Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 16:02


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 247 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 13  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: ai dreptate!
MesajScris: 02 Apr 2007, 01:31 
Nou Venit

Membru din: 17 Mar 2007, 02:47
Mesaje: 45
Strigatul darului e tare aiurea, am fost la o nunta si cand s-a inceput darul toti se uitau in jur disperati!! cat se pune, cat punem sa nu ne facem de ras!!
Sau vai nu am atat la mine si etc...e aiurea de tot nici nu vreau sa aud!!
Plicuri prinse pe masa!!
Ce e asta! ce vor nuntasi sa faca calcul cat s-a strans cat de bine au iesit! aiurea


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 03 Apr 2007, 01:35 
Veteran

Membru din: 16 Noi 2006, 01:31
Mesaje: 285
Citat:
Strigatul darului e tare aiurea, am fost la o nunta si cand s-a inceput darul toti se uitau in jur disperati!! cat se pune, cat punem sa nu ne facem de ras!!
Sau vai nu am atat la mine si etc...e aiurea de tot nici nu vreau sa aud!!
Plicuri prinse pe masa!!
Ce e asta! ce vor nuntasi sa faca calcul cat s-a strans cat de bine au iesit! aiurea



astea sunt obiceiuri care se practicau pe la tara...mie mi se pare un obicei urat, de prost gust...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 05 Apr 2007, 16:26 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:


astea sunt obiceiuri care se practicau pe la tara...mie mi se pare un obicei urat, de prost gust...


Si mie mi se pare la fel, DE FOARTE PROST GUST!!!!!!!!

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce NU mi-a placut la alte nunti
MesajScris: 10 Apr 2007, 15:13 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Eu voi pune numele pe mese.Macar sa stea la mese grupuri care se cunosc.Nu conteaza ca se muta dupa.Dar daca le gandesti bine, eu cred ca nu se muta, decat in povesti ceea ce e normal.
Mie nu imi place ca la ultimele nunti la care am fost au dansat femeie cu femeie pe muzica populara.Inebunesc cand le vad.
Urasc nuntile cu strigare.Mi-i se par taranesti.
Nu imi place starostele.Mi-i se pare anormal ca un strain sa vorbeasca la nunta mea.Dar cred ca e nevoie de cineva care sa organizeze nunta, care nu e foarte implicat in nunta, pentru ca in caz contrar iese un dezastru.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce NU mi-a placut la alte nunti
MesajScris: 28 Apr 2007, 02:14 
Nou Venit

Membru din: 16 Feb 2007, 02:35
Mesaje: 5
Eu sincera sa fiu din cate imi amintesc (adica de cand am mai crescut:P) am fost doar la doua nunti si la ambele s-a strigat darul. Una a fost acum 7 ani si alta mai recent in urma cu 4 ani. La prima nu pot sa va spun ce nu mi-a placut pentru ca aveam doar 13 ani si nu prea ma interesa, dar la a doua a fost ingrozitor. Nunta a avut loc la tara. A plouat toata ziua si era un frig cumplit desi era octombrie (bunica mea a venit cu manusi). Mirele a fost jalnic. Imaginati-va ca nu s-a putut fura mireasa pt ca sotul ei a avertizat-o :daca cumva se lasa furata o omoara (si nu glumea). Preferam sa stau acasa, dar avand vreo 16 ani ai mei nu au vrut sa ma lase acasa, asa, ca sa-mi strice ziua. ):(:wokno:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce NU mi-a placut la alte nunti
MesajScris: 05 Mai 2007, 23:37 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
Eu sincera sa fiu din cate imi amintesc (adica de cand am mai crescut:P) am fost doar la doua nunti si la ambele s-a strigat darul. Una a fost acum 7 ani si alta mai recent in urma cu 4 ani. La prima nu pot sa va spun ce nu mi-a placut pentru ca aveam doar 13 ani si nu prea ma interesa, dar la a doua a fost ingrozitor. Nunta a avut loc la tara. A plouat toata ziua si era un frig cumplit desi era octombrie (bunica mea a venit cu manusi). Mirele a fost jalnic. Imaginati-va ca nu s-a putut fura mireasa pt ca sotul ei a avertizat-o :daca cumva se lasa furata o omoara (si nu glumea). Preferam sa stau acasa, dar avand vreo 16 ani ai mei nu au vrut sa ma lase acasa, asa, ca sa-mi strice ziua. ):(:wokno:



ce nunta de cosmar!!!!!!!!!:gun:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 15 Mai 2007, 03:43 
Nou Venit

Membru din: 19 Sep 2006, 22:24
Mesaje: 11
Eu nu am fost la nici o nunta la care sa se strige darul insa la ce imi spuneti voi...nu regret.


Strigatul darului e tare aiurea, am fost la o nunta si cand s-a inceput darul toti se uitau in jur disperati!! cat se pune, cat punem sa nu ne facem de ras!!
Sau vai nu am atat la mine si etc...e aiurea de tot nici nu vreau sa aud!!
Plicuri prinse pe masa!!
Ce e asta! ce vor nuntasi sa faca calcul cat s-a strans cat de bine au iesit! aiurea


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 15 Mai 2007, 04:49 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
Eu nu am fost la nici o nunta la care sa se strige darul insa la ce imi spuneti voi...nu regret.


