Ultima vizită a fost: Acum este 19 Mar 2024, 12:36


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 134 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: sfaturi practice
MesajScris: 23 Feb 2008, 01:21 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

mda stiu asta dar pe ea nu o intereseaza asta ci o intereseaza sa fie cum vrea ea de parca ar fi nunta ei ci nu nunta mea .... ink nu si'a dat seama k nu'i merge cu mine


eu am avut problema exact pe dus.Am avut nunta la mine....si erau 200 de km distanta.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfaturi practice
MesajScris: 25 Feb 2008, 10:30 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
asa ca nu te mai agita degeaba si pana la nunta o sa vezi ca se rezolva toate mai ai 15 luni mult timp


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfaturi practice
MesajScris: 25 Feb 2008, 11:36 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 14:32
Mesaje: 1077
Localitate: bucuresti
Citat:
asa ca nu te mai agita degeaba si pana la nunta o sa vezi ca se rezolva toate mai ai 15 luni mult timp


da stiu :ok:
app am o intrebare ... voi ati tinut cont de superstitia aia cum k mirele nu are voie sa vada rochia pana la nunta.... pt k noi suntem cu banii la comun si sincer eu as vrea sa'l car si p el la cump cu mine :ndance: (sa vz c o sa mor d ras k nu'i plac cump) si nu stiu dak sa tin cont d superstitia asta sau nu :nblink:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfaturi practice
MesajScris: 25 Feb 2008, 11:55 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
eu una nu am tinut cont, dar oricum nu o sa ma vada imbracata cu ea decat in ziua nuntii,atat el cat si parintii mei si ai lui deaorece asa vreau eu.am mers cu el am probat ne-am uitat am vazut ce ii place si ce nu, dar de cumparat sau de facut la comanda ma duc singura sau cu o prietena.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfaturi practice
MesajScris: 27 Feb 2008, 00:23 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
Citat:

da stiu :ok:
app am o intrebare ... voi ati tinut cont de superstitia aia cum k mirele nu are voie sa vada rochia pana la nunta.... pt k noi suntem cu banii la comun si sincer eu as vrea sa'l car si p el la cump cu mine :ndance: (sa vz c o sa mor d ras k nu'i plac cump) si nu stiu dak sa tin cont d superstitia asta sau nu :nblink:


serene, sa stii ca la mine s-a intamplat ca andrei, viitorul meu sot, sa vina cu mine cand am probat prima rochie de mireasa imbracata vreodata. si a ramas fara grai...amutit de bucurie si de placere. nu mi-am luat inca rochia, dar si daca mi-o voi cumpara in cele din urma pe cea probata prima oara nu-mi va parea rau ca m-a vazut in ea. conteaza ce simtiti voi doi si daca va doriti sa mergeti impreuna, atunci faceti cum simtiti.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfaturi practice
MesajScris: 10 Mar 2008, 13:50 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
Citat:

Programul unei nunti se desfasoara astfel (daca e si cununie civila - fiindca de multe ori aceasta se face in alta zi):
1 Cununia civila
2 Obiceiuri
3 Biserica
4 Local

