tocata fin.

Mod de servire
Se potriveste de sare si de acreala, iar pe deasupra se presara verdeata tocata fin


:lol:


asta pt cine o face. noi am renuntat la ciorba de potroace.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cerere in casatorie
MesajScris: 30 Aug 2006, 19:51 
Veteran

Membru din: 17 Apr 2006, 00:55
Mesaje: 447
Citat:

Normal, daca toata ziua stai pe ghid. Asta este bola curata.
Ma intreba uneori sefu. Ce faceti mai doamna, mai! ca el este mai tot timpul pe teren.
Eu ii raspund. Bine , multumesc cu prietenul meu calculatorul:wacko:


Sa stii ca e boala. Ce n-aveam eu chef de munca pt ca eram cu gandul la maritis... da' acu' sunt un dezastru


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cerere in casatorie
MesajScris: 31 Aug 2006, 11:55 
Veteran

Membru din: 17 Apr 2006, 00:55
Mesaje: 447
Citat:

Neatza:D domnisoara rashela si bine ne-am regasit! Salutari calculatorului tau ca si el are manituul lui:D


'Neata, doamna! Tocmai am vazut-o pe fiica ta si mor de drag. Vreau si euuuuuuuuuuu


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cerere in casatorie
MesajScris: 31 Aug 2006, 12:02 
Veteran

Membru din: 17 Apr 2006, 00:55
Mesaje: 447
Citat:

Fata, ai timp s-o faci sau sa-l faci! Eu am nascut-o la 27 de ani asa ca...:rocker:


Tot asa intentionez si eu, pe la 27 si ceva. Nu stiu daca mi-am dorit ceva mai mult


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cerere in casatorie
MesajScris: 31 Aug 2006, 14:13 
Diva

Membru din: 17 Iul 2006, 22:34
Mesaje: 757
Citat:

VEZI ca mie bubitele mi s-au micit asa se va intampla treptat si cu emotia ta... Bea un ceai caldut si gandeste-te la un pahar de vin rece pe o terasa insorita alaturi de cel mic pus si el intr-un carucior si pe sotul tau facandu-i lugu, lugu:D
asta nu cred ca miceste emotia... acum vreau si eu(X)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cerere in casatorie
MesajScris: 31 Aug 2006, 14:46 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 11 Oct 2005, 17:04
Mesaje: 611
Localitate: bucuresti
Citat:

Sa stii ca e boala. Ce n-aveam eu chef de munca pt ca eram cu gandul la maritis... da' acu' sunt un dezastru


nu mai am rabdare sa stau la birou
nu mai am putere, sunt atat de obosita. mi-a pierit tot cheful de munca de cand ma ocup de nunta si de cand am constat ca mai am o saptamana.
vin cu o greata la muncaaa!!!!
pe 29 septembrie am un eveniment organizat de revista unde lucrez eu si ma tot freaca sefu' de imi vine sa-i pun demisia pe masa!!
i-am spus ca o sa se ocupe altcineva, dar insista sa ma epuizeze inca o saptamana.
mai am de indurat 5 zile, dupa care gata. LUNA DE MIERE!!!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cerere in casatorie
MesajScris: 31 Aug 2006, 16:37 
Diva

Membru din: 17 Iul 2006, 22:34
Mesaje: 757
Citat:

Pai ai rabdare pana la nunta. Vezi cat iti da parintele piscotul. Pe urma te dosesti(X)si bei din sticla vin cat sa te linisteasca:-`, adica setea:D
:p:D:D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cerere in casatorie
MesajScris: 31 Aug 2006, 19:56 
Veteran

Membru din: 17 Apr 2006, 00:55
Mesaje: 447
Citat:

nu mai am rabdare sa stau la birou
nu mai am putere, sunt atat de obosita. mi-a pierit tot cheful de munca de cand ma ocup de nunta si de cand am constat ca mai am o saptamana.
vin cu o greata la muncaaa!!!!
pe 29 septembrie am un eveniment organizat de revista unde lucrez eu si ma tot freaca sefu' de imi vine sa-i pun demisia pe masa!!
i-am spus ca o sa se ocupe altcineva, dar insista sa ma epuizeze inca o saptamana.
mai am de indurat 5 zile, dupa care gata. LUNA DE MIERE!!!


Felicitari! Si nu te mai gandi la alte evenimente decat cele care te privesc personal. Ceilalti crezi ca se gandesc la stresul tau?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cerere in casatorie
MesajScris: 20 Mar 2007, 01:26 
Junior

Membru din: 19 Dec 2006, 00:31
Mesaje: 52
Buna fetelor!Pentru inceput vreau sa va dau o veste buna:ma logodesc!!!Prietenul meu mi-a facut un fel de ''gluma'' cand a zis ca nu ne mai logodim pt ca a vrut sa-mi faca o mare surpriza!Sa va spun cum a fost:lunea trecuta a dat-o la intors ca nu ne mai putem logodi,ca nu mai avem bani....etc...(stiti voi ca v-am povestit).Si asa a tinut-o toata saptamana trecuta...de luni pana duminica de dimineata cand mi-a facut cea mai frumoasa surpriza.Ma mai tachina,imi spunea ca ''lasa ca trece repede un an si vom face logodna'', ca el vrea sa-mi ia un inel klumea(gros si cu piatra mare),eu ii ziceam ca nu ma intereseaza asa de mult inelul mai mult conteaza gestul in sine...Duminica dimineata am fost la biserica(pe la ora 9 ca asa vorbisem de seara) apoi ne-am urcat in masina si m-a dus acolo unde ne-am intalnit noi pt prima oara (in fata bazinului olimpic),mi-a pus melodia noastra(activ-zile cu tine) si se uita la mine....(moment in care eu m-am prins ca se intampla ceva ''ciudat''...apoi scoate de sub scaunul masinii din spate un trandafir,mi-l da,(mie deja imi incepea inima sa-mi bata din ce in ce mai repede pt ca banuiam ce urmeaza)dupa care mai baga o data mana dupa scaunul meu(eu stateam pe scaunul din fata si el la volan) si scoate ''cutiuta'',o deschide si ma intreaba:''Vrei sa fii sotia mea?''.La care eu nu stiam ce sa fac,sa rad,sa plang de bucurie...si i-am zis DA...Acum sunt cea mai fericita....ma uit la inel si nu-mi vine sa cred...e un vis devenit realitate...unul dintre cele mai frumoase vise...
Va multumesc tuturor pt ca m-ati incurajat si pt sfaturi!Poate ne intalnim si noi sa discutam,sa ne cunoastem...
Va pup dulcik!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cerere in casatorie
MesajScris: 20 Mar 2007, 16:03 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Din nou FELICITARI !!!:napplause:

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cerere in casatorie
MesajScris: 21 Mar 2007, 01:32 
Veteran

Membru din: 16 Noi 2006, 01:31
Mesaje: 285
felicitari!!!! sa fie intr-un ceas bun! ai vazut ca acele superstitii sunt baliverne? acum poti sa te apuci din nou de probat...:-*


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 217 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România