Ultima vizită a fost: Acum este 29 Mar 2024, 17:49


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 75 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: cine vrea sa se lase de fumat?
MesajScris: 26 Apr 2007, 23:48 
Veteran

Membru din: 16 Noi 2006, 01:31
Mesaje: 285
Citat:
Cred ca parerile sunt impartite...
Mie doctorita mi-a spus sa incerc macar sa le reduc. Dupa ce am reusit sa le reduc pana la 4-5 tigari pe zi si sa fumez numai atat vreo 2-3 saptamani am putut sa le si las, desi nici atunci brusc. Daca eram foarte nervoasa (si motive de stres la birou se gasesc din plin...:-`) mai trageam cate una.
Acum nici daca vreau nu mai pot. Am venit intr-o zi plina de nervi acasa (traficul din Bucuresti e perfect capabil sa ofere asa ceva) si am vrut sa fumez dar dupa primul fum am stins-o pentru ca nu suportam nici mirosul.
Asa ca probabil depinde de la caz la caz.



eu cred ca orice doctor recomanda pacientelor sa se lase de fumat pe timpul sarcinii...nu brusc dar sa se reduca cu mult cantitatea si apoi daca se poate deloc...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine vrea sa se lase de fumat?
MesajScris: 26 Apr 2007, 23:50 
Veteran

Membru din: 16 Noi 2006, 01:31
Mesaje: 285
pe mine m-a speriat o dna doctor ieri ca mi=am facut o electrocardiograma si am stat mult de vorba cu ea...dupa ce-am plecat de la ea mi-am cumparat niste tigari fffff slabe si am redus nr la jumatate....mi-a zis sa fumez mai putin o vreme daca nu ma pot lasa deodata si dupa ce ma obisnuiesc cu un nr mic de tigari sa ma las....este greu dar trebuie...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine vrea sa se lase de fumat?
MesajScris: 27 Apr 2007, 23:40 
Veteran

Membru din: 16 Noi 2006, 01:31
Mesaje: 285
merci!!!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine vrea sa se lase de fumat?
MesajScris: 27 Apr 2007, 23:42 
Veteran

Membru din: 16 Noi 2006, 01:31
Mesaje: 285
Citat:
iti doresc multa bafta...doamne nu stiu cum reusiti sa va lasati de fumat,oare ce imi lipseste sa fie chestia aia care se numeste "vointa"?eu cred ca numai daca imi zice medicul ca o sa mor atunci ma las de fumat si nici atunci pt ca tot trebuie sa mor din ceva...eu am inceput de astm si sunt bine mersi de cativa ani nu am nici pe dracu si fumez ca o apucata...mi-e frica doar sa nu ma ingras daca ma las de fumat si asa din cazua stresului de la serviciu si cu nunta asta m-am ingrasat 3 kg...


la mine a fost vorba de ceva mult mai imperativ....nu credeam ca voi reusi sa reduc macar din nr lor(ceea ce am reusit)...aveam nevoie sa ma sperie un doctor...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine vrea sa se lase de fumat?
MesajScris: 29 Apr 2007, 23:17 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

la mine a fost vorba de ceva mult mai imperativ....nu credeam ca voi reusi sa reduc macar din nr lor(ceea ce am reusit)...aveam nevoie sa ma sperie un doctor...


Si eu imi doresc sa ma las inainte sa ne gandim la un bebe....sa ma purific pana atunci.Dar nu mai pot lasa..nu stiu ce sa fac.(Parca nici nu am vointa.Desi in rest sunt foarte ambitioasa!)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine vrea sa se lase de fumat?
MesajScris: 01 Mai 2007, 01:27 
Veteran

Membru din: 16 Noi 2006, 01:31
Mesaje: 285
Citat:
Si eu imi doresc sa ma las inainte sa ne gandim la un bebe....sa ma purific pana atunci.Dar nu mai pot lasa..nu stiu ce sa fac.(Parca nici nu am vointa.Desi in rest sunt foarte ambitioasa!)



pai tocmai asta este...ca sa ne lasam de fumat avem nevoie de vointa ca dependenta de nicotina nu prea se manifesta, mai mult dependenta psihica (de gest)...sper sa reusesti si tu ca eu inca ma mai chinui...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine vrea sa se lase de fumat?
MesajScris: 12 Mai 2007, 22:37 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:


pai tocmai asta este...ca sa ne lasam de fumat avem nevoie de vointa ca dependenta de nicotina nu prea se manifesta, mai mult dependenta psihica (de gest)...sper sa reusesti si tu ca eu inca ma mai chinui...


