Ultima vizită a fost: Acum este 29 Mar 2024, 01:40


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 247 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 13  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 23 Mai 2007, 21:25 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:

15 lei costa daca-l iei de la magazin congelat.Dar ferchezuit gatit cred ca este intre 30-50 lei(fara TVA).Dar poate sarim peste faza asta. :p
a
Fetelor! :blink: mai bine mai renunatati pe ici pe colo la obiceiul asta cu gaina etc care e chiar urat! am avut si eu "fericirea" sa asist la asa ceva acum vreo doi ani la o nunta! si e foarte urat! nu vreau sa considerati ca sunt snoaba, dar...a fost asa de urat!
Iar strigatul darului! ingrozitor! e nunta voastra, nu ar fi cazul sa faceti cum va place?!?:flower:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 23 Mai 2007, 21:53 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
Timpul nu e o scuza; noi am gasit nasii cu 3 saptamani inaite de nunta si tot am discutat toate detaliile cu ei.



asta asa e...timpul nu e o scuza, oricum in 4-5 saptamani aveau timp sa puna tar la cale, dar faza e ca nu stiu daca au vreo relatie apropiata, cred ca ceva mi mult asa oficial...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 23 Mai 2007, 21:57 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
a
Fetelor! :blink: mai bine mai renunatati pe ici pe colo la obiceiul asta cu gaina etc care e chiar urat! am avut si eu "fericirea" sa asist la asa ceva acum vreo doi ani la o nunta! si e foarte urat! nu vreau sa considerati ca sunt snoaba, dar...a fost asa de urat!
Iar strigatul darului! ingrozitor! e nunta voastra, nu ar fi cazul sa faceti cum va place?!?:flower:



normal ca e nunta noastra si o vom face asa cum vrem...fara gaini si altele...la mine bunica insista tare mult sa legam nasii, dar nu vreau sa aud asa ceva nici in ruptul capului, iar iubitul meu la fel...deci fara asa ceva la nunta;):nwink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 24 Mai 2007, 01:20 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:

Daca ar fi dupa mine asa as face.Dar nu e nunta mea.Socrii mici se trag de prin partile moldovei unde asa cum spunea si Roxana inca se mai practica.Voi mai avea cu ei o discutie pe tema asta si poate ne intelegem intr-un fel.

Daca tot nu va puteti eschiva de la episodul cu gaina (sau altele asemenea!)...sper macar ca o sa radeti din tot sufletul la momentul respectiv! ca doar suntem romani si facem mereu haz de necaz! :~* Oricum va doresc dragelor sa aveti parte de nunta/nuntile pe care vi le doriti! sa petreceti de minune si sa ramaneti cu amintiri frumoase! :ok::flowers: Pana la urma asta e tot ce conteaza!:-*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 24 Mai 2007, 01:55 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
Daca tot nu va puteti eschiva de la episodul cu gaina (sau altele asemenea!)...sper macar ca o sa radeti din tot sufletul la momentul respectiv! ca doar suntem romani si facem mereu haz de necaz! :~* Oricum va doresc dragelor sa aveti parte de nunta/nuntile pe care vi le doriti! sa petreceti de minune si sa ramaneti cu amintiri frumoase! :ok::flowers: Pana la urma asta e tot ce conteaza!:-*



multumim din suflet! speram sa iasa cat mai bine nuntile noastre si sa trecem cu bine peste toate momentele care vor fi mai stanjenitoare, speram sa fie cat mai putine, sau deloc...casa de piatra tie si sotului tau si o casnicie implinita!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 14 Iun 2007, 17:20 
Diva

Membru din: 07 Iun 2007, 11:53
Mesaje: 868
ce gaini??ce jucat voalul??turte si hore in fata casei??sintem in sec21,nu acum 1000 de ani...da,am sa arunc buchetul si voi avea jartiera,voi da tiara-nu am voal-dreide onoare,mirele floarea cavalerului sau si atit...si normal,ma vor fura...altceva...nimic..ba da,garda de onoare la iesirea din biserik,doar sintem militari amindoi...:lol:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 14 Iun 2007, 17:51 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:
ce gaini??ce jucat voalul??turte si hore in fata casei??sintem in sec21,nu acum 1000 de ani...da,am sa arunc buchetul si voi avea jartiera,voi da tiara-nu am voal-dreide onoare,mirele floarea cavalerului sau si atit...si normal,ma vor fura...altceva...nimic..ba da,garda de onoare la iesirea din biserik,doar sintem militari amindoi...:lol:


sayonara mariko - san. Imi place cum gandesti! Pupici si Casa de Piatra!:lips:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 14 Iun 2007, 17:53 
Diva

