Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 18:01


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: (17.05) Sedinta foto
MesajScris: 17 Mai 2010, 11:10 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Acum cativa ani era o chestie de jumatate de ora, un drum pana la cel mai apropiat studio foto, un "mana mai asa, piciorul mai in afara, privirea la mine..." In zilele noastre, mirii acorda din ce in ce mai multa importanta si mai mult timp sedintei foto, si foarte bine fac :).
Voi la ce v-ati gandit pentru sedinta foto? O faceti in aceeasi zi cu nunta sau dupa? Cat timp i-ati rezervat? Preferati stilul clasic de fotografii de nunta sau veti incerca ceva mai original? Unde veti face sedinta foto? Veti folosi "recuzita"? Iar cele care ati trecut deja prin experienta aceasta: ce sfaturi aveti, uitandu-va in urma?

Ah, si pentru amuzament: cine e impotriva cadrului miresica mica in mana mirelui? Si ce alte cadre sunt total de evitat pentru voi?

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (17.05) Sedinta foto
MesajScris: 17 Mai 2010, 12:00 
Junior
Avatar utilizator

Membru din: 28 Apr 2010, 17:45
Mesaje: 92
Sunt impotriva pozei cu mireasa pe mana mirelui, in sensul ca acum cativa ani erau foarte frumoase, dar in ziua de astazi am evoluat, sunt atatea posibilitati :clap: . Acum nu vreau sa fiu inteleasa rau, fiecare isi face poze cum doreste, dar noi cu siguranta nu o sa avem aceasta poza in album :hap_w:
Dupa nunta ramai cu pozele si filmarea, dintre ele pozele pentru mine sunt cele mai importante, de aceea noi am facut si sedinta de logodna, dar a fost facuta la Piatra Neamt (Bicaz). Am ales alt oras (fiind din Bacau) pentru ca la noi cele mai frumoase locuri le pastram pentru sedinta de la nunta, iar fotograful nostru fiind din Piatra a fost o idee foarte buna.
Sedinta foto e in aceeasi zi cu nunta (intre starea civila si biserica), ne-am luat 2 ore :-` , asa ca sa nu ne alergam :clap: . Ca si locatii am ales un parc cu lac si castel, si teatrul din oras :love:, ne mai gandim si la alte locatii.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (17.05) Sedinta foto
MesajScris: 17 Mai 2010, 13:07 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Sper ca atunci cand eu voi avea cununia civila sa o fac in alta zi, imi doresc o sedinta foto si pentru acest eveniment pentru ca ador pozele si amintirile. Ca si locatie pentru poze as alege ceva mai indepartat la fel cum a facut si miresica de mai sus, nu m-am gandit la o locatie sigura dar sunt multe locatii superbe pe care nu le fotografiaza nimeni, niciodata. Pentru sedinta foto de la nunta cu siguranta vom alege o locatie din Cluj pentru ca nu este foarte mult timp atunci, dar imi doresc o sedinta foto dupa nunta, celebra sedinta foto "Trash the dress", am vazut poze superbe si imi doresc si eu asa ceva.
Bineinteles ca imi doresc ca pozele sa fie originale dar reale, tin foarte mult la ele pentru a fi stricate de fotografi.
Cadrul miresica mica in mana mirelui mi se pare o chestie expirata si nu imi doresc asa ceva la nunta mea.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (17.05) Sedinta foto
MesajScris: 17 Mai 2010, 13:09 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
pozele sunt foarte importante si dupa parerea mea trebuie sa alocam suficient timp pt sedinta foto pt ca sunt singurele amintiri cu care o sa ramanem dupa ce se termina totul...acea zi minunata si unica in viata noastra este atat de scurta si plina de emotii incat nu poti sa ti minte toate momentele si sa fi atenta la toate detalile iar pozele o sa te ajute foarte mult si o sa-ti aduca aminte de momente frumoase din aceea zi...o sa le privesti cu nostagie dupa catva timp si o sa te emotionezi la amintirea acelei zile importante...
noi am alocat suficient timp pt sedinta foto si am ales ca locatie parcul Zavoi pt ca am facut nunta intr-un oras mic si era singurul loc in natura unde se pot face poze...eu consider ca pozele facute in natura sunt mult mai frumoase si mai pline de viata decat cele dintr-un studiou foto
un fotograf profesionist are foarte multa imaginatie si ideei pt a inlocui pozele clasice care le gasesti in toate albumele de nunti si a le inlocui cu cu ceva mai original si minunat in acelasi timp

