Ultima vizită a fost: Acum este 19 Mar 2024, 05:50


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 133 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Casuta noastraaa..cuibusor de nebunii:)
MesajScris: 09 Oct 2006, 15:25 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
hai...spuneti drept: nu e asta lucrul pe care vi-l doriti cel mai mult?:)

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: casuta noastraaa..cuibusor de nebunii:)
MesajScris: 09 Oct 2006, 15:34 
Veteran

Membru din: 08 Aug 2006, 15:02
Mesaje: 322
NU! Noi vrem terenul nostru (500 - 1000 mp) pe care in cativa ani sa ne construim casa. Si garaje, foisor si (da Doamne! :npray:) piscina.quote]

Noi avem deja pamantul (nu ne ajunge de piscina :( ). In concluzie ne dorim foarte mult sa incepem contructia casei noastre :ndance:.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: casuta noastraaa..cuibusor de nebunii:)
MesajScris: 09 Oct 2006, 15:49 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:
NU! Noi vrem terenul nostru (500 - 1000 mp) pe care in cativa ani sa ne construim casa. Si garaje, foisor si (da Doamne! :npray:) piscina.quote]

Noi avem deja pamantul (nu ne ajunge de piscina :( ). In concluzie ne dorim foarte mult sa incepem contructia casei noastre :ndance:.

pentru a ridica o casa ...se implica costuri si eforturi mult mai mari ..decat de a o lua de-a gata! Ganditi-va : racordarile la cablu tv, apa, termoficare, gaze ...si alte si alte diverse bransamente!!Plus cheltuielile de constructie ( cu materii prime, materiale si consumabile, la care se adauga mana de lucru) la care se adauga ...amenajarile interioare...decoratiunile, mobila....etc etc etc etc ...pot vb pana maine fara oprire! E mai mare stresul ...In timp ce la un apartament in bloc sau vila : vazut, placut, luat!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: casuta noastraaa..cuibusor de nebunii:)
MesajScris: 09 Oct 2006, 15:58 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:
NU! Noi vrem terenul nostru (500 - 1000 mp) pe care in cativa ani sa ne construim casa. Si garaje, foisor si (da Doamne! :npray:) piscina.
Daca tinem cont de faptul ca fiecare are apartamentul si masina lui, e logic.
Sorry, am uitat ceva. Amandoi ne mai dorim bmw mai de bun simt (adica nu cat strada), cam cum e cel de la instrumenta. Ne plac enorm gazele astea!:neyes:


pai..terenul e pt casa, nu?!m-ai si speriat cu NU-ul hotarat:) si eu ma gandesc la asta uneori..dar mi se pare prea mare bataia de cap..deocamdata, cred ca ma multumesc cu ce am:) socrii mei isi constriesc o casuta..si e greu dc n-ai pe cineva sa se ocupe de asta tot timpul..dar iti tin pumnii sa reusesti s-o ai cat mai rpd!!:lips:

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: casuta noastraaa..cuibusor de nebunii:)
MesajScris: 09 Oct 2006, 16:01 
Veteran

Membru din: 08 Aug 2006, 15:02
Mesaje: 322
Citat:
pentru a ridica o casa ...se implica costuri si eforturi mult mai mari ..decat de a o lua de-a gata! Ganditi-va : racordarile la cablu tv, apa, termoficare, gaze ...si alte si alte diverse bransamente!!Plus cheltuielile de constructie ( cu materii prime, materiale si consumabile, la care se adauga mana de lucru) la care se adauga ...amenajarile interioare...decoratiunile, mobila....etc etc etc etc ...pot vb pana maine fara oprire! E mai mare stresul ...In timp ce la un apartament in bloc sau vila : vazut, placut, luat!


