Ultima vizită a fost: Acum este 27 Apr 2024, 16:18


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 185 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 17 Mai 2007, 16:55 
Diva

Membru din: 21 Dec 2005, 16:21
Mesaje: 1034
Citat:
Putem sa facem club, pentru ca si eu gandesc la fel.


pai hai sa facem :D... dar sa fie mai pe la buzau, la jumatatea drumului intre bacau si bucuresti :D :-*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 17 Mai 2007, 17:14 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Sa fie clar: nu mi-e rusine ca sunt romanca! Stiu ce renume au romanii (in mare parte pe drept), vad lipsurile (multe) ale lor/noastre... dar in fata oricarui strain am sa incerc sa "imi apar saracia, si nevoile, si neamul" si sa schimb macar un pic din conceptia negativa a respectivului prin ceea ce sunt eu...:D:D:D
(daca ar fi pe aici un emoticon cu steguletul Romaniei, l-as pune sa fluture un pic, la ce discurs patriotic am...:lol:)

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 17 Mai 2007, 17:21 
Diva

Membru din: 21 Dec 2005, 16:21
Mesaje: 1034
Citat:
in fata oricarui strain am sa incerc sa "imi apar saracia, si nevoile, si neamul" si sa schimb macar un pic din conceptia negativa a respectivului prin ceea ce sunt eu...:D:D:D
(daca ar fi pe aici un emoticon cu steguletul Romaniei, l-as pune sa fluture un pic, la ce discurs patriotic am...:lol:)


:napplause: mie mi-a placut :D... iar cu faza cu "in fata oricarui strain..." sunt total de acord!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 17 Mai 2007, 17:23 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
Sa fie clar: nu mi-e rusine ca sunt romanca! Stiu ce renume au romanii (in mare parte pe drept), vad lipsurile (multe) ale lor/noastre... dar in fata oricarui strain am sa incerc sa "imi apar saracia, si nevoile, si neamul" si sa schimb macar un pic din conceptia negativa a respectivului prin ceea ce sunt eu...:D:D:D
(daca ar fi pe aici un emoticon cu steguletul Romaniei, l-as pune sa fluture un pic, la ce discurs patriotic am...:lol:)



cred ca ai punctat la fix.asa gandesc si eu.imi lipsea inspiratia sa formulez un discurs


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 17 Mai 2007, 18:29 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:


fiecare tara are uscaciunile ei, gina.
crezi ca in america banii sunt in copaci?
acolo se drogheaza copiii din generala.sa nu mai zic de carierele cu negrii pe unde nu poti trece.
sunt de acord ca am ramas in urma...dar asta nu inseamna ca in alta parte ti-e neaparat mai bine.
eu am un salar decent, nu ma pot plange.imi permit sa traiesc bine.


Nu stau draga mea banii in copaci da aici macar nu ii e nimanui rusine sa lucreze...aici daca vrei sa faci $10000 pe luna muncesti si faci...daca vrei numai $2000 atata muncesti si atata faci...in romania se plangea cineva ca nu face bani destui...si am intrebat cate ore lucreaza pe zi...a zis ca de la 8-4...am sugerat inocenta sa isi mai ea inca un job de pe la 5-9 pt o perioada ca sa mai faca un ban in plus si sa se ridice un pic de jos...s-a uitat la mine ca si cum as fi cazuta din copac si ce prostii scot din mine...de cand e munca o rusine???

nu se drogheaza nici un copil in generala...alea is mituri...mai degraba aud de droguri in scolile din Romania si aia inclin sa o cred mai tare....cat despre cariere de negrii...n-am nici cea mai vaga idee la ce te referi!!!

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 17 Mai 2007, 18:37 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

Nu stau draga mea banii in copaci da aici macar nu ii e nimanui rusine sa lucreze...aici daca vrei sa faci $10000 pe luna muncesti si faci...daca vrei numai $2000 atata muncesti si atata faci...in romania se plangea cineva ca nu face bani destui...si am intrebat cate ore lucreaza pe zi...a zis ca de la 8-4...am sugerat inocenta sa isi mai ea inca un job de pe la 5-9 pt o perioada ca sa mai faca un ban in plus si sa se ridice un pic de jos...s-a uitat la mine ca si cum as fi cazuta din copac si ce prostii scot din mine...de cand e munca o rusine???

nu se drogheaza nici un copil in generala...alea is mituri...mai degraba aud de droguri in scolile din Romania si aia inclin sa o cred mai tare....cat despre cariere de negrii...n-am nici cea mai vaga idee la ce te referi!!!



e caz real(cu drogurile).nu vb fara sa stiu.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 17 Mai 2007, 18:49 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:


e caz real(cu drogurile).nu vb fara sa stiu.


Parerea mea este ca peste tot sunt probleme cu drogurile, nu numai in romania sau in state.

