Ultima vizită a fost: Acum este 18 Apr 2024, 06:28


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 89 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: diferenta de scoala
MesajScris: 15 Oct 2008, 03:56 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
fetelor, conteaza diferenta de scoala intr-o relatie?

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 15 Oct 2008, 08:58 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:
fetelor, conteaza diferenta de scoala intr-o relatie?


cred ca depinde in primul rand de caracterul celor doi...dar in mare, eu cred ca da, conteaza...chiar daca nu pe moment, dar in timp o sa apara diferente :))

nu stiu ce sa zic...si la noi sunt diferente de scoala deocamdata...in sensul ca eu am facultate terminata, master inceput etc...el acum e in scoala...dar nu a fost niciodata problema...din contra s-a ambitionat sa faca si el...deci poate fi un lucru pozitiv...dar again, depinde si de caracterul celuilalt...daca e mai slab de inger, si cel cu scoala mai tare, atunci poate avea efect negativ, in sensul ca il face sa se simta inferior etc...

PS ce imi place sa hoinaresc pe forum la ora asta cand stiu sigur ca nu e nimeni in zona si sa imi fac de cap ;)

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 15 Oct 2008, 13:29 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
eu cred ca nu tot timpul conteaza....sunt multi oameni care au o facultate...doua...trei terminate si lucreaza ca orice alt om de rand....unde barbatul are doar liceul si are un salar mult mai mare decat femeia...

dar sunt si cazuri....unul in special pe care il cunosc eu....ea avocata....el bisnitar, aduce masini in tara bla bla...s-au casatorit, au stat 3 luni impreuna si au divortat pentru ca el nu vroia sa lucreze altceva si nu castiga mai nimic :D ....cat despre ce scoli sau scoala avea el nu stiu :D

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 15 Oct 2008, 14:36 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
un subiect interesant, da!

depinde de cat de mari sunt diferentele;) eu una cred ca au o importanta majora intr-o relatie. am eu un ex in familie! f apropiat chiar.:wacko: ea cu fac de mate terminata cu 10, el cu postliceala. diferenta nu pare mare, nu?:) ei bine, se adanceste pe masura ce trece timpul, fireste depinde de mediu, de cultura, de traditii, etc...
ps: bamba, la tine nu vor mai fi diferente in curand. e bine ca reusitele tale l-au ambitionat. e un caz ideal:ok:

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 15 Oct 2008, 14:42 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
eu cred ca nu tot timpul conteaza....sunt multi oameni care au o facultate...doua...trei terminate si lucreaza ca orice alt om de rand....unde barbatul are doar liceul si are un salar mult mai mare decat femeia...

dar sunt si cazuri....unul in special pe care il cunosc eu....ea avocata....el bisnitar, aduce masini in tara bla bla...s-au casatorit, au stat 3 luni impreuna si au
divortat pentru ca el nu vroia sa lucreze altceva si nu castiga mai nimic :D ....cat despre ce scoli sau scoala avea el nu stiu :D


eu zic ca e un subiect destul de delicat acesta.si ca mai mult decat diferenta de scoala, conteaza diferenta de cultura si de educatie.Ca acum facultatea poti sa o faci doar de dragul de a avea o diploma.
dar, mai cred ca daca faci o facultate buna, (te duci la cursuri si examene), te poti dezvolta , poti sa iti deschizi noi orizonturi.

Cazul meu nu e relativ, avem amandoi facultate.
Dar ma gandeam la mama si la tata.Mama are facultate terminata cu 10, tata, nu a avut posibilitatea sa faca in vremea aceea pt ca a trebuit sa munceasca.Dar ma surprinde in fiecare zi(inca).Este un om foarte destept, cu dorinta sa invete, a realizat tot ce si-a propus.Conduce cu succes o firma si aduce in casa mai multi bani decat mama.A fost norocos?

