Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 23:28


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: (24.05) Tendinte 2010
MesajScris: 24 Mai 2010, 11:37 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Trendurile nu sunt facute pentru a fi urmate... neaparat. Ci pentru a-ti oferi inspiratie, variatiune, noutate... Stiu ca toata lumea se foloseste de sloganul "nu conteaza moda, conteaza ce imi sta mie bine", dar sa fim un pic realiste: niciuna dintre noi nu ar mai purta azi rochia de mireasa a bunicii, oricat de bine i-ar veni... sau niciuna nu ar mai alege rochia de mireasa a printesei Diana (care sunt sigura ca este pastrata in perfecta stare) pur si simplu pentru ca nu mai e la moda... Dar putem merge si mai recent: daca o prietena care a avut nunta acum 5 ani s-ar oferi sa iti imprumute rochia, inainte sa o probezi, probabil ca te vei gandi daca mai e "purtabila"...
Deci, poate inconstient, tinem totusi cont de moda mai mult decat spune sloganul mai sus amintit.

Si acum intrebarile: ce credeti voi ca se poarta anul asta in materie de rochii de mireasa, de accesorii, de coafuri, si chiar de machiaj de mireasa? Care sunt tendintele voastre preferate si care vi se potrivesc? Pe care ati hotarat sa le urmati (chiar involuntar)? Si, pe de alta parte, ce credeti ca a iesit complet din uz? De ce elemente/tendinte ati "fugit" atunci cand ati fost la probe? Ce credeti ca a fost supra-folosit deja, in moda mireselor, si incepe sa fie "depasit"?

P.S. E vorba de parerea voastra personala, de preferintele voastre, nu de a da un raspuns care sa multumeasca pe toata lumea... O:)

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (24.05) Tendinte 2010
MesajScris: 24 Mai 2010, 21:40 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
nicio parere? asa de grele vi s-au parut intrebarile? :sad:
sau sunteti in vacanta? :nbump:

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (24.05) Tendinte 2010
MesajScris: 24 Mai 2010, 22:15 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 04 Ian 2010, 12:37
Mesaje: 395
Localitate: Bucuresti
Ei bine e un subiect amplu... eu sunt de parere ca in materie de rochii de mireasa fiecare fata viseaza la o rochie de cand este mica fie ca esta de printesa,tip sirena sau A line, eu una mi-am urmat visul si am achizitionat o rochie de printesa.Acum dupa parerea mea conteaza si cat de influentabila este mireasa daca se ia dupa parerile altora sau daca isi urmeaza dorintele.Daca e sa te iei dupa tentinde la unele mirese li se recomanda un tip de rochie in functie de inaltime,greutate , etc.
Legat de machiaj sunt de parere ca ar trebui sa ascultam sfatul profesionistului,cred ca aprope toate miresicile apeleaza la un make-up profesional si atunci ei stiu f bine ce machiaj se potriveste pt fiecare tip de fata , ten ,culoare ochilor , a parului etc.
O traditie in ghilimele pe care nu doream sa o urmez a fost purtarea coronitei,mi se parea o idee invechita.La insistentele mamei,nasei am probat una si atunci am vrut si eu sa port.
Nu stiu daca exista anumite tendinte care au iesit total din uz , chiar nu imi vine nimic in cap acum ...
Parerea mea personala este ca toate miresicile ar trebui sa fie bine informate legat de toate aspectele :machiaj,coafura ,rochie dar pana la urma sa aleaga ceea ce le avantajeaza,le place si le face sa se simta frumose si unice pt ca asa ar trebui sa ne simtim toate in ziua nuntii.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (24.05) Tendinte 2010
MesajScris: 24 Mai 2010, 22:33 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 01:09
Mesaje: 1488
Localitate: Tulcea
Eu merg pe premisa :gusturile nu se discuta !!!!! chiar daca mi se pare oribil accesoriul achizitionat de o miresica sau rochia sau orice altceva...nu mi se pare normal sa-i spun asta pentru ca poate ei i se pare cea mai frumoasa rochie din lume si nu ma priveste pe mine sa o judec sau sa-i spun ca in viziunea mea e "urata"...
Asa ca voi vorbi strict de mine si de ce-mi place sau nu.
Stilul meu este simplu,rafinat,elegant.....ador sfesnicele,lumanarile,culorile toamnei...dantela,martipanul,ciocolata,organza etc
Nu suport tiganiile de gen satin alb cu rosu sau albastru,portocaliu(in materie de huse).....rochiile stil printesa cu mult tul,sclipici cat cuprinde,crinolina si alte nebunii....
Nunta mea va fi in culorile ivory si maro ciocolata,aranjamentele vor fi pe sfesnice din fier forjat,casuta de bani va fi un cufar de lemn,rochia de dantela,coafura coc spaniol,machiaj profi,tocuri inalte si in nici un caz incaltaminte de schimb de gen:balerini,papuci,galosi...fara baloane,confetti,culoarea portocaliu,manele sau vreun betivan care se da in stamba,vad asta foarte des la nunti si mi se pare digratios.Daca voi avea vreun specimen de genu va zbura in secunda 2 indiferent de cine este ... :ok:

_________________
"Este pustie lumea fara tine
Si cerul de deasupra ei
Si vantura oceanul de scantei,
Nemaiavand la cine sa se-nchine" (pentru mami...vesnic in inima mea !!!)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (24.05) Tendinte 2010
MesajScris: 24 Mai 2010, 23:40 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
si eu merg pe aceeasi premiza cu simo
eu am avut rochie cu tulll.....pe dedesubt....as fi vrut toata fusta dion tull....dar nu a stat bine ope mine......
apoi am avut husele din tafta cu satin....
mie sincer mi se pare tiganeasca tare organza.....prea stralucitoare pt gustul meu:D
cat despre manele am avut si eu vreo doua....dar multumesc lui
Dumnezeu fara betivi:D
confetti uerasc si eu .....baloane nu vroiam dar asta a fost si am avut din gresealadar nu mi-am stricat nunta din cauza asta:P
cat despre machiaj eu l-am facut singurik si a iesit destul de mine dupa parerea multor persoane nu a mea....
am vazut make-up profesionist la noi in iasi .....si a costat 3 mil jumate si sincer,.....nhimik deoseibt si chiar fara gust....mi s-a parut foarte urat si nici miresei respective nu i-a placut.....
fiecare are gusturile lui .....si sincer simo imi place ideea de ivoare si ciocolatiu......superb cred ca o sa arate.....


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (24.05) Tendinte 2010
MesajScris: 25 Mai 2010, 01:17 
Nou Venit

Membru din: 14 Mai 2010, 12:23
Mesaje: 8
asta e clara: fiecare cu gusturile ei/lui....cand va veni momentul, sigur nu voi cauta sa fiu in pas cu moda...si ma refer aici si la rochie si la culori de decor, aranjamente,etc...deci rochia va fi sigur alba si un trandafir rosu aruncat undeva pe partea inferioara a acesteia, parul negru si lung infoiat un pic si o impletitura tip spic, dar ceva mai spetaculoasa va fi marea coafeala,in care isi vor gasi loc unul sau mai multi trandafirasi rosii( am incercat deja ceva asemanator si mi-a placut enorm!), nu vreau coronita/diadema....am stabilit deja cu mama sa nu ma bata la cap atunci...la acest tip de coafura merge un anumit tip de voal, si am cautat sa vad ce mi-ar placea si am gasit un fel de dantela cu putin voal si merge foarte bine asa doar o fasiuta...nu foarte lunga....si acelasi tip de dantela cu voal vreau si pe rochie....apropo de rochie: voi avea 4 cumnate, si toate mi-au oferit rochia spre purtare...dar am refuzat elegant, nu spun ca nu ar fi frumoase , caci sunt chiar spectaculoase , dar pur si simplu nu sunt din materialul din care imi doresc eu sa fie rochia mea...si nu tine de fitze! si nu vreau crinolina! mi se pare cumplit sa vad cum biata mireasa incearca sa isi prinda rochia sa nu i se vada mai stiu eu ce....eu voi avea tull pe dedesubt, ca sa tina rochia mai "intzofoiata"...machiajul, clar va fi unul profi...stiu ei mai bine ce si cat sa foloseasca, oricat ne-am stradui noi, nu vom arata la fel de bine! in ceea ce priveste culoarea adoptata pentru huse/ fete de masa, alb simplu, caci pe mese vreau doar aranjamente din trandafiri rosii. ASTA sunt, si asta vreau! indiferent de ce vor spune si vor vrea ceilalti!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (24.05) Tendinte 2010
MesajScris: 25 Mai 2010, 02:41 
Nou Venit