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 17 Mai 2007, 18:56 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:
Nu exista padure fara uscaturi... Uneori stau si ma intreb daca nu cumva ai nostrii ziaristi sunt de vina ca vedem numai astfel de stiri: eu nu cred ca toti hotii, criminalii etc sunt romani, cred ca au si celelalte natii cel putin la fel de multi ca noi.


Da' binenteles, cel putin la noi nu exista criminali in serie si tot felul de psihopati ca in alte tari.

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 17 Mai 2007, 19:06 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:

Da' binenteles, cel putin la noi nu exista criminali in serie si tot felul de psihopati ca in alte tari.


ca poate nu is descoperiti inca...la cat de bine isi face treaba politia romana....

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 17 Mai 2007, 19:08 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:
Uneori stau si ma intreb daca nu cumva ai nostrii ziaristi sunt de vina ca vedem numai astfel de stiri:


asta e alta chestie socanta pt mine legata de romania...limbajul pe care il folosesc ziaristii cand scriu articole care dupa aia sunt publicate si le citeste tot omul de rand...cum a fost si articolul care l-a pus Gina mai sus....ce fel de limbaj e ala sa scrii un articol? ca in codru...??!! de aia se duc la facultate de jurnalism ca sa ii invete sa scrie injuraturi si cuvinte din astea? mie mi se pare revoltator sa ma scuzati...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 17 Mai 2007, 22:45 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:
Tu chiar crezi ca au facut toti jurnalism?
cu siguranta nu au facut! Chiar eu cunosc un caz de la o revista de 2 bani care a terminat o facultate tehnica si acum e mare redactor de articole! :-`


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 18 Mai 2007, 08:18 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:
cu siguranta nu au facut! Chiar eu cunosc un caz de la o revista de 2 bani care a terminat o facultate tehnica si acum e mare redactor de articole! :-`


inca un motiv sa imi fie rusine...promovam incultura in presa scrisa la restul populatiei care o ia ca si exemplu...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 18 Mai 2007, 12:47 
Diva

Membru din: 21 Dec 2005, 16:21
Mesaje: 1034
Citat:
cu siguranta nu au facut! Chiar eu cunosc un caz de la o revista de 2 bani care a terminat o facultate tehnica si acum e mare redactor de articole! :-`


de unde atat facultate de jurnalism? mai ca imi vine sa rad :D... munca mea se invarte intr-o oarecare masura in jurul ziaristilor si va spun cu siguranta ca nu conteaza ce scoala ai facut, ideea e sa vrei sa scrii la ei :mellow:... la noi in oras cred ca sunt vreo 5-6 (maxim!!!) redactori cu studii de specialitate.... restul... :mellow:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 19 Mai 2007, 15:12 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

asta e alta chestie socanta pt mine legata de romania...limbajul pe care il folosesc ziaristii cand scriu articole care dupa aia sunt publicate si le citeste tot omul de rand...cum a fost si articolul care l-a pus Gina mai sus....ce fel de limbaj e ala sa scrii un articol? ca in codru...??!! de aia se duc la facultate de jurnalism ca sa ii invete sa scrie injuraturi si cuvinte din astea? mie mi se pare revoltator sa ma scuzati...


in state scriu mult mai frumos,nu?mai ales la tv.fuck e la ordinea zilei.....dar e sa...tara tuturor posibilitatilor.ce sa zic.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 20 Mai 2007, 00:42 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:

in state scriu mult mai frumos,nu?mai ales la tv.fuck e la ordinea zilei.....dar e sa...tara tuturor posibilitatilor.ce sa zic.


totalmente gresit...e reglementat de FCC sa se scoata cuvintele de genul asta din radio si tv...le inlocuiesc cu beep-uri daca au vreun interviu cu cineva care le foloseste...angajatii nu au sub nici un fel voie sa foloseasca limbaj profan pt ca li se inchide statia imediat si li se ridica licenta!
in ziar daca tu gasesti un cuvant din asta draga mea ii ingropi pe oamenii aia...da nu vezi iti garantez!

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 20 Mai 2007, 01:39 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

totalmente gresit...e reglementat de FCC sa se scoata cuvintele de genul asta din radio si tv...le inlocuiesc cu beep-uri daca au vreun interviu cu cineva care le foloseste...angajatii nu au sub nici un fel voie sa foloseasca limbaj profan pt ca li se inchide statia imediat si li se ridica licenta!
in ziar daca tu gasesti un cuvant din asta draga mea ii ingropi pe oamenii aia...da nu vezi iti garantez!



si daca ii pune beep inseamna ca nu injura?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cui ii e rusine ca e roman?
MesajScris: 20 Mai 2007, 20:34 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:


si daca ii pune beep inseamna ca nu injura?


cred ca nu ai inteles cand am zis ca nu injura reporterii/ziaristii/oamenii de presa...astia nu exista niciodata sa vb asa..dar exista cazuri cand iau interviuri la oameni de rand mai scapa cate un f...word si nici macar pe ala nu il difuza ca il cenzureaza...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 185 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 36 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România