Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 14:11


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 185 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 07 Mai 2007, 17:09 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Stimabililor! Hai sa aducem argumente pro si contra.... Suntem un popor de ratati sau nu? Promovam mitocania si nonvaloarea sau nu? Va e rusine cand mergeti in vacanta in strainatate sa vorbiti limba nativa ca sa nu fiti reperati de straini ca fiind romani? De cate ori v-ati dorit sa va fi nascut in alta tara si sa aveti alti vecini cu mai putina rautate in suflet si nesimtire in comportament?(?) Eu cred ca exista si oameni carora le pare rau ca sunt romani!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 07 Mai 2007, 19:29 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:
Stimabililor! Hai sa aducem argumente pro si contra.... Suntem un popor de ratati sau nu? Promovam mitocania si nonvaloarea sau nu? Va e rusine cand mergeti in vacanta in strainatate sa vorbiti limba nativa ca sa nu fiti reperati de straini ca fiind romani? De cate ori v-ati dorit sa va fi nascut in alta tara si sa aveti alti vecini cu mai putina rautate in suflet si nesimtire in comportament?(?) Eu cred ca exista si oameni carora le pare rau ca sunt romani!

marlani si tarani, lenesi si hoti sunt peste tot, nu doar in romania! depinde de nivelul de cultura si educatie nu de tara de origine..
mie nu mi-e rusine ca sunt romanca dar imi e teama de romani...ca sa nu mai spun cat ma dezgusta fitele..

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 07 Mai 2007, 22:57 
Veteran

Membru din: 30 Iun 2006, 19:20
Mesaje: 475
Citat:
Stimabililor! Hai sa aducem argumente pro si contra.... Suntem un popor de ratati sau nu? Promovam mitocania si nonvaloarea sau nu? Va e rusine cand mergeti in vacanta in strainatate sa vorbiti limba nativa ca sa nu fiti reperati de straini ca fiind romani? De cate ori v-ati dorit sa va fi nascut in alta tara si sa aveti alti vecini cu mai putina rautate in suflet si nesimtire in comportament?(?) Eu cred ca exista si oameni carora le pare rau ca sunt romani!


Sunt ROMANCA! Asta e! Uneori o spun cu mandrie alteori cu amr. dar nu-mi pot nega originile. Fie ca-mi place sau nu, asta sunt, prefer sa gandesc pozitiv, sa ma gandesc la personalitati importante, sa ma gandesc la cei care chiar trudesc din greu pt occidentali, la sportivi, la oamenii cu cei 7 ani de acasa, cu bunsimt innascut. Din pacate mai toti pe cale de disparaitie...

Sunt romani si romani, romani si rromani...

Mi-e sila insa de cei care sunt pe un post oarecare si se cred buricul pamantului, lenesi, manelisti, neseriosi, fitosi, de cei ce epateaza doar ca sa impresioneze, agramati plini de bani, politicieni la ciolan etc.
Eu cred ca toate faptele reprobabile ale romanilor de peste hotare din ultimul timp au cateva cauze clare: orbecaila politica din ultimii 15 ani, lipsa totala de educatie de acasa, lipsa instruirii si autoeducatiei, lipsa calitatii de a fi OM, respectul fata de ceilalti, civilizatia si civilizarea, lipsa puterii-sau negarea-adaptarii la legile altora ( mentalitatea: mi se cuvine, mizeria si saracia, fitele de tot felul din partea unor analfabeti care au nu stiu ce masini dar nu au deschis o carte etc Motivele sunt multe. important e sa le realizam si sa ne corijam. Cativa -din pacate din ce in ce mai multi-strica totul -ca un cartof stricat ce strica si restul sacului. Etc
Una peste alta sunt romanca, am facut o facultate si nu numai, am o educatie de acasa, am bunsimt, nu mi-e rusine de ceea ce sunt.
Mama are o vorba: se putea si mai rau! daca ne nasteam in Somalia, de exemplu. (bineinteles, se putea si mai bine: Elvetia, de ex)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 07 Mai 2007, 23:00 
Veteran

Membru din: 30 Iun 2006, 19:20
Mesaje: 475
PS. Si... hello, fetelor!
Gina, merci de un subiect interesant...ca ma plictisisem rau pe aici.B)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 08 Mai 2007, 14:59 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:
PS. Si... hello, fetelor!
Gina, merci de un subiect interesant...ca ma plictisisem rau pe aici.B)
da...si eu ma plict.....asta e ... ne-a trecut vremea cand eram disperate dupa marturii si cocarde!!:D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 08 Mai 2007, 16:01 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
marlani si tarani, lenesi si hoti sunt peste tot, nu doar in romania! depinde de nivelul de cultura si educatie nu de tara de origine..
mie nu mi-e rusine ca sunt romanca dar imi e teama de romani...ca sa nu mai spun cat ma dezgusta fitele..


