Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 14:03


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: (03.05) Stresul pregatirilor si relatia de cuplu
MesajScris: 03 Mai 2010, 10:33 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Se spune ca pregatirea nuntii e cea mai mare provocare pe care trebuie sa o treaca un cuplu... Stres, decizii, presiuni ale familiei, toate degenereaza in certuri si dispute care iti strecoara in suflet o multime de indoieli... Sau nu?
Voi cum treceti/ati trecut prin aceasta perioada dificila, daca ati avut-o?
Si daca nu o aveti, care este secretul armoniei dintre voi?
Ce ati sfatui un cuplu care se afla la inceputul pregatirilor de nunta, din punct de vedere al relatiei dintre ei doi?

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (03.05) Stresul pregatirilor si relatia de cuplu
MesajScris: 03 Mai 2010, 11:42 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 04 Ian 2010, 12:37
Mesaje: 395
Localitate: Bucuresti
Eu si viitorul meu sot nu am trecut prin aceasta situatie.Deceziile legate de planificarea nuntii le-am luat numai amandoi , ne –am consultat in unele situatii cu familia ,am ascultat sfatul prietenilor dar hotararea finala am luat-o noi pentru ca pana la urma este nunta noastra si o facem singuri din punct de vedere financiar.Sfatul pe care il dau miresicilor e sa abordeze fiecare situatie cu calm si intelepciune sa nu se lase influentate si sa faca cum doresc ele pentru ca acest eveniment este unic in viata .Pana la urma trebuie sa ne bucuram de acest moment care ar trebui sa ne apropie cat mai mult nu sa ne instraineze.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (03.05) Stresul pregatirilor si relatia de cuplu
MesajScris: 03 Mai 2010, 11:55 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 11 Dec 2007, 15:28
Mesaje: 1470
Localitate: Arad
pentru noi,pregatirea nuntii noastre nu a fost deloc un stres,dimpotriva..ne-am inceput pregatirile pot spune cu un an inainte,nu am primit ajutor de la nimeni,ne-am organizat nunta pe banii nostri si doar cum am vrut amandoi...am mers peste tot impreuna.pentru o reusita parerea mea este ca trebuie cei doi sa faca pasul, din dragoste,sa faca nunta pentru distractie,nu pentru a castiga.Multi s-au certat dupa nunta din cauza banilor..si e pacat.
pregatirile nuntii le-am facut cu mare drag,fiecare lucru cumparat,fiecare pas rezolvat ne bucura enorm..si am ajuns in ziua nuntii sa ne bucuram pe deplin de ce am realizat noi in acel an pentru nunta noasta. :had_d:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (03.05) Stresul pregatirilor si relatia de cuplu
MesajScris: 03 Mai 2010, 15:51 
Nou Venit

Membru din: 23 Iul 2007, 18:04
Mesaje: 25
ma bucur sa aud ca la voi este armonie in legatura cu organizarea nuntii, cat mi-as dori si eu ...
si cat adevar mi se pare ca are topicul asta "stresul pregatirilor si relatia de cuplu". si noi am inceput pregatirile tot cu 1 an inainte, ca si corina1, si pana acum o luna pot spune ca a fost totul cat de cat bine, dar acum cand suntem pe ultima suta de metri, ne certam aproape tot timpul si din orice. viitorul meu sot (ce bine suna ) nu lucreaza si mie mi-e foarte greu sa ma ocup de pregatiri de la serviciu asa ca am tot incercat sa plasez catre el diverse sarcini. Saptamana trecuta, de exemplu, trebuia sa discute cu cei care ne fac decoratiunile sa stabileasca o noua intalnire, evident a uitat , a sunat a doua zi si ne-au amanat din nou intalnirea cu o saptamana si asta e nimic, ne-am certat pana si pe confirmarile de primire pentur ca nu am reusit sa notam toate confirmarile si de aici a iesit un scandal nu doar intre noi, am implicat si parintii deoarece a trebuit sa sune parintii nostri sa intrebe din nou cine vine si cine nu din partea lor. au fost asa de multe confruntari si probleme in ultimul an ca de abia asteptam sa terminam, noroc ca e acum la sfarsitul lunii mai. bine, asteptam si luna de miere, poate d'asta ne grabim asa ...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (03.05) Stresul pregatirilor si relatia de cuplu
MesajScris: 03 Mai 2010, 18:48 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
cu toate ca am inceput pregatirile pentru nunta destul de devreme,cu cat trecea timpul si se apropia nunta,deveneam din ce in ce mai stresati,mai irascibili.Parerea mea este ca el era mai rau ca mine.Se enerva foarte repede si avand langa mine "butoiul de pulbere" :) nici eu nu puteam sta calma intotodeauna.am avut discutii in contradictoriu in acea perioada dar nu de mare amploare.si toate lucrurile negative au disparut in ziua nuntii.atunci am fost emotionati doar! :)
Ideea e ca am ramas amandoi cu picioarele pe pamant,stiam ca e stresul de vina,nu ne-am gandit la altceva!