Acum, programul il veti face in functie de mai multi factori, dintre care cel mai important este ora prezentarii la restaurant.
Va voi enumera cateva idei desprinse dintr-o experienta de 24 de ani de mers saptamanal pe la nunti:
- Cununia civila este indicat sa o stabiliti cat mai devreme, astfel incat sa aveti timp sa mergeti acasa sa va schimbati, pregatiti pentru ceea ce urmeaza. Daca va fi in jur de ora 12 si sunteti programati la biserica la 15 va fi o alergatura si un stress de nedescris. Dezavantajul stabilirii unei ore prea matinale este acela ca nu vor participa foarte multi invitati. Nici nu este nevoie, credeti-ma, important este sa aveti lume multa in partea a doua a zilei. Cine tine la voi (parintii, fratii etc) va veni oricum si la cununia civila, care dureaza in medie 20 min.
- Obiceiurile (excluzand chestiile din zilele precedente - Bradul, Ploconul nasilor, taiatul porcului etc.) sunt, in principiu urmatoarele: barbieritul mirelui, luatul nasilor de acasa, mersul la mireasa - unde se face gatitul miresei de catre nasa, se rupe turta la iesirea din casa, se pun florile invitatilor in cadrul horei de la iesire. In functie de imprejurari, florile invitatilor se pot pune si din casa. Chestia e ca, dupa aceea se pleaca la biserica si toti participantii la eveniment trebuie sa aiba florile in piept. In functie de marime, culoare etc, aceste indica "rangul ceremonial" al fiecaruia. Florile VIP-urilor (nasi, socrii) sunt puse de catre mireasa, celelalte de catre domnisoara de onoare.
- Dupa hora se pleaca la biserica si de acolo la restaurant. Si intr-o parte si in cealalta veti da de profesionisti care stiu ce au de facut si treaba va merge bine. Problema voastra este sa va organizati bine pe timpul zilei, pana la biserica.
Aici revenim:
Dupa cununia civila fiecare merge la casa lui, iar filmul evenimentelor incepe la ginere acasa cu barbieritul. Apoi, impreuna cu alaiul sau, ginerele merge sa ia nasii (la care se gasesc deja lumanarile). De la nasi se merge la mireasa unde au loc cele mai multe evenimente inainte de biserica (pe la tara se merge si la apa la 3 fantini diferite-chestie care ia timp). Pot detalia mult mai mult si conditiile difera in functie de dorinta voastra de a respecta sau nu cronologia descrisa mai devreme.
Per total, trebuie sa aveti in vedere cateva ore bune (cca3h) pentru aceasta faza, lund in consideratie si deplasarile, care pot fi scurte sau lungi, iarasi in functie de imprejurari.
SFAT: Lasati timp destul intre cununia civila si ora bisericii. Nu lasati deloc (daca se poate) timp intre ora bisericii si cea a prezentarii la restaurant. Daca, de exemplu aveti biserica la ora 14 si restaurantul la 18 va trebui sa mai luati lumea odata acasa, sa mai dati o masa - mai ales daca vin din alte localitati. Daca va duceti la restaurant prea devreme vor fi iarasi probleme mari, cei de acolo nu vor fi pregatiti, nuntasii ajunsi cu 2-3 ore inainte vor avea de baut, dar foarte probabil nu si de mancat, astfel incat pana seara multi vor fi gata beti si o sa va mai si taxeze ca i-ati tinut nemancati nu stiu cate ore (taxarea va fi la dar).
ALT SFAT: In zilele cu meciuri importante (finala nu stiu carei cupe)nu puneti ora restaurantului apropiata de ora inceperii meciului (mai bine o puneti mai devreme) fiindca multi vor veni dupa meci si veti avea salonul jumatate gol pana la ora 12 noaptea, cand deja s-au servit doua feluri de mancare. Vor iesi probleme inclusiv la calculul portiilor platite la restaurant.
Am scris cam mult, nu? Vorbesc insa din experienta si va mai stau la dispozitie cu sfaturi.
Multa bafta!


Eu stiam ca daca ai cununia civila in aceea zi cu cea religioasa se intampla asa: mirele merge la nasi, vine cu ei la mireasa se fac obiceiurile care tin de fiecare apoi mergem impreunala primarie, biserica, sala mai ales ca am doar rochia de mireasa. Doar nu ma imbrac in rochie mergem la cuninie fiecare la casa lui apoi vine la mine sa ma vada iar in aceeasi rochie si apoi mergem la biserica. Atatea obiceiuri si reguli in tara asta ca te plictisesti de nunta, te apuca nervii pe acolo.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfaturi practice
MesajScris: 10 Mar 2008, 14:16 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
eu o sa ma duc direct la starea civila in rochie adica la 17.30 starea civila, 18 biserica.
na ma plimb toata ziua.
nu sunt cal de curse iar seara cand ajung la restaurant nu vreau sa fiu super de obosita ca m-am plimbat de ici colo


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfaturi practice
MesajScris: 10 Mar 2008, 14:38 
Veteran

Membru din: 27 Noi 2007, 18:04
Mesaje: 424
Citat:
eu o sa ma duc direct la starea civila in rochie adica la 17.30 starea civila, 18 biserica.
na ma plimb toata ziua.
nu sunt cal de curse iar seara cand ajung la restaurant nu vreau sa fiu super de obosita ca m-am plimbat de ici colo


si eu la fel, deoarece jumatate din invitatii mei vin de la buzau si nu vreau sa-i pun pe drumuri toata ziua, asa ca mi-am ales biserica aproape ca locatie de starea civila, si de asemenea orele foarte apropiate


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfaturi practice
MesajScris: 10 Mar 2008, 15:02 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
eu de la starea civila pana la biserica fac cam 10min, asa ca nu o sa fie deloc greu si obositor


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfaturi practice
MesajScris: 07 Mai 2008, 22:29 
Junior

Membru din: 19 Mar 2006, 17:53
Mesaje: 85
buna la mine e mai altfel am cununia civila de dimineata la 10 si cea religioasa la 16 asa ca o sa fiu cam pe fuga,dar sper sa iasa bine.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfaturi practice
MesajScris: 29 Sep 2008, 17:03 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Am si eu doua sfaturi practice pentru viitoarele mirese:

1. Cununia civila - faceti-o din timp: nu in ziua respectiva. Nici macar vineri, daca puteti. Miercuri, joi e ok. Noi am avut cununia civila joi si a fost f ok: fara inghesuiala, fara agitatie. Oamenii au avut timp sa stea un pic sa manance un fursec si sa bea un pahar de suc, fara sa ne dea nimeni afara ca urmeaza altii dupa noi. La aceeasi primarie, intr-o zi de vineri, cununiile erau pe banda si te trimiteau mult mai repede in curte...

