Ultima vizită a fost: Acum este 05 Iun 2024, 07:40


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 185 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 17 Mai 2007, 04:39 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

Ce pacat ca trebuie sa avem parte de asa ceva! cu siguranta aveti dreptate! dar ...cred ca sunt eu prea optimista! fiindca sper sa se schimbe si in Ro cate ceva vis-a-vis de cele relatate de voi!:((


eu sunt convinsa ca se va schimba....
si sincer de ce sa plec in Spania sa lucrez menajera pe 600 eur cand aici se poate castiga...mai mult?fiecare gandeste cum vrea.
manelisti sunt cei care au plecat in spania si italia la cules de capsuni.nu aveau ce lucra aici si s-au dus unde au crezut ca le e mai bine.
mie mi-e bine aici.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 17 Mai 2007, 14:16 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Poate am mai spus-o -ca e un mare of al meu- Romania e naspa pentru ca nu te lasa sa te bucuri de viata... Sau mai bine zis, nu lasa decat pe unii sa se bucure de viata... Ce vreau sa zic cu asta?
Pai, daca vrei sa traiesti decent in Romania, trebuie sa ai una dintre meseriile urmatoare: informatician, economist sau patron (daca asta e o meserie). Si nici din astea nu esti asigurat 100% ca faci fata. Dar daca visul tau e sa fii, spre exemplu, tamplar... si ai si abilitati pentru asta, DEGEABA. O sa castigi suficient cat sa iti doresti sa pleci oriunde in alta parte, numai sa TRAIESTI, nu zic sa traiesti bine...
Pe cand in tarile mai civilizate, ii e respectat omului "darul" lui... Vrei sa fii tamplar? OK. Nu o sa castigi cat un manager, asta e clar, dar o sa castigi cat sa traiesti la un anumit nivel...

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 17 Mai 2007, 14:29 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:
Poate am mai spus-o -ca e un mare of al meu- Romania e naspa pentru ca nu te lasa sa te bucuri de viata... Sau mai bine zis, nu lasa decat pe unii sa se bucure de viata... Ce vreau sa zic cu asta?
Pai, daca vrei sa traiesti decent in Romania, trebuie sa ai una dintre meseriile urmatoare: informatician, economist sau patron (daca asta e o meserie). Si nici din astea nu esti asigurat 100% ca faci fata. Dar daca visul tau e sa fii, spre exemplu, tamplar... si ai si abilitati pentru asta, DEGEABA. O sa castigi suficient cat sa iti doresti sa pleci oriunde in alta parte, numai sa TRAIESTI, nu zic sa traiesti bine...
Pe cand in tarile mai civilizate, ii e respectat omului "darul" lui... Vrei sa fii tamplar? OK. Nu o sa castigi cat un manager, asta e clar, dar o sa castigi cat sa traiesti la un anumit nivel...



:wok::wok:

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 17 Mai 2007, 14:53 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Ma bucur sa vad ca nu sunt singura "nebuna" care e anti-romania. Exact ce relatati voi vad eu zi de zi si mi-e sila de tot ceea ce ma inconjoara, fie ca sunt oameni sau lucruri. Am renuntat la un grup de prieteni din motivul invocat de Bamba, cel cu "capra vecinului" Noi in loc sa ne ridicam din rahat, mai rau ne infundam, asta pentru ca ne place! Suntem o natie de ratati in care primeaza tigania. Copii nostri or sa raspunda la intrebarea : "ce vrei sa te faci cand vei fi mare ?", astfel : "Tzigan" Indolenta, impertinenta, mizeria, prostia, nesimtirea, ignoranta, prostia din nou, si nu in cele din urma fitzele si figurile de neam prost sunt atuurile romanilor in ziua de azi. Altceva nu mai avem.:nbump: Pacat ca nimanui nu-i pasa. Daca ar fi dupa mine ... i-as expulza la Polul Nord (mai bine zis i-as extermina, pt ca la Pol e posibil sa omoare ursii polari si restul animalutelor nevinovate) pe toti ratatii care fac din tara asa un rahat.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 17 Mai 2007, 15:05 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:


si sincer de ce sa plec in Spania sa lucrez menajera pe 600 eur cand aici se poate castiga...mai mult?


crede-ma ca am fost pusa in fata unei situatii de tot rahatul : un inginer in Ro castiga 1200 Ron, iar un zidar 1500 Ron. Muncesc ambii 12 ore pe zi : unul cu creierul, altul cu lopata! Nu inteleg la ce draq am mai pierdut pe bancile facultatilor ani buni de zile si ne-am stors creierii sa luam note mari, ca intr-un final sa fim vai de mama noastra. Sa fim pe picior de egalitate cu muncitorii necalificati!):():():(