Membru din: 07 Iun 2007, 11:53
Mesaje: 868
ms mult...:lips:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce NU mi-a placut la alte nunti
MesajScris: 28 Aug 2007, 13:12 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Mesaje: 283
e un lucru f important care nu mi-a placut la cateva din nuntile la care am fost: servirea!!
exemple:
1. chelneri fitosi care nu-ti nu-ti aduc bauturi, sau le aduc f tarziu, dupa cateva atentionari.):(
2. chelneri care dispar la jumatatea nuntii si raman cativa care trebuie sa aiba grija de toate mesele. normal ca nu mai au timp si invitatii tb sa astepte!!!!!!
3. chelneri care NU servesc invitati pentru simplul motiv ca sunt oameni simpli, de la tara, care nu stiu ca pot sa comande, sau le e jena sa insiste si sunt tratati cu totala indiferenta. (stiu ca asta e partial si vina mirilor sau socrilor)
deci atentie la chelneri cu fite!!!!!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce NU mi-a placut la alte nunti
MesajScris: 29 Aug 2007, 02:39 
Senior
Avatar utilizator

Membru din: 25 Iul 2007, 21:23
Mesaje: 107
nu-mi place proasta organizare , am fost acum cateva weekend-uri la o nunta de unde am tras eu concluzia k fiecare invitat s-a asezat lg cine cunostea...si pe noi 4 la numar ne-a pus la o masa d 6 pers, lg alte mese cu invitati pe kre nu-i cunosteam..iar mai tarziu a venit un cuplu pe kre nu-l cunosteam , s-a asezat la noi la masa..si cum n-a putut sa manance tot din farfurie...A LUAT ACASA, lucrul asta mi se pare INGROZITOR!!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce NU mi-a placut la alte nunti
MesajScris: 12 Noi 2007, 18:56 
Nou Venit

Membru din: 23 Sep 2007, 17:02
Mesaje: 46
Citat:
Eu sincera sa fiu din cate imi amintesc (adica de cand am mai crescut:P) am fost doar la doua nunti si la ambele s-a strigat darul. Una a fost acum 7 ani si alta mai recent in urma cu 4 ani. La prima nu pot sa va spun ce nu mi-a placut pentru ca aveam doar 13 ani si nu prea ma interesa, dar la a doua a fost ingrozitor. Nunta a avut loc la tara. A plouat toata ziua si era un frig cumplit desi era octombrie (bunica mea a venit cu manusi). Mirele a fost jalnic. Imaginati-va ca nu s-a putut fura mireasa pt ca sotul ei a avertizat-o :daca cumva se lasa furata o omoara (si nu glumea). Preferam sa stau acasa, dar avand vreo 16 ani ai mei nu au vrut sa ma lase acasa, asa, ca sa-mi strice ziua. ):(:wokno:
cool rau faza:D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 28 Noi 2007, 21:34 
Nou Venit

Membru din: 30 Oct 2007, 14:17
Mesaje: 5
Citat:
ce gaini??ce jucat voalul??turte si hore in fata casei??sintem in sec21,nu acum 1000 de ani...da,am sa arunc buchetul si voi avea jartiera,voi da tiara-nu am voal-dreide onoare,mirele floarea cavalerului sau si atit...si normal,ma vor fura...altceva...nimic..ba da,garda de onoare la iesirea din biserik,doar sintem militari amindoi...:lol:

Am citit fel si fel de pareri,...majoritatea prefera nuntile simple: Adik stai acasa,trimiti bani mirilor,eventual ii suni in seara nuntii si le transmiti casa de piatra si e perfect! Ce se gandesc ele...decat sa ma duc ...sa ma plimbe cine stie pe unde, sa ma oboseasca culorile restaurantului(penibila scuza) , sau ca lautarii canta mai stiu eu ce... parerea mea este ca fetele care au caracterizat o nunta ca fiind de prost gust dupa aspectele de mai sus, nu se pot adapta situatiilor! Mie de ex. imi plac nuntile traditionale, e foarte frumos, si ma emotioneaza,cand ti se canta "ia-ti mireasa ziua buna",...sau se impodobeste bradul,...cand te duci sa iei nasi de acasa,sa le ceri binecuvantarea(am auzit k unii oamenii le saruta si mainile fiindca ii considera parinti spirituali) cand se joaca gaina...cand se fura mireasa...cand se arunca buchetul.De astfel de momente iti vei aduce aminte cu drag...k mancare ,bautura si muzik buna le avem si acasa! Multe vor totul simplu si fara prea mult fast(ex. de pe site: nu putem sa luam o pauza de vreo 2 ore? sa ne ducem acasa sa facem un dush in timpul nuntii,daca obosim?) Cand e totul prea simplu e prea plictisitor...de fapt Foarte!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 29 Noi 2007, 16:42 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Bine, eu inteleg ca fiecare spune ce nu ii place, nu? Oricine are dreptul la o parere si, desigur, gusturile nu se discuta. Asa ca asta este parerea mea: nu-mi plac la nunta deloc, dar le suport cu stoicism:
-manelele si dansurile pe manele
-mirii tristi
-separatismele de genul: pe mesele tuturor e vin si tuica, pe masa mirilor si a nasilor whisiki, gin...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 29 Noi 2007, 17:20 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:
Am citit fel si fel de pareri,...majoritatea prefera nuntile simple: Adik stai acasa,trimiti bani mirilor,eventual ii suni in seara nuntii si le transmiti casa de piatra si e perfect! Ce se gandesc ele...decat sa ma duc ...sa ma plimbe cine stie pe unde, sa ma oboseasca culorile restaurantului(penibila scuza) , sau ca lautarii canta mai stiu eu ce... parerea mea este ca fetele care au caracterizat o nunta ca fiind de prost gust dupa aspectele de mai sus, nu se pot adapta situatiilor! Mie de ex. imi plac nuntile traditionale, e foarte frumos, si ma emotioneaza,cand ti se canta "ia-ti mireasa ziua buna",...sau se impodobeste bradul,...cand te duci sa iei nasi de acasa,sa le ceri binecuvantarea(am auzit k unii oamenii le saruta si mainile fiindca ii considera parinti spirituali) cand se joaca gaina...cand se fura mireasa...cand se arunca buchetul.De astfel de momente iti vei aduce aminte cu drag...k mancare ,bautura si muzik buna le avem si acasa! Multe vor totul simplu si fara prea mult fast(ex. de pe site: nu putem sa luam o pauza de vreo 2 ore? sa ne ducem acasa sa facem un dush in timpul nuntii,daca obosim?) Cand e totul prea simplu e prea plictisitor...de fapt Foarte!


deci dc preferi simplu (care pt mine e echivalent cu elegant in cele mai multe cazuri) esti un inadaptat:lol: si dc te incanta sa vezi gaini, turte , fluieraturi si hore in statia de autobuz esti un mare pastrator de traditii:nlol:
dar ce treaba are impodobitul bradului? e la ac capitol cu nunta in catastiful traditiilor romanesti?!(?)nu de alta, dar pt mine impodobitul bradului e o activitate linistita si nu-mi evoca nicidecum o manifestatie de circ..

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 30 Noi 2007, 16:26 
Nou Venit

Membru din: 30 Oct 2007, 14:17
Mesaje: 5
Citat:

deci dc preferi simplu (care pt mine e echivalent cu elegant in cele mai multe cazuri) esti un inadaptat:lol: si dc te incanta sa vezi gaini, turte , fluieraturi si hore in statia de autobuz esti un mare pastrator de traditii:nlol:
dar ce treaba are impodobitul bradului? e la ac capitol cu nunta in catastiful traditiilor romanesti?!(?)nu de alta, dar pt mine impodobitul bradului e o activitate linistita si nu-mi evoca nicidecum o manifestatie de circ..

In primul rand...se vede k ai citit cu spatele remarcile mele...incat nici nu ti`ai dat seama k Xellina este un nume feminin. restul se vede de la sine...ce am spus eu si ce ai inteles tu,...eu am vrut doar sa sustin k nu este de prost gust daca pastrezi "unele" traditii...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 30 Noi 2007, 17:34 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:
In primul rand...se vede k ai citit cu spatele remarcile mele...incat nici nu ti`ai dat seama k Xellina este un nume feminin. restul se vede de la sine...ce am spus eu si ce ai inteles tu,...eu am vrut doar sa sustin k nu este de prost gust daca pastrezi "unele" traditii...

:nlol::nlol::nlol: poate n-am inteles eu ce-ai zis tu...dar si tu esti f departe de mesajul pe care l-am transmis eu:lol:
sa-ti explic:
n-are nicio tb sexul cu afirmatiile mele (si nici nu-mi pasa dc esti fata, baiat sau iepure cu ochelari). fraza a fost spusa la modul general ca o concluzie la cele prezentate de tine...
sunt amuzata totusi ca din toata relatarea mea pe tine te-a deranjat tocmai exprimarea la genul masculin:lol: nu te ofusca degeaba..

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 247 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 13  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România