Ultima vizită a fost: Acum este 14 Mai 2024, 05:44


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 474 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Filme si carti
MesajScris: 21 Dec 2009, 00:14 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 08 Iul 2009, 00:52
Mesaje: 1193
Localitate: Bucuresti
carlita scrie:
da, asta l-am vazut si in magazine....ii spune Adevarul gol-golut


v=a placut acest film?
mie mi s-au parut multe faze penibile.. trase de par..
consider ca am pierdut timpul si banii degeaba ducandu-ma la cinema pentru asta :-S
in shchimb, THe Proposal (Vrei sa te insori cu mine?) mi s-a parut foarte ok.. iubirea invinge, bla.. dar fara vulgaritati si destul de emotionant.

_________________
Mai ai un lucru sa-mi dai - un singur lucru mai ai si-astept momentul acela Perfect!
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filme si carti
MesajScris: 21 Dec 2009, 11:01 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Cat_Eyes scrie:
v=a placut acest film?
mie mi s-au parut multe faze penibile.. trase de par..
consider ca am pierdut timpul si banii degeaba ducandu-ma la cinema pentru asta :-S
in shchimb, THe Proposal (Vrei sa te insori cu mine?) mi s-a parut foarte ok.. iubirea invinge, bla.. dar fara vulgaritati si destul de emotionant.



eu nu l-am vazut.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filme si carti
MesajScris: 21 Dec 2009, 12:24 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
eu am vazut aseara "4 luni,3saptamani si 2 zile" a lui Cristian Mungiu.......a fost la tv......sincer fetelor mi s-a parut o porcarie,cu un sfarsit idiot si o poveste cat se poate de adevarat,dar care trebuia sa ramana acolo in trecut unde ii era locul....parerea mea........am avut pielea de gaina si un gol in stomac tot filmul.....sincer m-a dezgustat.......si acum au mai vazut si rudele sotului filmul si ma sunau aseara sa ma intrebe daca e adevarat,vaiii, ce pacat,ce rusine...bla bla bla.....impresionant

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filme si carti
MesajScris: 21 Dec 2009, 12:32 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 08 Iul 2009, 00:52
Mesaje: 1193
Localitate: Bucuresti
4 3 2..
si eu am ramas cu un gust amar dupa vizionare.
ma asteptam la altceva..
IDEM nunta muta, desi povestea a fost noua.. si trista.

_________________
Mai ai un lucru sa-mi dai - un singur lucru mai ai si-astept momentul acela Perfect!
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filme si carti
MesajScris: 21 Dec 2009, 12:41 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
eu aseara am vizionat Nunta de Craciun, a fopst la ora 14 pe pro tv dar l-am inregistrat si l-am vazut aseara :D ....am ras foarte mult la film, a fost simpatic...nu il mai vazusem pana acum.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filme si carti
MesajScris: 21 Dec 2009, 13:18 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
elyt1000 scrie:
eu am vazut aseara "4 luni,3saptamani si 2 zile" a lui Cristian Mungiu.......a fost la tv......sincer fetelor mi s-a parut o porcarie,cu un sfarsit idiot si o poveste cat se poate de adevarat,dar care trebuia sa ramana acolo in trecut unde ii era locul....parerea mea........am avut pielea de gaina si un gol in stomac tot filmul.....sincer m-a dezgustat.......si acum au mai vazut si rudele sotului filmul si ma sunau aseara sa ma intrebe daca e adevarat,vaiii, ce pacat,ce rusine...bla bla bla.....impresionant