Si gandindu-ma la ei ma intreb daca eu, in eu vremurile in care traim m-as fii uitat la un barbat fara scoala.Nu cred ca mi-ar placea sa am un barbat zidar sau muncitor necalifcat(nu vreau sa supar pe nimeni).
Asa ca pentru mine....da conteaza in relatia pe care o am diferenta de scoala, cultura si educatie.Asa ca mi-am inscris sotul la master sa fim pe picior de egalitate si sa nu am mai multe scoli decat el:p

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 15 Oct 2008, 14:44 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
un subiect interesant, da!

depinde de cat de mari sunt diferentele;) eu una cred ca au o importanta majora intr-o relatie. am eu un ex in familie! f apropiat chiar.:wacko: ea cu fac de mate terminata cu 10, el cu postliceala. diferenta nu pare mare, nu?:) ei bine, se adanceste pe masura ce trece timpul, fireste depinde de mediu, de cultura, de traditii, etc...
ps: bamba, la tine nu vor mai fi diferente in curand. e bine ca reusitele tale l-au ambitionat. e un caz ideal:ok:


ai vazut?l-am copt aseara:psi acum stau in masina, astep un mail si am si raspuns la el:p

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 16 Oct 2008, 00:13 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:

ai vazut?l-am copt aseara:psi acum stau in masina, astep un mail si am si raspuns la el:p



pt mine nu conteaza dif de scoli in relatiile dintre oameni. suntem toti oameni cu sau fara scoli si eu sunt de parere ca cea mai imp e scoala vietii. cunosc oameni fara prea multa scoala care sunt muult mai inteligenti, respectuosi decat cei cu facultati mii.
am prieteni cu si fara scoli multe si nu fac diferente.
eu am terminat faculta la zi si master la id. sotul meu acum e in ultimul an de fac chiar dc e cu 5 ani jumate mai mare decat mine. eu am o functie de conducere el nu...eu castig ca si salariu mai mult, el aduce pe langa salariu. ne intelegem suuuper bine. el nu a reusit sa faca la mom potrivit faculta si face acum pt ca isi dorea sa o faca...e la id, dar invata si se streseaza in sesiune mai rau ca mine la zi:D si ma streseaza si pe mine...cu proiectele care in anul 1 i le-am facut in procent de 98%:mellow:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 16 Oct 2008, 00:28 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:


pt mine nu conteaza dif de scoli in relatiile dintre oameni. suntem toti oameni cu sau fara scoli si eu sunt de parere ca cea mai imp e scoala vietii. cunosc oameni fara prea multa scoala care sunt muult mai inteligenti, respectuosi decat cei cu facultati mii.
am prieteni cu si fara scoli multe si nu fac diferente.
eu am terminat faculta la zi si master la id. sotul meu acum e in ultimul an de fac chiar dc e cu 5 ani jumate mai mare decat mine. eu am o functie de conducere el nu...eu castig ca si salariu mai mult, el aduce pe langa salariu. ne intelegem suuuper bine. el nu a reusit sa faca la mom potrivit faculta si face acum pt ca isi dorea sa o faca...e la id, dar invata si se streseaza in sesiune mai rau ca mine la zi:D si ma streseaza si pe mine...cu proiectele care in anul 1 i le-am facut in procent de 98%:mellow:


roxana, eu nu te-am intrebat in relatia cu prietenii.te-am intrebat in relatia cu sotul, iubitul.
si dupa cum ai povestit, eu cred ca a contat, pt ca altfel nu ar fii facut facultatea.Poate chiar tu i-ai dat un impuls sa o faca.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 16 Oct 2008, 00:36 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:

roxana, eu nu te-am intrebat in relatia cu prietenii.te-am intrebat in relatia cu sotul, iubitul.
si dupa cum ai povestit, eu cred ca a contat, pt ca altfel nu ar fii facut facultatea.Poate chiar tu i-ai dat un impuls sa o faca.



am expus si din rel cu sotul. nu pot sa zic nici ca nu a contat deloc dar nici ca era ceva esential. a fost dorinta lui de a face fac si eu i-am zis ca dc asa doreste asa sa faca.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 16 Oct 2008, 03:33 
Veteran

Membru din: 11 Ian 2006, 10:39
Mesaje: 256
Citat:
fetelor, conteaza diferenta de scoala intr-o relatie?

Depinde de cei doi.Pt mine a contat,cand l-am cunoscut eram la profesionala,el se pregatea de licenta in drept.....si am plans o vara intreaga ca vreau sa intru la liceu si sa fac facultatea pt ca mai tarziu ma va parasi pt ca sunt proasta.Si el zicea ca nu e asa.Sunt la facultate acum,dar pe parcurs am constatat ca conteaza mai mult gradul de educatie,care nu intotdeauna se obtine prin scoli.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 16 Oct 2008, 16:42 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
adevarul e ca in ziua de azi sunt unele facultati care se fac prea usor...particulare..la fr,id...si daca o termini si ai diploma in buzunar nu inseamna neaparat ca esti mai presus decat unul doar cu liceu..

