Ultima vizită a fost: Acum este 16 Apr 2024, 08:53


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 60 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: In ce oras ne place sa traim!
MesajScris: 01 Apr 2006, 23:20 
Admin Ghidul Miresei

Membru din: 14 Apr 2003, 03:00
Mesaje: 486
Fetelor, aici trec discutii culese din alte subiecte, despre orasele in care traim!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buchetul/buchetele... si lumanarile...vol II
MesajScris: 25 Apr 2006, 15:48 
Senior

Membru din: 05 Ian 2006, 03:22
Mesaje: 166
eu nu pot spune ca am experimentat asa mult agitatia din buc, ajungand pe acolo (pana acum) in ocazii diferite, ori la spital, ori in aeroport sau la gara. Mi s-a parut ok, insa nu am sa uit niciodata ziua in care incercam sa ajung de la gara mare (nush daca are vreun nume) la cealalta gara, baneasa si nimeni nu ne ajuta. Am intrebat un nene, mi-a aratat in directia opusa, gresita am urcat in autobus, dar fara bilete, pt ca nu le puteai cumpara de nicaieri, apoi date jos ca nu era directia buna, intreaba pe altcineva si ne-a aratat cu totul altceva. ne-am invartit pe langa gara vreo 2 ore prin autobuse ca la un moment dat sa ne dam seama ca eram chiar in fata ei peste strada, insa se lucra la drum si a trebuit sa ocolim ca sa o putem traversa (strada).De acolo sa ne si mai spuna ca trenul care imi trebuia mie era defapt din gara in care fusesem prima data. Singurii cu care puteam vb erau niste caini, bietii de ei care umblau dupa mine :)) haha..anyway.. dupa cate vad la tv mi se pare frumos, insa voi trai pe pielea mea cmai multe cand voi avea ocazia sa-l visitez :)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In ce oras ne place sa traim!
MesajScris: 25 Apr 2006, 16:11 
Senior

Membru din: 05 Ian 2006, 03:22
Mesaje: 166
Citat:
despre orasele in care traim!


inainte sa plec din ro, locuiam in Bacau.Era ok, dar comparandul cu Londra unde locuiesc de 5 ani, pot spune ca imi place mai putin. Aici, zona in care stau este f curata si linistita. Felul in care se conduce este total diferit de cel de acasa. Preturile, la salariile de aici sunt bune si iti poti permite mult mai multe decat acasa. Am auzit multe cazuri in care romanilor de aici nu le place viatza pe care o traiesc si ma pot contrazice cand spun ca este bine. Acum depinde de ce fel de viatza iti faci si cat de mult vrei sa te intorci acasa. Am fost de 3 ori in Ro pana acum si am experimentat si probleme cu trenurile si cu avioanele, probleme care nu pot fi posibile decat in Romania, probleme la magazine, pt ca vanzatoarea nu stie sa multumeasca pt cumparaturile pe care le faci si multe altele. Sa vin in vacantza imi place f mult, si in Bacau si pe langa Craiova unde am bunici. De cand sunt cu iubi, el fiind din Rm Valcea, am ajuns la concluzia ca acolo vreau sa locuiesc cand voi veni in micile vacantze pe care ni le vom face. Sa venim definitiv in Romania, nu avem de gand, pt ca ne-am obisnuit cu felul de trai de aici si ne este f greu sa ne putem adapta cu viatza de acasa, care noua ni se pare f neplacuta. In concluzie, imi place aici, dar imi plac si locurile unde am crescut si sunt mandra ca sunt romanca, chiar daca sistemul roman lasa de dorit.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In ce oras ne place sa traim!
MesajScris: 26 Apr 2006, 14:33 
Veteran