Ai dreptate.Nu stiu daca conteaza asa mult nationalitatea.Eu sunt mandra ca sunt eu, de personalitatea, caracterul si educatia pe care o am.Nu stiu daca mai conteaza ce nationalitate sunt.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 08 Mai 2007, 21:40 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:

(bineinteles, se putea si mai bine: Elvetia, de ex)


:nlol: elvetia, fireste:p m-ai facut f curioasa:unsure: vreau neaparat sa merg:D
dap...multumim, gina, pt acest subiect nou si abordabil:lol:

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 08 Mai 2007, 21:46 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:
da...si eu ma plict.....asta e ... ne-a trecut vremea cand eram disperate dupa marturii si cocarde!!:D


eu nu eram nici la nunta disperata dupa astea...cred ca pe vremea aia preocuparea mea cea mai mare era luna de miere:neyes: asta dupa ce am rezolvat chestiunile indispensabile, respectiv: restaurant, biserica, nasi, dj, foto, imbracaminte;) restul....sunt batai de cap, care acum mi se par chiar pierdere de vreme...si n-as mai avea rabdare pt asa ceva...dar una peste alta e frumos sa-ti pregatesti nunta! dar si mai frumos e sa angajezi o agentie care sa-ti satisfaca toata dorintele:lol:

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 08 Mai 2007, 23:25 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

:nlol: elvetia, fireste:p m-ai facut f curioasa:unsure: vreau neaparat sa merg:D
dap...multumim, gina, pt acest subiect nou si abordabil:lol:


in vizita poate....popoarele astea germanice sunt asa de rigide...nu mi-ar placea sa traiesc intre ei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 09 Mai 2007, 00:27 
Veteran

Membru din: 30 Iun 2006, 19:20
Mesaje: 475
Citat:

in vizita poate....popoarele astea germanice sunt asa de rigide...nu mi-ar placea sa traiesc intre ei


sunt si cantoane formate din francezi si un canton de italieni
Geneva, de ex, e in partea franceza...
Pe de o parte, pop germanice se caracterizeaza prin disciplina, punctualitate, seriozitate etc Latinii...sange cald...colerici si neseriosi, pe de alta parte.
Oricum daca te nasteai printre ei gandeai diferit. la fel daca te nasteai in Japonia sau in Burundi.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 09 Mai 2007, 02:45 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

sunt si cantoane formate din francezi si un canton de italieni
Geneva, de ex, e in partea franceza...
Pe de o parte, pop germanice se caracterizeaza prin disciplina, punctualitate, seriozitate etc Latinii...sange cald...colerici si neseriosi, pe de alta parte.
Oricum daca te nasteai printre ei gandeai diferit. la fel daca te nasteai in Japonia sau in Burundi.



poate ca ai dreptate.Dar deocamdata....sunt mandra ca sunt romanca!!!!!!!!!!!!!!:rocker::ndance:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 09 Mai 2007, 02:51 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Mie nu mi-e rusine ca sunt romanca... Mi-e mila de romani... (Adica si de mine...:p) Au pierdut startul acum multa vreme in istorie, si tot nu reusesc sa recupereze...
Personaje "pitoresti" si regretabile sunt peste tot, sunt sigura, asa ca de fiecare data cand am ocazia sa vorbesc strainilor despre Romania si "e/ororile" ei o fac cu zambetul pe buze...
Fitzele, insa, cum zicea cineva mai sus, sunt CIREASA de pe tort! :mellow::mellow::mellow: Astea cred ca sunt NUMAI la noi...

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 09 Mai 2007, 18:43 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:

eu nu eram nici la nunta disperata dupa astea...cred ca pe vremea aia preocuparea mea cea mai mare era luna de miere:neyes: asta dupa ce am rezolvat chestiunile indispensabile, respectiv: restaurant, biserica, nasi, dj, foto, imbracaminte;) restul....sunt batai de cap, care acum mi se par chiar pierdere de vreme...si n-as mai avea rabdare pt asa ceva...dar una peste alta e frumos sa-ti pregatesti nunta! dar si mai frumos e sa angajezi o agentie care sa-ti satisfaca toata dorintele:lol:


da ... si mie mi se par caraghioase momentele prin care am trecut .... nu cred ca as mai fi chiar atat de entuziasmata a doua oara! Parca eram copiii ce alergau disperati dupa bomboane!(X)(X)(X)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 09 Mai 2007, 18:49 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:


poate ca ai dreptate.Dar deocamdata....sunt mandra ca sunt romanca!!!!!!!!!!!!!!:rocker::ndance:


nu cred ca vei mai fi la fel de mandra cand vei merge intr-o alta tara si, presupunand ca un grup format din "conationalii" tai isi dau in petec intr-un magazin/restaurant/muzeu/etc si se injura intre ei in romaneste, iar tu ... fiind cu grupul tau de prieteni (si ei tot romani) sa fii de fata si sa iti fie rusine sa vb aceeas ilimba cu ei. Nu de alta dar te-ar auzi cei din jur si te-ar privi si judeca cu aceeasi ochi ca si pe
asa zis-ii "conationali". Trebuie sa nu uitam ca majoritatea pune accent pe prima impresie. Nu cred ca va sta cineva la discutie cu tine ca sa iti afle personalitatea. Cum la noi in tara chinezii sunt conceputi ca o natie de criminali bisnitari, asa suntem si noi vazuti de restul lumii.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 09 Mai 2007, 18:58 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

nu cred ca vei mai fi la fel de mandra cand vei merge intr-o alta tara si, presupunand ca un grup format din "conationalii" tai isi dau in petec intr-un magazin/restaurant/muzeu/etc si se injura intre ei in romaneste, iar tu ... fiind cu grupul tau de prieteni (si ei tot romani) sa fii de fata si sa iti fie rusine sa vb aceeas ilimba cu ei. Nu de alta dar te-ar auzi cei din jur si te-ar privi si judeca cu aceeasi ochi ca si pe
asa zis-ii "conationali". Trebuie sa nu uitam ca majoritatea pune accent pe prima impresie. Nu cred ca va sta cineva la discutie cu tine ca sa iti afle personalitatea. Cum la noi in tara chinezii sunt conceputi ca o natie de criminali bisnitari, asa suntem si noi vazuti de restul lumii.


am fost in alte tari.Am vazut si prostituate care i-au abordat pe baietii din grupul nostru si vb in romaneste.Dar asta nu inseamna ca mi-e rusine de mine.Hotii nu sunt numai romani.Prostituatele sunt si de alte natii.
Eu nu am avut probleme de nici un fel pe unde am fost.
Dimpotriva m-am simtit net superioara, cdeoarece aveam mult mai multe informatii de cultura generala decat interlocutorii mei.Scoala asta comunista....:-`
Asa ca nu are de ce sa-mi fie rusine.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 09 Mai 2007, 19:00 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Dimpotriva m-am simtit net superioara, cdeoarece aveam mult mai multe informatii de cultura generala decat interlocutorii mei.Scoala asta comunista....:-`


da ... ma gandesc cu groaza la actualii "studenti" si "elevi" .... cat de mandri se vor putea si ei simti peste cativa ani?!?!?!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 09 Mai 2007, 21:44 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

Dimpotriva m-am simtit net superioara, cdeoarece aveam mult mai multe informatii de cultura generala decat interlocutorii mei.Scoala asta comunista....:-`


da ... ma gandesc cu groaza la actualii "studenti" si "elevi" .... cat de mandri se vor putea si ei simti peste cativa ani?!?!?!


Eu vorbesc de generatia mea si de cei dinainte.Stiu ca generatiile actuale nu se mai pot mandri nici macar cu asta.
Dar eu am impresia ca se nasc copii din ce in ce mai destepti..cel putin in jurul meu.La 2 ani stiu poezii, la 4 ani citesc, incep foarte repede pe calculator(astya nu cred ca e bine totusi).Eu cred ca e o generatie care poate revolutiona lumea.Nu cred ca vom mai fii mult timp asa pe ultimele locuri.Ne trebuie mult dar vreau sa cred ca se fac eforturi din greu.Sunt o optimista din fire


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 09 Mai 2007, 23:12 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:

Eu vorbesc de generatia mea si de cei dinainte.Stiu ca generatiile actuale nu se mai pot mandri nici macar cu asta.
Dar eu am impresia ca se nasc copii din ce in ce mai destepti..cel putin in jurul meu.La 2 ani stiu poezii, la 4 ani citesc, incep foarte repede pe calculator(astya nu cred ca e bine totusi).Eu cred ca e o generatie care poate revolutiona lumea.Nu cred ca vom mai fii mult timp asa pe ultimele locuri.Ne trebuie mult dar vreau sa cred ca se fac eforturi din greu.Sunt o optimista din fire


la ce bun ca la 2 ani stie sa citeasca si sa spuna poezii daca la 10 se apuca de fumat si de violat babe?! Asta e o generalizare, stiu ... insa ajung la vorba babelor : "tinerii din ziua de azi"!
Voi chiar nu vedeti ca pentru pustii de liceu/generala/facultate nu conteaza decat aspectul legat de bani, haine de firma, telefoane care mai de care mai smechere, masini, fitze, figuri, sex, distractie, revin la haine si diverse produse de fite!?????


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 185 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România