Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 16:39


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: (26.05) Bijuterii si accesorii
MesajScris: 26 Mai 2010, 11:38 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Chiar daca v-ati ales rochia, "problemele" nu s-au terminat. Look-ul final e compus din multe alte elemente, care se pot dovedi, uneori, mai complicate decat rochia insasi. Astazi, vorbim asadar despre accesorii, si aici includem tot ce "accesorizeaza", de la pantofi pana la voal...
Esti adepta pantofilor "de rezerva"? Sau iti vei incerca norocul cu niste tocuri extrem de inalte? Cum iti vei accesoriza coafura: voal scurt, voal lung, diadema, parura, flori naturale...? Ai de gand sa porti o gentuta la rochia de mireasa? Esti pentru clasicul "gogosar" sau vei prefera o poseta mai moderna? In ceea ce priveste bijuteriile, tii la superstitia cu perlele? Si, nu in ultimul rand, cat ti-ai propus sa cheltuiesti pe aceste aspecte si pe care dintre ele crezi ca vei reusi sa le porti mai mult de o seara?

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (26.05) Bijuterii si accesorii
MesajScris: 26 Mai 2010, 11:53 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Nu sunt adepta pantofilor de schimb!
Atunci cand imi cumpar o pereche de pantofi am grija sa fie pantofi de calitate si sa aiba un calapod bun ca sa ma simt bine intreaga zi/noapte in care voi umbla si voi dansa. La nunta mea cu siguranta nu voi avea pantofi de schimb.

Gentuta la rochia de mireasa?
Nu cred ca am nevoie, daca am nevoie de ruj, telefon...etc, mi le poate tine o domnisoara de onoare, mama sau sora. De ce sa ma mai incurc cu ea, voi avea buchetul in mana, cred ca imi ajunge.

Voal lung, scurt, diadema, parura (ce e asta?), flori naturale...
Voi avea voal scurt, diadema sau flori naturale in functie de coafura :)

Nu tin la superstitia cu perlele, ba mai mult sunt bijuteriile mele preferate si le-as purta cu mare placere si la alte evenimente.

Daca rochita, pantofii si accesoriile ajung la 6000 RON sunt multumita, mai mult nu cred ca as da...fac economii de pe acum pentru ziua respectiva :nlol:

Bijuteriile si pantofii(doar daca sunt argintii sau de alta culoare) cu siguranta o sa le mai port la cateva evenimente. Daca pantofii sunt albi, nu o sa-i mai port. Nu imi place sa port incaltaminte alba de nici un fel :)

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (26.05) Bijuterii si accesorii
MesajScris: 26 Mai 2010, 12:11 
Diva

Membru din: 02 Oct 2008, 19:07
Mesaje: 928
mi-am schimbat 3 perechi de pantofi si asta pt ca oricat as da pe pantofi, va asigur ca nu am nimic la incaltari mai jos de un milion :( pur si simplu imi fac rani, dar rani crunte, am incercat orice tip de calapod, nimic :eek:
numai voalul la rochita ma costat 400 de lei asta pt ca mi l-am dorit de un metru si jumatate, cu broderie pe el, am vrut diadema si nu imi pare rau ca am ales asta, nu prea imi plac perlele :wacko:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (26.05) Bijuterii si accesorii
MesajScris: 26 Mai 2010, 12:13 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 11 Dec 2007, 15:28
Mesaje: 1470
Localitate: Arad
eu am avut doar o pereche de pantofi.fiind obisnuita toata ziua pe tocuri nu mi-a fost greu sa am doar o pereche..i-am luat cei drept sa-mi fie comozi,si chiar au facut fata cu brio,i-am dansat toata noaptea fara probleme. :hap_w:
am avut saculet...dar daca ar trebui acuma sa aleg,nu mi-asi mai lua nimic...chiar nu e necesara,ba din contra in unele situatii incurca.e destul buchetul. :flowers:
eu nu sunt adepta florilor in par,nu stiu..nu pot sa zic ca nu-mi plac daca vad la cineva,dar ma gandesc ca dupa o zi prin soare,se poate ofili si cum mai arata ofilita in par..eu am avut diadema si niste pietricele,iar la capitolul bijuterii nu am ales neaparat foarte scumpe,care mi s-au parut dragute alea le-am ales. :)
eu zic ca si cu un buget mai redus poti sa gasesti lucruri foarte frumoase cu care sa arati ca o printesa. :neyes:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (26.05) Bijuterii si accesorii
MesajScris: 26 Mai 2010, 12:30 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
accesoriile mele au fost un trandafir natural in par, un voal de 2 metri cu aceeiasi broderie ca pe rochie, cercei si geanta stil gogosar.
daca as mai face nunta o data clar as renunta la geanta. este un accesoriu absolut inutil dupa parerea mea iar singurul moment cand am purtat-o a fost la biserica. atat.
sandalele au fost cu toc de 11. au avuit un calapod perfect dar din pacate a trebuit sa le schimb cu sandalele de la cununie care aveau toc de 12 pt ca slabisem rochia a fost putin cam lunga si ma incomoda la mers.
cand le-am cumparat chiar nu m-am uitat la bani. am luat exact ce mi-a placut.
voalul a fost vreo 3000 de euro, pantofii 5 milioane, cerceii vreo 100 de euro iar geanta nu mai stiu dar a fost ieftina. trandafirul din par a fost primit cadou :~*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (26.05) Bijuterii si accesorii
MesajScris: 26 Mai 2010, 12:33 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 11 Dec 2007, 15:28
Mesaje: 1470
Localitate: Arad
anidaaa scrie:
accesoriile mele au fost un trandafir natural in par, un voal de 2 metri cu aceeiasi broderie ca pe rochie, cercei si geanta stil gogosar.
daca as mai face nunta o data clar as renunta la geanta. este un accesoriu absolut inutil dupa parerea mea iar singurul moment cand am purtat-o a fost la biserica. atat.
sandalele au fost cu toc de 11. au avuit un calapod perfect dar din pacate a trebuit sa le schimb cu sandalele de la cununie care aveau toc de 12 pt ca slabisem rochia a fost putin cam lunga si ma incomoda la mers.
cand le-am cumparat chiar nu m-am uitat la bani. am luat exact ce mi-a placut.
voalul a fost vreo 3000 de euro, pantofii 5 milioane, cerceii vreo 100 de euro iar geanta nu mai stiu dar a fost ieftina. trandafirul din par a fost primit cadou :~*