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 17 Mai 2007, 15:19 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
Ma bucur sa vad ca nu sunt singura "nebuna" care e anti-romania. Exact ce relatati voi vad eu zi de zi si mi-e sila de tot ceea ce ma inconjoara, fie ca sunt oameni sau lucruri. Am renuntat la un grup de prieteni din motivul invocat de Bamba, cel cu "capra vecinului" Noi in loc sa ne ridicam din rahat, mai rau ne infundam, asta pentru ca ne place! Suntem o natie de ratati in care primeaza tigania. Copii nostri or sa raspunda la intrebarea : "ce vrei sa te faci cand vei fi mare ?", astfel : "Tzigan" Indolenta, impertinenta, mizeria, prostia, nesimtirea, ignoranta, prostia din nou, si nu in cele din urma fitzele si figurile de neam prost sunt atuurile romanilor in ziua de azi. Altceva nu mai avem.:nbump: Pacat ca nimanui nu-i pasa. Daca ar fi dupa mine ... i-as expulza la Polul Nord (mai bine zis i-as extermina, pt ca la Pol e posibil sa omoare ursii polari si restul animalutelor nevinovate) pe toti ratatii care fac din tara asa un rahat.



fiecare tara are uscaciunile ei, gina.
crezi ca in america banii sunt in copaci?
acolo se drogheaza copiii din generala.sa nu mai zic de carierele cu negrii pe unde nu poti trece.
sunt de acord ca am ramas in urma...dar asta nu inseamna ca in alta parte ti-e neaparat mai bine.
eu am un salar decent, nu ma pot plange.imi permit sa traiesc bine.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 17 Mai 2007, 15:24 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:
Copii nostri or sa raspunda la intrebarea : "ce vrei sa te faci cand vei fi mare ?", astfel : "Tzigan" Indolenta, impertinenta, mizeria, prostia, nesimtirea, ignoranta, prostia din nou, si nu in cele din urma fitzele si figurile de neam prost sunt atuurile romanilor in ziua de azi.


La ora de dirigentie, mama mea i-a intrebat pe copiii de la ea din clasa (clasa a IX-a) ce inseamna sa fii inteligent. Foarte repede, ei s-au pus de acord ca sa fii inteligent inseamna sa ai bani. ((?)) Si mama i-a intrebat: cum asa? De exemplu, Becali e inteligent? Si ei s-au pus din nou de acord ca da....... :mellow:
Precizez ca asta se intampla la un liceu de renume din Bucuresti, nu cine stie pe unde...
Trist, ha?:(

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 17 Mai 2007, 15:28 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

crede-ma ca am fost pusa in fata unei situatii de tot rahatul : un inginer in Ro castiga 1200 Ron, iar un zidar 1500 Ron. Muncesc ambii 12 ore pe zi : unul cu creierul, altul cu lopata! Nu inteleg la ce draq am mai pierdut pe bancile facultatilor ani buni de zile si ne-am stors creierii sa luam note mari, ca intr-un final sa fim vai de mama noastra. Sa fim pe picior de egalitate cu muncitorii necalificati!):():():(



stii,...e normal sa gandim asa.Am stat pana la 23 de ani pe bancile scolii(nu pot spune ca mi-a displacut).Acum ....castigam decent si eu si ionut.Dar este cand e adevarat ca ii invidiez si eu pe unii care isi permit mult mai mult chiar daca nu au terminat decat 10-12 clase.Desi in ziua de azi...facultatea se poate face din pat sau din baruri....nu e neaparat o realizare.
Tipul de la care am cumparat noi apartamentul nici nu stie sa scrie si aici nu ma refer la greseli de ortografie ci la dezacorduri grave si totusi construieste blocuri si castiga de nu stiu cate ori mai bine decat mine.
Dare eu cred ca este o situatie in care ne complacem unii dintre noi.Ai un loc de munca, un salar cu care te poti descurca...nu incerci sa faci mai mult deoarece ti-e frica sa nu pierzi si ceea ce ai.Dar cei care nu au nimic de pierdut....risca si uneori castiga.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 17 Mai 2007, 15:28 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:
dar asta nu inseamna ca in alta parte ti-e neaparat mai bine.
eu am un salar decent, nu ma pot plange.imi permit sa traiesc bine.
nu e neaparat vorba despre bani si remunerari. e vorba despre mentalitate, comportament si restul. Stiu ca americanii se drogheaza, se impusca intre ei sau mai stiu eu ce dracovenii fac, si noi facem asta, dar nu sta nimeni sa contorizeze. Pe mine nu ma revolta neaparat aspectul acesta, al cersetorilor, drogatilor si criminalilor. Ma revolta ceea ce intalnesti in magazine, restaurante, pe strazi. Citez mai jos un articol de pe www.bucharest-guide.ro, care pune punctul pe I!

