Ultima vizită a fost: Acum este 24 Apr 2024, 18:49


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 60 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: In ce oras ne place sa traim!
MesajScris: 04 Iul 2007, 11:42 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

Sa va duceti in parcul de distractii, acolo chiar mi-a placut f tare


ok.merci.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In ce oras ne place sa traim!
MesajScris: 04 Iul 2007, 13:31 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:

Nu am nici un interes sa va mint si nu spun ca ar fi Viena toata plina de mizerie, nu, dar nu ma asteptam sa vad asa ceva si mai ales intr-un fastfood. In schimb mi-a placut foarte mult ca sunt ordonati in trafic, nici nu se compara cu dezastrul de la noi. :D

si eu cand am fost la viena am avut parte de o surpriza neplacuta cu hotelul, era mizerabil:( dar orasul mi s-a parut curat si frumos.
in plus imi aduc aminte ca am avut si eu o experienta asemanatoare cu un mc in florenta. poate tine de fast food-uri:lol:
o sa-mi spun si eu parerea peste 3 saptamani, cand ma intorc de la viena:D

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In ce oras ne place sa traim!
MesajScris: 23 Iul 2007, 18:19 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
ei dragelor, am revenit de la intalnirea cu kaiserin sisi:D a fost frumos...am vizitat schonbrunn, zoo, hofburg, spanish riding school, karlkirche, catedrala sf stefan, opera, imperial burial vaultsi casa lui mozart . si le-as recomanda pe toate (in ordinea de mai sus), dar mai ales gradina zoologica de la schonbrunn:neyes: opera nu-i cine stie ce in comparatie cu opera garnier de la paris dar cu o vizita ghidata intotdeauna afli lucruri noi...

intr-adevar, nu era f curat...dar ce sa faci, vara, 38 grade...turisti romani si spanioli in nr mare:-`

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In ce oras ne place sa traim!
MesajScris: 23 Iul 2007, 20:27 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
ei dragelor, am revenit de la intalnirea cu kaiserin sisi:D a fost frumos...am vizitat schonbrunn, zoo, hofburg, spanish riding school, karlkirche, catedrala sf stefan, opera, imperial burial vaultsi casa lui mozart . si le-as recomanda pe toate (in ordinea de mai sus), dar mai ales gradina zoologica de la schonbrunn:neyes: opera nu-i cine stie ce in comparatie cu opera garnier de la paris dar cu o vizita ghidata intotdeauna afli lucruri noi...



era plin de romani....oriunde intorceai capul, auzeai vorindu-se in romaneste.peste tot romanii astia.si cica nu au bani.....si ei isi fac cumparaturile la viena
intr-adevar, nu era f curat...dar ce sa faci, vara, 38 grade...turisti romani si spanioli in nr mare:-`
:ok:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In ce oras ne place sa traim!
MesajScris: 24 Iul 2007, 12:28 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
mie mi-ar placea sa traiesc oriunde numai in Cluj nu :) ca m-am saturat de orasul meu natal. :D

imi place foarte mult Sibiul si Oradea!

dar oricum nu am sanse sa ma mut :) deci trebuie sa imi revin :)

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In ce oras ne place sa traim!
MesajScris: 08 Aug 2007, 00:58 
Junior

Membru din: 18 Mar 2007, 04:03
Mesaje: 75
Dragele mele am facut un top cu cele mai frumoase orase din Europa, pe unde am bantuit.
1.Geneva
2.Paris
3.Saint Moritz , doar pt iarna
4.Barcelona
5.Viena
Deci vreau la Geneva, sunt topita dupa ordinea, curatenia, corectitudinea lor. Pana si culturile agricole par trasate cu rigla, nici nu au voie sa creasca la intamplare. Si sa nu mai vorbim de renumitele lacuri de langa Geneva.
Sper ca v-am facut curioase! Dar atentie, sa mergeti cu franci elvetieni la voi, pentru ca au un comision f ridicat daca platesti in euro. In asa fel incat ajunge un franc de-al lor aproape la valoarea unui euro.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In ce oras ne place sa traim!
MesajScris: 09 Aug 2007, 16:23 
Veteran

Membru din: 30 Iun 2006, 19:20
Mesaje: 475
Citat:
Dragele mele am facut un top cu cele mai frumoase orase din Europa, pe unde am bantuit.
1.Geneva
2.Paris
3.Saint Moritz , doar pt iarna
4.Barcelona
5.Viena
Deci vreau la Geneva, sunt topita dupa ordinea, curatenia, corectitudinea lor. Pana si culturile agricole par trasate cu rigla, nici nu au voie sa creasca la intamplare. Si sa nu mai vorbim de renumitele lacuri de langa Geneva.
Sper ca v-am facut curioase! Dar atentie, sa mergeti cu franci elvetieni la voi, pentru ca au un comision f ridicat daca platesti in euro. In asa fel incat ajunge un franc de-al lor aproape la valoarea unui euro.