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 16 Oct 2008, 18:51 
Nou Venit

Membru din: 08 Oct 2008, 13:45
Mesaje: 3
Caracterul este pe primul loc .Sunt persoane cu o foarte buna educatie dar cu un caracter ...my God


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 17 Oct 2008, 00:01 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
eu una, prin diferenta de scoala vad putin mai sus decat o simpla forma de scolarizare.
cred ca are o imoportanta si inca una vitala fatra suparare. Cred ca trebuie ca cei doi parteneri sa plece cam de pe acelasi picior de egalitate in toate ( studii, educatie, cultura, bani). intr-adevar Laura a spus ca tatal ei nu are scoala pe cand mama da. aici intervine dupa parerea mea un alt factor:si anume disponibilitatea pe care el o are in a cunoaste anumite lucruri, de a citi de a se imforma. In zilele noastre nu e importanta o facultate pt ca majoritatea o au ci este important nivelul de cultura. Si mai este f important ca partenerul fara scoala sa nu se simta complexat pt ca vrand nevrand cateodata poate fi pus in situatii neplacute cu privitre la gradul de cunoastere.
In concluzie ca sa nu ma mai lungesc, cred ca nivelul de cultura are cea mai mare importanta intr-o relatie pt ca mai tarziu te poti trezi ca nu ai despre ce sa vorbesti cu partenerul tau si vorba aia "oamenii stau mai mult pe verticala decat pe orizontala "asa ca....:-`


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 17 Oct 2008, 00:52 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:
fetelor, conteaza diferenta de scoala intr-o relatie?


da ce-ti veni sa pui intrebarea asta, mai ales la asa o ora tarzie din noapte? ce te framanta?...ca m-ai facut curioasa...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 17 Oct 2008, 01:23 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

da ce-ti veni sa pui intrebarea asta, mai ales la asa o ora tarzie din noapte? ce te framanta?...ca m-ai facut curioasa...


pai, am o prietena buna care s-a indragostit de un tip care este bodyguard intr-o discoteca.Ea este directoare la o firma.:nerv::nerv:
Mie tipul mi se pare ca nu stie sa lege doua vorbe.Si ea spune ca ii spune o gramada de vorbe frumoase si ca e foarte destept.
si am vrut sa vad daca sunt eu dobitoaca sau am dreptate.Am vrut sa vad si alte pareri.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 17 Oct 2008, 01:40 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Citat:

pai, am o prietena buna care s-a indragostit de un tip care este bodyguard intr-o discoteca.Ea este directoare la o firma.:nerv::nerv:
Mie tipul mi se pare ca nu stie sa lege doua vorbe.Si ea spune ca ii spune o gramada de vorbe frumoase si ca e foarte destept.
si am vrut sa vad daca sunt eu dobitoaca sau am dreptate.Am vrut sa vad si alte pareri.



Sora mea are o facultate terminata si are un salar mizerabil de 1200 ron in mana....iar prietenul ei care a inceput 3 facultati dar nu le-a terminat pe nici una...e sef in aceeasi firma si are un salar de 2000 de ron....
Si un amic de-al meu lucreaza in constructii...are doar liceul si nu vreau sa va zic ce salar are si cat de bine o duce :)) cel putin in momentul de fatza...mai tarziu nu se stie :D

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 17 Oct 2008, 01:53 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:


Sora mea are o facultate terminata si are un salar mizerabil de 1200 ron in mana....iar prietenul ei care a inceput 3 facultati dar nu le-a terminat pe nici una...e sef in aceeasi firma si are un salar de 2000 de ron....
Si un amic de-al meu lucreaza in constructii...are doar liceul si nu vreau sa va zic ce salar are si cat de bine o duce :)) cel putin in momentul de fatza...mai tarziu nu se stie :D


nu conteaza banii si cat castiga fiecare.....totul se limiteaza la asta???asa si eu stiu milionari in euro care construiesc blocuri si nici macar contractul nu l-au scris corect, fara greseli de exprimare si de ortografie.
pe mine ma interesa daca este important intr-o relatie diferenta de scoala.
nu fac diferente intre oameni,dar vrau sa stiu ce discutii poate sa aiba cineva cu scoala profesionala, cu sotia(sau sotul)cu 2 facultati si un master?