3000 de euro voalul???? :eek: poate 300 de euro. :)

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (26.05) Bijuterii si accesorii
MesajScris: 26 Mai 2010, 13:21 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
corina1 scrie:
eu nu sunt adepta florilor in par,nu stiu..nu pot sa zic ca nu-mi plac daca vad la cineva,dar ma gandesc ca dupa o zi prin soare,se poate ofili si cum mai arata ofilita in par..



Florile din par nu se ofilesc, chiar rezista foarte bine, ele se dau cu fixativ pentru a tine mai mult timp...la fel si buchetele de mireasa sau alte buchete pe care vrei sa le pastrezi le lasi cu capul in jos si la dai cu fixativ :) ele rezista mult mai mult.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (26.05) Bijuterii si accesorii
MesajScris: 26 Mai 2010, 13:33 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 11 Dec 2007, 15:28
Mesaje: 1470
Localitate: Arad
carlita scrie:
Florile din par nu se ofilesc, chiar rezista foarte bine, ele se dau cu fixativ pentru a tine mai mult timp...la fel si buchetele de mireasa sau alte buchete pe care vrei sa le pastrezi le lasi cu capul in jos si la dai cu fixativ :) ele rezista mult mai mult.


nu stiam..in cazul asta..da. :ok:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (26.05) Bijuterii si accesorii
MesajScris: 26 Mai 2010, 13:43 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 04 Ian 2010, 12:37
Mesaje: 395
Localitate: Bucuresti
Eu nu am tinut cont de traditii si mi-am luat bijuterii stil perlute pentru ca mi-au placut f mult.Asa vroiam de la inceput dar nu le-am cumparat , am luat altceva care bineinteles ca dupa nici o luna nu mi-au mai placut.
Voalul este mediu ca lungime si are cateva strasuri pe el.Mi-am luat si o coronita f simpla pe care abia astept sa o port.
Pantofi nu mi-am luat decat o pereche,sunt destul de comozi,i-am tot incercat prin casa.Nu sunt adepta pantofilor la schimb dar cine stie pana la nunta mai e .... oricum a mea surioara a zis ca imi aduce ea o pereche de balerini.Eu una sper sa rezist cu pantofii achiztitionati.
Legat de buget am avut unul stabilit pentru fiecare lucru in parte ,la unele am depasit,la unele m-am incadrat,per total a iesit ok pana acum.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (26.05) Bijuterii si accesorii
MesajScris: 26 Mai 2010, 14:33 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
adina 3000 de euro volul??? :eek: .....si al meu a fost 300,dar nu cred ca voalul poate fi mai scump ca rochita.....sunt sigura ca ai pus un 0 in plus

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (26.05) Bijuterii si accesorii
MesajScris: 26 Mai 2010, 20:25 
Senior