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (03.05) Stresul pregatirilor si relatia de cuplu
MesajScris: 03 Mai 2010, 20:58 
Junior
Avatar utilizator

Membru din: 28 Apr 2010, 17:45
Mesaje: 92
Multumesc lui Dumnezeu pentru parintii mei, socrii mei si iubitul meu (doresc la toata lumea asa noroc) nu sunt o persoana norocoasa in ceea ce priveste munca, concursurile :~* , banii, in schimb am fost rasplatita de 1000 de ori cu familia mea. Astea cred ca spun tot :nblink: Inca nu am avut nici o disputa pe tema nuntii. Parintii nostri ne-au fost alaturi inca de la inceputul pregatirilor, insa niciodata nu au avut nimic de obiectat, eu ma ocup in mare cu organizarea nuntii (aduc idei si impreuna cu al meu hotaram ce este mai bine pentru noi) :hap_w: toti stiu ca sunt o persoana destul de perfectionista :~* Chiar astazi am facut sedinta de logodna :clap: abia astept sa vad pozele.
Nu cred ca sunt in masura sa dau sfaturi, pentru ca fiecare cuplu este diferit, fiecare persoana are personalitatea ei, eu sunt o persoana gen "argint viu", mai vorbareata, al meu este mai calculat, mai CALM, si ne completam. :neyes:
Pot spune ca pregatirile pentru nunta trebuie incepute din timp, si cu rabdare se rezolva toate.
Spor la toate :hug:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (03.05) Stresul pregatirilor si relatia de cuplu
MesajScris: 03 Mai 2010, 21:41 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 01:09
Mesaje: 1488
Localitate: Tulcea
Casatoria a fost de la bun inceput luata foarte in serios de noi doi...tocmai de aceea abia dupa 11 ani de relatie ne-am hotarat sa spunem DA.
Pot sa spun ca datorita pregatirilor de nunta m-am indragostit din nou de sotul meu....chiar astazi i-am spus asta.Il ador pentru ca ma face sa rad cand eu fac crize ca nu-mi mai place nu stiu ce aranjament,il ador pentru ca-mi sterge lacrimile cand stresul cotidian si cel cumulat cu pregatirile de nunta ma rapun,il ador pentru ca desi nu ne permiteam mi-a luat rochia visurilor mele...pe THE ONE.
Mi-a fost teama ca ne vom certa pe tema nuntii dar sunt mai mult decat placut surprinsa de cat de pregatiti suntem sa facem pasul acesta....ma marit si DA o fac din dragoste cu iubirea vietii mele...cu El sotul meu drag si barbatul de care sunt vesnic indragostita !!!! :love:

_________________
"Este pustie lumea fara tine
Si cerul de deasupra ei
Si vantura oceanul de scantei,
Nemaiavand la cine sa se-nchine" (pentru mami...vesnic in inima mea !!!)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (03.05) Stresul pregatirilor si relatia de cuplu
MesajScris: 03 Mai 2010, 23:42 
Nou Venit

Membru din: 17 Mar 2009, 21:56
Mesaje: 3
Buna.
In ceea ce priveste stresul legat de pregatirile de nunta, pot spune ca la noi a existat, nu a fost mare deoarece ne iubim mult si am facut compromisuri, dar a existat.
Ne cunosteam de mult timp, stiiam ce doreste fiecare dar au existat momente cand fiecare isi dorea altceva. Un exeplu este alegerea verighetelor.. el isi dorea aur alb, eu aur galben, altul legat de muzica el dj, eu formatie, altul legat de traditiile ce trebuiau respectate, fiind o nunta in care el era de religie catolica si eu ortodoxa si nunta era la ortodocsi.. Si pot spune ca am un sot minunat si care ma iubeste, si pe care il iubesc, deoarece din momentul in care ma cerut de sotie mi-a spus ca stie cat de mult imi doresc sa ma casatoresc intr-o biserica ortodoxa incat nu isi doreste decat sa ma vada fericita si ca astfel vom avea o nunta la ortodocsi, desi ai lui nu au fost fericiti cand au aflat asta :D
In rest am facut compromisuri, am combinat mereu dorintele amandurora pentru ca aceasta zi speciala sa fie asa cum si-a dorit fiecare. Am avut verighete cu aur alb si galben, am avut si formatie si dj, am avut si flori , si marturii...
In ceea ce priveste implicarea celorlalte persoane... nu am avut probleme.. parintii ne-au sustinut, ne-au dat sfaturi despre cum am putea sa imbinam toate traditiile si ne-au lasat pe noi sa luam deciziile. Singurul lucru contestat de toti mai putin de mire, la care nu am renuntat desi multi au insistat, a fost buchetul de mireasa, care a fost din trandafiri rosii.