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (17.05) Sedinta foto
MesajScris: 17 Mai 2010, 14:25 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 04 Ian 2010, 12:37
Mesaje: 395
Localitate: Bucuresti
Pentru sedinta foto am rezervat intre o ora jumatate –doua .Sedinta va avea loc in centru istoric al Bucurestiului (Lipscani,muzeul de istorie etc).Recuzita nu vom folosi cred ca suntem de ajuns eu si viitorul meu sot  .Sunt de parere ca fotografiile sunt un aspect foarte important al nuntii si ele trebuie sa fie cat mai reusite din acest motiv si pentru a nu avea surprize m-am documentat f bine inainte sa imi angajez fotograful.Am vazut albumul lui la o prietena care l-a avut la nunta ei.Pozele mi-au placut f mult mi s-au parut reusite si m-am hotarat sa il iau si eu.Pentru ca fiecare fotograf are stilul sau am hotarat sa am doi fotografi la nunta mea .Legat de locatia hotararea a fost in principiu a mea insa fotografii au fost destul de incantati de locatia aleasa.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (17.05) Sedinta foto
MesajScris: 17 Mai 2010, 16:05 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 08 Iul 2009, 00:52
Mesaje: 1193
Localitate: Bucuresti
Pun mare pret pe fotografii. am mii de fotografii.. si intr-o zi atat de speciala, cu siguranta voi avea alte mii :~* (la cati invitati vor avea camere.. e clar :) )
totusi, nu conteaza cantitatea, ci calitatea. de aceea am investit intr-o fotografa minunata, atat ca persoana cat si ca profesionist (si spun asta dupa ce am petrecut cateva ore impreuna si dupa ce am vazut rezultatul sedintei foto de logodna). va veni cu o alta persoana in ziua nuntii - un asistent care sa o ajute cu echipamentele etc.
pentru sedinta foto, care va fi facuta in aceeasi zi cu nunta, vom avea cam 3 ore la dispozitie si ne-am gandit la cateva locatii din oras. sper doar sa avem timp frumos. voi incerca sa imbin clasicul cu originalul, pentru ca pozele cu parintii de exemplu mi se par clasice si un "must have".
in final, ma gandesc la o mini excursie la Paris pentru un TTD mai aparte. generic numit TTD.. mi-ar fi mila de rochita mea. poate as cumpara alta pentru un adevarat TTD, dar ma mai gandesc.
nu comentez poza "mireasa tinuta pe palma", pentru ca gusturile nu se discuta. poate ca pentru unii aceasta poza transmite si un mesaj :)

_________________
Mai ai un lucru sa-mi dai - un singur lucru mai ai si-astept momentul acela Perfect!
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (17.05) Sedinta foto
MesajScris: 17 Mai 2010, 21:54 
Nou Venit

Membru din: 10 Mai 2010, 02:09
Mesaje: 12
Din punctul meu de vedere amintirile sunt foarte importante insa sa ajung sa dau 3000 euro pentru o sedinta foto..... :wall: Spun asta pentru ca cunosc pe cineva care are nunta in acest an si dupa nunta vor sa se duca la mare sa faca sesdinta foto si atat ii costa 3000 euro....Voi ce parere aveti?Ati da atatia bani pentru o sedinta foto?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (17.05) Sedinta foto
MesajScris: 17 Mai 2010, 22:44 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 01:09
Mesaje: 1488
Localitate: Tulcea
Sedinta foto este foarte importanta pentru ca toata emotia,fericirea si unicitatea acelei zile minunate raman in sufletele noastre dar si in poze !!!
Pe foto si film am dat cel mai mult(asta dupa rochia mea :party: )ca si cheltuiala pentru nunta...i-am vrut pe cei mai buni si ne-au convins la cununia civila ca am facut o alegere de nota 10 !!!
Am alocat sedintei foto 3 ore,intre cununia religioasa si local....locatiile sunt:parcul Catedralei care este superb,cu trandafiri colorati,verdeata si fantana arteziana,gara unde este renovata o locomotiva cu aburi si arata absolut superb(aici om face poze vintage si alb-negru),lacul Ciuperca care este proaspat renovat,cu brazi,flori,barcute si daca mai e timp Monumentul din varful caruia se vede tot orasul plus Dunarea,faleza si cateva dealuri.
Urasc pozele de genu:in mana mirelui sau "porcariute"de genul..cu rame inflorate,fluturasi,porumbei bla bla bla :nono:
DAR....traim intr-o lume libera,gusturile nu se discuta asa ca....fiecare face cum ii pofteste sufletelul !!!

_________________
"Este pustie lumea fara tine
Si cerul de deasupra ei
Si vantura oceanul de scantei,
Nemaiavand la cine sa se-nchine" (pentru mami...vesnic in inima mea !!!)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (17.05) Sedinta foto
MesajScris: 17 Mai 2010, 23:31 
Nou Venit

Membru din: 21 Feb 2008, 18:48
Mesaje: 20
sfat: dupa alegerea rochiei de mireasa, fotograful ar trebui sa fie numarul 2! fara doar si poate! vo spune cu regret o fosta miresica, care nu a avut norocul sa aiba un fotograf profesionist caci nu a vrut niciunul sa se deplaseze in afara bucurestiului :cry: :cry: :cry:
am ramas cu acele instantanee facute de unul si de altul,nu zic ca nu sunt reusite, dar.... si mor de ciuda ca nu am avut parte de o sedinta foto. ca atare, in momentul in care am cununat, adica acum 2 ani, am sfatuit-o pe finutza sa gaseasca fotograful cel mai cel si locatia cea mai cea, ceea ce a si facut, si ca urmare nunta a fost vara, cand parcul central din tecuci era o splendoare cu tot felul de flori si fantani arteziene, etc...imi pare rau ca nu pot atasa poza sa vedeti ce minunatie.....a investit cu siguranta in ceea ce avea sa devina ulterior nuntii, cel mai reusit moment, cel mai profund...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (17.05) Sedinta foto
MesajScris: 17 Mai 2010, 23:48 
Nou Venit