Membru din: 07 Ian 2006, 14:23
Mesaje: 341
Eu mi-as aduce Roma in Romania cand ma intorc acasa.Desi in Roma strazile sunt mereu super pline si trafic la greu imi place la nebunie...pacat ca nu e din tara mea,pentru ca o viata intreaga de as trai aici unde imi place enorm Iasul meu tot Iasi ramane si Romania tot Romania e...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In ce oras ne place sa traim!
MesajScris: 04 Mai 2006, 13:56 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Eu .....daca as putea alege a doua oara ...tot Bucurestiul l-as alege...sau orice alt oras mare din lume ....metropola chiar! Urasc oraselele de provincie..mici ..monotone...sumbre...unde toata lumea cunoaste pe toata lumea....unde nu poti face nimik fara ca tot orasul sa afle! La un moment dat poti ajunge in situatia in care, dupa ce ai o serie de relatii cu barbatii din orasul tau ....sa ajungi la concluzia ca i-ai avut pe toti!:p:p:p:p Si vei fi obligata sa iti cauti 1/2 -a in alta parte!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buchetul/buchetele... si lumanarile...vol II
MesajScris: 07 Iun 2006, 00:56 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:



Dintre toti buzoienii nostri care locuiau in Buc, ne-a mai ramas numai o pereche de prieteni...:D Si un prieten care e singur si cred ca nu mai rezista mult p-aici:D
Cand am venit eu la facultate, ieseam numai cu buzoieni. Ma simteam ca acasa....Acum...pustiu...Toti s-au dus acasa. Am mai ramas noi:D


stii ca si eu ieseam cu buzoieni in primul an de fac?:) cunoscusem cativa in camin, mai aveam in grupa vreo 2 si in fiecare we eram prin regie...pe urma m-am smecherit si bateam cluburile de fite:) ale tineretii valuri:)

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In ce oras ne place sa traim!
MesajScris: 19 Iul 2006, 17:14 
Veteran

Membru din: 11 Ian 2006, 10:39
Mesaje: 256
Mie mi-ar place sa traiesc in Istanbul...sau intr-un oras oarecare din Japonia.Ehhh,hai sa zic si unul din Romania:Mangalia.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In ce oras ne place sa traim!
MesajScris: 27 Noi 2006, 14:34 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:


N-as putea sa traiesc in Istanbul..:wacko::wacko: Dar mi-ar placea sa merg sa-l vizitez o data pe luna;)


mie mi-ar placea sa traiesc...la paris:-`...de fapt langa...intr-un orasel mititel...intr-o casuta pe pamant...cu gradina, piscina...treziti-ma, va rog:wacko:(X)

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In ce oras as dori sa traiesc
MesajScris: 27 Noi 2006, 15:40 
Veteran

Membru din: 30 Iun 2006, 19:20
Mesaje: 475
Mie mi-ar placea sa locuiesc in Geneva sau oriunde in Elvetia. Iubesc CIVILIZATIA si CORECTITUDINEA iar lipsa lor imi dau un sentiment de frustrare: de exemplu Bucurestiul(sunt a 5-a generatie de bucursteni in fam) nostru gri, tern, acoperit de diverse forme de poluare: a aerului, muzicala=manele, lume f prost crescuta=a se citi golani, parveniti cu o spoiala de educatie, inchipuiti cu valoare ZERO etc.
Desi visul meu e sa traiesc pe o insula tropicala, stiu ca nu m-as putea adapta: caldura, regim alimentar, lipsa agitatiei. Deci, o vacanta de 2 sapt anual mi-ar fi de ajuns iar ca sa traiesc forever as alege Elvetia.
:D
Deocamdata ma multumesc cu Bucurestiul. Nu mi-ar placea sa locuiesc in : Pipera,Baneasa etc-adica zonele de pe langa capitala deoarece fac mult pana in oras si am vecini precum cei enumrati mai sus. Prefer centrul: Kogalniceanu, Universitate, mantuleasa, daciei etc care chiar are suflet.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In ce oras as dori sa traiesc
MesajScris: 27 Noi 2006, 16:23 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:
Mie mi-ar placea sa locuiesc in Geneva sau oriunde in Elvetia. Iubesc CIVILIZATIA si CORECTITUDINEA iar lipsa lor imi dau un sentiment de frustrare: de exemplu Bucurestiul(sunt a 5-a generatie de bucursteni in fam) nostru gri, tern, acoperit de diverse forme de poluare: a aerului, muzicala=manele, lume f prost crescuta=a se citi golani, parveniti cu o spoiala de educatie, inchipuiti cu valoare ZERO etc.
Desi visul meu e sa traiesc pe o insula tropicala, stiu ca nu m-as putea adapta: caldura, regim alimentar, lipsa agitatiei. Deci, o vacanta de 2 sapt anual mi-ar fi de ajuns iar ca sa traiesc forever as alege Elvetia.
:D
Deocamdata ma multumesc cu Bucurestiul. Nu mi-ar placea sa locuiesc in : Pipera,Baneasa etc-adica zonele de pe langa capitala deoarece fac mult pana in oras si am vecini precum cei enumrati mai sus. Prefer centrul: Kogalniceanu, Universitate, mantuleasa, daciei etc care chiar are suflet.