Consider ca mirii trebuie sa decida impreuna iar uneori un compromis inseamna o searta in minus si mai putin stres.
In momentul in care miri sunt multumiti si sunt fericiti si ceilalti sunt fericiti.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (03.05) Stresul pregatirilor si relatia de cuplu
MesajScris: 04 Mai 2010, 10:00 
Nou Venit

Membru din: 18 Aug 2009, 15:02
Mesaje: 1
Localitate: Ploiesti
Eu trebuie sa recunosc, pregatirile de nunta ma cam streseaza... mai am cateva luni si am inceput un pic sa ma panichez :O . Viitorul meu sot are o perioada foarte aglomerata la munca, unde isi petrece aprox 14 ore pe zi, asa ca va imaginati toate cad pe mine :wall: , eu am un program normal de 8 ore. Intr-adevar eu am timp sa ma ocup de toate, nu ma pot plange din privinta timpului, dar nu vreau sa fac ceva fara parerea lui :argue: , iar cu el pot discuta max 1/2 ora pe zi, ceea ce nu este de ajuns... Dar incerc sa raman calma si sa imi vad in continuare de pregatiri, cu speranta ca va trece mai repede perioada asta aglomerata de la servici si macar in ultima luna sa ma pot bucura de ajutorul lui :ndance: Oricum sunt in grafic cu pregatirile :clap:

_________________
Cand dragostea vorbeste, vocile tuturor zeilor para fi adormite in armonia raiului. - William Shakespeare


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (03.05) Stresul pregatirilor si relatia de cuplu
MesajScris: 04 Mai 2010, 10:13 
Nou Venit

Membru din: 04 Sep 2008, 18:11
Mesaje: 14
Stresul pregatirii marii petreceri poate sa nu fie atat de mare daca familia si prietenii sunt alaturi!Ei pot prelua o parte din stres, ocupandu-se de pregatirile minore. Certuri mici sigur vor exista dar asa cum spunea si Giulliana trebuie sa se faca si compromisuri. pe de alta parte inca nu am auzit pe nimeni sa fi anulat nunta datorita stresului; asa ca nu e un capat de lume, cu intelegere comunicare si ajutor din partea celor apropiati totul va fi minunat!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (03.05) Stresul pregatirilor si relatia de cuplu
MesajScris: 04 Mai 2010, 11:36 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Castigatoarea zilei de 3 mai 2010 este Giulliana, pentru mesajul de mai jos. Felicitari!
Te rog trimite-mi mesaj privat cu numarul tau de telefon pentru a stabili cum poti intra in posesia premiului.

giulliana scrie:
Buna.
In ceea ce priveste stresul legat de pregatirile de nunta, pot spune ca la noi a existat, nu a fost mare deoarece ne iubim mult si am facut compromisuri, dar a existat.
Ne cunosteam de mult timp, stiiam ce doreste fiecare dar au existat momente cand fiecare isi dorea altceva. Un exeplu este alegerea verighetelor.. el isi dorea aur alb, eu aur galben, altul legat de muzica el dj, eu formatie, altul legat de traditiile ce trebuiau respectate, fiind o nunta in care el era de religie catolica si eu ortodoxa si nunta era la ortodocsi.. Si pot spune ca am un sot minunat si care ma iubeste, si pe care il iubesc, deoarece din momentul in care ma cerut de sotie mi-a spus ca stie cat de mult imi doresc sa ma casatoresc intr-o biserica ortodoxa incat nu isi doreste decat sa ma vada fericita si ca astfel vom avea o nunta la ortodocsi, desi ai lui nu au fost fericiti cand au aflat asta :D
In rest am facut compromisuri, am combinat mereu dorintele amandurora pentru ca aceasta zi speciala sa fie asa cum si-a dorit fiecare. Am avut verighete cu aur alb si galben, am avut si formatie si dj, am avut si flori , si marturii...
In ceea ce priveste implicarea celorlalte persoane... nu am avut probleme.. parintii ne-au sustinut, ne-au dat sfaturi despre cum am putea sa imbinam toate traditiile si ne-au lasat pe noi sa luam deciziile. Singurul lucru contestat de toti mai putin de mire, la care nu am renuntat desi multi au insistat, a fost buchetul de mireasa, care a fost din trandafiri rosii.