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 17 Oct 2008, 04:00 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:

nu conteaza banii si cat castiga fiecare.....totul se limiteaza la asta???asa si eu stiu milionari in euro care construiesc blocuri si nici macar contractul nu l-au scris corect, fara greseli de exprimare si de ortografie.
pe mine ma interesa daca este important intr-o relatie diferenta de scoala.
nu fac diferente intre oameni,dar vrau sa stiu ce discutii poate sa aiba cineva cu scoala profesionala, cu sotia(sau sotul)cu 2 facultati si un master?


am inteles ideea...da, ai dreptate nu conteaza banii...mai ales in Rom unde fluctuatiile de la un salar la altul sunt asa de mari...

eu nu cred ca prietenul prietenei tale poate fi intr-un fel in relatiile cu voi (abia poate lega 2 cuvinte cum zici tu) si altfel in particular cu ea (ii spune vb frumoase bla bla)...eu cred ca e acelasi om dar vazut prin prisme diferite...una e a ta, de la distanta, mai obiectiva probabil si alta e a ei, indragostita, orbita etc :)) cum am fost toate o data :))

Eu cred ca ai dreptate si probabil o sa isi dea si ea seama de distanta dintre ei...acum e prea inflacarata ca sa vada obiectiv dar in timp....numai daca tipul nu e o fire mai introvertita care se deschide in fata ei si se transforma in Fat Frumos cel destept...pe care voi nu il puteti vedea :))

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 17 Oct 2008, 07:02 
Veteran

Membru din: 11 Ian 2006, 10:39
Mesaje: 256
Citat:

nu conteaza banii si cat castiga fiecare.....totul se limiteaza la asta???asa si eu stiu milionari in euro care construiesc blocuri si nici macar contractul nu l-au scris corect, fara greseli de exprimare si de ortografie.
pe mine ma interesa daca este important intr-o relatie diferenta de scoala.
nu fac diferente intre oameni,dar vrau sa stiu ce discutii poate sa aiba cineva cu scoala profesionala, cu sotia(sau sotul)cu 2 facultati si un master?

Si inca ce discutii!!!Pt ca asa cum s-a scris mai sus conteaza mai mult nivelul de cultura.Eu am facut profesionala confectii si liceu de montaj(masini grele).Si totusi stiu o groaza de lucruri si pot sa deschid gura fara sa imi fie rusine.Am invatat multe lucruri pt ca mi-a placut sa ma documentez,mi-a placut sa STIU una alta.Nu vreau sa ma laud.Dar sunt multi care nu au nici scoala si cand ii intrebi ce carte au citit ultima oara iti trantesc gluma aia proasta cu "Pai ce sa citesc pe un popa?".Sau oameni care spun ca ii doare "apendicita":eek:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 17 Oct 2008, 07:05 
Veteran

Membru din: 11 Ian 2006, 10:39
Mesaje: 256
Citat:

am inteles ideea...da, ai dreptate nu conteaza banii...mai ales in Rom unde fluctuatiile de la un salar la altul sunt asa de mari...

eu nu cred ca prietenul prietenei tale poate fi intr-un fel in relatiile cu voi (abia poate lega 2 cuvinte cum zici tu) si altfel in particular cu ea (ii spune vb frumoase bla bla)...eu cred ca e acelasi om dar vazut prin prisme diferite...una e a ta, de la distanta, mai obiectiva probabil si alta e a ei, indragostita, orbita etc :)) cum am fost toate o data :))

Eu cred ca ai dreptate si probabil o sa isi dea si ea seama de distanta dintre ei...acum e prea inflacarata ca sa vada obiectiv dar in timp....numai daca tipul nu e o fire mai introvertita care se deschide in fata ei si se transforma in Fat Frumos cel destept...pe care voi nu il puteti vedea :))

Mai sa stii ca asa a fost Dani al meu....are licenta(drept)si nu stia sa duca o propozitie la capat.Pana si mama lui a zis ca eu meritam mai mult.Dar l-am iubit si il iubesc si l-am ajutat sa ajunga cat de cat mai la nivelul meu.Sa nu va zic ca acum stie saracul si care e diferenta dintre montajul de cateter si denudare(imi place medicina,ce vreti...)sau care sunt valorile normale la o bilirubina:rofl:


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 89 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România