sper....ca ma las.ca trebuie.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine vrea sa se lase de fumat?
MesajScris: 12 Mai 2007, 23:11 
Veteran

Membru din: 16 Noi 2006, 01:31
Mesaje: 285
Citat:
sper....ca ma las.ca trebuie.



eu am o mare problema...nu mai fumez, dar simt nevoia permanenta de a rontai ceva. mi-e teama ca voi lua proportii...chiar acum inainte de nunta...daca nu o sa mai intru in rochie? ce ma fac? ma duc la aerobic si m-a hotarat sa alerg si o zi pe sapt...dar nu am dat jos nici un gram...incep sa fiu deprimata....:drool:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine vrea sa se lase de fumat?
MesajScris: 13 Mai 2007, 01:33 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:


eu am o mare problema...nu mai fumez, dar simt nevoia permanenta de a rontai ceva. mi-e teama ca voi lua proportii...chiar acum inainte de nunta...daca nu o sa mai intru in rochie? ce ma fac? ma duc la aerobic si m-a hotarat sa alerg si o zi pe sapt...dar nu am dat jos nici un gram...incep sa fiu deprimata....:drool:



dar te-ai ingrasat?de cand te-ai lasat?cat ai pus pe tine?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine vrea sa se lase de fumat?
MesajScris: 15 Mai 2007, 02:06 
Veteran

Membru din: 16 Noi 2006, 01:31
Mesaje: 285
Citat:
dar te-ai ingrasat?de cand te-ai lasat?cat ai pus pe tine?



pai nu prea m-am ingrasat...dar ma duc de 3 ori pe sapt la sala () aerobic si fitmess, si de maine seara incep sa si alerg putin...dar cu toate ca ziua merg la munca, seara merg la sala nu am dat jos un gram....caloriile ce le ard la sala le pun repede la loc....nu stiu ce as face daca nu as putea sa-mi fac timp pt sport...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine vrea sa se lase de fumat?
MesajScris: 15 Mai 2007, 04:13 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:


dar te-ai ingrasat?de cand te-ai lasat?cat ai pus pe tine?


esti o norocoasa.eu cred ca m-as ingrasa atunci 10 kg la cat de multa miscare fac.Sunt tot cu fundul in masina.:mellow::mellow::mellow:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine vrea sa se lase de fumat?
MesajScris: 17 Mai 2007, 01:33 
Veteran

Membru din: 16 Noi 2006, 01:31
Mesaje: 285
Citat:
esti o norocoasa.eu cred ca m-as ingrasa atunci 10 kg la cat de multa miscare fac.Sunt tot cu fundul in masina.:mellow::mellow::mellow:


inseamna ca trebuie sa fiu o norocoasa ca am masina si n-am permis...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine vrea sa se lase de fumat?
MesajScris: 17 Mai 2007, 04:44 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

inseamna ca trebuie sa fiu o norocoasa ca am masina si n-am permis...


ce misto.....
eu nu mai pot sa traiesc fara masina.sunt dependenta de ea.mai bine ma las de tigara decat de masina.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine vrea sa se lase de fumat?
MesajScris: 17 Mai 2007, 16:23 
Diva

Membru din: 21 Dec 2005, 16:21
Mesaje: 1034
Citat:

ce misto.....
eu nu mai pot sa traiesc fara masina.sunt dependenta de ea.mai bine ma las de tigara decat de masina.


eu sunt dependenta de mersul pe jos :D... o bag in mormant pe sora-mea cand vin in bucuresti si nu vreau sa merg decat pe jos, chiar daca distantele sunt mult mai mari ca la noi :D... :devil:
si am masina... si mai si conduc :ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine vrea sa se lase de fumat?
MesajScris: 19 Mai 2007, 00:48 
Veteran

Membru din: 16 Noi 2006, 01:31
Mesaje: 285
azi m-am enervat rau, si am fumat iar :drool::drool::drool:.....un pachet:drool::drool::drool:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine vrea sa se lase de fumat?
MesajScris: 19 Mai 2007, 15:17 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
azi m-am enervat rau, si am fumat iar :drool::drool::drool:.....un pachet:drool::drool::drool:


pai te-ai lasat????de cat timp nu fumai?


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 75 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România