Consider ca mirii trebuie sa decida impreuna iar uneori un compromis inseamna o searta in minus si mai putin stres.
In momentul in care miri sunt multumiti si sunt fericiti si ceilalti sunt fericiti.


ATENTIE! Fetelor, subiectele raman deschise pentru discutii, dar doar mesajele postate in ziua respectiva participa la concurs.

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (03.05) Stresul pregatirilor si relatia de cuplu
MesajScris: 04 Mai 2010, 22:58 
Nou Venit

Membru din: 03 Iun 2009, 13:57
Mesaje: 4
buna seara ! ma numesc Nicoleta si vreau sa ma alatur viitoarelor miresici..... eu am nunta la anul pe 16 iulie si vreau sa va spun ca ne-am apucat de pe acum sa ne cumparam cate ceva pentru la nunta pentru inceput ne-am luat verighetele ... si nu suntem deloc stresati mai avem un an si un pic la dispozitie asa ca avem tot timpul din lume sa ne punem toate lucrurile la punct. Va multumesc . o seara placuta


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (03.05) Stresul pregatirilor si relatia de cuplu
MesajScris: 11 Mai 2010, 09:38 
Senior

Membru din: 25 Oct 2006, 16:31
Mesaje: 109
Buna,
:lol: Imi permit sa-mi incep povestea razand, asta pentru ca am citit ce s-a scris unii sunt stresati altii nu. Cand voi termina de povestit poate veti intelege de ce radeam.

Eu nici nu stiu daca am fost sau nu stresata si asta pentru ca nunta noastra, si aici ma refer la organizare cu tot ce cuprinde ea:cumparaturi, locatii etc., ma mai refer la gasirea nasilor, aranjarea orelor, planificare, totul a fost facut de mine singurica intr-o saptamana jumatate.
O sa va intrebati cum, sincera sa fiu nici eu nu stiu de unde atata forta, dar ceea ce toata lumea privea a fi un mare esec a fost o nunta super de care s-a vorbit multe luni.

Mai stresanta a fost, cred. partea de dupa ca vreo 3 luni zilnic aveam musafiri care vroiau sa vada poze, filmari eram capiata.

Ba mai mult am avut timp ca unele dintre aranjamente sa le fac cu manuta mea.

Stiti ce eu cred ca secretul este multa iubire, un plan bine pus la punct, sa stii exact ce vrei si sa nu lasi loc de interpretari si totul merge uns.

Am speranta ca viitoarele miresici sa fie ocolite de stres, si sa puna manuta sa se distreze ca doar e unul dintre cele mai importante si frumoase momente ale vietii.

:lips:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (03.05) Stresul pregatirilor si relatia de cuplu
MesajScris: 11 Mai 2010, 09:57 
Nou Venit

Membru din: 03 Oct 2008, 18:25
Mesaje: 7
DA exista stres inaintea nuntii...nu ai cum sa stai nepasator cand sunt atatea de pregatit..tindem sa ne agitam si sa ne contrazicem mai ales pe marginea "maruntisurilor", sa le spun asa. Noi mai avem 4 luni pana la nunta...si simtim cum timpul trece si mai sunt atatea de facut...eu mai ales sunt mai prapastioasa, cu sufletul de la gura sa iasa totul bine si imediat ma stresez la orice mica problema. El este o fire calma, calculata si ma linisteste imediat spunandu-mi " Lasa ca o sa fie bine ai sa vezi :nwink: " Si uite asa se linistesc apele... Ce m-as face fara el? :hug:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (03.05) Stresul pregatirilor si relatia de cuplu
MesajScris: 11 Mai 2010, 13:40 
Nou Venit

Membru din: 11 Dec 2008, 16:30
Mesaje: 2
buna,


Dupa pararea mea este inevitabil sa nu fii stresat macar putin inaintea nuntii!Eu am avut alaturi parintii si sotul meu dar tin minte ca eream stresata daca totul o sa iasa bine,daca gasesc ceea ceea ce cautam pentru nunta!Am alergat si au fost momente de bucurie enorma dar si momente de panica,de stres ca nu stiai ce mai ai de facut ce mai ai de luat !Multumim bunului Dumnezeu ca un cele din urma am iesti bine si totul a iesit asa cum mi-am dorit!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (03.05) Stresul pregatirilor si relatia de cuplu
MesajScris: 11 Mai 2010, 14:38 
Nou Venit

Membru din: 03 Feb 2010, 21:07
Mesaje: 7
pentru noi cel mai stresant lucru e cautarea necesitatilor de nunta..." daca in alta parte au ceva mai frumos...sau daca acolo e mai ieftin si mai bun" ca la urma urmei tre sa faci o nunta frumoasa si cat mai ieftina...


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România