Membru din: 25 Oct 2006, 16:31
Mesaje: 109
Eu mi-am dorit distinctie si simplitate si sa "stralucesc" in ziua nuntii mele, nu sa imi aduc sotul in faliment din prima clipa impreuna :p asa ca (pot sa-i spun noroc) accesoriile le-am cumparat separat si culmea toata lumea zicea ca-i set. Si cum eu nu port genul de bijuterii am vrut sa fie ceva doar pentru acea seara am platit putin, am fost Cenusereasa si acum sunt fericita de ceea ce a iesit.
Eu sfatuiesc miresicile sa fie chibzuite :-` O:)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (26.05) Bijuterii si accesorii
MesajScris: 26 Mai 2010, 20:59 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
RALUCA23 scrie:
Eu mi-am dorit distinctie si simplitate si sa "stralucesc" in ziua nuntii mele, nu sa imi aduc sotul in faliment din prima clipa impreuna :p asa ca (pot sa-i spun noroc) accesoriile le-am cumparat separat si culmea toata lumea zicea ca-i set. Si cum eu nu port genul de bijuterii am vrut sa fie ceva doar pentru acea seara am platit putin, am fost Cenusereasa si acum sunt fericita de ceea ce a iesit.
Eu sfatuiesc miresicile sa fie chibzuite :-` O:)




Suntem chibzuite...dar avand in vedere ca toate visam ca o sa fim doar o data mirese, eu cred ca ne putem permite putin mai mult, daca nu acum, cand? :, :,

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (26.05) Bijuterii si accesorii
MesajScris: 26 Mai 2010, 21:46 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 08 Iul 2009, 00:52
Mesaje: 1193
Localitate: Bucuresti
coradyne scrie:
Chiar daca v-ati ales rochia, "problemele" nu s-au terminat. Look-ul final e compus din multe alte elemente, care se pot dovedi, uneori, mai complicate decat rochia insasi. Astazi, vorbim asadar despre accesorii, si aici includem tot ce "accesorizeaza", de la pantofi pana la voal...
Esti adepta pantofilor "de rezerva"? Sau iti vei incerca norocul cu niste tocuri extrem de inalte? Cum iti vei accesoriza coafura: voal scurt, voal lung, diadema, parura, flori naturale...? Ai de gand sa porti o gentuta la rochia de mireasa? Esti pentru clasicul "gogosar" sau vei prefera o poseta mai moderna? In ceea ce priveste bijuteriile, tii la superstitia cu perlele? Si, nu in ultimul rand, cat ti-ai propus sa cheltuiesti pe aceste aspecte si pe care dintre ele crezi ca vei reusi sa le porti mai mult de o seara?


Dupa ce am luat rochita si am analizat-o bine am decis sa nu mai port colier. doar cercei (mici), bratara, inelul si verigheta :nblink:
rochita are aplicatii cu cristale Sw si nu vreau sa fie prea mult. la fel si voalul, pe care l-am luat odata cu rochita, de la ceeasi firma pentru a se potrivi.
gentuta -am cumparat vreo doua si am inceput sa o modific pe una. pe cealalta am facut-o cadou cuiva care va avea nunta. totusi, daca voi gasi una care sa-mi placa, renunt la cea pe care o am acum si o cumpar pe aceea. caut..
perle mi-am comandat pentru costumasul de cununie civila - sa vedem daca imi plac si se potrivesc atunci cand ajung.
pantofi de rezerva? bineinteles - inteleg prin asta pantofi cu toc mai jos sau chiar fara toc! cred ca mai mult imi va lua sa ii gasesc pe acestia decat pe cei de mireasa! nu am de gand sa port foarte mult pantoful de mireasa - doar la biserica si la primul dans. vreau ceva foarte comod, ca sa pot dansa cat mai mult. :rocker:

in final, concluzionez spunand ca nu am stabilit un buget pentru aceste accesorii. avand in vedere ca pana acum am cumparat 4 perechi de cercei ... din care sa aleg, e clar. de obicei iau tot ce-mi place.

_________________
Mai ai un lucru sa-mi dai - un singur lucru mai ai si-astept momentul acela Perfect!
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (26.05) Bijuterii si accesorii
MesajScris: 26 Mai 2010, 22:38 
Nou Venit

Membru din: 09 Mai 2009, 22:53
Mesaje: 1
Mi-as fi dorit tare mult sa pot sta cu pantofii toata noaptea,mi-au placut enorm.N-am rezistat insa decat pana pe la miezul noptii;problema a aparut cand am vrut sa-i schimb si nu am mai gasit pantofii de schimb,uitasem sa-i pun in masina :wall:
Bijuterii de regula nu port (din pricina serviciului,ca si tocurile de altfel), insa la nunta a fost musai,asa ca am cumparat primul set care mi-a placut;nu au fost scumpe,se asortau cu rochia(si bineinteles le-am purtat doar la nunta).
Voalul a fost unul simplu,scurt,l-am luat impreuna cu rochia mai mult pt a fi aceeasi nuanta (rochita a fost ivoire).


