Ultima vizită a fost: Acum este 19 Apr 2024, 02:52


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 185 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 13 Iul 2007, 20:14 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:
:) A fost difuzat pe ACASA TV ! si nu e singurul ! le-am postat si pe primele 2 .. e crunt ca un astfel de personaj devine public.:blink:
problema e ca nu e singurul specimen de acest gen .... sunt sute ca ea! Unele mai proaste ca altele - vezi Blonda proasta ..cu "afrodiciacele"! Acasa TV le promoveaza in emisiunea cu prezentatorul poponar : Povestiri de Seara! Stupiditatea, prostia, mediocritatea si non-valoarea sunt puse la mare cinste in cadrul acestei emisiuni!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 13 Iul 2007, 21:54 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:
Mai tragic e altceva; ca mai au si audienta!
Dar daca imi aduc aminte de una din legile lui Murphy "Totalul coeficientelor de inteligenta de pe Terra e constant, doar populatia e in continua crestere" nu ma mai mira nimic.


Da nu este nici un organ de stat care sa reglementeze ce emisiuni se transmit si ce limbaj si continut au? eu tin minte ca era ceva cu audio-vizual...ceva comisie sau ceva...ei ar trebui sesizati de telespectatori si facute complainturi pana le interzic difuzarea...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 13 Iul 2007, 23:35 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:
Ai foarte mult umor! Ei amendeaza pentru altele, nu pentru prost gust!


Serios ca aici avem FCC - Federal Communications Commission care reglementeaza tot ce tine de broadcasting...poti sa faci complaint daca auzi o emisiune la radio sau televizor pe care o gasesti deplasata ca si limbaj sau imagini...de ex daca injura, daca folosesc imagini indecente la ore cand copiii pot vedea asa ceva de ex...si tot felul de chestii din astea dar bine ca in limitele bunului simt si ale "freedom of the speech" :))

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 15 Iul 2007, 04:04 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

Serios ca aici avem FCC - Federal Communications Commission care reglementeaza tot ce tine de broadcasting...poti sa faci complaint daca auzi o emisiune la radio sau televizor pe care o gasesti deplasata ca si limbaj sau imagini...de ex daca injura, daca folosesc imagini indecente la ore cand copiii pot vedea asa ceva de ex...si tot felul de chestii din astea dar bine ca in limitele bunului simt si ale "freedom of the speech" :))


si la noi e oarecum la fel.dar emisiunea e noaptea.....cand oar adultii prvec(cica).si se dau amenzi...
de cat timp esti plecata?

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 15 Iul 2007, 22:54 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:

si la noi e oarecum la fel.dar emisiunea e noaptea.....cand oar adultii prvec(cica).si se dau amenzi...
de cat timp esti plecata?


No atunci daca e noaptea parca mai au o scuza...:))...de 7 ani

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 16 Iul 2007, 03:21 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

No atunci daca e noaptea parca mai au o scuza...:))...de 7 ani


ma gandeam eu ca e de ceva timp.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 16 Iul 2007, 17:33 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:

ma gandeam eu ca e de ceva timp.


:)) de ce? ma dau cu ceva de gol:? :))

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 17 Iul 2007, 14:59 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

:)) de ce? ma dau cu ceva de gol:? :))

dupa cum gandesti in multe privinte.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 23 Sep 2007, 23:52 
Veteran

Membru din: 30 Iun 2006, 19:20
Mesaje: 475
mie!

http://www.protv.ro/stiri/stop-torturar ... lelor.html


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 06 Noi 2007, 15:41 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
Citat:

Te cred cu privire la francezi. Mai ales ca habar nu am avut despre acest lucru. Insa, noi, romanasii cautam orice prilej sa sarbatorim sau sa scurtam ziua de munca. Or munci aia doar 35 de ore/ saptamana dar chiar le muncesc. Noi Om avea norma de 40 / saptamana dar oare chiar se efectueaza?:-` In toate domeniile? De cate ori nu ati fost la posta, sau undeva unde aveti dari si biruri de platit si dumnaleor erau in pauza..prelungita...etc:wacko:


asta pentru ca romanul nu-şi cunoaste drepturile si nu-i pune la punct. Daca ii explici cum sta treaba, ca se afla la munca nu la cafea cu prietenele se pune si pe munca.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 06 Noi 2007, 15:50 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
Citat:

crede-ma ca am fost pusa in fata unei situatii de tot rahatul : un inginer in Ro castiga 1200 Ron, iar un zidar 1500 Ron. Muncesc ambii 12 ore pe zi : unul cu creierul, altul cu lopata! Nu inteleg la ce draq am mai pierdut pe bancile facultatilor ani buni de zile si ne-am stors creierii sa luam note mari, ca intr-un final sa fim vai de mama noastra. Sa fim pe picior de egalitate cu muncitorii necalificati!):():():(


in ziua de azi se poate negocia salariul. Si locuri de munca sunt peste tot, mai bine platite sau nu. Conteaza sa stii sa te pui in valoare, sa negociezi. Unul intradevar a facut facultate, dar celelalt isi risca viata ora de ora pe un bloc inalt sau mai stiu pe unde.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 06 Noi 2007, 15:51 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
Citat:

La ora de dirigentie, mama mea i-a intrebat pe copiii de la ea din clasa (clasa a IX-a) ce inseamna sa fii inteligent. Foarte repede, ei s-au pus de acord ca sa fii inteligent inseamna sa ai bani. ((?)) Si mama i-a intrebat: cum asa? De exemplu, Becali e inteligent? Si ei s-au pus din nou de acord ca da....... :mellow:
Precizez ca asta se intampla la un liceu de renume din Bucuresti, nu cine stie pe unde...
Trist, ha?:(


asta pentru ca mass media promoveaza non-valori pt stiri de senzatie.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 06 Noi 2007, 16:19 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
Citat:



nu am zis ca este bine la noi in tara, dar pararea mea este ca nici rau nu este...zilele trecute o colega si prietena de-a mea a zis ceva in legatura cu plecatul din tara, ca tot vorbeam de traiul greu din tara...si ea a zis: prefer sa castig un ban in tara mea, decat sa ma duc in alta tara si sa stau sa sterg babe la...unde stiu ca voi castiga oricum mai mult, dar nu am terminat o faculateta sa fac asta...si in afara de asta, daca esti destept poti castiga bani frumosi la noi in tara...asta a zis ea numai ca a folosit unele cuvinte mai dure, eu am incerca sa fiu mai cenzurata:nwink:
cu toate acestea, daca stau si ma gandesc are f mare dreptate...poti sa faci lucruri frumoase si cu folos si la noi in tara:nwink:
tot raul spre bine! candva sigur va fi mai bine si la noi! Doamne ajuta!


de acord cu tine. Dar cateodata este mai usor sa pleci unde este mult mai usor decat sa stai aici si sa incerci sa lupti sa se faca ceva in tara. decat sa ii spui functionarei sa-şi faca treaba si sa-i chemi seful mai bine dai spaga sau pleci din tara.
Ce nu suport la multi romani care sunt dincolo sau au lucrat acolo ca vin aici si se lauda ca unde au fost ei, ce bine se castiga. Daca ii intrebi ce si-au luat de banii castigati iti arata niste haine. haine ne putem cumpara si cu salariul din Romania si nu trebuie sa stergem babe la fund, sa suportam senili sau sa spalam bude şi stam si alaturi de familii noastre. Nici o munca nu e rusinoasa dar nu vii apoi aici sa povestesti ce bine e acolo, dar iti e rusine sa spui ce faci acolo.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 06 Noi 2007, 16:20 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
Citat:

Bv :napplause::napplause::napplause: si eu sunt de acord cu tine


si eu sunt de acord:napplause:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 07 Noi 2007, 01:54 
Nou Venit

Membru din: 09 Sep 2007, 23:39
Mesaje: 20
Citat:

de acord cu tine. Dar cateodata este mai usor sa pleci unde este mult mai usor decat sa stai aici si sa incerci sa lupti sa se faca ceva in tara. decat sa ii spui functionarei sa-


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 08 Noi 2007, 14:05 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
Citat:

Primul lucru care ar trebui sa il invete romanii e ca sa muncesti nu e o rusine!!!Pentru ca in Romania majoritatea fac orice altceva decat sa munceasca pentru bani!In legatura cu facultatea depinde unde si cum e facuta, nu e tare greu sa-ti "cumperi" o diploma, asta nu te face mai destept!Apoi vreau sa-ti spun ca nu toti romanii spala bude sau suporta senili ci fac meserii normale. De ex eu lucrez intr-o firma care produce obiecte personalizate,produse de serigrafie si birou, si particip la tot procesul de la proiectare pana la productie.De acord, nu fac o cariera, nu sunt vreun manager, dar acest servici mi-a permis ca impreuna cu prietenul meu sa cumparam o casa in Romania, sa o aranjam, o masina, si sa vad o tara frumoasa ca Italia.Eu consider ca e o realizare...


ma refeream la cei care fac astfel de lucruri si le este rusine sa recunoasca şi se dau mari ca vai unde au fost ei. Ma bucur ca mai sunt romani ca tine care au reusit sa plece dincolo si pe meseriile lor sau cat de cat.


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 185 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România