:ok:
Sunt perfect de acord cu Geneva. Elvetia e tara mea preferata. Sunt atatea lucruri pozitive de spus...
Am vizitat-o de atatea ori...si tot de atatea ori mi se certifica faptul ca e aproape perfecta. Problema ca toate serviciile sunt f scumpe, la fel si mancarea...poti sa spui ca e chiar un lux sa mananci o friptura...
In rest...:ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In ce oras ne place sa traim!
MesajScris: 10 Aug 2007, 20:18 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Mie mi-a ramas sufletul, gandul si inima la Montpellier. Am avut ocazia sa stau acolo o perioada si... dragostea a venit la prima vedere. E un oras universitar; o treime dintre locuitori sunt studenti... E foarte tineresc, dar in acelasi timp elegant... Foarte colorat, fara sa fie kitsch... Aer curat, vegetatie din plin, parcuri berechet, apa si fantani... Oameni veseli si amabili... Magazine multe... Tramvaie amuzante... Privelisti care-ti taie respiratia... Localziare ideala: la 10 minute de mers cu masina e plaja, la 10 minute muntele...
Imi dau lacrimile de dor... :((:((:(( O sa va pun niste poze la instrumente, desi nu le am la mine pe cele mai frumoase...

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In ce oras ne place sa traim!
MesajScris: 14 Aug 2007, 00:39 
Junior

Membru din: 18 Mar 2007, 04:03
Mesaje: 75
Dar partea intunecata a Montpellierului?
O gramada de marocani, algerieni si alti magrebieni, cu drogurile si mizeria lor? Pe mine m-au ingrozit, am rezistat doar o saptamana, si ar fi trebuit sa fac un master acolo. Poate tu ai vazut din alta perspectiva orasul, si de aceea "de gustibus non disputandum".


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In ce oras ne place sa traim!
MesajScris: 14 Aug 2007, 20:55 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:
Dar partea intunecata a Montpellierului?
O gramada de marocani, algerieni si alti magrebieni, cu drogurile si mizeria lor? Pe mine m-au ingrozit, am rezistat doar o saptamana, si ar fi trebuit sa fac un master acolo. Poate tu ai vazut din alta perspectiva orasul, si de aceea "de gustibus non disputandum".

Erau multi de-astia, dar eu nu sunt rasista..:D Nu pot sa zic ca mi-a fost mai frica decat imi e in Bucuresti de "rudele" lor mai "palide"... E drept si ca nu am vazut prea multi drogati sau alte persoane suspecte. In plus de asta, chiar nu poti sa generalizezi... Am intalnit si arabi si negri foarte cumsecade... :ok:

P.S. Ma bucur ca mai e cineva care a fost pe-acolo... Pacat ca nu ai rezistat decat o saptamana. Poate in ceva mai mult timp te-ai fi obisnuit.

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In ce oras ne place sa traim!
MesajScris: 16 Aug 2007, 03:30 
Junior

Membru din: 18 Mar 2007, 04:03
Mesaje: 75
Ai dreptate, poate m-as fi obisnuit cu timpul. Dar cand pleci de la mama de acasa si trebuie sa te descurci singura intr-un oras strain, parca totul pare mai negru decat ar fi in realitate.
As fi vrut mai degraba Marseille, dar era prea tarziu sa mai schimb ceva, mi se acceptase dosarul in Montpellier. L-am revazut anul trecut in trecere, si parca erau mai multi magrebieni, o gramada de basmalate acolo.
Si in final nu m-am mai dus nicaieri, tot de fusta mamei am ramas, pana la 29 de ani, cand am plecat de buna voie in Spania. Si acum mai regret ca nu am plecat la 23 de ani, cand am avut acea oportunitate. Fugit ireparabile tempus!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In ce oras ne place sa traim!
MesajScris: 16 Aug 2007, 14:54 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
In Marseille am petrecut doar o zi... Dupa ce statusem deja vreo doua luni la Montpellier, unde era liniste si pace... Cand am ajuns la Marseille, m-am simtit de parca m-as fi intors la Bucuresti... Mi s-a parut un oras foarte agitat, cu si mai multe natii decat in Montpellier, cu un metrou cam dubios... Nu m-am simtit deloc confortabil acolo... Doar cand am intrat prin magazine :neyes::D mi-am mai revenit. Ca acolo erau mai muuuulte si mai variate....;););)

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In ce oras ne place sa traim!
MesajScris: 16 Aug 2007, 19:22 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:
Erau multi de-astia, dar eu nu sunt rasista..:D Nu pot sa zic ca mi-a fost mai frica decat imi e in Bucuresti de "rudele" lor mai "palide"... E drept si ca nu am vazut prea multi drogati sau alte persoane suspecte. In plus de asta, chiar nu poti sa generalizezi... Am intalnit si arabi si negri foarte cumsecade... :ok:

P.S. Ma bucur ca mai e cineva care a fost pe-acolo... Pacat ca nu ai rezistat decat o saptamana. Poate in ceva mai mult timp te-ai fi obisnuit.


interesanta exprimarea ta:) frati mai palizi :ok:

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In ce oras ne place sa traim!
MesajScris: 16 Aug 2007, 19:26 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:
Dragele mele am facut un top cu cele mai frumoase orase din Europa, pe unde am bantuit.
1.Geneva
2.Paris
3.Saint Moritz , doar pt iarna
4.Barcelona
5.Viena
Deci vreau la Geneva, sunt topita dupa ordinea, curatenia, corectitudinea lor. Pana si culturile agricole par trasate cu rigla, nici nu au voie sa creasca la intamplare. Si sa nu mai vorbim de renumitele lacuri de langa Geneva.
Sper ca v-am facut curioase! Dar atentie, sa mergeti cu franci elvetieni la voi, pentru ca au un comision f ridicat daca platesti in euro. In asa fel incat ajunge un franc de-al lor aproape la valoarea unui euro.

eu nu sunt de acord cu topul tau. poate doar dc l-ai facut pe criterii de ordine si disciplina:) nu pot sa cred ca se compara parisul sau barcelona cu geneva ca frumusete. si prin frumusete eu inteleg arhitectura, arta, cultura, istorie...

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In ce oras ne place sa traim!
MesajScris: 16 Aug 2007, 19:28 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:
eu nu sunt de acord cu topul tau. poate doar dc l-ai facut pe criterii de ordine si disciplina:) nu pot sa cred ca se compara parisul sau barcelona cu geneva ca frumusete. si prin frumusete eu inteleg arhitectura, arta, cultura, istorie...


Ahaaaaa uite cine a revenit printre noi...ai parasit sezlongul si cocktailurile?...:)))

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In ce oras ne place sa traim!
MesajScris: 16 Aug 2007, 20:23 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:

Ahaaaaa uite cine a revenit printre noi...ai parasit sezlongul si cocktailurile?...:)))



Bamba ce mai faci? cum merge sarcina? multa sanatate iti doresc si sarcina usoara!:-*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In ce oras ne place sa traim!
MesajScris: 16 Aug 2007, 20:28 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:

Ahaaaaa uite cine a revenit printre noi...ai parasit sezlongul si cocktailurile?...:)))


da:( n-am facut o afacere prea buna insa...m-am intors la ploaie si frig:lol: dar a fost frumos...m-am ingrozit de trafic si de administratia romaneasca. dar in rest a fost asa frumos...:love:

tu ce faci, cum te simiti? creste burtica?:p:-*

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In ce oras ne place sa traim!
MesajScris: 16 Aug 2007, 21:20 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:

da:( n-am facut o afacere prea buna insa...m-am intors la ploaie si frig:lol: dar a fost frumos...m-am ingrozit de trafic si de administratia romaneasca. dar in rest a fost asa frumos...:love:

tu ce faci, cum te simiti? creste burtica?:p:-*


Si mie mi-e cam groaza de administratia romaneasca mai ales ca in sept o sa atentez pt a doua oara sa imi schimb numele si parca vad ce nervi o sa imi fac daca iar nu vor sa mi-l schimbe...

Ma simt bine, un pic de greturi...si nu prea mai incap in haine...in rest totul e ok!

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In ce oras ne place sa traim!
MesajScris: 16 Aug 2007, 22:47 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
eu nu sunt de acord cu topul tau. poate doar dc l-ai facut pe criterii de ordine si disciplina:) nu pot sa cred ca se compara parisul sau barcelona cu geneva ca frumusete. si prin frumusete eu inteleg arhitectura, arta, cultura, istorie...



cum a fost in Romania?cum te-ai simtit?nicaieri nu-i ca acasa,nu?

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In ce oras ne place sa traim!
MesajScris: 17 Aug 2007, 02:03 
Junior

Membru din: 18 Mar 2007, 04:03
Mesaje: 75
Intradevar, eu sunt obsedata de ordine si curatenie, si acesta este unul din criteriile mele. Dar am luat per ansamblu, inclusiv gradul de civilizatie si educatia locuitorilor oraselor respective.
Frumos e si Madridul, acolo stau de 4 ani, dar e plin de emigranti, ca si mine dealtfel, de toate natiile si culorile. Si adevarul e ca sunt cam rasista, suprematia albilor! Nu sunt mandra de asta, dar cand vezi niste amarati de negri sositi efectiv cu pluta peste ocean, ca scuipa si-si sufla nasul pe jos in scara blocului, si arunca sacul de gunoi in cutia pentru aruncat corespondenta nedorita....ma apuca disperarea. Arabii macar sunt curati, dar sunt periculosi. La noi cei mai multi emigranti sunt din America de Sud, alti amarasteni si ei. Incet-incet ne rodam, ne obisnuim...si noi cu altii, si altii cu noi. Nimeni nu e perfect.O:)


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 60 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România