"Sambata seara e greu, daca nu imposibil, sa gasesti un loc elegant si linistit. Toate alveolele bucurestiului respira greu, inundate de viermuiala tineretului in rut. Ca mai sunt si imbecili trecuti si de a doua tinerete care-si tarasc unghiile lacuite prin cluburi, baruri si cafenele, asta deja e dreptul lor, Pacat ca strica aspectul in jurul lor, dar asta tine de educatie. Ma uitam la un cretin pe la vreo 50 ani, cum statea intr-un Bentley decapotabil alb, in fatza unei cafenele, la mai putin de doi metri de o masa la care trei blonde isi biciuiau neuronii. Nu stiu daca ma intelegeti, nu pot sa fac o schema, din pacate: boul ala oprise masina la bordura, iar mesele cafenelei erau pe trotuar. Iar el statea si saliva precum un porc la materia fecala, cu priviri libidinoase, poate-poate l-o baga vreuna din fetitze in seama. Nu putea sa coboare din Bentley, pentru ca in mod sigur era mic, pufos si cracanat. Planul lui probabil ca ar fi mers in mod normal, ghinionul a fost ca fetele asteptau niste baieti de varsta lor sau, ma rog, mai mari putin, dar nicidecum stafide ca el. Cand a vazut Romeo de la bordura ca treaba s-a rasuflat, a ambalat motorul si-a disparut, de nu l-am mai vedea niciodata! Vorba lui Puric "noi trebuie sa ne refugiem in cultura ca-n munti, ca altfel ne calca mitocanii cu Bentley-urile". "


aici gasiti link-ul
http://weekly-events.bucharest-guide.ro ... eratii.htm


mentionez ca e ultimul articol de pe pagina, cel cu menuetul .......


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 17 Mai 2007, 15:36 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:
mentionez ca e ultimul articol de pe pagina, cel cu menuetul .......

Cel cu madrigalul, vrei sa zici... :D

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 17 Mai 2007, 15:43 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:
Cel cu madrigalul, vrei sa zici... :D
ma rog ... cu opera, cu aria, cu beep beep


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 17 Mai 2007, 16:01 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2006, 16:53
Mesaje: 552
Si totusi pana la urma eu tot nu va inteleg va e rusina ca suntetzi romance sau va e rusine cu restul romanilor?

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 17 Mai 2007, 16:04 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
Si totusi pana la urma eu tot nu va inteleg va e rusina ca suntetzi romance sau va e rusine cu restul romanilor?


e o intrebare minunata.eu cred ca a doua varianta...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 17 Mai 2007, 16:18 
Diva

Membru din: 21 Dec 2005, 16:21
Mesaje: 1034
Citat:
Si totusi pana la urma eu tot nu va inteleg va e rusina ca suntetzi romance sau va e rusine cu restul romanilor?


mi-e rusine cu lumea in care traiesc... :((


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 17 Mai 2007, 16:24 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

mi-e rusine cu lumea in care traiesc... :((



mama mia.cat poti fii de pesimista...eu traiesc fiecare clipa la intensitate maxima....sunt fericita.
la cat sunt de ocupata sincer nici nu am timp sa ma gasndesc la prostiile astea.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 17 Mai 2007, 16:34 
Diva

Membru din: 21 Dec 2005, 16:21
Mesaje: 1034
Citat:


mama mia.cat poti fii de pesimista...eu traiesc fiecare clipa la intensitate maxima....sunt fericita.
la cat sunt de ocupata sincer nici nu am timp sa ma gasndesc la prostiile astea.


ba nu sunt pesimista deloc :D... nu mi-e rusine cu mine, mi-e rusine cu altii... si nu vreau sa plec nicaieri in alta parte, pentru ca, in nebunia mea, chiar cred ca poti face ceva in romania... si nu ma plang, am realizat destule pana acum...
cat despre fericire, nu vad ce legatura are cu toata conversatia asta :D... fericirea ti-o faci singur, nu ti-o da guvernul :D...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 17 Mai 2007, 16:40 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

ba nu sunt pesimista deloc :D... nu mi-e rusine cu mine, mi-e rusine cu altii... si nu vreau sa plec nicaieri in alta parte, pentru ca, in nebunia mea, chiar cred ca poti face ceva in romania... si nu ma plang, am realizat destule pana acum...
cat despre fericire, nu vad ce legatura are cu toata conversatia asta :D... fericirea ti-o faci singur, nu ti-o da guvernul :D...



la ce rusinie ti-e...ai timp sa fii fericita?


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 185 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România