ideea este ca au fost foarte multe cazuri si povesti de acest gen in timpul comunismului. asa cum si acum sunt multe cazuri cu bolnavi care zac in spitale si care daca nu scot banul nu primesc ingrijire (vezi filmul lui Cristi Puiu - "Moartea domnului Lazarescu" care are subiect actual si tot asa gust amar iti lasa). noua ne e mai usor sa vorbim, probabil pentru ca nu am trait chiar asa vremuri si nu ne-au marcat intr-atat. pe de alta parte e adevarat ca si mie imi plac filmele mai vesele, si mai optimiste. sau filmele de arta; nu acest gen de filme inspirate dintr-o realitate atat de crunta sau de tragica..pentru ca aceste filme vor impresiona mereu si le va fi usor sa obtina premii sau sa smulga lacrimi, impresii puternice etc. va recomand sa vedeti un film romanesc care se cheama California dreamin'. este foarte frumos, e si el destul de actual si e regizat de un baiat f tanar, care din pacate nu mai este printre noi.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filme si carti
MesajScris: 21 Dec 2009, 13:30 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
logodnica scrie:
va recomand sa vedeti un film romanesc care se cheama California dreamin'. este foarte frumos, e si el destul de actual si e regizat de un baiat f tanar, care din pacate nu mai este printre noi.

da,ai ff mare dreptate....California dreamin l-am vazut si chiar mi-a placut.....iar regizorul este acela care si-a pierdut viata intr-un accident de masina....mai bine spus el se afla in taxi cu un bun prieten si au fost loviti din plin de masina unui cetatean englez??

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filme si carti
MesajScris: 21 Dec 2009, 13:38 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 08 Iul 2009, 00:52
Mesaje: 1193
Localitate: Bucuresti
logodnica scrie:
ideea este ca au fost foarte multe cazuri si povesti de acest gen in timpul comunismului. asa cum si acum sunt multe cazuri cu bolnavi care zac in spitale si care daca nu scot banul nu primesc ingrijire (vezi filmul lui Cristi Puiu - "Moartea domnului Lazarescu" care are subiect actual si tot asa gust amar iti lasa). noua ne e mai usor sa vorbim, probabil pentru ca nu am trait chiar asa vremuri si nu ne-au marcat intr-atat. pe de alta parte e adevarat ca si mie imi plac filmele mai vesele, si mai optimiste. sau filmele de arta; nu acest gen de filme inspirate dintr-o realitate atat de crunta sau de tragica..pentru ca aceste filme vor impresiona mereu si le va fi usor sa obtina premii sau sa smulga lacrimi, impresii puternice etc. va recomand sa vedeti un film romanesc care se cheama California dreamin'. este foarte frumos, e si el destul de actual si e regizat de un baiat f tanar, care din pacate nu mai este printre noi.


da, si pentru a carui moarte (+sofer+inca un altul), autorul a primit 6 ani.
trebuia sa o zic, m-am cutremurat cand am auzit :nerv:

_________________
Mai ai un lucru sa-mi dai - un singur lucru mai ai si-astept momentul acela Perfect!
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filme si carti
MesajScris: 21 Dec 2009, 13:45 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
Cat_Eyes scrie:
da, si pentru a carui moarte (+sofer+inca un altul), autorul a primit 6 ani.
trebuia sa o zic, m-am cutremurat cand am auzit :nerv:


deci despre acest regizor era vb.....am vazut si eu la "Acces direct".....sincer dupa cum am vazut eu ,au fost multe cazuri de genul asta,acesta este primul care primeste condamnare,tot este un inceput........desi ma indoiesc ca va schimba prea multe

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filme si carti
MesajScris: 21 Dec 2009, 13:55 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 08 Iul 2009, 00:52
Mesaje: 1193
Localitate: Bucuresti
mda.. se fac "multe"..
unii calca urat, cu bocanci mari peste sufletele oamenilor..
asta e :(.. nu vreau sa mai comentez.

