Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 16:34


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: cine ne conduce la altar
MesajScris: 22 Mai 2007, 16:23 
Nou Venit

Membru din: 22 Mar 2007, 01:40
Mesaje: 42
Poate vi se pare o prostie,dar eu am tinut mortis sa fiu condusa in biserica la altar de tatal meu si nu de nas cum se obisnuieste la ortodocsi,iar in timp ce intru sa mi se cante marsul nuptial.Stiu ca se spune ca dupa ce te casatoresti nasii sunt noii tai parinti spirituali,dar mie mi s-a parut un semn de respect fata de parinti sa ne conduca ei.Voi ce parere aveti?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine ne conduce la altar
MesajScris: 22 Mai 2007, 16:33 
Senior

Membru din: 07 Mar 2007, 18:50
Mesaje: 190
mi-ar place si mie foarte mult sa ma conduca tatal meu la altar,dar am o matusa care tot imi zice k traditia asta nu se face la noi (vb de alte lucruri pe care pana la urma le fac tot cum vreau eu) si prin urmare totusi il voi lasa pe nas sa ma ducala altar k sa nu creez discutii dupa aceea.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine ne conduce la altar
MesajScris: 22 Mai 2007, 16:37 
Nou Venit

Membru din: 22 Mar 2007, 01:40
Mesaje: 42
Citat:
Vorbeste cu preotul si daca el e de acord te poate duce tatal tau.


DJ,eu am avut deja nunta si am fost condusa de tatal meu,dar bineinteles ca s-au gasit cateva babe care sa comenteze ca nu se face asa.Eram doar curioasa sa vad daca mai sunt si alte fete de aceeasi parere cu mine.Si unde nu mai pui ca mi se pare si mult mai frumos asa, ,,ca in filme",mai ales ca la noi nu se rostesc acele juraminte ca la catolici care mie mi se par superbe,si exprima insasi esenta vietii de cuplu.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine ne conduce la altar
MesajScris: 22 Mai 2007, 18:02 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
Poate vi se pare o prostie,dar eu am tinut mortis sa fiu condusa in biserica la altar de tatal meu si nu de nas cum se obisnuieste la ortodocsi,iar in timp ce intru sa mi se cante marsul nuptial.Stiu ca se spune ca dupa ce te casatoresti nasii sunt noii tai parinti spirituali,dar mie mi s-a parut un semn de respect fata de parinti sa ne conduca ei.Voi ce parere aveti?



este frumos sa fii dusa la altar de tatal tau. cel mai bine este sa intrebi de preotul care va va cununa ce parere are. eu voi fi dusa de 2 cavaleri de onoare, la noi asa se obisnuieste si asa imi place si mie. oricum trebuie sa vorbesc si eu cu preotul inainte despre acest lucru si inca despre alte cateva detalii pe care le aud ca se fac in moduri diferite si cel mai in masura sa imi zica ce trebuie sa fac este preotul.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine ne conduce la altar
MesajScris: 23 Mai 2007, 17:47 
Nou Venit

Membru din: 22 Mar 2007, 01:40
Mesaje: 42
Citat:
Chiar mi=ar placea sa fiu condusa la altar de tatal meu...dar ma intreb daca pe mine o sa ma conduca tata la altar....pe mire cine o sa-l conduca?(?):ermm:


La mine mirele a fost condus de catre mama sa,iar eu de tatal meu,in timp ca corul canta Marsul Nuptial.Nasii au intrat dupa noi(de fapt dupa copilasii care-mi duceau trena).:ncouple:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine ne conduce la altar
MesajScris: 05 Iun 2007, 03:48 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
La noi , la ortodoxi cam asa se face , nasa cu mirele si nasu cu mireasa.
Dar ar fi frumos sa te duca tatal tau, cel putin tatal meu visa sa ma duca el la altar.
:love::love:


pe mine ma duce tata.si ionut ma asteapta la altar.si invitatii vor fi in biserica.nu vad de ce sa nu fac asa cum imi doresc.asta nu ine de religie.e un obicei care poate fi adaptat.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine ne conduce la altar
MesajScris: 05 Iun 2007, 15:29 
Veteran

