Ultima vizită a fost: Acum este 19 Mar 2024, 05:50


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 247 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ce NU mi-a placut la alte nunti
MesajScris: 08 Noi 2006, 20:46 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Poate ar fi util de stiut pentru viitoarele mirese, ce NU le place invitatilor la nunti, in general. Desigur ca parerile sunt diverse, dar si invitatii sunt diversi... Deci, cand ati fost voi invitate, ce nu v-a placut? V-au pus sa asteptati? V-au asezat aiurea la mese? etc...
Daca tineti neaparat, puteti sa spuneti si chestii care v-au placut in mod deosebit... Tot pentru idei!:D

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce NU mi-a placut la alte nunti
MesajScris: 08 Noi 2006, 20:49 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2005, 16:17
Mesaje: 877
Citat:
Poate ar fi util de stiut pentru viitoarele mirese, ce NU le place invitatilor la nunti, in general. Desigur ca parerile sunt diverse, dar si invitatii sunt diversi... Deci, cand ati fost voi invitate, ce nu v-a placut? V-au pus sa asteptati? V-au asezat aiurea la mese? etc...
Daca tineti neaparat, puteti sa spuneti si chestii care v-au placut in mod deosebit... Tot pentru idei!:D


Incep eu.
Mie imi place la o nunta sa existe de la inceput o aranjare a invitatilor la mese, pt. ca altfel exista posibilitatea ca atunci cand ajungi la nunta sa mai fie liber la o masa la care nu cunosti pe nimeni.
Asa ca asta nu-mi place la anumite nunti, sa nu existe o aranjare in prealabil la mese!):(


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce NU mi-a placut la alte nunti
MesajScris: 09 Noi 2006, 15:00 
Veteran

Membru din: 08 Aug 2006, 15:02
Mesaje: 322
In primul si in primul rand nu imi place cand ma plimba de la o masa la alta sa vada unde sa ma puna si pe mine. Nu ma deranjeaza faptul ca stau langa niste necunoscuti ci doar ca ma plimba de la o masa la alta. (la o nunta ma plimbat pe la 6 mese si nu exageraz pana sa imi gaseasca un loc).
Apoi urmeaza muzica. Eu ascult orice gen de muzica, nu sunt pretentioasa, dar sa NU EXAGEREZE cu un anumit gen de muzica.
Faza cu strigatul cinstei mi se pare cam deplasata acum in zilele noastre. Dureaza foarte mult timp.
Cam astea mi-au venit in minte acum.:p


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce NU mi-a placut la alte nunti
MesajScris: 09 Noi 2006, 15:04 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
sunt de rahat nuntile la care trebuie sa mergi din obligatie....unde nu cunosti mai pe nimeni, in afara de miri/nasi; nuntile unde muzica e proasta, unde se lalaie lucrurile pana la taiatul tortului (cele mai lungi ore sunt 3-4 AM, cand toata lumea vrea sa dea banii si sa se duca la somn, insa nu pot pleca pt ca inca nu a venit tortul)..., unde ospatarii sunt delasatori, etc etc etc.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce NU mi-a placut la alte nunti
MesajScris: 09 Noi 2006, 15:22 
Veteran

Membru din: 17 Apr 2006, 00:55
Mesaje: 447
Citat:
Faza cu strigatul cinstei mi se pare cam deplasata acum in zilele noastre. Dureaza foarte mult timp.
Cam astea mi-au venit in minte acum.:p


Care e faza cu strigatul cinstei? La noi nu se face si sunt tare curioasa


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce NU mi-a placut la alte nunti
MesajScris: 09 Noi 2006, 15:59 
Veteran

Membru din: 17 Apr 2006, 00:55
Mesaje: 447
Citat:
Ce nu imi place la o nunta:
- manele (le urasc! mai bine nu ma duc la astfel de nunti)
- dedicatii tip "de la nasu mare"
- formatii care incearca sa cante tipuri de muzica la care clar nu se pricep
- laudele socrilor "noi am facut, noi am dres, cat ne-a costat"
- fitzele
- curcubeu de culori (rosu, verde, galben etc) - parca e si sala obositoare
- lipsa de coordonare si organizare, gen "sa arunce buchetul" "nu, nu acum, intai face.." etc
- dar strigat (mai bine la dau banii inainte si plec!)
Cam asta imi aduc aminte acum....


Ni eu nu pa puteam exprima mai bine. Ai prins cam tot ce ma enerveaza si pe mine. Dar... se mai striga darul?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce NU mi-a placut la alte nunti
MesajScris: 09 Noi 2006, 16:28 
Veteran

Membru din: 08 Aug 2006, 15:02
Mesaje: 322
Citat:

De fiecare data cand s-a facut o aranjare prealabila la nuntile la care am fost, cei care au satabilit locurile nu ne-au prea nimerit, adica intotdeauna am fi dorit sa stam in alta parte. Si cand s-a putut (poate ca am cam intrecut masura) am schimbat cartonasele. Dupa aceea totul a fost bine. DEci..e discutabila si povestea cu "prearanjatul"


Si cu prearanjatul este bataie de cap. Nu e ogligatoriu sa steie exact unul langa celalalt, dar sa stea la masa respectiva.
Iar cu invitatii surpriza pe care nu i-am luat in calcul am facut cu masa fara cartonase si acolo i-am asezat.
Asta e ce sa ii faci. :p


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce NU mi-a placut la alte nunti
MesajScris: 09 Noi 2006, 16:29 
Diva

Membru din: 13 Oct 2005, 02:34
Mesaje: 668
Citat:
sunt de rahat nuntile la care trebuie sa mergi din obligatie....unde nu cunosti mai pe nimeni, in afara de miri/nasi; nuntile unde muzica e proasta, unde se lalaie lucrurile pana la taiatul tortului (cele mai lungi ore sunt 3-4 AM, cand toata lumea vrea sa dea banii si sa se duca la somn, insa nu pot pleca pt ca inca nu a venit tortul)..., unde ospatarii sunt delasatori, etc etc etc.


