Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 22:30


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 89 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: meniuri/place cards
MesajScris: 07 Sep 2007, 19:54 
Junior

Membru din: 06 Apr 2007, 18:47
Mesaje: 68
Citat:
meniuyri nu voi avea ca mi se pare cam inadecvat...voi avea place card care pe verso e plic..e fff interesant..si carduri de multumire care vor fi legate de sticlele de tarie cu un snuruletz..toate in ton cu culoarea cu care va fi decorat restaurantu...
voi avea servetele personalizate..noi doi cum ne iubim...


Hmmm...mie imi place ideea cu place-card dar m-am izbit de niste probleme legate de invitati asa ca nu mai pun NIMICCCCC):(

Ba X e certat cu Y , ba Z cu vrea sa stea langa X complicatii din astea asa incat ii las sa se aseze unde vor. Oricum dupa parerea mea vor sta cat de cat grupati. M-am gandit sa-i impart doar asa : Rudele mele, rudele lui , masa prietenilor ( tineri) si cam atat. In rest ca sa nu aud apoi ca i-am obligat sa stea unde nu-si doreau, mai bine ii las in pace. Un stres mai putin pentru mine si o cheltuiala in minus. Daca nu se poate, nu se poate si cu asta basta):(


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: meniuri/place cards
MesajScris: 07 Sep 2007, 23:51 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

Hmmm...mie imi place ideea cu place-card dar m-am izbit de niste probleme legate de invitati asa ca nu mai pun NIMICCCCC):(

Ba X e certat cu Y , ba Z cu vrea sa stea langa X complicatii din astea asa incat ii las sa se aseze unde vor. Oricum dupa parerea mea vor sta cat de cat grupati. M-am gandit sa-i impart doar asa : Rudele mele, rudele lui , masa prietenilor ( tineri) si cam atat. In rest ca sa nu aud apoi ca i-am obligat sa stea unde nu-si doreau, mai bine ii las in pace. Un stres mai putin pentru mine si o cheltuiala in minus. Daca nu se poate, nu se poate si cu asta basta):(



nu e cheltuiala mare si crede-ma ca merita.da un plus de eleganta nuntii.
si daca nu ii asezi, risti sa ramana persoane care vin mai tarziu satea la mese la care nu le convine.
u m-am chinuit 4 zile sa fac aranjarea pe mese si crede-ma ca a meritat

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: meniuri/place cards
MesajScris: 08 Sep 2007, 00:21 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 19 Ian 2006, 01:47
Mesaje: 857
Citat:

Hmmm...mie imi place ideea cu place-card dar m-am izbit de niste probleme legate de invitati asa ca nu mai pun NIMICCCCC):(

Ba X e certat cu Y , ba Z cu vrea sa stea langa X complicatii din astea asa incat ii las sa se aseze unde vor. Oricum dupa parerea mea vor sta cat de cat grupati. M-am gandit sa-i impart doar asa : Rudele mele, rudele lui , masa prietenilor ( tineri) si cam atat. In rest ca sa nu aud apoi ca i-am obligat sa stea unde nu-si doreau, mai bine ii las in pace. Un stres mai putin pentru mine si o cheltuiala in minus. Daca nu se poate, nu se poate si cu asta basta):(


Laura are dreptate te chinui putin dar merita! Nu o sa mai fii stresata nici tu si nici ei nu vor umbla prin toata sala sa se aseze langa o persoana pe care o cunoaste!

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: meniuri/place cards
MesajScris: 09 Sep 2007, 13:51 
Senior

Membru din: 17 Sep 2006, 01:22
Mesaje: 107
la noi nu se obisnuieste cu afisarea meniului...cat despre asezarea invitatilor la noi se face asa :o masa a rudelor din partea miresei,una a mirelui, una a nasilor, una a prietenilor comuni....binenteles aku poate mireasa sau mirele are mai mult de o masa invitati(X):wok:...cat despre felurile de mancare....aperitiv,doua feluri de fripturi,sarmale cu smantana,inghetata,tort,iar bauturile:doua feluri de suc,bere,vin negru si rosu,sampanie,conaic,vodka,wisky,si sa nu uitam de apa:ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: meniuri/place cards
MesajScris: 11 Sep 2007, 00:46 
Senior
Avatar utilizator

Membru din: 25 Iul 2007, 21:23
Mesaje: 107
apropo de nearanjarea invitatiilor la mese..mie mi s-a intamplat knd am fost la o nunta, am ajuns un pic mai tarziu si deja se aranjase fiecare pe unde a vrut , iar pe mine m-a asezat lg unii pe kre nicui nu-i cunosteam si a fost naspa...deci o totala neorganizare,parerea mea:mai bine iti pierzi un pic d timp si te ocupi si d amanuntul asta kre se dovedeste pana la urma a fi unul important!!!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: meniuri/place cards
MesajScris: 11 Sep 2007, 13:51 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
Citat:
apropo de nearanjarea invitatiilor la mese..mie mi s-a intamplat knd am fost la o nunta, am ajuns un pic mai tarziu si deja se aranjase fiecare pe unde a vrut , iar pe mine m-a asezat lg unii pe kre nicui nu-i cunosteam si a fost naspa...deci o totala neorganizare,parerea mea:mai bine iti pierzi un pic d timp si te ocupi si d amanuntul asta kre se dovedeste pana la urma a fi unul important!!!