Membru din: 17 Noi 2006, 23:17
Mesaje: 243
Citat:

pe mine ma duce tata.si ionut ma asteapta la altar.si invitatii vor fi in biserica.nu vad de ce sa nu fac asa cum imi doresc.asta nu ine de religie.e un obicei care poate fi adaptat.
:napplause:
foarte adevarat...eu am fost adusa de tata la biserica , unde ma astepta toata lumea inclusiv mirele care a intrat cu mama lui in biserica, iar mama mea si tala lui au intrat impreuna, si nasii separati...
nu tine nici de religii nici de traditii, eu zic ca faci asa cum vrei...preotii nu au ce comenta....
eu asa mi-am dorit, iar nasii au facut cum am vrut noi...
iar tatal meu era terminat...avea super emotii, pe care nasul cu siguranta nu le-ar fi avut daca as fi fost la bratul lui..

;)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine ne conduce la altar
MesajScris: 11 Iun 2007, 03:48 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
:napplause:
foarte adevarat...eu am fost adusa de tata la biserica , unde ma astepta toata lumea inclusiv mirele care a intrat cu mama lui in biserica, iar mama mea si tala lui au intrat impreuna, si nasii separati...
nu tine nici de religii nici de traditii, eu zic ca faci asa cum vrei...preotii nu au ce comenta....
eu asa mi-am dorit, iar nasii au facut cum am vrut noi...
iar tatal meu era terminat...avea super emotii, pe care nasul cu siguranta nu le-ar fi avut daca as fi fost la bratul lui..

;)



asa va avea si tata.iti dai seama.e asa emotionat ca se casatoreste fiica lui...incat nu as vrea sa ii iau nimic din ce isi doreste.si el vrea sa ma duca la altar.nu pot decat sa ii indeplinesc dorinta.mai ales ca si eu mie mi-i se pare mult mai frumos asa.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine ne conduce la altar
MesajScris: 11 Iun 2007, 13:23 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:


asa va avea si tata.iti dai seama.e asa emotionat ca se casatoreste fiica lui...incat nu as vrea sa ii iau nimic din ce isi doreste.si el vrea sa ma duca la altar.nu pot decat sa ii indeplinesc dorinta.mai ales ca si eu mie mi-i se pare mult mai frumos asa.



cred ca eu sunt singura de aici care nu vrea sa fie dusa de tatal ei:~*......prefer sa fiu dusa de nasi sau de cavaleri;)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine ne conduce la altar
MesajScris: 11 Iun 2007, 13:28 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 19 Ian 2006, 01:47
Mesaje: 857
Citat:


cred ca eu sunt singura de aici care nu vrea sa fie dusa de tatal ei:~*......prefer sa fiu dusa de nasi sau de cavaleri;)


Nu esti singura si eu am fost dusa tot de nasu , mirele de nasa si parinttii au intrat singurei.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine ne conduce la altar
MesajScris: 11 Iun 2007, 13:29 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:

Nu esti singura si eu am fost dusa tot de nasu , mirele de nasa si parinttii au intrat singurei.



:nwink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine ne conduce la altar
MesajScris: 11 Iun 2007, 13:48 
Nou Venit

Membru din: 05 Mai 2007, 14:13
Mesaje: 1
Eu am nunta in septembrie.Am tot cochetat cu ideea de a fi condusa la altar de tatal meu, insa pentru ca nu am vazut pana acum nicio mireasa care sa procedeze cum imi doresc eu, aproape ca am renuntat.
Acum am revenit asupra deciziei si imi doresc mai mult ca niciodata ca tatal meu sa fie cel care ma incredinteaza celui care imi va devenii sot!
Consider ca este cel mai potrivit si totodata indreptatit si nu cred ca religia interzice acest lucru, si nici nu cred ca s-ar infaptui un pacat procedand asa!


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România