2. Servetelele de bebelusi - tineti la indemana 1-2 astfel de servetele pentru ca scot multe pete. Noi facut poze inainte de biserica si bineinteles ca am ajuns cu trena destul de prafuita la biserica. Dupa ce mi-au sters-o domnisoarele de onoare cu un servetel din asta, nu mai avea niciun pic de praf. Apoi mi s-a patat un pic trena de la petalele de flori de pe jos si... tot asa: servetelele aproape au scos de tot petele respective. Poate a contat si faptul ca rochia mea a fost din tafta, dar despre servetelele astea am mai citit eu undeva ca fac minuni. :nwink:

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfaturi practice
MesajScris: 07 Feb 2009, 19:29 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Daca ramaneti la hotel dupa nunta, nu uitati sa va aduceti dinainte niste haine de schimb. Noi n-am avut si cand ne-am trezit pe la 10.30 sa plecam ghiciti cum am plecat imbracati! Noroc ca eram cu masina...
Si inca ceva: in timpul nuntii nu am manct cine stie ce, am gustat din fiecare. Iar cand ne-am dus la culcare, dupa ce ne-am spalat si mi-am desfacut eu parul si ne-am bagat in pat, au inceput burtile noastre sa faca scandal... si n-aveam nimic, dar nimic de mancare... asa ca am baut niste apa si ne-am culcat.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfaturi practice
MesajScris: 07 Feb 2009, 20:05 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:
Daca ramaneti la hotel dupa nunta, nu uitati sa va aduceti dinainte niste haine de schimb. Noi n-am avut si cand ne-am trezit pe la 10.30 sa plecam ghiciti cum am plecat imbracati! Noroc ca eram cu masina...
Si inca ceva: in timpul nuntii nu am manct cine stie ce, am gustat din fiecare. Iar cand ne-am dus la culcare, dupa ce ne-am spalat si mi-am desfacut eu parul si ne-am bagat in pat, au inceput burtile noastre sa faca scandal... si n-aveam nimic, dar nimic de mancare... asa ca am baut niste apa si ne-am culcat.


si eu am patit la hotel la fel dar am sunat-o pe mama care mi-a trimis o rochie...de-a ei. ca altceva de-al meu nu avea. va imaginati cum am iesit din hotel in rochia mamei, in sandalele de la nunta si cu rochia de mireasa in brate:~*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfaturi practice
MesajScris: 10 Feb 2009, 11:23 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:
Daca ramaneti la hotel dupa nunta, nu uitati sa va aduceti dinainte niste haine de schimb. Noi n-am avut si cand ne-am trezit pe la 10.30 sa plecam ghiciti cum am plecat imbracati! Noroc ca eram cu masina...
Si inca ceva: in timpul nuntii nu am manct cine stie ce, am gustat din fiecare. Iar cand ne-am dus la culcare, dupa ce ne-am spalat si mi-am desfacut eu parul si ne-am bagat in pat, au inceput burtile noastre sa faca scandal... si n-aveam nimic, dar nimic de mancare... asa ca am baut niste apa si ne-am culcat.


io mi-am dus haine ... da am uitat de papuci


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfaturi practice
MesajScris: 10 Feb 2009, 13:11 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Noi 2008, 17:39
Mesaje: 900
Citat:
Am si eu doua sfaturi practice pentru viitoarele mirese:

1. Cununia civila - faceti-o din timp: nu in ziua respectiva. Nici macar vineri, daca puteti. Miercuri, joi e ok. Noi am avut cununia civila joi si a fost f ok: fara inghesuiala, fara agitatie. Oamenii au avut timp sa stea un pic sa manance un fursec si sa bea un pahar de suc, fara sa ne dea nimeni afara ca urmeaza altii dupa noi. La aceeasi primarie, intr-o zi de vineri, cununiile erau pe banda si te trimiteau mult mai repede in curte...