Sincer eu am gasit o solutia la chestia asta.nu merg, trimit bani si buna-ziua.MAi ales daca se tin in alta localitate.Stiu ca nu e frumos, dar nu ma chinui eu cu asta, atata timp cat nu e obligatia mea-ci a parintilor, etc.
Sunt groaznice astfel de nunti.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce NU mi-a placut la alte nunti
MesajScris: 09 Noi 2006, 16:38 
Veteran

Membru din: 17 Apr 2006, 00:55
Mesaje: 447
Citat:
La emisiune cu nunti a fost (cred ca prin vara) filmata o nunta din Bucuresti la care s-a strigat darul. Bine, sa nu iti inchipui ca era cine stie ce...
Concluzia e ca se mai striga uneori darul, dar mai rarut!


Nasol! Asta era pe vremea... bunicii? N-are fix niciun rost.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce NU mi-a placut la alte nunti
MesajScris: 09 Noi 2006, 17:03 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Am fost si la nunti frumoase si la nunti urate! (oricum, cea mai frumoasa nunta a fost a noastra , dar asta e deja un cliseu!)
Ce nu mi-a placut la alte nunti:
- muzica alandala, cand se aducea mancarea, era cate o melodie buna de dans, cand erai pe ring , te apuca plansul ca muzica era naspa!
- am fost la o nunta unde serveau felurile de mancare direct pe masa! nu mi-a placut!
- nu-mi place genul de invitati care fac bisericute si stau si comenteaza pe cei de pe ring!
- ingramadeala/aglomeratia care se creaza la inceput (mai ales in cazul nuntilor clasice cand de la biserica se merge direct la sala si mirii intampina oaspetii!)
- nu-mi place atunci cand nu stiu unde sa ma aseze! plimbatul de la o masa la alta e jenant!
- nu-mi place sa se strige darul! de prost gust! (sunt din Brasov! si anul acesta am fost la o nunta la care s-a strigat darul!)
- nu e frumos cand mireasa, mirele, aranjamentele, buchetele miresei, nasei, etc, culorile nuntii in general nu se asorteaza cat de cat!
- nu-mi plac oamenii care se imbata la nunti de nu se mai tin pe picioare!
- NU imi plac papusile pe masina miresei!
Mai am! dar o sa fac o lista si cu ce imi place! :D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce NU mi-a placut la alte nunti
MesajScris: 09 Noi 2006, 17:07 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:

Sincer eu am gasit o solutia la chestia asta.nu merg, trimit bani si buna-ziua.MAi ales daca se tin in alta localitate.Stiu ca nu e frumos, dar nu ma chinui eu cu asta, atata timp cat nu e obligatia mea-ci a parintilor, etc.
Sunt groaznice astfel de nunti.


Nu am fost la nici o nunta din obligatie - nu prea pricep cum vine treaba asta! In momentul cand cineva are placerea sa ma invite la nunta, consider de la sine inteles sa ma duc! dar e parerea mea!:nwink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce NU mi-a placut la alte nunti
MesajScris: 09 Noi 2006, 17:13 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:
Spre rusinea mea recunosc ca mi s-a intampalt si mie sa nu stiu unde sa asez 2 familii de prieteni foarte apropiati. Faza e ca au venit unii invitati de care nu stiam ca o sa vina, care au vrut musai sa stea la masa de priteni si cand au venit ultimele 2 familii, n-am mai avut unde sa le pun...Avantajul a fost ca erau prieteni apropiati si au inteles....Mi-a parut rau ca m-am chinuit vreo 3 zile cu aranjatul la mese si tot n-a iesit cum vroiam.
Ideea e ca de acum nu o sa ma mai supar daca cineva nu-mi gaseste loc la masa sau ma plaseaza la o masa de necunoscuti...Dar o sa si incerc sa ajung devreme, sa evit situatii de-astea...



Personal, in privinta invitatilor surpriza, am pregatit o masa speciala,de rezerva, astfel incat sa aibe unde-i aseza in momentul cand la consultarea listei nu erau gasiti! Ba mai mult, in holul restaurantului am avut un trepied cu un panou unde erau trecuti invitatii si mesele unde urmau sa se aseze! Riscul de a petrece atatea ore in compania unor persoane - posibil - necunoscute, sau necompatibile ca afinitate - apartine acestor invitati surpriza!
E greu sa multumesti pe toata lumea! dar faci tot posibilul! poate si de asta se spune ca la nunta toata lumea se distreaza, mai putin mirii!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce NU mi-a placut la alte nunti
MesajScris: 09 Noi 2006, 18:10 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:
Eu m-am distrat mult de tot la nunta mea...
Mai mult decat unele dintre nuntile la care am fost simplu invitat...

Si apopo de dar, pe 30 sept am fost la o nunta unde la plecare, fiecare invitat trecea pe la lautar si ii spunea darul...:ermm: Emil n-a vrut sa se duca si mirele i-a spus ca nu i-a banii asa..in mana sa nu creada lumea ca s-au facut cine stie ce aranjamente....:zoombie:


Din cate am inteles de la celelalte nunti la care am fost si unde s-a strigat darul, acesti miri isi si-au masuri de siguranta fiindca asa nu riscau sa aibe invitati care sa nu de-a dar! probabil stiu ei ce stiu! cum le sunt neamurile si prietenii, ca altfel nu imi explic!
Oricum, e un obicei urat si care creaza un moment tare plicticos si jenant!:wokno:


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 247 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România