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (26.05) Bijuterii si accesorii
MesajScris: 26 Mai 2010, 22:41 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
da. scuze. 300 a fost


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (26.05) Bijuterii si accesorii
MesajScris: 26 Mai 2010, 22:49 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 19 Ian 2006, 01:47
Mesaje: 857
Voalul la mine pot sa spun ca a fost piesa de rezistenta (dupa rochita bineinteles)... m-am indragostit de el de cum l-am vazut, pantofi am avut doua perechi unii cu tocul inalt si altii acelasi model, aceeasi culoare dar cu talpa ortopedica pe care nu i-am simtit in picioare toata noaptea ... si nu am stat la masa nici 5 minute!
Am avut diadema si ...perle... dupa ce le-am cumparat nu am mai vrut sa le port... ma gandeam la toate superstitiile... mi-am cautat altceva...dar nimic nu se potrivea atat de bine asa ca am ramas la perle si nu regret.
Am avut si saculet :( acum nu as mai purta ... nu isi are rostul, mai mult te incurca ....de ametita ce eram la dansul mirilor am plecat cu el agatat de mana:)) si bunicul meu foarte serios o intreaba pe mama :"dar ce are in saculetul ala de nu il mai lasa de la mana??:)) si eu saraca uitasem de el :)).
Si nu in ultimul rand in domeniul accesoriilor pot spune ca a fost si palaria care mi-a dat o nasa dimineata. Nu imi plac esarfele si alte chestii puse pe capul miresei ...de diverse culori.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (26.05) Bijuterii si accesorii
MesajScris: 26 Mai 2010, 23:20 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 01:09
Mesaje: 1488
Localitate: Tulcea
Capitolul accesorii pare intradevar cel mai simplu dar cred ca si la mine va fi unul complicat exact cum zici tu Cora :-S
Voalul,cerceii,bratara si pantofii vor fi singurele mele accesorii !!!
DA voi avea pantofi sau sandale cu toc inalt ,nefiind absolut deloc adepta"incaltarilor de rezerva" :nono:
NU clar posetei,cred ca buchetul este mai mult decat suficient mai ales pe cele stil"gogosar"cand le vad...... :gun:
NU sunt superstitioasa de fel si ador perlele si daca mi-ar fi permis rochita cu siguranta le-as fi purtat si mireasa dar asa imi voi lua cercei si bratara din argint,batute cu pietre mari,gen arabesti sau"candelabru"dar nu prea grei(la cercei ma refer) :ok:
Voalul lung si cam atat...cat despre buget cred ca ma vor costa cam mult dar va fi placerea nasei mele asa ca...... :party:

_________________
"Este pustie lumea fara tine
Si cerul de deasupra ei
Si vantura oceanul de scantei,
Nemaiavand la cine sa se-nchine" (pentru mami...vesnic in inima mea !!!)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (26.05) Bijuterii si accesorii
MesajScris: 27 Mai 2010, 23:40 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Cu scuzele de rigoare pentru intarzierea anuntului, iata mesajul castigator de ieri. Felicitari, carlita! Astept mesaj privat de la tine... :clap:

carlita scrie:
Nu sunt adepta pantofilor de schimb!
Atunci cand imi cumpar o pereche de pantofi am grija sa fie pantofi de calitate si sa aiba un calapod bun ca sa ma simt bine intreaga zi/noapte in care voi umbla si voi dansa. La nunta mea cu siguranta nu voi avea pantofi de schimb.

Gentuta la rochia de mireasa?
Nu cred ca am nevoie, daca am nevoie de ruj, telefon...etc, mi le poate tine o domnisoara de onoare, mama sau sora. De ce sa ma mai incurc cu ea, voi avea buchetul in mana, cred ca imi ajunge.

Voal lung, scurt, diadema, parura (ce e asta?), flori naturale...
Voi avea voal scurt, diadema sau flori naturale in functie de coafura :)

Nu tin la superstitia cu perlele, ba mai mult sunt bijuteriile mele preferate si le-as purta cu mare placere si la alte evenimente.

Daca rochita, pantofii si accesoriile ajung la 6000 RON sunt multumita, mai mult nu cred ca as da...fac economii de pe acum pentru ziua respectiva :nlol:

Bijuteriile si pantofii(doar daca sunt argintii sau de alta culoare) cu siguranta o sa le mai port la cateva evenimente. Daca pantofii sunt albi, nu o sa-i mai port. Nu imi place sa port incaltaminte alba de nici un fel :)

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (26.05) Bijuterii si accesorii
MesajScris: 28 Mai 2010, 09:25 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 04 Ian 2010, 12:37
Mesaje: 395
Localitate: Bucuresti
Felicitari Carlita!!!!!!!

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (26.05) Bijuterii si accesorii
MesajScris: 28 Mai 2010, 09:29 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
multumesc frumos :flowers:

P.S: Si pana la urma ce e "parura" ?

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România