Stim, cunoastem. Avem deja facute planurile casei (asteptam autorizatia de construire sa ne iasa), este facut necesarul de materiale, mana de lucru luata, si toate sunt gandite.
P.S.: Avem ingineri, arhitecti in devenire, in familie plus firma de constructii si cred ca o sa fie bine in final caci va fi casa noastra mult visata.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: casuta noastraaa..cuibusor de nebunii:)
MesajScris: 09 Oct 2006, 16:15 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:

Stim, cunoastem. Avem deja facute planurile casei (asteptam autorizatia de construire sa ne iasa), este facut necesarul de materiale, mana de lucru luata, si toate sunt gandite.
P.S.: Avem ingineri, arhitecti in devenire, in familie plus firma de constructii si cred ca o sa fie bine in final caci va fi casa noastra mult visata.


ok, dar partea financiara cred eu ca e marea pb! nu-si permit multi o casa, sa fim serioase.. so, cine a facut credite, unde, ce conditii..eu am facut..chiar 2:-` de fapt 3 dc pun la socoteala si cel pt apartamentul lui:wacko: nu prea mai stiu care sunt dobanzile..insa parca au scazut f mult, ceea ce e super! iar ideea e sa incerci sa faci multe plati in avans..oricum, faptul ca nu mai platesti chirie ci platesti pt casuta ta zic eu e cel mai bun argument!

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: casuta noastraaa..cuibusor de nebunii:)
MesajScris: 09 Oct 2006, 16:33 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:

fata, tot tineretul are credit la banca pentru casa lui. Mai rar cei fara. Asta inseamna ca au avut si venituri din alta parte:-`. Noi nu am avut si de-asta platim la banca. Fiecare se descurca cum poate. Oricum ne mandrim ca NOI am realizat pana acum prin fortele proprii chiar daca asta inseamna sacrificii materiale. Dar nu suntem singurii si de-asta ne BUCURAM. Practic moare si capra vecinului, nu?:D:-`


pe mine m-au ajutat ai mei cu avansul...dar de restul m-am ocupat eu..si imi mai faceau si ei cate o plata in avans din cand in cand:) cred insa ca nu m-as fi suparat dc as fi avut suficienti bani(de la ei) sa nu fie nevoie sa apelez la credit...dar mai cred si ca atunci cand esti pus in situatii de-astea te maturizezi mult mai rpd..parerea mea:-`

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: casuta noastraaa..cuibusor de nebunii:)
MesajScris: 09 Oct 2006, 16:41 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:

hehhe, va spun eu care este masina visurilor mele. Un jaguar :drool: dar merge si un lamburgini. Ma gandeam ca o masina englezeasca nu mi-ar strica. O gaza dintr-asta , fac si eu ca tine:D:-`


eu vreau un mini cooper..de craciun:) iubitoi, auzi?:lol:

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: casuta noastraaa..cuibusor de nebunii:)
MesajScris: 09 Oct 2006, 16:54 
Diva

Membru din: 21 Dec 2005, 16:21
Mesaje: 1034
Citat:

eu vreau un mini cooper..de craciun:) iubitoi, auzi?:lol:


si eu tot asta vreau :ndance: :ndance: :ndance: rosu sau turquoise :love:...
cat despre casa, slava domnului, avem... ma rog, apartament, nu casa (desi tare ne dorim, dar banii astia :()...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: casuta noastraaa..cuibusor de nebunii:)
MesajScris: 09 Oct 2006, 17:07 
Diva

Membru din: 21 Dec 2005, 16:21
Mesaje: 1034
Citat:
Eu vreau bmw. Si casa tip vila. Si cu piscina (asta cu casa mai are cam 9 ani, si cred ca pana trece termenul sigur va fi gata). Si nu vreau sa vindem nici un apartament! Asta e partea grea. Altfel, ar fi foarte usor...


pai asta e si ideea noastra: nu vrem sa vindem apartamentul :-`... teren s-ar gasi, racordurile la utilitati n-ar fi o problema... dar ideea de a face credit ma termina :zoombie: (!) (deocamdata :p)...
iar la piscina ne-am gandit si noi :D... dar cand am calculat cat costa numai apa... :wacko: :zoombie: ... si cate filme freaky am vazut cu copii inecati in piscina... :zoombie: :zoombie: :zoombie: mai bine pas :D


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 133 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România