si noi am fost la o nunta si au stat invitatii in picioare pana cand mirele si mireasa i-a asezat cat de cat la mese, a erau cate unii care nu vroiau unde ii puneau si tot asa. Mai bine ii asezi. Asezatul iti ia destul timp pentru ca trebuie sa ii pun in functie de cum se cunosc dar mai ales de cum se inteleg. Trebuie sa fii la curent cu care s-a certat, care nu si chestii din astea. Prietenelor mele, mirese de anul asta, au spus ca asta a fost cea mai grea chestie. Si sunt familii la care pot veni poti sau vin cei tineri sau cei batrani, trebuie sa suni sa intrebi care si cum vine sa stii unde ii pui, la masa tinerilor sau cu cei in varsta si tot asa. Imagineaza-ti daca faci asta in timpul nuntii cat te stresezi


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: meniuri/place cards
MesajScris: 11 Sep 2007, 19:57 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Desigur ca mesele vor fi impartite: pentru rudele din partea miresei, pentru rudele din partea mirelui, colegi de serviciu...dar e bine sa existe si place-card-uri. Aveti dreptate, e ceva de munca, dar merita sa eviti situatiile neplacute care se pot crea tocmai la nunta ta. Cat despre meniuri, ma gandesc ca pot fi puse in cazul in care se serveste un meniu mai deosebit, sau desigur daca se servesc bauturi de la bar. Altfel nu e nevoie, decat asa daca vrei sa fie nunta ta mai deosebite si iti permiti si o mica cheltuiala in plus.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: meniuri/place cards
MesajScris: 19 Sep 2007, 02:58 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Citat:


nu e cheltuiala mare si crede-ma ca merita.da un plus de eleganta nuntii.
si daca nu ii asezi, risti sa ramana persoane care vin mai tarziu satea la mese la care nu le convine.
u m-am chinuit 4 zile sa fac aranjarea pe mese si crede-ma ca a meritat



da, ai dreptate Laura :) am fost sambata asta la o nunta...si am stat la masa noi doi tineri, cu oameni care nu sunt de varsta noastra, in plus nici nu ii cunosteam pe nici unul...dar noh, au fost oameni de treaba...nu am avut probleme :) dar e mai bine dinainte sa sti unde sa o sa stea fiecare.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: meniuri/place cards
MesajScris: 22 Sep 2007, 01:39 
Nou Venit

Membru din: 13 Aug 2007, 15:39
Mesaje: 8
mie mi se pare foarte frumos sa pui meniuri pe mese, nu pt fiecare fam. 1-2 pe fiecare masa. Si sunt de acord cu aranjatul oamenilor la mese. Trebuie sa tinem cont sa se cunoasca, sa se inteleaga...daca-si vorbesc sau nu... pupici


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: meniuri/place cards
MesajScris: 21 Mar 2008, 18:17 
Nou Venit

Membru din: 17 Mai 2007, 16:36
Mesaje: 11
Citat:
Desigur ca mesele vor fi impartite: pentru rudele din partea miresei, pentru rudele din partea mirelui, colegi de serviciu...dar e bine sa existe si place-card-uri. Aveti dreptate, e ceva de munca, dar merita sa eviti situatiile neplacute care se pot crea tocmai la nunta ta. Cat despre meniuri, ma gandesc ca pot fi puse in cazul in care se serveste un meniu mai deosebit, sau desigur daca se servesc bauturi de la bar. Altfel nu e nevoie, decat asa daca vrei sa fie nunta ta mai deosebite si iti permiti si o mica cheltuiala in plus.


asa este , eu o sa pun place card-uri, o sa incerc sa asez si mesele la restaurant in asa fel incat sa imi intre la o masa toate persoanele pe care le vreau la gramada, si meniuri nu pun , ptr ca este un meniu de nunti pe care toata lumea il stie..aperitiv, peste, friptura , sarmale, si tort.....nu are rost sa dau niste bani in plus pe degeaba...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: meniuri/place cards
MesajScris: 22 Mar 2008, 18:43 
Junior

Membru din: 19 Feb 2008, 13:52
Mesaje: 80
Deja mai la toate nuntile se practica aranjatul invitatilor la mese. Pt nuntile mari, nu risti sa se creeze o harababura la intrare, pana se hotaraste unul si altul unde sa se aseze. Bineinteles k exista si nemultumiri, in sensul k poate o anumita persoana nu agreaza alte pers cu care sta la masa. Dar este stiut k nu poti multumi pe toata lumea. Eu personal, am trecut prin organizarea unei nunti, anul trecut. Ne-a dat mare bataie de cap aranjatul la mese, motiv pt care deja visez noaptea k e nunta mea si am uitat sa fac listele cu aranjatul. Incepe sa devine un cosmar pt mine :o


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: meniuri/place cards
MesajScris: 28 Mar 2008, 02:21 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:

asa este , eu o sa pun place card-uri, o sa incerc sa asez si mesele la restaurant in asa fel incat sa imi intre la o masa toate persoanele pe care le vreau la gramada, si meniuri nu pun , ptr ca este un meniu de nunti pe care toata lumea il stie..aperitiv, peste, friptura , sarmale, si tort.....nu are rost sa dau niste bani in plus pe degeaba...