2. Servetelele de bebelusi - tineti la indemana 1-2 astfel de servetele pentru ca scot multe pete. Noi facut poze inainte de biserica si bineinteles ca am ajuns cu trena destul de prafuita la biserica. Dupa ce mi-au sters-o domnisoarele de onoare cu un servetel din asta, nu mai avea niciun pic de praf. Apoi mi s-a patat un pic trena de la petalele de flori de pe jos si... tot asa: servetelele aproape au scos de tot petele respective. Poate a contat si faptul ca rochia mea a fost din tafta, dar despre servetelele astea am mai citit eu undeva ca fac minuni. :nwink:

ai dreptate oarecum,as fi vrut si eu sa o fac cu o saptamana inainte,dar m-am razgandit,vreau sa fiu toata lumea alturi de mine,daca o fac miercuri,toti prietenii vor fi la serviciu,asa ca...si oricum mi se pare un pic ciudat..intr-adevar in ziua nuntii ai timp si nu mai esti pe fuga,am cununia civila la 11.00 iar cununia religioasa
la 18.00,cred ca o sa fie bine%%-

_________________
Imagine
miresica de mai...9 mai 2009


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfaturi practice
MesajScris: 10 Feb 2009, 16:04 
Senior

Membru din: 11 Sep 2007, 02:25
Mesaje: 131
Citat:
ai dreptate oarecum,as fi vrut si eu sa o fac cu o saptamana inainte,dar m-am razgandit,vreau sa fiu toata lumea alturi de mine,daca o fac miercuri,toti prietenii vor fi la serviciu,asa ca...si oricum mi se pare un pic ciudat..intr-adevar in ziua nuntii ai timp si nu mai esti pe fuga,am cununia civila la 11.00 iar cununia religioasa
la 18.00,cred ca o sa fie bine%%-


eu o sa fac cununia civila vineri. o am pe sora mea si alte rude care vin din afara Bucurestiului si as vrea sa fie prezente. in alta zi ar fi cam aiurea pentru ei, pentru ca lucreaza.
noi ne gandeam pentru noaptea nuntii sa inchiriem o garsoniera. am gasit pe net cu preturi mai mici ca la hotel si aratau bine. cred ca se pot gasi si cu 50 eur/noapte.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfaturi practice
MesajScris: 10 Feb 2009, 16:15 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:

eu o sa fac cununia civila vineri. o am pe sora mea si alte rude care vin din afara Bucurestiului si as vrea sa fie prezente. in alta zi ar fi cam aiurea pentru ei, pentru ca lucreaza.
noi ne gandeam pentru noaptea nuntii sa inchiriem o garsoniera. am gasit pe net cu preturi mai mici ca la hotel si aratau bine. cred ca se pot gasi si cu 50 eur/noapte.


vezi si la bucharest comfort suites e langa inter. preturile nu sunt mari si arata super.
noi invitatii din provincie i-am cazat o parte la inter si alta aici. nu se compara la calitate si pret cu interul.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfaturi practice
MesajScris: 11 Feb 2009, 12:27 
Veteran

Membru din: 01 Feb 2009, 03:16
Mesaje: 229
Citat:
ai dreptate oarecum,as fi vrut si eu sa o fac cu o saptamana inainte,dar m-am razgandit,vreau sa fiu toata lumea alturi de mine,daca o fac miercuri,toti prietenii vor fi la serviciu,asa ca...si oricum mi se pare un pic ciudat..intr-adevar in ziua nuntii ai timp si nu mai esti pe fuga,am cununia civila la 11.00 iar cununia religioasa
la 18.00,cred ca o sa fie bine%%-

Eu am nunta duminica, asa ca la mine cade treaba cu cununia civila in aceeasi zi. Nu am timp de nimic atunci. Asa ca am hotarat sa o facem cu o zi inainte, linistiti (cat se poate considera linistit), si sa am timp suficient pentru pregatiri duminica. Cea mai faina treaba e ca prietena care ma si coafeaza, va trebui sa o faca si pe mama si pe sor-mea...Deci un adevarat maraton! Biserica am pus-o la ora 16 iar restaurantul la ora 18. E timp asa!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfaturi practice
MesajScris: 12 Feb 2009, 01:49 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:
Eu am nunta duminica, asa ca la mine cade treaba cu cununia civila in aceeasi zi. Nu am timp de nimic atunci. Asa ca am hotarat sa o facem cu o zi inainte, linistiti (cat se poate considera linistit), si sa am timp suficient pentru pregatiri duminica. Cea mai faina treaba e ca prietena care ma si coafeaza, va trebui sa o faca si pe mama si pe sor-mea...Deci un adevarat maraton! Biserica am pus-o la ora 16 iar restaurantul la ora 18. E timp asa!


eu am avut si cununia si nunta duminica. daca nu se puteau face in aceeiasi zi, in mod clar alegeam starea civila vineri sau chiar joi pt ca nu e atat de obositor. 2 petreceri in zile consecutive.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfaturi practice
MesajScris: 16 Dec 2009, 23:33 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 00:13
Mesaje: 1189
Localitate: Brasov
si eu vreau sa stam la hotel dupa nunta, noi facem nunta la tara la el, noi stam la 100 km distanta. Sper ca in agitatia de atunci sa nu-mi uit hainele de schimb :wacko: Chiar ma gandeam zilele trecute ca trebuie sa incep de pe acum sa-mi fac lista cu ce-mi trebuie sa nu uit in brasov :drool: si mai sunt 7 luni pana la nunta mea

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 134 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România