Membru din: 14 Mai 2010, 12:23
Mesaje: 8
cred ca tuturor ne plac pozele...dar cand vine vorba de un eveniment extrem de important, cum ar fi nunta..., zic ca ar trebui sa ne dam toata silinta, atat financiar cat si fizic, sa mergem sa cautam acel fotograf care sa vrea si care sa inteleaga ceea ce vrem noi , protagonistii, sa surprinda...Majoritatea fotografilor au o schema gata facuta, dar trebuie sa stam de vorba cateva ore bune si sa stabilim impreuna pe ce vrem sa punem accent...cel putin eu asa voi face, caci am intalnit cazuri in care pozele au fost reusite, dar nu pe placul mirilor,unii vor cadre mai apropiate, altii mai indepartate...etc. sunt multe situatii. deci trebuie discutat, astfel ca in final, noi, pionii principali, sa ramanem cu cele mai intense momente surprinse la momentul oportun! voi cauta cu siguranta cateva locatii, nu foarte indepartate una de cealalta, pentru sedinta foto, care va dura, cel putin 2 ore....


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (17.05) Sedinta foto
MesajScris: 18 Mai 2010, 03:17 
Nou Venit

Membru din: 04 Sep 2008, 18:11
Mesaje: 14
si mie imi plac amintirile mai ales ca dupa ani, atunci cand amintirile se sterg, vor valora mult mai mult decat orice, insa nu as investi 3000 de euro pentru o astfel de sedinta....mi se pare enorm pentru salariile oamenilor obisnuiti. Totusi,voi alege un fotograf bun si voi face muuuuuuulte fotografii in toate pozitiile


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (17.05) Sedinta foto
MesajScris: 18 Mai 2010, 11:42 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
slly scrie:
si mie imi plac amintirile mai ales ca dupa ani, atunci cand amintirile se sterg, vor valora mult mai mult decat orice, insa nu as investi 3000 de euro pentru o astfel de sedinta....mi se pare enorm pentru salariile oamenilor obisnuiti. Totusi,voi alege un fotograf bun si voi face muuuuuuulte fotografii in toate pozitiile

:rofl: :rofl: :rofl: scuza-ma slly dar nu m-am putut abtine,m-ai facut teribil sa rad cu expresia " in toate pozitiile"

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (17.05) Sedinta foto
MesajScris: 18 Mai 2010, 12:15 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Castigatoarea zilei de ieri este Cat_Eyes, pentru mesajul de mai jos. Felicitari! Astept mesaj privat de la tine!

Cat_Eyes scrie:
Pun mare pret pe fotografii. am mii de fotografii.. si intr-o zi atat de speciala, cu siguranta voi avea alte mii :~* (la cati invitati vor avea camere.. e clar :) )
totusi, nu conteaza cantitatea, ci calitatea. de aceea am investit intr-o fotografa minunata, atat ca persoana cat si ca profesionist (si spun asta dupa ce am petrecut cateva ore impreuna si dupa ce am vazut rezultatul sedintei foto de logodna). va veni cu o alta persoana in ziua nuntii - un asistent care sa o ajute cu echipamentele etc.
pentru sedinta foto, care va fi facuta in aceeasi zi cu nunta, vom avea cam 3 ore la dispozitie si ne-am gandit la cateva locatii din oras. sper doar sa avem timp frumos. voi incerca sa imbin clasicul cu originalul, pentru ca pozele cu parintii de exemplu mi se par clasice si un "must have".
in final, ma gandesc la o mini excursie la Paris pentru un TTD mai aparte. generic numit TTD.. mi-ar fi mila de rochita mea. poate as cumpara alta pentru un adevarat TTD, dar ma mai gandesc.
nu comentez poza "mireasa tinuta pe palma", pentru ca gusturile nu se discuta. poate ca pentru unii aceasta poza transmite si un mesaj :)

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (17.05) Sedinta foto
MesajScris: 18 Mai 2010, 12:34 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
felicitari Cat :clap:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (17.05) Sedinta foto
MesajScris: 18 Mai 2010, 14:02 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 08 Iul 2009, 00:52
Mesaje: 1193
Localitate: Bucuresti
i won, i won :eek:
multumesc, Ely!
Cora, ti-am dat mesaj... insa.. astept reply! :~*

_________________
Mai ai un lucru sa-mi dai - un singur lucru mai ai si-astept momentul acela Perfect!
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (17.05) Sedinta foto
MesajScris: 18 Mai 2010, 16:24 
Nou Venit

Membru din: 04 Sep 2008, 18:11
Mesaje: 14
@elyt1000
:rofl: :rofl: :rofl: scuza-ma slly dar nu m-am putut abtine,m-ai facut teribil sa rad cu expresia " in toate pozitiile"[/quote]

:~* :-`

Felicitari Cat :napplause:


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România