Strigatul darului e tare aiurea, am fost la o nunta si cand s-a inceput darul toti se uitau in jur disperati!! cat se pune, cat punem sa nu ne facem de ras!!
Sau vai nu am atat la mine si etc...e aiurea de tot nici nu vreau sa aud!!
Plicuri prinse pe masa!!
Ce e asta! ce vor nuntasi sa faca calcul cat s-a strans cat de bine au iesit! aiurea


sper sa nici nu mergi niciodata.
e penibil...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 23 Mai 2007, 16:11 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:

Multi prefera sa strige darul pt ca, cred ei, astfel se va strange dar mai mare.Se uita cel din stanga la cel din dreapta cat da, si da si el mai mult, ca sa nu se faca de ras.Se fac aranjamente cu nasii sa strige darul mai mare chiar daca nu dau cat striga,pentru a merge darul mare.Este o porcarie.Omul da cat vrea si cat poate.Oricum este penibil.Si eu prefer tot darul in plic.:p



eu la toate nuntile la care am fost anul trecut si la una anul asta, s-a strigat darul...la noi in zona vad ca inca e destul de des intalnit...eu inca nu stiu ce am sa fac, plicuri sau strigat...ne mai gandim...oricum nu mi se pare ceva pnibil strigatul...insa ce nu imi place mie si am vazut la nunta la care am fost acum 4 zile este dansul gainii si legatul nasilor, dansul darurilor...la dar a fost ok, nimeni nu a schitat nici o nemultumire, dar la dansul darurilor (materiale, prosoape, care au fost legate apoi de nasi, socrii, frati, bunici) a fost penibil rau...toti isi dadeau coate, zamnbeau etc...eu din start am zis ca nu voi face asta...gaina si darurile alea sigur vor fi sarite...iar in ceea ce priveste muzica, eu cred ca asta este elementul care conteaza cel mai mult la o nunta...muzica trebuie sa fie pe gusturile tuturor invitatilor, sa fie combinata nu doar populara sau doar usoara, trebuie sa fie in functie de invitati...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 23 Mai 2007, 17:47 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:


eu la toate nuntile la care am fost anul trecut si la una anul asta, s-a strigat darul...la noi in zona vad ca inca e destul de des intalnit...eu inca nu stiu ce am sa fac, plicuri sau strigat...ne mai gandim...oricum nu mi se pare ceva pnibil strigatul...insa ce nu imi place mie si am vazut la nunta la care am fost acum 4 zile este dansul gainii si legatul nasilor, dansul darurilor...la dar a fost ok, nimeni nu a schitat nici o nemultumire, dar la dansul darurilor (materiale, prosoape, care au fost legate apoi de nasi, socrii, frati, bunici) a fost penibil rau...toti isi dadeau coate, zamnbeau etc...eu din start am zis ca nu voi face asta...gaina si darurile alea sigur vor fi sarite...iar in ceea ce priveste muzica, eu cred ca asta este elementul care conteaza cel mai mult la o nunta...muzica trebuie sa fie pe gusturile tuturor invitatilor, sa fie combinata nu doar populara sau doar usoara, trebuie sa fie in functie de invitati...


nu mai stiu la ce topic si cine zicea ca nu exista "dansul gainii" ! So .... acel cineva sa beleasca bine ochii aici sa vada ca exista si ca e de tot kktul!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 23 Mai 2007, 19:02 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:

Doamne fereste de asa ceva.Legatul nasilor?Dansul darurilor?No men...in nici un caz.Hai, poate doar gaina sa o cumpar,de hatarul lor nu de altceva(sa nu-mi iasa vorbe ca sunt zgarcita).Dar poate se sare si la noi peste asta.(X)



daca nu iei gaina nu are de ce sa se zica ca esti zgarcita...cat costa un pui 15 lei maxim deci nu e mare treaba, dar faza ca mie obiceiul in sine nu imi place deloc...si daca ati fi vazut cat de stanjeniti erau nasii:~* cand au primit acea gaina, adica atunci cand li e dansa gaina in fata...nasul la un moment dat a luat gaina si a pus-o repede pe asa, a fost hazlie faza pt cei care au vazut-o:D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 23 Mai 2007, 19:23 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:

15 lei costa daca-l iei de la magazin congelat.Dar ferchezuit gatit cred ca este intre 30-50 lei(fara TVA).Dar poate sarim peste faza asta. :p
scarbosss:x:x


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 23 Mai 2007, 19:39 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:

15 lei costa daca-l iei de la magazin congelat.Dar ferchezuit gatit cred ca este intre 30-50 lei(fara TVA).Dar poate sarim peste faza asta. :p



:nlol:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 23 Mai 2007, 19:41 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
Saracii nasi! Ii compatimesc! Dar finii nu le-or fi spus la ce sa se astepte? Ca mie asa mi se pare normal: sa discuti inainte cu nasii ce traditii vreti sa respectati.


nu am idee ce au facut finii, dac le-au zis sau nu, dar oricum nasii erau niste oameni care mie nu mi-au placut, cel putin nasul si e foarte posibil sa nu le fi zis, sa nu fi apucat, avand in vedere ca abia cu o luna inainte de nunta i-au gasit pe ei ca nasi:~*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 23 Mai 2007, 19:43 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
scarbosss:x:x




:D:nlol: cam asa ceva...mai ales ca stiu ca i se pune si tigara puiului...ca tre sa fie un pui cu cap, si in cioc ii pui tigara...asa stiu ca era...la nunta asta nu am observat si acest detaliu:nwink:


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 247 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 13  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România