Membru din: 10 Mai 2010, 02:09
Mesaje: 12
Am vazut ca se poarta rochii de mireasa in cele mai ciudate culori; mai nou, rochie de mireasa biodegradabila. Dupa purtare se baga in apa si se dizolva, dar ce ne facem daca ne prinde ploaia?! :wokno: Eu aleg rochia clasica, de printesa, de un alb perfect ; un machiaj cat mai natural dar rezistent chiar daca la moda sunt acele tipuri de machiaj strident. In concluzie, tendintele sunt pentru mine doar o sursa de inspiratie.Totusi, consider ca au iesit din uz acele flori artificiale care se puneau in piept mirelui si nuntasilor.....acum sunt sute de modele de marturii in schimbul acelor flori banale care, oricum ajungeau la gunoi a doua zi


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (24.05) Tendinte 2010
MesajScris: 25 Mai 2010, 10:26 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Nu mi-ar placea sa port nici rochia bunicii, nici rochia mamei a surorii sau a unei prietene, vreau sa port rochita mea atunci cand o sa vina momentul respectiv. Cred ca rochita gen printesa, sirena sau in forma de A se vor purta tot timpul, fiecare mireasa este libera sa-si aleaga rochia mult visata dar trebuie sa fie atenta si ca acel model sa o avantajeze din toate punctele de vedere. Cel mai bine este sa ascultam si alte pareri pentru a nu fi orbite de frumusetea unei rochii care sa stinga frumusetea miresei in ziua nuntii.

Mie imi plac rochitele simple, pe corp, fara mult tull, dintr-un material finut de preferat dantela (ador dantela), accesorii la fel de finute, nu imi plac cele badarane iar ca si coafura...imi plac si cocurile si buclele si alte coafuri mai indraznete dar totul tine de ce lungime vei avea atunci la par si de ce iti vei putea face, sunt multe coafuri care te imbatranesc si nu iti pun frumusetea in valoare. Ca si machiaj merg pe simplu, nu imi plac culorile tipatoare si extravagante.

Nu stiu ce a iesit din tendinte, fiecare persoana foloseste ce ii place si de cat buget are.

Si ca sa mai spun ceva :D ....eu am, si port manusile mamei de cand a fost mireasa (chiar acum de curand le-am purtat cand am fost intr-un club, mergeau de minune cu tinuta mea) :) in momentul de fata sunt super in tendinte iar magazinele sunt pline de ele....sunt ivory din dantela scurte si cu degetele taiate (dupa modificarile facute de mine :)) )

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (24.05) Tendinte 2010
MesajScris: 25 Mai 2010, 15:35 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Mesajul de mai jos a fost desemnat castigator. Felicitari, floriciki! Astept mesaj privat cu numarul tau de telefon!

floriciki scrie:
Ei bine e un subiect amplu... eu sunt de parere ca in materie de rochii de mireasa fiecare fata viseaza la o rochie de cand este mica fie ca esta de printesa,tip sirena sau A line, eu una mi-am urmat visul si am achizitionat o rochie de printesa.Acum dupa parerea mea conteaza si cat de influentabila este mireasa daca se ia dupa parerile altora sau daca isi urmeaza dorintele.Daca e sa te iei dupa tentinde la unele mirese li se recomanda un tip de rochie in functie de inaltime,greutate , etc.
Legat de machiaj sunt de parere ca ar trebui sa ascultam sfatul profesionistului,cred ca aprope toate miresicile apeleaza la un make-up profesional si atunci ei stiu f bine ce machiaj se potriveste pt fiecare tip de fata , ten ,culoare ochilor , a parului etc.
O traditie in ghilimele pe care nu doream sa o urmez a fost purtarea coronitei,mi se parea o idee invechita.La insistentele mamei,nasei am probat una si atunci am vrut si eu sa port.
Nu stiu daca exista anumite tendinte care au iesit total din uz , chiar nu imi vine nimic in cap acum ...
Parerea mea personala este ca toate miresicile ar trebui sa fie bine informate legat de toate aspectele :machiaj,coafura ,rochie dar pana la urma sa aleaga ceea ce le avantajeaza,le place si le face sa se simta frumose si unice pt ca asa ar trebui sa ne simtim toate in ziua nuntii.

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (24.05) Tendinte 2010
MesajScris: 25 Mai 2010, 21:19 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 04 Ian 2010, 12:37
Mesaje: 395
Localitate: Bucuresti
Yupiiiiiiiiiii , am castigat,ce fericita sunt ,multumesc

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (24.05) Tendinte 2010
MesajScris: 26 Mai 2010, 11:38 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
felicitari floricik :clap:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România