m-ai facut curioasa cu elvetia...te-am mai 'auzit' vorbind de ea...ai si locuit acolo?

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In ce oras as dori sa traiesc
MesajScris: 29 Noi 2006, 20:16 
Veteran

Membru din: 30 Iun 2006, 19:20
Mesaje: 475
Citat:

m-ai facut curioasa cu elvetia...te-am mai 'auzit' vorbind de ea...ai si locuit acolo?

In ultimii 10 ani am fost cam o luna pe an acolo. Am niste prieteni buni care stau acolo. Prima oara au stat in partea germana (frumos dar destul de rece ca atmosfera, iar limba e un dialect asa ca nu se intelege nimic, noroc ca mai toti stiu si engleza)si acum stau in partea franceza langa Geneva. E superb! Am vizitat-o aproape pe toata, au niste peisaje magnifice iar viata are un ritm anume lipsit de stres, parca. E f important ca acolo unde te duci in vizita sa nu stai numai la hotel ci si la o familie bastinasa sa-ti dai seama cam cum e viata cu adevarat intr-o tara straina.
Puncte negative: 1.mancarea=carnea fff scumpa (cam 1,5 milioane lei vchi un kg de carne macra) pt ca nu sunt in UE si au taxe mari. Desi, multi consuma lactate ca doar sunt producatori si sunt f bune.
2. toate magazinele se inchid la 18 iar sambata la 4. duminica, inchis. dar ei sunt obisnuiti, aia e.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In ce oras ne place sa traim!
MesajScris: 30 Iun 2007, 19:15 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
Eu .....daca as putea alege a doua oara ...tot Bucurestiul l-as alege...sau orice alt oras mare din lume ....metropola chiar! Urasc oraselele de provincie..mici ..monotone...sumbre...unde toata lumea cunoaste pe toata lumea....unde nu poti face nimik fara ca tot orasul sa afle! La un moment dat poti ajunge in situatia in care, dupa ce ai o serie de relatii cu barbatii din orasul tau ....sa ajungi la concluzia ca i-ai avut pe toti!:p:p:p:p Si vei fi obligata sa iti cauti 1/2 -a in alta parte!



E adevarat ca BUcurestiul.....e Bucuresti.Dar crede-ti-ma ca orasele de provincie nu sunt mici si sumbre.
Eu sunt nascuta in Tg-Mures, dar de 10anni stau in Cluj.E adevarat ca nu m-as intorce in Mures.E prea mic si prea linistit.
Dar in Cluj este OK.E suficient.Viata de noapte, farmacii non stop:p:p, doar la partea de condus a de lucrat ardelenii:sunt prea lenti.Dar se schimba si asta.
Eu am fost de multe ori in buc, dar desi imi place f mult....nu m-as muta acolo.E prea mare mafia.E mai bine aici intre ardelenii mei.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 60 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România