_________________
Mai ai un lucru sa-mi dai - un singur lucru mai ai si-astept momentul acela Perfect!
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filme si carti
MesajScris: 21 Dec 2009, 14:04 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
Cat_Eyes scrie:
mda.. se fac "multe"..
unii calca urat, cu bocanci mari peste sufletele oamenilor..
asta e :(.. nu vreau sa mai comentez.


sincer,nu prea mai e nimic de comentat

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filme si carti
MesajScris: 21 Dec 2009, 16:30 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
elyt1000 scrie:

deci despre acest regizor era vb.....am vazut si eu la "Acces direct".....sincer dupa cum am vazut eu ,au fost multe cazuri de genul asta,acesta este primul care primeste condamnare,tot este un inceput........desi ma indoiesc ca va schimba prea multe

il cheama Cristian Nemescu. era un baiat de un bun simt si de o modestie cum rar intalnesti. in acelasi timp era foarte inteligent si talentat. era, de fapt, cel mai talentat si tanar regizor roman. dar, din pacate, a murit inainte sa mai creeze si alte capodopere.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filme si carti
MesajScris: 21 Dec 2009, 22:00 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
logodnica scrie:
il cheama Cristian Nemescu. era un baiat de un bun simt si de o modestie cum rar intalnesti. in acelasi timp era foarte inteligent si talentat. era, de fapt, cel mai talentat si tanar regizor roman. dar, din pacate, a murit inainte sa mai creeze si alte capodopere.


din pacate ..in general marile valori se pierd repede....

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filme si carti
MesajScris: 22 Dec 2009, 00:27 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
laura_sandu scrie:

din pacate ..in general marile valori se pierd repede....

partea trista e ca in acest caz...Cristi a murit din cauza unui nenorocit care nu a oprit pur si simplu la culoarea rosie..si care circula "doar" cu 150 la ora intr-un Bucuresti gol, la 1 noaptea. dar e o alta discutie, nu se incadreaza sa o incep aici...si poate nici in alta parte. inapoi nu se mai intoarce :(

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filme si carti
MesajScris: 22 Dec 2009, 00:58 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 08 Iul 2009, 00:52
Mesaje: 1193
Localitate: Bucuresti
il cunosteai personal? asa concluzionez din mesajele tale..
condoleante, in acest caz..
:-S :cry:

_________________
Mai ai un lucru sa-mi dai - un singur lucru mai ai si-astept momentul acela Perfect!
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filme si carti
MesajScris: 06 Ian 2010, 11:05 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Carte: Confesiunile unei iubarete

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filme si carti
MesajScris: 14 Ian 2010, 10:52 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 04 Ian 2010, 12:37
Mesaje: 395
Localitate: Bucuresti
Carte:Agonie si extaz

O sa apara la colectia Adevarul, abia astept s-o recitesc.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filme si carti
MesajScris: 14 Ian 2010, 19:00 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 28 Dec 2007, 00:40
Mesaje: 580
confesiunile unei iubarete am citit-o si eu. mi-a placut mult. eu sunt adepta chick lit. mai mult decat cartile din colectia cocktail de la humanitas imi plac cele aparute in colectia chic la polirom. sunt foarte usurele si uneori pline de invataminte.
ce mi-a mai placut a fost '' greselile mirandei'' de jill mansell de la editura leda si tot de aceeasi autoare ''cel pe care ti-l doresti''.
apropo de avatar am auzit ca determina sinucideri si dpresie la persoanele cu tendinte de depresie si care doresc sa traiasca in lumi inventate. cei care prezinta depresii marturisesc ca au aceste sentimente din cauza imposibilitatii de a vizita acele locuri care sunt ireale si de cunoaste personajele.din acest motiv survin si sinuciderile , doar ca in cazuri mult mai grave de depresie. :ninja:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filme si carti
MesajScris: 15 Ian 2010, 12:57 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
fetelor , au aparut acum tot felul de colectii la Adevarul si Jurnalul National.Voi ce ati ales sa cumparati?

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filme si carti
MesajScris: 15 Ian 2010, 14:01 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
laura_sandu scrie:
fetelor , au aparut acum tot felul de colectii la Adevarul si Jurnalul National.Voi ce ati ales sa cumparati?


eu le-am luat pe amandoua. si de la adevaril si de la jurnal. inclusiv adevarul pt copii


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 474 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România