Eu as pune si meniuri pe masa. Sa fie trecuta mancarea, dar mai ales bautura. ne-au spus de la restauran ca vor organiza intr-un colt un mini bar pt bauturile fine. Am si cumparat 2 baxuri de Garone alb si am mai vrea sa mai luam un bax de.. altceva rosu (dar nu tot Garone) si bineinteles whisky. Le-as trece pe meniu sa stie lumea ce sa ceara ospatarilor. Si cred ca place-card-urile sunt necesare ca sa evitam neplacerile.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: meniuri/place cards
MesajScris: 18 Apr 2008, 16:38 
Nou Venit

Membru din: 06 Noi 2007, 23:27
Mesaje: 47
Citat:
Eu as pune si meniuri pe masa. Sa fie trecuta mancarea, dar mai ales bautura. ne-au spus de la restauran ca vor organiza intr-un colt un mini bar pt bauturile fine. Am si cumparat 2 baxuri de Garone alb si am mai vrea sa mai luam un bax de.. altceva rosu (dar nu tot Garone) si bineinteles whisky. Le-as trece pe meniu sa stie lumea ce sa ceara ospatarilor. Si cred ca place-card-urile sunt necesare ca sa evitam neplacerile.


Si eu as pune meniuri pe masa iar pt ca invitatii o sa stie ce o sa urmeze si la sfarsit sa nu spuna ca a mai arams nu stiu ce fel si sa plece sau sa nu se plictiseasca m-am gandit sa pun ultimul fel : surpriza serii.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: meniuri/place cards
MesajScris: 18 Apr 2008, 17:45 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
aste este o idee buna chiar nu m-am gandit.
eu o sa iau si eu in calcul


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: meniuri/place cards
MesajScris: 18 Apr 2008, 18:09 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:
aste este o idee buna chiar nu m-am gandit.
eu o sa iau si eu in calcul


am mai vazut la unele nunti si mi se pare ceva elegant

noi facem

mai ales ca e unul pe masa, deci nu e o cheltuiala mare


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: meniuri/place cards
MesajScris: 18 Apr 2008, 18:11 
Senior

Membru din: 01 Feb 2008, 19:19
Mesaje: 164
stiu k intrebarea asta e nepotrivita dar, cristina ce meniu ati ales?adk ce contine?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: meniuri/place cards
MesajScris: 18 Apr 2008, 18:17 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:
stiu k intrebarea asta e nepotrivita dar, cristina ce meniu ati ales?adk ce contine?


asa
- aperitive - in care am pus multe lucruri, dar fara mezeluri si alte chestii pe care le poti cumpara de la alimentara ca din alea mie nu imi place sa mananc la nunti

- ciorba alba

- gustare calda - cordon bleu cu garnitura de legume si inca ceva da nu mai stiu ce

- friptura asortata - pui cu porc, nu mai tin minte ce garnitura

- tort

si la cele 2 feluri 2 salata

asa

plus praji si saratele si fructe pe masa
tartine cu icre de manciuria la sampania de la intrare
2 cafele de om
baututa normal: aperitive si vin si bere si apa si suc


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: meniuri/place cards
MesajScris: 18 Apr 2008, 18:20 
Senior

Membru din: 01 Feb 2008, 19:19
Mesaje: 164
suna bine asta cu tartinele de la intrare,nu m-am gandit la asta.ati luat whiski?la intrare cred k vom da si noi sampanie,da nu stiu cata sa cumpar pt 180 pers?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: meniuri/place cards
MesajScris: 18 Apr 2008, 19:06 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 18:27
Mesaje: 398
Citat:
suna bine asta cu tartinele de la intrare,nu m-am gandit la asta.ati luat whiski?la intrare cred k vom da si noi sampanie,da nu stiu cata sa cumpar pt 180 pers?



CAM IN JUR DE 20 STICLE LA 700ML, DACA IA LA 1L POTI SA IEI 18 STICLE. EU ASA STIU CA SE IAU


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: meniuri/place cards
MesajScris: 18 Apr 2008, 19:07 
Veteran

Membru din: 27 Noi 2007, 18:04
Mesaje: 424
Citat:
suna bine asta cu tartinele de la intrare,nu m-am gandit la asta.ati luat whiski?la intrare cred k vom da si noi sampanie,da nu stiu cata sa cumpar pt 180 pers?


eu pt sampanie am calculat cam 0.05 gr /persoana
cu aproximatie -14 sticle pt 180 persoane (sticla de 0.700)


asta poate fi un reper pt tine, calculezi ori 0.07 , ori 0.100 gr/persoana


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 89 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România